Jak wyczyścić nawilżacz powietrza?
26.09.2022
Doradca Yoer
Korzystanie z nawilżaczy powietrza jest bardzo ważne, zwłaszcza podczas okresu grzewczego. Kiedy ogrzewamy nasze domy i mieszkania, to wilgotność powietrza znacznie spada. Zbyt niska wilgotność może doprowadzić do różnego rodzaju infekcji związanych z górnymi drogami oddechowymi.
Suchy kaszel, poranna chrypa, przesuszone usta czy uciążliwe chrapanie to jedne z najczęstszych objawów, jakie mogą nam towarzyszyć, gdy przebywamy za dużo czasu w pomieszczeniach o niskiej wilgotności powietrza.
Idealnym sposobem na pokonanie przesuszonego powietrza jest kupno nawilżacza powietrza. Przy codziennym stosowaniu należy zadbać przede wszystkim o prawidłowe i regularne oczyszczenie ich w środku.
Czyszczenie nawilżaczy jest bardzo ważne, nie tylko ze względów estetycznych, ale także zdrowotnych. Warto wiedzieć, jak prawidłowo dbać o nawilżacz powietrza, abyśmy mogli korzystać z niego na dłużej. Jeśli zastanawiasz się, jak umyć nawilżacz powietrza, to ten artykuł jest w sam raz dla Ciebie.
Jak wyczyścić nawilżacz? Przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie instrukcję krok po kroku:
Przy czyszczeniu możesz sięgnąć po różne środki czystości. Najpopularniejsza jest:
Jeśli jednak zależy Ci na profesjonalnym umyciu, to sięgnij po fachowe środki do nawilżaczy powietrza. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że urządzenie będzie dobrze wyczyszczone.
Sprawdź także: Jaki nawilżacz powietrza wybrać?
W takiej sytuacji najlepiej oczyścić urządzenie za pomocą szczoteczki do zębów i bardzo dobrego środka, za pomocą którego uda Ci się porządnie wyczyścić zbiornik.
Gdzieniegdzie możesz zauważyć naloty pleśni w pojemniku czy na innych częściach nawilżacza. Pleśń pojawia się w miejscach, które tworzą dla niej idealne warunki – duża wilgotność, wysoka temperatura i tlen.
Oczyść elementy z pleśni i zabrudzeń, a następnie dla pewności przetrzyj nawilżacz sokiem z cytryny lub octem. Oba te składniki potrafią skutecznie zabić bakterie.
Pamiętaj jednak, że po przemyciu octem możesz przez jakiś czas odczuwać jego zapach, po włączeniu urządzenia. Jeśli chcesz tego uniknąć, a musisz nim wyczyścić elementy, to zaopatrz się w olejek eteryczny, który pomoże Ci zmniejszyć ten uporczywy zapach.
Jeśli jednak na obudowie są plamy, które nie chcą w ten sposób zejść, to sięgnij ponownie po sok z cytryny, który skutecznie pomoże Ci usunąć wszelkie zabrudzenia na nawilżaczu.
Przemywanie nawilżacza z zewnątrz jest bardzo ważne, ponieważ urządzenie, stojąc w naszym salonie, odgrywa także rolę dekoracyjną. Niezbyt estetyczny wygląd nawilżacza może po pewnym czasie zbyt mocno przykuwać uwagę.
Może Cię również zainteresować: Jaki nawilżacz powietrza dla dziecka?
Wystarczy, że nalejesz wody do zbiornika, a następnie zaczniesz czyścić środek zbiornika przy pomocy odpowiednich środków czyszczących. Jeśli zbiornik ma trudno dostępne miejsca, to sięgnij po szczoteczkę do zębów. Jej włókna z powodzeniem poradzą sobie z każdymi naleciałościami.
Po wyczyszczeniu wylej wodę, przepłucz, wlej świeżą wodę, a następnie odłóż zbiornik z powrotem do nawilżacza.
Woda, za pomocą której został opłukany filtr, powinna samoistnie ścieknąć. Kiedy tak się stanie, to możesz zamontować filtr z powrotem w nawilżaczu powietrza.
Pamiętaj jednak, że nie każdy filtr możesz umyć pod wodą, dlatego tak niezbędne jest czyszczenie nawilżacza powietrza wraz z instrukcją obsługi.
Przeczytaj także: Co daje nawilżacz powietrza?
Pamiętaj także, aby zmieniać wodę przed każdym włączeniem nawilżacza. Ta prosta i krótka czynność może sprawić, że jakość powietrza w Twoim domu będzie utrzymywać się na wysokim poziomie.
Jeśli masz nawilżacz ultradźwiękowy, to lepiej wlewać do zbiornika wodę destylowaną lub demineralizowaną. Dzięki temu Twój nawilżacz powietrza nie ulegnie uszkodzeniu, a na Twoich meblach nie będzie pojawiać się charakterystyczny biały pył.
Jak wyczyścić nawilżacz powietrza?
- Sprawdź i zapoznaj się z instrukcją obsługi nawilżacza.
- Rozkręć części nawilżacza, na które pozwala instrukcja.
- Woda z mydłem lub płynem do mycia naczyń,
- Ocet lub spirytus,
- Soda oczyszczona,
- Kwasek cytrynowy,
- Usuń widoczne zabrudzenia po rozłożeniu nawilżacza na części.
- Wyczyść zewnętrzną obudowę nawilżacza.
- Przemywaj regularnie zbiornik na wodę.
- Wyczyść dokładnie filtr w nawilżaczu powietrza.
- Wyjmij ostrożnie filtr z wody.
- Czyść nawilżacz powietrza co najmniej raz w tygodniu, wtedy zadbasz o jego odpowiednią żywotność.