Jaką zgrzewarkę próżniową wybrać?

 
20.09.2021
Doradca Yoer
Ludzie od zarania dziejów szukali różnych sposobów przechowywania jedzenia. Na samym początku wykorzystywali dary natury, co i tak znacząco podniosło poziom bezpieczeństwa żywności. Obecnie możemy posłużyć się nowoczesnymi technologiami. Odpowiednio preparowana żywność przetrwa nawet kilkanaście lat, a najprostsze metody są dostępne dla każdego.
 
W dobie problemu z nadmiernym marnowaniem jedzenia warto przyjrzeć się zgrzewarkom próżniowym. W tym artykule dowiesz się, jak działa i do czego ją zastosować. Poznasz wady oraz zalety pakowarki próżniowej. Zobaczysz jak przechowywać zapakowaną żywność. Jeśli jesteś fanem porządku i nie lubisz marnować żywności, to ten wpis jest właśnie dla Ciebie.

Jak działa zgrzewarka próżniowa?

 
Działanie zgrzewarki próżniowej jest bardzo proste. Takie urządzenie ma dwie podstawowe funkcje: zasysa powietrze z torebki lub worka foliowego, a potem hermetycznie zamyka opakowanie, tak aby nie dostawało się tam powietrze. W ten sposób tworzy się próżnia. Takie pakowanie znacząco przedłuża czas przydatności jedzenia do spożycia, ponieważ bakterie tlenowe w dużej mierze odpowiadają za jego psucie. Kolejną zaletą przechowywania próżniowego jest smak żywności, który zachowuje się na dłużej.
 
Bardziej skomplikowane modele potrafią pakować bez wysysania powietrza, a także marynować próżniowo w specjalnych pojemnikach, słoikach i garnkach. Można w nich przechowywać także suchą lub mokrą żywność.

Rodzaje zgrzewarek próżniowych

 
Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje zgrzewarek do pakowania żywności:
  • Zgrzewarka listwowa – to najpopularniejszy rodzaj zgrzewarek. Zajmują stosunkowo mało miejsca, przez co są niezwykle kompaktowe. Sprawdzą się idealnie do użytku domowego czy w małej gastronomii, a przy ich zakupie „nie dostaniesz po kieszeni”.
  • Zgrzewarka komorowa – najczęściej wykorzystywane są do celów profesjonalnych: w zakładach przetwórstwa, dużych sklepach czy restauracjach. Wyposażone są w pompę próżniową i charakteryzują się wysoką wydajnością. Przez swoje gabaryty, a także wysoką cenę nie sprawdzą się w gospodarstwie domowym. Pakowarki komorowe dają możliwość manualnego ustawienia parametrów.
W niniejszym artykule skupimy się na zgrzewarkach listwowych.
 
zgrzewarka-próżniowa-pakowanie-prózniowe-mięso-szynka-szynka-długodojrzewająca

Na co zwrócić uwagę przy wyborze zgrzewarki prózniowej?

 
  • Moc – im większa moc, tym szybciej i skuteczniej zapakujesz żywność. Zgrzewarka próżniowa dobrej klasy, która sprawdzi się przy większości zadań, powinna mieć moc od 120W do nawet 170W.
  • Liczba i szerokość zgrzewu – zgrzew to najważniejszy element pakowarki próżniowej. Odpowiada za szczelność zapakowanego jedzenia. Do mokrej żywności najlepiej wybrać urządzenie o większej liczbie zgrzewów. Standardowo pakowarka ma 1 lub 2 zgrzewy. Sam zgrzew powinien mieć 2,5-3mm szerokości.
  • Tryb pracy – wyróżniamy trzy podstawowe tryby pracy zgrzewarki:
    • Automatyczny – zgrzewarka automatycznie wybiera ciśnienie i dostosowuje moment zgrzewu.
    • Półautomatyczny – w trybie półautomatycznym zgrzewarka daje możliwość kontroli ciśnienia przez użytkownika.
    • Manualny – cały proces zgrzewania użytkownik przeprowadza się samodzielnie. Musi skontrolować ciśnienie i w odpowiednim momencie nacisnąć przycisk.
  • Prędkość pracy – niektóre urządzenia pracują w zróżnicowanych trybach pracy, które dostosujesz do danego typu jedzenia.
    • Zwykła – do pakowania twardszej żywności.
    • Delikatna – do żywności wymagającej większej uwagi podczas wysysania powietrza.
  • Maksymalne ciśnienie – wytwarzane przez pompkę próżniową. określa to, jak sterylnie zgrzewarka może zapakować żywność.
    • Zgrzewarki o ciśnieniu 0,50 bar lub mniejszym mogą się nie sprawdzić przy dłuższym użytkowaniu.
    • Ciśnienie o wartości 0,60-0,80 bar będzie idealne od szczelnego, hermetycznego zamknięcia.
    • Zgrzewarki o jeszcze większym ciśnieniu (ponad 0,80 bar) nie znajdą większego zastosowania do użytku domowego.
  • Rozmiar listwy – standardowa listwa ma długość mniej więcej 30 cm. Ta cecha ma istotne znaczenie przy zakupie dodatkowych folii czy opakowań.
  • System otwierania i zamykania pokrywy „One Touch” – jednym przyciskiem otwierasz lub zamykasz pokrywę zgrzewarki próżniowej.
  • Konstrukcja flip-up – pozwala używać zgrzewarki na płaskiej powierzchni, a na czas przechowywania postawić ją w pozycji pionowej.
  • Funkcja „instant seal” – przeznaczona do pakowania najdelikatniejszych produktów. Zapobiega ich kruszeniu i rozdrabnianiu.
 
zgrzewarka-próżniowa-pakowanie-prózniowe-kukurydza

Do czego zastosować zgrzewarkę próżniową?

 
Podstawowym zadaniem zgrzewarki jest próżniowe pakowanie suchej oraz wilgotnej żywości. Ta metoda polega na całkowitym usunięciu powietrza z worka i jego zgrzaniu. Potrafi wydłużyć termin do spożycia nawet pięciokrotnie. Najbardziej zaawansowane modele potrafią pakować także mokrą żywność taką jak zupy albo sosy.
 
Niektóre urządzenia mają funkcję zgrzewania bez wysysania powietrza. To idealne rozwiązanie dla produktów, które nie nadają się do pakowania próżniowego. Kanapki do pracy czy szkoły pozostaną świeże na dłużej.
 
Część zgrzewarek próżniowych umożliwia zamykanie uprzednio otwartych butelek. Ta funkcja jest przydatna w przypadku wina, które bardzo szybko traci swój smak czy aromat. Specjalny wężyk odessie powietrze i pozwoli szczelnie zakorkować napój. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy mogli cieszyć się pysznym trunkiem nawet do 20-25 dni.
 
Funkcja marynowania pozwoli w krótkim czasie uzyskać efekt tradycyjnego konserwowania żywności. Za pomocą zgrzewarki i wężyka usuniesz powietrze z pojemnika, a hermetycznie zamknięte jedzenie nabierze wyrazistych aromatów.
 
Żywność w workach próżniowych możesz podgrzać w mikrofali albo piec techniką sous vide (wym. su wid), niezwykle popularną wśród francuskich szefów kuchni. Ta metoda polega na umieszczeniu hermetycznie zamkniętej plastikowej torebki w kąpieli wodnej lub parowej i precyzyjnym kontrolowaniu temperatury. Zazwyczaj pieczenie trwa bardzo długo, ale żywność zachowuje swój naturalny smak.

Dodatkowe elementy i akcesoria pakowarki próżniowej

 
Zgrzewarki z nieco wyższej półki wyposażone są w dodatkowe elementy, które znacząco zwiększą jej funkcjonalność. Warto przyjrzeć się ofertom z przydatnymi akcesoriami.
  • Dotykowy panel sterowania – z poziomu panelu masz dostęp do wszystkich funkcji urządzenia.
  • Obudowa ze stali nierdzewnej – gwarantuje dłuższą trwałość pakowarki. Jest bardziej wytrzymała, a także mniej podatna na zarysowania i inne uszkodzenia.
  • Waga spożywcza – pomoże Ci precyzyjnie odmierzyć produkty, które chcesz pakować. Funkcja tarowania pozwoli na zważenie samych produktów bez wliczenia wagi pojemnika.
  • Tacka na skropliny – magazynuje nadmiar płynów zbierających się w trakcie zgrzewania mokrych produktów.
  • Cyfrowy wyświetlacz LCD – informuje o aktualnym statusie pracy urządzenia. Dodatkowo wyświetla wynik z wagi spożywczej.
  • Komora do przechowywania rolek – pozwoli na utrzymanie porządku w kuchni.
  • Nożyk do folii – wykorzystasz go do przecinania foli.
  • Wbudowana przecinarka – niektóre zgrzewarki wyposażone są w automatyczną przecinarkę, która sama przytnie kawałek foli. Dzięki temu użytkowanie stanie się bardziej komfortowe.
  • Pojemniki do żywności – posiadają specjalną uszczelkę, która nie przepuszcza powietrza do wnętrza. Dodatkowy zawór pozwoli łatwo wyrównać ciśnienie. Pudełka sprawdzą się do marynowania żywności, przechowywania gotowych potraw lub suchego jedzenia.
  • Korek próżniowy – służy do zamykania uprzednio otwartych butelek wina, octu czy oleju.
  • Antypoślizgowa podstawa – zapewnia dodatkowy komfort i bezpieczeństwo podczas użytkowania zgrzewarki, która nie będzie się przesuwać po kuchennym blacie.

Jak przechowywać żywność zapakowaną próżniowo?

 
Zapakowaną żywność powinno się przechowywać w odpowiednim miejscu i temperaturze. Przy nieodpowiednim traktowaniu jedzenia mogą namnożyć się groźne drobnoustroje beztlenowe, za co zapłacisz zatruciem pokarmowy.
 
Oto mała ściąga:
 
 
Produkt Miejsce przechowywania Trwałość produktu bez opakowania próżniowego Trwałość produktu w opakowaniu próżniowym
Chleb, bułki chlebak 2-3 dni 7-10 dni
Ciastka spiżarnia 1-2 tyg. 3-6 tyg.
Kawa spiżarnia 2-3 mies. 12 mies.
Orzechy spiżarnia 6 mies. 24 mies.
Herbata spiżania 2-3 mies. 12 mies.
Wędlina lodówka 3-4 dni 2-3 tyg.
Twaróg lodówka 4-7 dni 2 tyg.
Ser żółty lodówka 1-2 tyg. 4-6 mies.
Kiełbasa sucha lodówka 2-3 tyg. 6 tyg.
Ryby wędzone lodówka 1-2 tyg. 6-12 tyg.
Owoce świeże zamrażarka 8 mies. 18-24 mies.
Surowe mięso zamrażarka 4-6 mies. 15-20 mies.
Ryby świeże zamrażarka 3-6 mies. 10-12 mies.
Warzywa świeże zamrażarka 8 mies. 18-24 mies.
Mięso mielone zamrażarka 4 mies. 12 mies.

Jaką folie wykorzystuje się do pakowarki próżniowej?

 
Do listwowych pakowarek bezkomorowych przeznaczona jest folia moletowana. Materiał posiada specjalną strukturę (najczęściej w kształcie siatki, pasków lub plastrów miodu), która umożliwia stworzenie próżni wewnątrz worka. Sprzedaje się ją w formie grubej rolki lub rękawa.
 
Niemal wszyscy producenci oferują urządzenie w zestawie z dedykowanymi workami lub rolkami folii, więc na samym początku użytkowania zgrzewarki nie musisz się martwić o zapas opakowań.
 
Pod tym linkiem znajdziesz folię moletowaną do zgrzewarki Yoer Fresh-Food, która spełnia wymogi Narodowego Instytutu Zdrowia PZH.
 
zgrzewarka-próżniowa-pakowanie-prózniowe

Wady i zalety zgrzewarki próżniowej

 
Przed zakupem zgrzewarki próżniowej warto przyjrzeć się jej wadom i zaletom.
 
 
Zalety Wady
  • Koniec z marnowaniem żywności w dobie trendów less i zero waste
  • Ograniczenie intensywnych zapachów w lodówce
  • Szeroki zakres zastosowania: zgrzewanie, marynowanie, korkowanie, przygotowanie do pieczenia
  • Higienicznie przechowywanie żywności bez pleśni czy bakterii
  • Świetne rozwiązanie dla sklepów i restauracji
  • Kompaktowy rozmiar
  • Komfort użytkowania
  • Idealne rozwiązanie do pracy, szkoły czy w podróży
  • Utrzymanie czystości w kuchni
  • Zachowanie smaku żywność na dłużej
  • Stosunkowo wysokie koszty zakupu porządnej zgrzewarki
  • Koszt dokupywania kolejnych folii i worków
  • Generowanie sporej ilości plastiku przy kolejnym zgrzewaniu żywności

Jaką zgrzewarkę próżniową wybrać?

 
Najtańsze zgrzewarki próżniowe listwowe znajdziesz już za około 150 złotych. Takie proste urządzenia mogą nie spełnić Twoich oczekiwań. Łatwo rozczarujesz się jakością wykonania oraz sposobem zgrzewania.
 
Jeśli zależy Ci na porządnym sprzęcie z wyższej półki, to na jego zakup musisz przeznaczyć nieco więcej środków. Zgrzewarki listwowe za 400-500 złotych charakteryzują się zdecydowanie większą funkcjonalnością i nie są wykonane „z tandetnego plastiku”.
 
Na tym polu wyróżniają się zgrzewarki próżniowe komorowe. Najdroższe modele kosztują mniej więcej 5 tysięcy złotych. Taki sprzęt znajdzie zastosowanie w dużych restauracjach, sklepach mięsnych czy przetwórniach spożywczych. Urządzenie jest niepraktyczne do domowego użytku i zajmuje sporo miejsca.
 
Jeśli interesuje Cię zgrzewarka próżniowa firmy YOER, kliknij tutaj: Zgrzewarki próżniowe

Podziel się na social media