Jak skutecznie wyczyścić przypalone żelazko?
Czy zastanawiasz się, jak wyczyścić przypalone żelazko? Czy chcesz dowiedzieć się jak pozbyć się niechcianego osadu ze stopy żelazka za pomocą domowych metod? Czy chcesz wiedzieć, czym wyczyścić żelazko, by nie uszkodzić powierzchni stopy? A może pragniesz dowiedzieć się, co zrobić by Twoje urządzenie nie ulegało przypaleniu? Na te i inne pytania odpowiedzi udzielimy w dzisiejszym artykule.
Dlaczego żelazko brudzi na brązowo?
Co zrobić przed czyszczeniem przypalonego żelazka?
Jak wyczyścić żelazko domowymi sposobami?
✔ Ocet spirytusowy - gdy posiadasz żelazko ze stopą ceramiczną lub teflonową wykorzystaj ocet spirytusowy. Rozprowadź wówczas ocet bawełnianą ściereczką. Pocieraj powierzchnię stopy, aż zauważysz, że usunięte zostały wszystkie zabrudzenia. Na sam koniec przetrzyj powierzchnię mokrą ściereczką.
✔ Chemia do czyszczenia kominka - gdy stopa Twojego żelazka jest stalowa, nałóż chemię do czyszczenia kominka na gąbkę, a następnie delikatnie pocieraj rozgrzaną stopę żelazka. Kontynuuj pocieranie powierzchni, aż zauważysz, że stopa została pozbawiona zabrudzeń. Przetrzyj żelazko mokrą ściereczką, by pozbyć się chemii.
✔ Sok z cytryną - kiedy posiadasz żelazko ze stopą szafirową, zamocz wacik lub chusteczkę w wyciśniętym soku z cytryny. Pocieraj zabrudzony obszar do momentu, aż plama ustąpi. Sposób ten jest bezpieczny dla wszystkich modeli żelazek.
✔ Sól kuchenna - rozsyp sól na papierze do pieczenia tak, by jej warstwa miała około milimetra. Pocieraj żelazkiem o sól do momentu, aż plama ustąpi. Sposób ten jest bezpieczny dla wszystkich modeli żelazek.
✔ Soda oczyszczona - idealna, w przypadku, gdy stopa Twojego żelazka jest stalowa. Nasyp wówczas sodę na wilgotną szmatkę i pocieraj nią żelazko. Możesz również rozpuścić sodę w wodzie, a następnie pocierać powstałą mieszaniną płytę żelazka. Użyj do tego ściereczki lub szczotki z miękkim włosiem.
✔ Wosk z białej świecy - pocieraj świecą lekko nagrzaną stopę żelazka tak, by na tafli został wosk. Usuń wosk miękką szmatką, a następnie rozgrzej żelazko. Prasuj żelazkiem gazetę zrobioną z szarego papieru. Rolą gazety jest przejęcie tłustej warstwy z żelazka.
✔ Tabletka z paracetamolem - rozgrzej żelazko i odłącz je od prądu. Chwyć tabletkę przeciwbólową pęsetą i kolistymi ruchami pocieraj przypalone miejsca. Wytrzyj płytę żelazka wilgotną szmatką.
✔ Prasowanie folii aluminiowej - pognij delikatnie kawałek folii aluminiowej, a następnie rozłóż ją na desce do prasowania. Pocieraj folię stopą żelazka. Upewnij się, że jest ono średnio nagrzane i odłączone od zasilania.
✔ Popiół - użyj popiołu z kominka lub ogniska. Rozsyp popiół na szmatce, a następnie przesuwaj po niej żelazkiem. Stosuj okrężne ruchy.
✔ Papier do pieczenia - prasuj żelazkiem papier do pieczenia. By osiągnąć lepszy efekt, posyp papier do pieczenia solą. Pamiętaj, by nie robić tego, gdy posiadasz żelazko ze stopą teflonową.
✔ Kreda - posmaruj ciepłą stopę kredą i pozostaw ją na chwilę. Oczyść stopę czystą ściereczką.
✔ Prasowanie ręcznika frotte - prasuj bawełniany, gruby ręcznik rozgrzanym żelazkiem. Przestań prasować materiał, gdy zauważysz, że przypalenie zniknęło. Skorzystaj z tej metody, gdy Twoje żelazko posiada ceramiczną stopę.
Co zrobić żeby żelazko się nie przypaliło?
✔ Wylewaj wodę ze zbiornika na wodę po skończeniu prasowania - opróżnij zbiornik na wodę, by uniknąć osadzenia się osadu i namnażania się bakterii.
✔ Stosuj odpowiednią wodę - stosuj się do zaleceń producenta. Najlepiej korzystać z wody destylowanej. Nie powoduje ona zmniejszenia wydajności żelazka.
✔ Regularnie czyść i odkamieniaj żelazko - by uniknąć zbierania się osadów, czyść i odkamieniaj żelazko regularnie. Dzięki temu nie doprowadzisz do przypaleń oraz powstawania nieestetycznych smug na swoich ulubionych ubraniach.
✔ Dopasuj temperaturę urządzenia do prasowanej tkaniny – gdy Twoje żelazko bezprzewodowe nie posiada automatycznej regulacji temperatury, dopasuj ją ręcznie do prasowanego materiału. Stosuj się do zaleceń umieszczonych na metkach na ubraniach oraz informacji zawartych w instrukcji obsługi urządzenia. Zwróć szczególną uwagę podczas prasowania delikatnych tkanin, takich jak aksamit czy jedwab, które bardzo łatwo jest uszkodzić.
✔ Używaj nakładki ochronnej - by zapewnić dodatkową ochronę prasowanego materiału, stosuj nakładki ochronne. Chronią one przed przypaleniem oraz niepotrzebnym nabłyszczaniem tkanin. Poza tym sprawiają, że prasowanie jest wygodniejsze.
✔ Nie pozwól, by nagrzana stopa żelazka miała kontakt z deską - w innym wypadku żelazko przypali podstawę, pokrowiec, a nawet deskę do prasowania. Po każdorazowym użyciu odłącz urządzenie od źródła zasilania i odłóż żelazko na specjalną podstawę, pozwalając mu ostygnąć.
✔ Nie prasuj nadruków - unikaj wygładzania nadruków i specjalnych naklejek, gdyż może doprowadzić to do przypalenia żelazka, a także ubrania. Wysoka temperatura może spowodować osłabienie trwałości kolorów nadruków oraz spowodować ich ścieranie.
✔ Przechowuj żelazko w pozycji pionowej - gdy nie korzystasz z urządzenia, umieść je w suchym i bezpiecznym miejscu.
Czego nie robić by wyczyścić żelazko?
✔ Nie stosuj do czyszczenia żelazka sody oczyszczonej, gdy materiał stopy Twojego żelazka nie jest metalem. W przeciwnym wypadku może dojść do uszkodzenia jej powierzchni.
✔ Nie korzystaj z metody z pastą do zębów w przypadku, gdy posiadasz teflonową stopę żelazka. Może to spowodować jej uszkodzenia.
✔ Nie używaj preparatu do czyszczenia kominka, gdy Twoje żelazko nie ma stopy stalowej. Jest to mocny specyfik, który nie jest odpowiedni dla delikatniejszych materiałów. Zbudowane są z nich m.in.: stopy ceramiczne oraz teflonowe.
✔ Nie stosuj pasty z sody i octu, gdy posiadasz żelazko z teflonową stopą. Składniki te wchodzą ze sobą w silną reakcję oraz ich połączenie powoduje powstanie dużej ilości piany. Jest to niebezpieczne dla delikatniejszych materiałów. Nie używaj również w tym przypadku soli, gdyż jej stosowanie może spowodować zarysowania teflonowej stopy żelazka.
Czego nie używać do czyszczenia żelazka?
Przedmiot | Powód |
|
|
Co zrobić, kiedy domowe sposoby nie działają?
W przypadku, gdy domowe sposoby nie spełniają Twoich oczekiwań, możesz zastosować środki do czyszczenia żelazka. Zakupisz je w każdym sklepie. Na rynku są spraye, sztyfty, płyny, chusteczki i inne środki, za pomocą których możesz zadbać o Swoje żelazko.
Przed ich zakupem upewnij się jednak, że zawarte w preparacie substancje nie zniszczą stopy Twojego żelazka. Sięgnięcie po środki do czyszczenia żelazek jest bardziej kosztownym rozwiązaniem, dlatego najlepiej korzystać z nich, gdy domowe metody nie wystarczają.
Jak uratować przypalone żelazkiem ubrania?
By usunąć przypalenia po żelazku wystarczy na ręcznik papierowy nalać wodę utlenioną. Przyciśnij ręcznik zamoczony wodą utlenioną do przypalonej powierzchni, a następnie przystąp do prasowania by pozbyć się zagnieceń ze Swoich ubrań.
Jak wyczyścić żelazko - podsumowanie
Wystarczy niewiele, by Twoje ulubione żelazko parowe przypaliło się, niszcząc przy tym Twoje ubrania. Nie oznacza to jednak, że należy wówczas kupić nowy model. Warto jest znać domowe metody, za pomocą których z łatwością usuniesz nieestetyczną plamę bez użycia wielkiego wysiłku. Pamiętaj by przed czyszczeniem stopy żelazka upewnić się, że wybrana metoda nie spowoduje uszkodzenia Twojego urządzenia.
W razie, gdy domowe sposoby nie pomogą lub nie spełnią wystarczająco Twoich oczekiwań, sięgnij po środki do czyszczenia żelazek.