Wentylator domowy zbawieniem w upalne dni

 
07.05.2021
Doradca Yoer
Upalne dni nie sprzyjają produktywności i zadowalającej aktywności. Zbyt gorące powietrze sprawia, że jesteśmy bardziej ociężali, zmęczeni i znużeni, a jedyne na co mamy ochotę, to duże ilości wody i beztroskie leżakowanie na plaży. Nie zawsze jednak jesteśmy w stanie bezczynnie czekać na nadejście wieczoru i bez względu na temperaturę musimy wykonać wszystkie swoje obowiązki.
 
By lepiej znieść fale upałów w domowym zaciszu, najczęściej zaopatrujemy się w najtańszą możliwą opcję, czyli tradycyjne wiatraki domowe. Jednak te najtańsze modele często okazują się mało wydajne i niewystarczające.
 
W niniejszym artykule dowiesz się, dlaczego warto zainwestować w dobry domowy wentylator, który pozwoli Ci na efektywną aktywność nawet gdy temperatura na zewnątrz przekroczy 30 stopni Celsjusza, a także jak wybrać urządzenie, które sprosta wszystkim Twoim wymaganiom.
 
odkurzacz-workowy

Rodzaje wentylatorów domowych:

 
Wynalezienie elektrycznego odkurzacza podobno zawdzięczamy człowiekowi, który tknięty nagłym przeczuciem przyłożył usta do starego fotela i zaczął wsysać powietrze. Efekt, chociaż bardzo nieprzyjemny dla samego wynalazcy, potwierdził jego przypuszczenia: zasysanie powietrza umożliwia zbieranie kurzu i innych zanieczyszczeń.
 
Początkowo odkurzacz był urządzeniem niezwykle luksusowym, na które mogli sobie pozwolić tylko nieliczni bogacze. Dzisiaj, po 120 latach, jest to element niezbędnego wyposażenia każdego szanującego się domu i mieszkania. Krótko mówiąc, już nie wyobrażamy sobie bez niego życia.
 
odkurzacz-workowy

Czym się kierować przy wyborze odkurzacza?

 
Wybór tego jedynego modelu nie będzie łatwym zadaniem, jeśli uprzednio nie określimy swoich potrzeb i preferencji. Zastanów się, jak dużą powierzchnię ma Twój dom i poszczególne pokoje? Im większe pokoje, tym kabel powinien być dłuższy. Dzięki temu unikniesz przepinania wtyczki z gniazdka do gniazdka.
 
A może wprost przeciwnie, masz niewielkie mieszkanie i mało miejsca na przechowywanie sprzętu domowego? Sprawdzi się tu mały odkurzacz z teleskopową rurą i demontowanymi nasadkami, co pomoże ograniczyć jego gabaryty.
 
Masz na podłogach jedynie panele, czy może cały dom wyściełany jest dywanami z długim włosiem? Zwróć uwagę, by Twój odkurzacz posiadał odpowiednie do odkurzanej powierzchni nasadki.
 
Jeśli jesteś właścicielem futrzastego zwierzaka lub należysz do grona alergików, sprawdź z kolei rodzaj zastosowanych w odkurzaczu filtrów.
odkurzacz-workowy

Rodzaje wentylatorów domowych:

 
 • Podłogowe – duże wentylatory stojące, które mogą osiągać ponad metr wysokości. Dzięki swojej budowie i większej objętości, potrafią regulować temperaturę nawet w dużych pomieszczeniach. Modele podłogowe mogą być w wersji tradycyjnej łopatkowej, w nowoczesnej formie bezłopatkowej lub w formie wentylatorów kolumnowych. Te pierwsze są masywniejsze i potrzebują zdecydowanie więcej przestrzeni, dlatego lepiej sprawdzą się w większych pomieszczeniach. Wentylatory podłogowe w wersji kolumnowej natomiast, choć mogą być równie wysokie, są zdecydowanie smuklejsze, dlatego sprawdzą się nawet w mniejszym pomieszczeniu.
 • Biurkowe – wentylatory w mniejszej wersji, idealne na biurko i w inne miejsca pracy. Takie modele ułatwią Ci wykonywanie codziennych czynności domowych jak gotowanie obiadu czy praca zdalna, gdy ciepłe powietrze nie pozwala Ci się skupić. Wentylatory biurkowe przypominają pomniejszone wersje wentylatorów podłogowych. Ze względu na mniejsze pole zasięgu, nie sprawdzą się w większych pomieszczeniach lub w takich, w których jest więcej osób. Nawet bardzo wydajny wentylator biurkowy może nie nadążyć w poprawianiu cyrkulacji zastałego powietrza w całym pomieszczeniu.
 • Kolumnowe – bardziej elegancki model wentylatora, który charakteryzuje się jednoczęściową budową. Podłużny kształt mieści w sobie szereg małych śmigiełek, co z większym rezultatem pozwala wydmuchiwać chłodne powietrze. Dzięki swojej smukłej budowie potrafi dobrze dopasować się do każdego rodzaju pomieszczeń, nawet tych małych, a postawiony w widocznym miejscu może być również doskonałą ozdobą bardziej nowoczesnego wnętrza.
 • Sufitowe – ich ulokowanie sprawia, że nie kierują strumienia powietrza bezpośrednio na Ciebie. Ich zadaniem jest unormowanie temperatury w całym pomieszczeniu. Są mniej skuteczne w łagodzeniu uczucia upału, jednak potrafią zapewnić odpowiedni przepływ powietrza, gdy w pomieszczeniu przebywa więcej osób. Wentylatory sufitowe to najczęściej łopatki zmontowane z lampą, czasem są to łopatki służące równocześnie jako ozdoba pomieszczenia, a czasem są one sprytnie schowane, przez co na pierwszy rzut oka widoczna jest wyłącznie tradycyjna lampa. Poza mniejszą skutecznością w łagodzeniu upału, warto zwrócić uwagę na funkcjonalność tego rodzaju urządzeń – są zdecydowanie bezpieczniejszą opcją w domu z dziećmi i nie zajmują dodatkowego miejsca podłogowej przestrzeni. Praktycznie nie zauważamy ich obecności, choć uciążliwe może okazać się czyszczenie łopatek z osiadającego na nich kurzu.
 • Ścienne – podobnie jak wentylatory sufitowe, wentylatory ścienne nie zabierają miejsca w pomieszczeniu i są bezpieczniejsze w domach z dziećmi. Zapewniają przepływ powietrza w pomieszczeniu, jednak często nie kierują nawiewu bezpośrednio na osoby w nim przebywające. Na rynku dostępne są modele przypominające tradycyjne modele łopatkowe lub wentylatory ścienne osiowe, które bardziej niż do domowego zacisza nadają się np. do zakładów pracy, gdzie ważniejsza niż estetyczne dopasowanie do pomieszczenia jest funkcjonalność urządzenia.
odkurzacz-workowy
Wentylatory podłogowe i biurkowe dzielą się również na:
 
 • Łopatkowe – tradycyjny model wentylatora. Wprawiane w ruch łopatki poruszają zastane w pomieszczeniu powietrze, generując przyjemny podmuch i poczucie chłodu. Większy opór powietrza oznacza jednak wyższą głośność, a na nieosłoniętych łopatkach łatwo osadza się kurz.
 • Bezłopatkowe – działają na zasadzie bezłopatkowej (ang. bladeless). W tym wentylatorze silnik zasysa powietrze i wypuszcza je przez specjalne otwory w pierścieniu lub w kolumnie. Taka praca pozwala na wydmuchiwanie powietrza bardziej płynnie i stabilnie niż w przypadku wentylatorów łopatkowych, ze względu na brak użycia wirnika. Ponadto, wentylatory bezłopatkowe działają zdecydowanie ciszej niż tradycyjne modele, dzięki czemu świetnie sprawdzą się w miejscach, w których powinny być zachowane cisza i spokój. Dużym minusem tego typu wentylatorów jest ich cena – są znacznie droższe niż tradycyjne modele.
odkurzacz-workowy

Jakie nasadki i szczotki do danego rodzaju podłogi?

 
Jeżeli posiadasz w domu różnego rodzaju podłogi, warto zainteresować się modelami odkurzaczy, które w zestawie posiadają kilka wymiennych nasadek i szczotek.
 
Jeśli masz zwierzęta, przyda Ci się turboszczotka, która zawiera specjalny wałek, zbierający sierść i włosy. Pamiętaj jednak, by nie odkurzać nią dywanów z długim włosiem lub frędzlami, gdyż mogą one ulec wkręceniu i wyrwaniu. Niektóre modele wyposażone są dodatkowo w mini turboszczotkę, dzięki której usuniesz włosy i sierść z foteli i kanap.
 
Do paneli i parkietów idealna będzie szczotka z włosiem, chroniąca przed zarysowaniami. Duże, uniwersalne szczotki pozwolą odkurzyć zarówno dywany i wykładziny, jak i panele.
 
Ssawka szczelinowa umożliwi dotarcie do najwęższych zakamarków: zagłębień w sofie i w fotelach, szpar między żeberkami kaloryferów czy też krawędzi między ścianą, a podłogą. Szczotka do kurzu pozwoli Ci z kolei odkurzyć delikatne powierzchnie: zakurzone żaluzje, książki i większe bibeloty.
odkurzacz-workowy

Wady i zalety odkurzaczy workowych

 
Do największych zalet tradycyjnych odkurzaczy należy z pewnością ich szeroka dostępność na rynku, a co za tym idzie duża rozpiętość cenowa, dzięki czemu możemy wybrać model taki, jaki odpowiada naszym możliwościom finansowym.
 
Odkurzacze workowe wymagają zastosowania papierowego lub materiałowego worka na kurz, jednak to już od nas zależy, czy będą to worki jednorazowe, czy wielorazowe. Alergikom polecamy jednorazowe worki, dzięki czemu kontakt z kurzem podczas opróżniania odkurzacza będzie minimalny. Wielorazowe worki będą z kolei bardziej przyjazne dla środowiska i Twojego portfela.
 
Możliwość wyboru rodzaju worka daje dużą przewagę odkurzaczom workowym nad bezworkowymi. W tych drugich mamy bowiem do czynienia z pojemnikiem, który po zapełnieniu należy ręcznie opróżnić, co wiąże się z kontaktem z zanieczyszczeniami.
 
Tradycyjne odkurzacze przewodowe wyposażone są w kabel, a ich zasięg pracy ograniczony jest długością przewodu. Możesz jednak zminimalizować tę niedogodność, kupując urządzenie z maksymalnie długim kablem.
 
Zalety Wady
 • Duży wybór modeli na rynku
 • Duża rozpiętość cenowa modeli
 • Możliwość użytkowania higienicznego worka jednorazowego
 • Możliwość użytkowania wielorazowego worka – oszczędność pieniędzy
 • Brak konieczności ładowania urządzenia (w przeciwieństwie do modeli bezprzewodowych)
 • Konieczność wymiany worka jednorazowego / regularnego opróżniania worka wielorazowego
 • Ograniczony zasięg pracy przez długość kabla
 • Konieczność podłączenia urządzenia do gniazdka
odkurzacz-workowy

Ceny przewodowych odkurzaczy workowych

 
Tradycyjny odkurzacz kupisz już za niespełna 150-200 zł, warto jednak sprawdzić, czy tak tani model posiada wymagane filtry i wymienne szczotki, a także jaka jest jego moc ssania.
 
Na potrzeby użytku domowego warto rozejrzeć się za dobrymi, podstawowymi urządzeniami w przedziale cenowym 400-500 zł. Jeśli zależy nam na cichszej pracy niż standardowa lub dodatkowych ulepszeniach należy liczyć się z wydatkiem na poziomie 800-900 zł. Wyższa cena zakupu w związku z dodatkowymi funkcjami to jednak większa wygoda użytkowania na długie lata, więc taka inwestycja może być niezwykle opłacalna.
 
Jeśli interesują Cię odkurzacze marki Yoer, zapraszamy tutaj.

Podziel się na social media