Jaki koc elektryczny wybrać?
28.09.2022
Doradca Yoer
Jesień i zima to dwie pory roku, podczas których większość wolnego czasu spędzamy w naszych ciepłych i przytulnych domach. Okres ten jest idealny do leżenia pod ciepłym i miłym kocem z ulubioną książką w dłoni i kubkiem ciepłej herbaty z miodem i cytryną.
Jednak nie zawsze te tradycyjne koce dostarczają nam odpowiedniego ciepła. Zwłaszcza teraz, gdy po upalnym lecie nagle odczuliśmy znaczny spadek temperatury. Dla prawdziwych zmarzluchów remedium na marznące stopy i dłonie jest duży koc elektryczny. Dzięki kocom elektrycznym problemy dotyczące zimna znikną, a Twoje samopoczucie ulegnie znacznej poprawie.
W dzisiejszym artykule dowiesz się, co to jest koc elektryczny oraz poznasz zasadę jego działania. Poznasz wszystkie funkcje koców elektrycznych, a nawet przeczytasz, czy koce elektryczne są bezpieczne dla zdrowia.
Jeśli uwielbiasz otulać się pluszowym i miękkim kocem w chłodne wieczory, to ten artykuł jest idealny dla Ciebie.
Koc elektryczny wygląda, jak tradycyjny koc, z którego korzystamy podczas chłodnych, jesiennych wieczorów. Ma specjalne obszycie, które sprawia, że użytkownik może z niego bezpiecznie korzystać.
Koc ten najczęściej jest produkowany z poliestru lub bawełny. Jest tak samo miękki i delikatny w dotyku. Na rynku dostępnych jest wiele kolorów, dzięki temu możesz dopasować koc do swoich wnętrz.
Różnica między tradycyjnym kocem a kocem elektrycznym polega na tym, że wewnątrz materiału wszyty jest element grzewczy, który rozgrzewa materiał do wskazanej temperatury.
Elementy grzejne rozprowadzają fale elektromagnetyczne po całej powierzchni koca, dzięki którym wytwarzane jest przyjemne ciepło.
Siatka tych przewodów jest prawie niewyczuwalna, a samym kocem możesz najczęściej kontrolować za pomocą pilota sterującego.
Jeśli interesuję Cię dodatkowe ciepło, to warto zaopatrzyć się w przenośny grzejnik. Pisaliśmy o nich na łamach naszego eksperckiego bloga: Jaki grzejnik elektryczny wybrać?
Koce elektryczne możemy wyróżnić ze względu na:
Dla większych dzieci możesz znaleźć kocyk o wymiarach 75 cm × 100 cm lub 80 cm × 100 cm. Dla większych dzieci znajdziesz koce o wymiarach 100 cm × 135 cm lub 110 cm × 140 cm, a nawet 100 cm × 150 cm.
Jeśli potrzebujesz dodatkowego źródła ciepła, które zostanie Tobą na dłużej, to sprawdź, jaki grzejnik olejowy wybrać?
Wybierz taki koc elektryczny, który ma:
Sprawdź: Koc elektryczny Bero, który błyskawicznie otuli Cię przyjemnym ciepłem w chłodne wieczory.
Koc jest idealnym podarunkiem dla naszych bliskich. Koc elektryczny dla seniora pomoże:
Jeśli masz w rodzinie bliskich, którzy często cierpią na wyżej wymienione schorzenia, to taki koc będzie dla nich idealnym prezentem. Obdarowana osoba z pewnością nie raz podziękuje Ci za tak wspaniałomyślny podarunek.
Koce elektryczne zużywają od 0,06 do 0,12 kWh. Wbrew wszelkim pozorom to nie jest zbyt dużo. Z energooszczędnym kocem elektrycznym zużyjesz jeszcze mniej kWh. Możesz mieć absolutną pewność, że Twój rachunek za prąd nie zwiększy się za mocno.
Obecne zwyżki za energię elektryczną nieco utrudniają obliczenie stałej kwoty za 1 kWh. Jednak możemy przyjąć, że w 2022 roku mieszkańcy województwa wielkopolskiego płacą około 72 grosze za 1kWh.
Jeśli będziesz używać koca elektrycznego o mocy 160 W przez 4 godziny, to zużyjesz około 0,64 kWh (160 W × 4h), co przekłada się na koszt około 0,47 groszy (1,2 kWh × 0,72 zł). To bardzo mało, prawda?
Koc Bero elektryczny jest przykładem energooszczędności. Z nim Twoje rachunki za prąd nie nadszarpną mocno Twojego portfela.
Niezwykle oszczędny może okazać się także grzejnik konwektorowy. Jeśli myślisz o zakupie przenośnego ogrzewania, to więcej na ich temat pisaliśmy na łamach naszego eksperckiego bloga: Jaki grzejnik konwektorowy wybrać?
Bardzo dobrej jakości koce elektryczne są w pełni bezpieczne na naszego zdrowia. Przewody elektryczne, które po włączeniu koca, wytwarzają fale elektromagnetyczne, są dobrze zabezpieczone.
Zabezpieczenie przed przegrzaniem dodatkowo ochrania koc grzewczy. Koce elektryczne przechodzą wiele procedur, które mają na celu potwierdzenie ich ogólnego bezpieczeństwa. Ważne, aby kupić koc grzewczy od sprawdzonego źródła.
Funkcja, za pomocą której możesz samodzielnie ustawić poziom temperatury, także w pewnym stopniu zabezpiecza Twój koc. Dzięki temu nie pozwalasz na nadmierne przegrzanie się przewodów grzejnych.
Bardzo dobre koce stygną w ciągu 60 minut po ich użyciu. Po upływie tego czasu możesz bez obaw schować go do szafy czy do pojemnika. Możesz także ponownie go uruchomić, dalej ciesząc się generowanym ciepłem.
Koc grzewczy jest atrakcyjnym rozwiązaniem dla każdego zmarzlucha. Z nim przetrwanie jesieni i zimy staje się o wiele łatwiejsze.
Na rynku dostępny jest szeroki zakres koców elektrycznych. Najtańszy znajdziesz już w granicach od 170 do 200 złotych. Jednak mogą nie spełniać Twoich wszystkich wymagań. Tańsze modele nie mają przyjemnego w dotyku materiału, a ich wymiary dla par mogą nie być wystarczające.
Bardzo dobrej jakości koc elektryczny znajdziesz już za około 350 złotych. Koce o wyższej półce cenowej mają miękką i pluszową tkaninę, a szeroki zakres funkcji pozwoli Ci dopasować działanie koca pod Twoje osobiste potrzeby.
Co to jest koc elektryczny?
- to koc, który zawiera zintegrowane elektrycznie przewody grzejne,
- z wyglądu przypomina tradycyjny miękki koc, który służy nam do okrycia się podczas zimnych popołudni,
- to koc grzewczy wykonany z miękkiego materiału, który po włączeniu zaczyna generować ciepło na całej jego powierzchni,
- koc na prąd, który możesz bez obaw prać w pralce, przed odłączeniem przewodu zasilającego.
Jak działa koc elektryczny?
Rodzaje koców elektrycznych:
- Przeznaczenie:
- Koc elektryczny do przykrycia — to tradycyjna forma koca, którym możesz przykryć się, leżąc na wygodnej kanapie. Jest lekki, miękki, możesz zabrać go do każdego pokoju. Po podłączeniu do prądu zaczyna generować przyjemne ciepło.
- Koc zakładany na siebie — koc, który ma specjalne otwory, przez które możesz włożyć głowę i ręce. Koc ten jest dobrą alternatywą dla osób, które lubią czytać książkę mając jednocześnie zakryte całe ręce.
- Elektryczna mata do leżenia — to inaczej mata elektryczna do masażu. Możesz go rozłożyć na fotelu lub na łóżku. Po włączeniu emituje ciepło, a po wybraniu odpowiedniej funkcji mata przejdzie w tryb masażu. Minusem maty jest to, że nie możesz się nią przykryć.
- Koc elektryczny na stopy, ręce — to elektryczny ogrzewacz do stóp. Wystarczy, że włożysz stopy do kieszonki i włączysz ogrzewacz, a po chwili poczujesz przyjemne ciepło rozchodzące się po Twoich stopach. Jest to dobra alternatywa dla osób, które lubią błyskawicznie ogrzać sobie stopy.
- Wielkość:
- Dwuosobowy — standardowa wielkość koców. Zazwyczaj mają wymiary 150 cm × 200 cm lub 180 cm × 220 cm. Jest to duży koc przeznaczony dla rodzin lub dla par.
- Jednoosobowy — idealny dla jednej osoby, która lubi wygrzewać się podczas chłodnych wieczorów. Zazwyczaj koce jednoosobowe mają wymiary 130 cm × 170 cm lub 80 cm × 150 cm.
- Mały — przeznaczone głównie dla dzieci. Kocyki przeznaczone dla wózka lub fotelika mają wymiary 50 cm × 75 cm, lub 65 cm × 75 cm i są przeznaczone dla noworodków.
- Materiał:
- Koc elektryczny bawełniany — tkanina jest delikatna i miła w dotyku. Bawełna świetnie przepuszcza powietrze i nie uczula. Koc bawełniany jest stosunkowo łatwy w utrzymaniu, lecz łatwo się gniotą i są ciężkie.
- Koc elektryczny wełniany — potrafi bardzo dobrze ogrzewać, gdy w domu jest zimno, a nawet chłodzi, gdy za oknem są upały. Wełna ma wiele właściwości zdrowotnych; potrafi załagodzić ból kręgosłupa, a nawet bóle reumatyczne. Wadą koca wełnianego jest ostre włosie, które może nieprzyjemnie gryźć.
- Koc elektryczny akrylowy/nylonowy/poliester — koc syntetyczny. Nie przepuszczają powietrza i nie odparowują wilgoci. Często tkanina jest łączona z inną (np. bawełną), aby koc stał się miękki. Akryl nie gniecie się, ale może ulegać mechaceniu.
- Koc elektryczny z mikrofibry — jest bardzo popularny. Mają włókna syntetyczne. Materiał jest gładki i przyjemny dotyku. Koc z mikrofibry jest bardzo cienki i lekki. Koc ten możesz prać w pralce, ponieważ materiał charakteryzuje się wysoką trwałością.
- Koc elektryczny kaszmirowy — jest w dotyku bardzo delikatny i aksamitny. Koc kaszmirowy jednocześnie bardzo dobrze utrzymuje ciepło i jest przewiewny. Szybko schnie, nie wchłaniając wody. Jego zaletą jest brak wgnieceń i odporność na brud.
- Koc elektryczny polarowy — miły w dotyku, nie gniecie się, wykonany z materiałów syntetycznych. Stosunkowo bardzo łatwo można utrzymać go w czystości. Koce polarowe bardzo dobrze utrzymują ciepło, ale nie są w ogóle przewiewne.
Jaki koc elektryczny wybrać?
- programator czasowy — najczęściej jest 10-godzinny programator czasowy. Z zaprogramowanym timerem to Ty decydujesz, jak długo koc ma ogrzewać.
- regulację temperatury — jest dostępna w zakresie od 30°C do 48°C. Regulacja pozwoli Ci wybrać temperaturę grzania, która będzie zgodna z Twoimi osobistymi preferencjami.
- szybkie nagrzewanie — ciepło odczuwalne już po 1 minucie od momentu uruchomienia koca elektrycznego. Dzięki temu nie musisz długo czekać na kojące ciepło.
- odpowiednie wymiary — optymalne wymiary to 180 cm × 160 cm. Tak wielki koc grzewczy elektryczny okryje swoim ciepłem każdego, nawet parę, która chce spędzić ze sobą miło wieczór.
- automatyczne wyłączanie — koc wyłącza się automatycznie po zakończeniu pracy programatora czasowego. Automatyczne wyłączanie pozwoli Ci zasnąć bez żadnych obaw.
- maksymalną temperaturę grzania — optymalna maksymalna temperatura grzania to 55°C. Odpowiedni poziom temperatury ogrzeje Cię w kilka minut.
- odpowiednią moc — optymalna moc koców elektrycznych oscyluje na poziomie 160 W. Odpowiednia moc zagwarantuje Ci odpowiednie ciepło i wysoki komfort podczas wypoczywania.
- energooszczędność — 1 godzina zużycia energii na poziomie 70 W zapewnia wydajność, którą można porównać do zużycia 160 W. Koc ten zużywa około 45% mniej energii elektrycznej, co świadczy o wysokiej energooszczędności.
- zabezpieczenie przed przegrzaniem — koc wyłączy się automatycznie, gdy zaistnieje ryzyko przegrzania się. Funkcja ta chroni Twój koc przed uszkodzeniami.
- system elementów grzejnych — są równomiernie rozłożone na całej powierzchni koca elektrycznego. Zapewniają odpowiedni poziom grzania i wysoki komfort cieplny. Są dobrze zabudowane i odpowiednio zabezpieczone.
- niską wagę — optymalna waga koców elektrycznych oscyluje w granicach od 2 do 2,5 kg. Niewielka waga pozwoli Ci relaksować się pod kocem bez uczucia przytłaczania. Dzięki temu koc będzie jednocześnie lekki i praktyczny.
- odpinany przewód zasilający — odepniesz go od gniazda, który jest umieszczony na kocu. Możliwość odczepienia przewodu pozwoli Ci wyprać lub umyć ręcznie koc.
- możliwość prania w pralce — możesz wyprać koc grzewczy w pralce w temperaturze 30°C na niskich obrotach. Możesz także wyprać go ręcznie w takiej samej temperaturze.
- pilota — pokazuje aktualne ustawienia koca elektrycznego. Dodatkowym atutem jest podświetlony wyświetlacz LCD w kolorze niebieskim. Dzięki podświetleniu funkcje są widoczne nawet w ciemnym pokoju.
- funkcyjne przyciski — pozwalają w intuicyjny sposób wprowadzić ustawienia i przede wszystkim przygotować do pracy Twój koc.
- odpowiednią długość przewodu — optymalna długość przewodu oscyluje w granicach od 200 do 250 cm. Dzięki dobrej długości swobodnie podłączysz swój koc do gniazdka.
- 10-stopniowy regulator grzania — zakres ten obejmuje od 1 do 10 poziomów w zakresie od 30°C do 48°C. Regulator grzania pozwoli Ci ustawić moc koca elektrycznego pod swoje osobiste potrzeby. Zakres ten obejmuje:
- poziom 1 — 30°C
- poziom 2 — 32°C
- poziom 3 — 34°C
- poziom 4 — 36°C
- poziom 5 — 38°C
- poziom 6 — 40°C
- poziom 7 — 42°C
- poziom 8 — 44°C
- poziom 9 — 46°C
- poziom 10 — 48°C
- zasilanie sieciowe — wystarczy, że podłączysz elektryczny koc do gniazdka. Po krótkiej chwili odczujesz przyjemne, otulające ciepło.
- miękki materiał — materiał powinien być wykonany z wysokiej jakości poliestru lub bawełny. Dzięki temu koc grzewczy będzie miły w dotyku. Dwustronna, pluszowa tkanina to wysoki komfort użytkowania.
- odpowiedni kolor — producenci zadbali o szeroką gamę kolorów koców elektrycznych. Dzięki temu możesz kupić koc, który wpasuje się w wiele nowoczesnych wnętrz.
Koc elektryczny zalety
- szybko się nagrzewają,
- dostarczają organizmowi odpowiedni komfort cieplny,
- mają miękki i przyjemny w dotyku materiał,
- są idealne w długie i chłodne wieczory,
- są energooszczędne,
- jest lekki, możesz zabrać go wszędzie ze sobą,
- jest w pełni bezpieczny,
- po odłączeniu przewodu zasilającego możesz go wyprać w pralce,
- jest doskonały do wspomagania działań rehabilitacyjnych,
- możesz zasnąć bez obaw, jeśli jest wbudowany programator czasowy.
Koc elektryczny dla seniora
- uśmierzyć nerwobóle,
- poprawić krążenie,
- załagodzić dolegliwości reumatyczne,
- załagodzić objawy rwy kulszowej,
- rozluźnić mięśnie.
Koc elektryczny – ile prądu?
Czy koc elektryczny jest bezpieczny?