
Wentylator domowy zbawieniem w upalne dni
07.05.2021
Doradca Yoer
Upalne dni nie sprzyjają produktywności i zadowalającej aktywności. Zbyt gorące powietrze sprawia, że jesteśmy bardziej ociężali, zmęczeni i znużeni, a jedyne na co mamy ochotę, to duże ilości wody i beztroskie leżakowanie na plaży. Nie zawsze jednak jesteśmy w stanie bezczynnie czekać na nadejście wieczoru i bez względu na temperaturę musimy wykonać wszystkie swoje obowiązki.
By lepiej znieść fale upałów w domowym zaciszu, najczęściej zaopatrujemy się w najtańszą możliwą opcję, czyli tradycyjne wiatraki domowe. Jednak te najtańsze modele często okazują się mało wydajne i niewystarczające.
W niniejszym artykule dowiesz się, dlaczego warto zainwestować w dobry domowy wentylator, który pozwoli Ci na efektywną aktywność nawet gdy temperatura na zewnątrz przekroczy 30 stopni Celsjusza, a także jak wybrać urządzenie, które sprosta wszystkim Twoim wymaganiom.

Rodzaje wentylatorów domowych:

Czym się kierować przy wyborze odkurzacza?

Rodzaje wentylatorów domowych:
- Podłogowe – duże wentylatory stojące, które mogą osiągać ponad metr wysokości. Dzięki swojej budowie i większej objętości, potrafią regulować temperaturę nawet w dużych pomieszczeniach. Modele podłogowe mogą być w wersji tradycyjnej łopatkowej, w nowoczesnej formie bezłopatkowej lub w formie wentylatorów kolumnowych. Te pierwsze są masywniejsze i potrzebują zdecydowanie więcej przestrzeni, dlatego lepiej sprawdzą się w większych pomieszczeniach. Wentylatory podłogowe w wersji kolumnowej natomiast, choć mogą być równie wysokie, są zdecydowanie smuklejsze, dlatego sprawdzą się nawet w mniejszym pomieszczeniu.
- Biurkowe – wentylatory w mniejszej wersji, idealne na biurko i w inne miejsca pracy. Takie modele ułatwią Ci wykonywanie codziennych czynności domowych jak gotowanie obiadu czy praca zdalna, gdy ciepłe powietrze nie pozwala Ci się skupić. Wentylatory biurkowe przypominają pomniejszone wersje wentylatorów podłogowych. Ze względu na mniejsze pole zasięgu, nie sprawdzą się w większych pomieszczeniach lub w takich, w których jest więcej osób. Nawet bardzo wydajny wentylator biurkowy może nie nadążyć w poprawianiu cyrkulacji zastałego powietrza w całym pomieszczeniu.
- Kolumnowe – bardziej elegancki model wentylatora, który charakteryzuje się jednoczęściową budową. Podłużny kształt mieści w sobie szereg małych śmigiełek, co z większym rezultatem pozwala wydmuchiwać chłodne powietrze. Dzięki swojej smukłej budowie potrafi dobrze dopasować się do każdego rodzaju pomieszczeń, nawet tych małych, a postawiony w widocznym miejscu może być również doskonałą ozdobą bardziej nowoczesnego wnętrza.
- Sufitowe – ich ulokowanie sprawia, że nie kierują strumienia powietrza bezpośrednio na Ciebie. Ich zadaniem jest unormowanie temperatury w całym pomieszczeniu. Są mniej skuteczne w łagodzeniu uczucia upału, jednak potrafią zapewnić odpowiedni przepływ powietrza, gdy w pomieszczeniu przebywa więcej osób. Wentylatory sufitowe to najczęściej łopatki zmontowane z lampą, czasem są to łopatki służące równocześnie jako ozdoba pomieszczenia, a czasem są one sprytnie schowane, przez co na pierwszy rzut oka widoczna jest wyłącznie tradycyjna lampa. Poza mniejszą skutecznością w łagodzeniu upału, warto zwrócić uwagę na funkcjonalność tego rodzaju urządzeń – są zdecydowanie bezpieczniejszą opcją w domu z dziećmi i nie zajmują dodatkowego miejsca podłogowej przestrzeni. Praktycznie nie zauważamy ich obecności, choć uciążliwe może okazać się czyszczenie łopatek z osiadającego na nich kurzu.
- Ścienne – podobnie jak wentylatory sufitowe, wentylatory ścienne nie zabierają miejsca w pomieszczeniu i są bezpieczniejsze w domach z dziećmi. Zapewniają przepływ powietrza w pomieszczeniu, jednak często nie kierują nawiewu bezpośrednio na osoby w nim przebywające. Na rynku dostępne są modele przypominające tradycyjne modele łopatkowe lub wentylatory ścienne osiowe, które bardziej niż do domowego zacisza nadają się np. do zakładów pracy, gdzie ważniejsza niż estetyczne dopasowanie do pomieszczenia jest funkcjonalność urządzenia.

Wentylatory podłogowe i biurkowe dzielą się również na:
- Łopatkowe – tradycyjny model wentylatora. Wprawiane w ruch łopatki poruszają zastane w pomieszczeniu powietrze, generując przyjemny podmuch i poczucie chłodu. Większy opór powietrza oznacza jednak wyższą głośność, a na nieosłoniętych łopatkach łatwo osadza się kurz.
- Bezłopatkowe – działają na zasadzie bezłopatkowej (ang. bladeless). W tym wentylatorze silnik zasysa powietrze i wypuszcza je przez specjalne otwory w pierścieniu lub w kolumnie. Taka praca pozwala na wydmuchiwanie powietrza bardziej płynnie i stabilnie niż w przypadku wentylatorów łopatkowych, ze względu na brak użycia wirnika. Ponadto, wentylatory bezłopatkowe działają zdecydowanie ciszej niż tradycyjne modele, dzięki czemu świetnie sprawdzą się w miejscach, w których powinny być zachowane cisza i spokój. Dużym minusem tego typu wentylatorów jest ich cena – są znacznie droższe niż tradycyjne modele.

Jakie nasadki i szczotki do danego rodzaju podłogi?

Wady i zalety odkurzaczy workowych
Zalety | Wady |
|
|
