Jak działa mop parowy?
27.03.2023
Doradca Yoer
Co prawda sprzątanie nie należy do ulubionych zajęć większości z nas, ale lepiej co jakiś czas zająć się zbędnym kurzem. Ludzie poszukują skutecznych i prostych metod do walki z brudem, ale tradycyjne mop mają swoją wady. Nie każdy chce używać detergentów i nadwyrężać swoich sił. Mop parowy wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom. To urządzenie łatwe w obsłudze i proste w działaniu, a przy okazji niezwykle skuteczne oraz dokładne.
W tym artykule poznasz bliżej mopa parowego. To urządzenie czyszczące o niezwykle szerokim zakresie działania. Sprawdzisz jego działanie. Poznasz najważniejsze cechy, które pomogą Ci przy wyborze mopa parowego. Dowiesz się, jak mop trafił na tapet hollywoodzkich produkcji. Jeśli szukasz skutecznego rozwiązania do codziennych porządków, to ten wpis jest przeznaczony właśnie dla Ciebie.
Kto wymyślił mop?
Jak działa mop parowy?
Działanie mopa parowego nie należy do skomplikowanych. Urządzenie wyposażone jest w pompkę, która zasysa wodę, a następnie tłoczy ją na grzałkę. Woda podgrzewana jest wówczas do temperatury wrzenia. Dzięki temu z końcówki wydobywa się gorąca para wodna.
Nowoczesne akcesoria i dodatkowe końcówki pozwolą na skutecznie czyszczenie niemal każdej powierzchni. To sprawa, że mop parowy jest niezwykle uniwersalny. Potrafi zastąpić kilka innych urządzeń czyszczących, czego nie potrafi tradycyjny mop ręczny.
Z mopem parowym pozbędziesz się nawet najbardziej uporczywych zabrudzeń takich jak: smugi na szybach czy plamy tłuszczu albo oleju. Gorąca para działa skutecznie w starciu z każdym brudem. Dodatkowo usuwa groźnie bakterie i grzyby, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie.
Jakie są rodzaje mopów parowych?
- Mopy z odłączaną myjką parową - mogą być wykorzystywane jako podręczne myjki parowe. Przydadzą się w czyszczeniu okien, luster, piekarników i tkanin.
- Mopy bez odłączanej myjki parowej - skuteczne w usuwaniu brudu z większych powierzchni.
- Mopy z pojemnikiem na detergent – sprawią, że czyszczenie będzie efektywniejsze. Dzięki nim możesz łatwiej usunąć zaschnięte zabrudzenia.
- Mopy bez pojemnika na detergent – pozwalają na czyszczenie bez korzystania ze szkoliwych detergentów.
- Mopy z trójkątną głowicą - sprawdzą się lepiej do wnętrza z dużą ilością obiektów, ponieważ wysprzątają ukryte zakamarki, wnęki i narożniki.
- Mopy z podłużną głowicą - mopy z tzw. głowicą prostokątną lub podwójną. Pozwalają wyczyścić szerszy obszar podłogi, co teoretycznie zaoszczędzi Twój czas. Sprawdzają się najlepiej w dużych pomieszczeniach z otwartą przestrzenią. Są skuteczne przy sprzątaniu zagraconych przestrzeni.
Jaki wybrać mop parowy?
By wybrać dobry mop parowy, zwróć uwagę na:
- Budowę i wymiary - lekki i dość wysoki mop parowy sprawi, że unikniesz częstego pochylania się. Warto zwrócić uwagę, czy model posiada teleskopową rączkę. Pozwoli ona na samodzielne dopasowanie wysokości konstrukcji.
- Ergonomię urządzenia - dobrze wyprofilowany mop będzie łatwy i wygodny w użyciu.
- Moc – większa moc odpowiada za dwa czynniki. Dzięki niej woda nagrzewa się szybciej, przez co urządzanie będzie gotowe do pracy w kilka chwil. Pozytywnie wpływa na wydajność i jakość sprzątania. Mop parowy o mocy 1500W lub więcej powinien być więc najlepszym wyborem.
- Pojemność zbiornika na wodę – im większy zbiornik, tym urządzenie będzie pracować dłużej. Jeśli planujesz myć duże powierzchnie, to zbiornik o pojemności od 0,5l do 1l będzie idealnym wyborem.
- Sposób dolewania wody do zbiornika - najlepiej wybrać mop parowy, którego wlot na wodę łatwo się otwiera. Wlot ten powinien znajdować się w łatwo dostępnym miejscu.
- Profil głowicy - wystarczająco niski profil pozwoli wyczyścić dokładnie przestrzeń pod meblami.
- Rodzaj głowicy – głowice występują w dwóch podstawowych kształtach - trójkątnym i podłużnym. Wybierz głowicę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze mopa parowego?
- Ilość nakładek - wybierz urządzenie, które posiada wiele, różnych nakładek. Dzięki temu wyczyścisz różnego rodzaju powierzchnie. Upewnij się również, że można je wielokrotnie użyć.
- Ciśnienie odpowiednie ciśnienie pomoże ściągnąć kurz z mebli i wysprzątać podłogę. Wpływa na strumień gorącej pary. Zwykle zawiera się w przedziale od 2 do 5 barów, a im więcej, tym lepiej.
- Czas pracy - dłuższy czas pracy umożliwia wygodniejsze czyszczenie. Nie potrzeba wówczas przerywać sprzątania.
- Temperaturę pary - gorąca para pozwala szybciej i łatwiej pozbyć się brudu.
- Gęstość pary - gęsta para pozwoli uniknąć zniszczenia podłóg.
- Działanie z detergentem – niektóre mopy pozwalają na czyszczenie z dodatkiem detergentu. Ta funkcja pozwoli Ci wyczyścić najbardziej zabrudzone powierzchnie i nadać im połysk.
- Smukłą konstrukcję - mop poradzi sobie z czyszczeniem najtrudniej dostępnych miejsc.
- Ruchomą stopę – obraca się w zakresie 180°, co ułatwia prowadzenie mopa po niemal każdej powierzchni.
- Parkowanie – pozwala ustawić mopa w bezpiecznej, pionowej pozycji.
- Przycisk wyrzutu pary – zamontowany w uchwycie. Pozwala kontrolować wyrzut pary ze stopy urządzenia.
- Ruchomą rączkę – dzięki temu rozwiązaniu dokładnie wyczyścisz podłogę ukrytą pod meblami.
- Szybkie nagrzewanie – im większa moc i wydajność, tym mop szybciej nagrzeje parę do odpowiedniej temperatury. Wybierz mop, który dodatkowo zasygnalizuje swoją gotowość do pracy.
- Regulację strumienia pary - pozwala na zmniejszenie strumienia pary podczas czyszczenia delikatnych podłóg oraz jego zwiększenia podczas pozbywania się uciążliwych zabrudzeń.
- Tryby pracy - umożliwia dobranie trybu do danej powierzchni.
- Wagę – mop parowy o mniejszej wadze nie będzie wymagał od Ciebie żadnego wysiłku przy jego prowadzeniu. To rozwiązanie dla ludzi, którzy cenią sobie kompaktowość.
- Wygodny uchwyt – poprawia komfort użytkowania. Urządzenie nie wypadnie z ręki podczas pracy.
- Zasięg pracy – większy zasięg pracy pozwoli Ci na swobodne czyszczenie bardzo dużych pomieszczeń. Nie musisz wtedy przełączać kabla do nowego gniazdka lub korzystać z niewygodnego przedłużacza.
- Sposób przechowywania - składane mopy parowe są łatwe w przechowywaniu.
- Wskaźnik poziomu wody - pozwali określić ilość wody pozostałej w zbiorniku.
- System nawijania przewodu zasilającego - umożliwi przechowywanie nadmiernego kabla.
- Dotykowe sterowanie - ułatwi pracę z urządzeniem. Dzięki temu z łatwością dobierzesz funkcje i dostosujesz parametry.
- Krążki zapachowe - zapewnią w pomieszczeniu przyjemny zapach.
Sprawdź również nasz artykuł: Parownica do ubrań, prasowacz, steamer - zastosowanie
Jaką podłogę można myć mopem parowym?
- w odświeżeniu dywanów czy wykładziny
- do czyszczenia wszelkiego rodzaju materiałów i tkanin
- do czyszczenia kanapy, sofy lub fotela
- do usuwania brudu z niedostępnych miejsc
- do czyszczenia łazienki i innych miejsc, w których gromadzą się bakterie
- do czyszczenia okien
- do czyszczenia szklanych powierzchni
- do czyszczenia tapicerki w samochodzie
Jak się używa mopa parowego?
1. Odkurz dokładnie podłogę.
2. Napełnij zbiornik na wodę.
3. Wybierz odpowiednią końcówkę do danej powierzchni.
4. Podłącz urządzenie do źródła zasilania, a następnie włącz urządzenie.
5. Po skończonej pracy wyłącz urządzenie, odłącz je od zasilania i opróżnij zbiornik na wodę. Odkurz ponownie wyczyszczoną podłogę.
- Może Cię również zainteresować artykuł z naszego eksperckiego bloga:
Czy warto kupić mopa parowego? Zalety i wady
Zalety | Wady |
|
|