
Koc elektryczny
- sposób na chłodne wieczory
03.11.2021
Doradca Yoer
Gdy przestawiamy czas z letniego na zimowy, to znak, że za chwilę przyjdą naprawdę chłodne dni. W tym okresie roku lubimy leżeć pod kocem z ulubioną książką i kubkiem gorącej herbaty. Obok tradycyjnych metod ogrzewania ludzie szukają innowacyjnych rozwiązań. Jedni stawiają na wydajność, a drudzy na energooszczędność. Ciekawą alternatywą będzie koc elektryczny, który łączy najważniejsze cechy.
W tym artykule dowiesz się, jak działa koc elektryczny. Poznasz najważniejsze cechy, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia. Sprawdzisz, jakie korzyści daje koc elektryczny. Jeśli lubisz się wygrzewać pod kocem w chłodne dni, to ten wpis jest skierowany właśnie dla Ciebie.
Jak działa koc elektryczny?
Na co zwrócić uwagę przy zakupie koca elektrycznego?
- Moc – im większa moc, tym koc szybciej się nagrzeje. Dzięki odpowiedniej mocy szybciej osiągnie najwyższe temperatury, przez co będzie bardziej wydajny.
- Regulacja temperatury – pozwala dostosować temperaturę koca do naszych aktualnych potrzeb. Regulacja najczęściej następuje za pomocą uniwersalnego pilota w ustalonej skali.
- Programator czasowy – z tą opcja ustawisz czas pracy urządzenia, po którym wyłączy się ono automatycznie.
- Tkanina/Materiał – miękki i aksamity materiał będzie przyjemny w dotyku. Dzięki niemu zwiększysz komfort użytkowania, a przy okazji zadbasz o trwałość produktu. W modelach z niższej półki poszycie wykonane jest z najtańszych zamienników. Przez to bywa nieprzyjemne w dotyku i szybko ulega degradacji.
- Wymiary – koc o dużych wymiarach będzie idealnym rozwiązaniem dla par. Natomiast mniejszy lepiej sprawdzi się dla jednej osoby.
Co jeszcze brać pod uwagę przy zakupie koca elektrycznego?
- Pilot – umożliwi swobodny dostęp do wszystkich funkcji koca. Z jego poziomu dostosujesz temperaturę koca do Twoich potrzeb. Ustawisz programator czasowy oraz wybrany poziom mocy. Najlepiej, żeby pilot miał czytelny wyświetlacz i podstawowe przyciski sterowania.
- System elementów grzejących – równomiernie rozłożone elementy grzejące zapewnią odpowiedni poziom grzania na całej powierzchni koca.
- Szybkie nagrzewanie koca – to atut, który w dużej mierze zależy od mocy urządzenia. Jeśli oczekujesz natychmiastowej dawki ciepła, to warto rozejrzeć się za modelem, który szybko się nagrzewa.
- Wersje kolorystyczne – coś dla estetów. Odpowiedni kolor pozwoli na dopasowanie koca elektrycznego do designu Twojego salonu. Koce najczęściej występują w różnych odcieniach szarości. Spotkamy je także w kolorze białym, kremowym lub beżowym.
- Łatwość przechowywania – koc elektryczny łatwo zwinąć w kostkę i przechować w różnych miejscach domu. Bez problemu zmieści się do szafy lub pojemnika.
- Energooszczędność – zwróć uwagę na fakt, ile mocy pobiera Twój koc. Niektóre z nich pozwalają na wydajną pracę przy mały poborze prądu oraz dużej energooszczędności.

Czy koc elektryczny jest bezpieczny?
- Automatyczne wyłączenie – po zakończeniu pracy programatora czasowego urządzenie wyłączy się automatycznie. Dzięki temu możesz spokojnie zasnąć przy kojącym cieple.
- Zabezpieczone przewody elektryczne – odpowiednio zabudowane i zabezpieczone przewody nie będą stanowić zagrożenia podczas pracy urządzenia. Nie musisz się więc martwić o swoje bezpieczeństwo w trakcie użytkowania koca elektrycznego.
- Zabezpieczenie przed przegrzaniem – kiedy koc osiągnie zbyt wysoką temperaturę, wyłączy się automatycznie, chroniąc przed przegrzaniem.
Jak prać koc elektryczny?
- Do prania nie używaj żrących środków czyszczących.
- Nie stosuj wybielacza do usuwania plam i zabrudzeń.
- Nie susz koca przy pomocy grzejnika.
- Do suszenia nie używaj suszarki bębnowej.
- Pod żadnym pozorem nie prasuj koca, ponieważ zniszczysz elementy grzejące.

Jakie korzyści dla zdrowia daje koc elektryczny?
- Rozgrzewa w chłodne wieczory – jest najlepszym towarzyszem na jesienno-zimowe wieczory przy ulubionej książce i rozgrzewającej herbacie.
- Działa relaksacyjnie – pozwala się odprężyć po całym dniu. Idealne rozwiązanie dla osób, które odpoczynku.
- Poprawia krążenie krwi – delikatnie i równomierne ogrzewanie ciała poprawia krążenie krwi. Dzięki temu znacząco poprawisz swoje samopoczucie. Będziesz miał także więcej energii i siły na różne aktywności.
- Pomaga walczyć z grypą lub przeziębieniem – pozwala schronić się przed zimnem i ogrzać nas organizm. To ważne w skutecznej walce z chorobą.
- Uśmierza nerwobóle – poprzez wytwarzanie ciepła łagodzi objawy związane z nerwobólami. To przydatne rozwiązanie dla osób, których takie objawy dopadają niespodziewanie.
- Działa na różne dolegliwości bólowe – pomaga na bóle mięśni i pleców. Łagodzi także wszelkie dolegliwości związane z bólem reumatycznym. Zmniejsza napięcie wywołane przez rwę kulszową, co prowadzi do mniejszego odczuwania bólu.