Aromaterapia – zalety i wady

 
08.12.2021
Doradca Yoer
W dobie ciągłej pogoni za pędzącym światem ludzie poszukują alternatywnych metod relaksu oraz odprężenia. Wszak stres negatywnie odbija się na zdrowiu, co kończy się na nieprawidłowym funkcjonowaniu całego organizmu. Dobrą odpowiedzią jest aromaterapia; nieco zapominana, ale znana przez ludzkość od zarania dziejów. Działanie naturalnymi zapachami, pozyskiwanymi z kwiatów, drzew i roślin, pozytywnie wpływa na samopoczucie.
 
W tym artykule dowiesz się, na czym polega aromaterapia. Sprawdzisz, jakie olejki używać przy aromaterapii. Poznasz właściwości poszczególnych kwiatków i ziół wykorzystywanych do kuracji zapachowej. Przyjrzysz się, dlaczego nawilżacz jest najlepszy wyborem do aromaterapii. Jeśli jesteś fanem medycyny niekonwencjonalnej, to ten wpis jest przeznaczony właśnie dla Ciebie.

Co to jest aromaterapia?

 
Aromaterapia to forma medycyny alternatywnej, która polega na wykorzystywaniu właściwości olejków zapachowych. Olejki stosuje się w różnych formach:
  • Waporyzacja forma aromaterapii z użyciem specjalnych dyfuzorów, kominków lub nawilżaczy powietrza, które uwalniają zapach. To prosta i skuteczna metoda, która nie wymaga wielkiego zaangażowania. Możesz odpalić nawilżacz i zająć się swoimi sprawami. Waporyzacja będzie przewodnim tematem tego wpisu.
  • Kąpiel dodajemy kilka kropel olejku zapachowego do gorącej wody w wannie. Ta forma terapii działa na wszystkie zmysły, a substancje wchłaniają się także przez skórę.
  • Masaż olejek wchłania się przez skórę i zapewnia wyjątkowe wrażenia. Idealna metoda, aby na chwilę zrelaksować się i odprężyć zmysły.
 
Poza olejkami stosuje się także zioła, kadziła czy hydrozole. W skrócie główną rolę w aromaterapii odgrywa zmysł węchu, który działa na cały organizm.
 
Warto dodać, że aromaterapia była znana już w starożytności. Egipcjanie, Rzymianie i Arabowie używali zapachów pozyskanych z kwiatów i innych roślin. Starożytni stosowali kurację zapachową do oczyszczenia powietrza, w pielęgnacji skóry czy podczas gojenia ran.

Jaki olejek do aromaterapii?

 
Do aromaterapii stosuje się olejki eteryczne. Takie olejki charakteryzują się właściwościami zdrowotnymi, które najlepiej wchłania się przez zmysł węchu.
 
Olejki eteryczne można pozyskiwać w drodze destylacji, wytłaczania lub ekstrakcji. Mimo że to skomplikowane, chemiczne procesy, samą substancję wytwarza się z naturalnych roślin np. drzew, krzewów lub kwiatów).
 
Olejki eteryczne można bezpiecznie stosować także miejscowo na skórę (w maściach, kremach lub żelach) lub do wdychania (w ramach inhalacji).

Jaki olejek eteryczny stosować? Właściwości

 
Olejki eteryczne występują w różnych wariantach. W tej sekcji przedstawimy właściwości wybranych zapachów olejków eterycznych.

Olejek lawendowy

 
Olejek lawendowy – jeden z najpopularniejszych olejków o charakterystycznym zapachu. Pozyskiwany z fioletowych kwiatów, występujących w klimacie śródziemnomorskim.
  • Przynosi ulgę w przeziębieniu i grypie, redukując objawy
  • Łagodzi bóle mięśni i stawów
  • Łagodzi nerwowość i napięcie
  • Działa uspokajająco
  • Poprawia jakość snu, zwalcza bezsenność

Jak działa nawilżacz z funkcją aromaterapii?

 
Nawilżacze powietrza dzielimy na 3 główne grupy ze względu na sposób wytwarzania i rozprowadzania mgiełki. Wyróżniamy nawilżacze parowe, nawilżacze ultradźwiękowe i nawilżacze ewaporacyjne.
 
Nawilżacze parowe podgrzewają wodę do temperatury wrzenia, co generuje parę wodną, czyli mgiełkę. Te urządzenia podwyższają temperaturę powietrza, ale mgiełka nie zawiera drobnoustrojów.
 
Nawilżacze ultradźwiękowe wytwarzają fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, rozbijając krople wody. Mgiełka jest chłodna i orzeźwiająca. Te nawilżacze wymagają stosowania wody destylowanej, aby na meblach nie osadził się biały pył, czyli wapno. Jeśli masz w swoim domu zwierzęta (np. psy, koty), to nie możesz stosować tego nawilżacza przez ultradźwięki.
 
Nawilżacze ewaporacyjne charakteryzują się najwyższą ceną, ale wydajnym działaniem. Do pracy wykorzystują zdolność naturalnego odparowywania wody ze specjalnej maty nawilżającej, która przy okazji wyłapuje drobinki kurzu i pyłki z otoczenia.
 
W najtańszych urządzeniach kilka kropel olejku zapachowego wlewa się bezpośrednio do pojemnika z wodą. W droższych urządzeniach pojawia się dodatkowa opcja, czyli wysuwana szufladka (tacka), którą skrapia się olejkiem eterycznym. Po włączeniu urządzenia zapach rozchodzi się po całym pomieszczeniu.
 
Więcej o nawilżaczach powietrza przeczytasz pod tym linkiem.

Zalety i wady aromaterapii przy użyciu nawilżacza

 
W tym zestawieniu przyjrzymy się zaletom oraz wadom aromaterapii z użyciem nawilżacza:

Cena nawilżacza powietrza z funkcją aromaterapii

 
Na rynku znajdziesz różne nawilżacze powietrza z funkcją aromaterapii. Twój wybór powinien być uzależniony od osobistych preferencji.
 
Najtańsze dyfuzory powietrza z funkcją aromaterapii kupisz już za 30-40 złotych. Jednak takie urządzenia mają sporo wad. Klienci wskazują, że najtańsze dyfuzory psują się po kilku użyciach, wyłączają w trakcie pracy, a ich zbiorniki przeciekają. Przez stosunkowo niewielkie gabaryty nie sprawdzają się w dużych przestrzeniach. Wytworzona mgiełka jest na tyle ciężka, że opada i zalewa powierzchnię wokół nawilżacza.
 
Jeśli szukasz funkcjonalnego urządzenia, to warto spojrzeć na średnią półkę cenową. Nawilżacze powietrza w przedziale od 250 do 350 złotych mają najlepszy stosunek jakości do ceny. Osoby, które sięgnęły po taki produkt, chwalą możliwość regulacji intensywności nawilżania. Zwracają uwagę na cichą i wydajną pracę nawilżacza oraz wygodę użytkowania. Jego dużym plusem jest szeroki zasięg działania. Dodatkowym atutem jest możliwość zaaplikowania zapachowego olejku do osobnej szufladki. Dzięki temu pomieszczenie wypełni się przyjemnym i odświeżającym zapachem zaraz po włączeniu nawilżacza.
 
Najdroższe urządzenia wykonane są z jakościowych podzespołów. Nawilżacze powietrza z wyższej półki najczęściej są ewaporacyjne. Ewaporacja to nowoczesna technologia nawilżania, która przy okazji wyłapuje drobinki kurzu i pyłki z otoczenia, ale jednocześnie wymaga miękkiej wody. Taki nawilżacz jest bardzo skuteczne i bezpieczny w działaniu. Dokładnie rozprowadzi wybrany zapach po pomieszczeniu.
 
Jeśli interesuje Cię nawilżacz powietrza z funkcją aromaterapii firmy Yoer, to zapraszamy tutaj.

Podziel się na social media