Jak wyczyścić nawilżacz powietrza? 

 
26.09.2022
Doradca Yoer
 
5 minut czytania | Redaktor Naczelny Adrian Kazer
Korzystanie z nawilżaczy powietrza jest bardzo ważne, zwłaszcza podczas okresu grzewczego. Kiedy ogrzewamy nasze domy i mieszkania, to wilgotność powietrza znacznie spada. Zbyt niska wilgotność może doprowadzić do różnego rodzaju infekcji związanych z górnymi drogami oddechowymi.
 
Suchy kaszel, poranna chrypa, przesuszone usta czy uciążliwe chrapanie to jedne z najczęstszych objawów, jakie mogą nam towarzyszyć, gdy przebywamy za dużo czasu w pomieszczeniach o niskiej wilgotności powietrza.
 
Idealnym sposobem na pokonanie przesuszonego powietrza jest kupno nawilżacza powietrza. Przy codziennym stosowaniu należy zadbać przede wszystkim o prawidłowe i regularne oczyszczenie ich w środku.
 
Czyszczenie nawilżaczy jest bardzo ważne, nie tylko ze względów estetycznych, ale także zdrowotnych. Warto wiedzieć, jak prawidłowo dbać o nawilżacz powietrza, abyśmy mogli korzystać z niego na dłużej. Jeśli zastanawiasz się, jak umyć nawilżacz powietrza, to ten artykuł jest w sam raz dla Ciebie.

Jak wyczyścić nawilżacz powietrza?

 
Jak wyczyścić nawilżacz? Przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie instrukcję krok po kroku:
  • Sprawdź i zapoznaj się z instrukcją obsługi nawilżacza.
Każdy z modeli jest inny, ma inną budowę i inaczej działają. Każdy z nawilżaczy może być czyszczony różnymi sposobami, dlatego ważne jest, aby sprawdzić, co w urządzeniu możesz wyczyścić, a do czego niekoniecznie jesteś w stanie się dostać.
  • Rozkręć części nawilżacza, na które pozwala instrukcja.
Przy tej czynności zwróć uwagę na instrukcję, dzięki której nie będziesz mieć żadnych wątpliwości, które powstałyby podczas ponownego złożenia nawilżacza.
 
Przy czyszczeniu możesz sięgnąć po różne środki czystości. Najpopularniejsza jest:
  • Woda z mydłem lub płynem do mycia naczyń,
  • Ocet lub spirytus,
  • Soda oczyszczona,
  • Kwasek cytrynowy,
Zaopatrz się także w ścierki lub ręcznik papierowy, za pomocą którego wysuszysz elementy oraz szczoteczkę do zębów z miękkim włosiem. Dzięki niej dostaniesz się do najmniej dostępnych zakamarków nawilżacza.
 
Jeśli jednak zależy Ci na profesjonalnym umyciu, to sięgnij po fachowe środki do nawilżaczy powietrza. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że urządzenie będzie dobrze wyczyszczone.
 
Sprawdź także: Jaki nawilżacz powietrza wybrać?

 

nawilżacz-powietrza-biały-nawilżanie-powietrza-praca-domowa-home-office-para-wodna-mgiełka-komputer

 

  • Usuń widoczne zabrudzenia po rozłożeniu nawilżacza na części.
Kiedy nawilżacz powietrza jest już rozłożony, możesz sprawdzić, dokładnie które elementy muszą zostać wyczyszczone. Zwróć uwagę między innymi na pojemnik na wodę, który po stałym kontakcie z wodą kranową może mieć nalot kamienia i zabrudzeń.
 
W takiej sytuacji najlepiej oczyścić urządzenie za pomocą szczoteczki do zębów i bardzo dobrego środka, za pomocą którego uda Ci się porządnie wyczyścić zbiornik.
 
Gdzieniegdzie możesz zauważyć naloty pleśni w pojemniku czy na innych częściach nawilżacza. Pleśń pojawia się w miejscach, które tworzą dla niej idealne warunki – duża wilgotność, wysoka temperatura i tlen.
 
Oczyść elementy z pleśni i zabrudzeń, a następnie dla pewności przetrzyj nawilżacz sokiem z cytryny lub octem. Oba te składniki potrafią skutecznie zabić bakterie.
 
Pamiętaj jednak, że po przemyciu octem możesz przez jakiś czas odczuwać jego zapach, po włączeniu urządzenia. Jeśli chcesz tego uniknąć, a musisz nim wyczyścić elementy, to zaopatrz się w olejek eteryczny, który pomoże Ci zmniejszyć ten uporczywy zapach.

 

nawilżacz-powietrza-czarny-aqualio-yoer-urządzenie-sprzęt-wysoka-jakość-oryginalny-design

 

  • Wyczyść zewnętrzną obudowę nawilżacza.
Najlepszym sposobem na wyczyszczenie jest wilgotna ścierka. Dzięki niej skutecznie pozbędziesz się kurzu i innych zanieczyszczeń, np. nalotów pary wodnej lub wody.
 
Jeśli jednak na obudowie są plamy, które nie chcą w ten sposób zejść, to sięgnij ponownie po sok z cytryny, który skutecznie pomoże Ci usunąć wszelkie zabrudzenia na nawilżaczu.
 
Przemywanie nawilżacza z zewnątrz jest bardzo ważne, ponieważ urządzenie, stojąc w naszym salonie, odgrywa także rolę dekoracyjną. Niezbyt estetyczny wygląd nawilżacza może po pewnym czasie zbyt mocno przykuwać uwagę.
 
Może Cię również zainteresować: Jaki nawilżacz powietrza dla dziecka?
  • Przemywaj regularnie zbiornik na wodę.
Dzięki temu uchronisz swój nawilżacz od pleśni. Jeśli nie będziesz dbać regularnie o urządzenie, to może ona wrócić, często ze zdwojoną siłą. Wyczyść zbiornik przy pomocy wody z płynem do mycia naczyń lub wyżej wspomnianego fachowego środka do mycia.
 
Wystarczy, że nalejesz wody do zbiornika, a następnie zaczniesz czyścić środek zbiornika przy pomocy odpowiednich środków czyszczących. Jeśli zbiornik ma trudno dostępne miejsca, to sięgnij po szczoteczkę do zębów. Jej włókna z powodzeniem poradzą sobie z każdymi naleciałościami.
 
Po wyczyszczeniu wylej wodę, przepłucz, wlej świeżą wodę, a następnie odłóż zbiornik z powrotem do nawilżacza.

 

nawilżacz-powietrza-biały-dobry-sen-kobieta-śpi-na-łóżku-zegar-dobre-samopoczucie

 

  • Wyczyść dokładnie filtr w nawilżaczu powietrza.
Wyjmij filtr antybakteryjny z nawilżacza, a następnie namocz go w czystej wodzie. Dla zwiększenia efektu czyszczenia warto zostawić ten filtr w wodzie przez minimum godzinę. Dzięki temu pozbędziesz się wszelkich zabrudzeń mechanicznych, jak kurz, sierść czy włosy.
  • Wyjmij ostrożnie filtr z wody.
Po godzinie wyciągnij filtr z wody, a następnie opłucz go pod bieżącą wodą. Pamiętaj jednak, żeby pod żadnym pozorem nie wyciskać wody z filtra. W ten sposób możesz bezpowrotnie uszkodzić sobie filtr, a bez niego działanie nawilżacza nie jest odpowiednie.
 
Woda, za pomocą której został opłukany filtr, powinna samoistnie ścieknąć. Kiedy tak się stanie, to możesz zamontować filtr z powrotem w nawilżaczu powietrza.
 
Pamiętaj jednak, że nie każdy filtr możesz umyć pod wodą, dlatego tak niezbędne jest czyszczenie nawilżacza powietrza wraz z instrukcją obsługi.

 

nawilżacz-powietrza-dekoracyjny-na-krześle-kwiaty-wazon-para-wodna-mgiełka-dobre-powietrze-nawilżone-powietrze

 

  • Czyść nawilżacz powietrza co najmniej raz w tygodniu, wtedy zadbasz o jego odpowiednią żywotność.
Jeśli regularnie będziesz czyścić swój nawilżacz, to sukcesywnie przedłużysz jego żywotność. Urządzenie będzie także skutecznie działało, dzięki temu będziesz długo cieszyć się odpowiednio nawilżonym powietrzem w swoim domu.
 
Przeczytaj także: Co daje nawilżacz powietrza?
 
Pamiętaj także, aby zmieniać wodę przed każdym włączeniem nawilżacza. Ta prosta i krótka czynność może sprawić, że jakość powietrza w Twoim domu będzie utrzymywać się na wysokim poziomie.
 
Jeśli masz nawilżacz ultradźwiękowy, to lepiej wlewać do zbiornika wodę destylowaną lub demineralizowaną. Dzięki temu Twój nawilżacz powietrza nie ulegnie uszkodzeniu, a na Twoich meblach nie będzie pojawiać się charakterystyczny biały pył.

Podziel się na social media