5 sposobów na suszone grzyby

 
09.09.2021
Doradca Yoer
x
 
x

Kiedy szukać grzybów?

 
Najlepszym terminem na grzybobranie jest druga połowa lata i początek jesieni. Wtedy przy sprzyjającym klimacie następuje wysyp grzybów, a do lasów wybierają się Polacy. Wszak grzybobranie śmiało możemy nazwać naszym sportem narodowym.
 
Powiedzenie „rosnąć jak grzyby po deszczu” ma w sobie część prawdy. Idealnym warunkiem do rozwoju owoców lasu jest połączenie ciepła z wilgocią. Na mokrym i miękkim podłożu grzyb wzrasta szybciej. Na tym etapie jakość ściółki nie ma aż tak wielkiego znaczenia.
 
Gdzie szukać grzybów? Niektóre gatunki żyją w „symbiozie” z drzewami. Borowik lubi sosny, świerki oraz dęby. Natomiast podgrzybek preferuje świerki, dęby i limby. Jednak dla większości gatunków najważniejsza jest gleba.
 
Kiedy szukać grzybów?
 • Borowiki – od lipca do października.
 • Podgrzybki – od czerwca do listopada.
 • Koźlarze – od lipca do października.
 • Kurki – od czerwca do listopada.
 • Rydze – od sierpnia do listopada.
 • Maślaki – od czerwca do października.
 • Kanie – od czerwca do listopada.
 • Gąski – od lipca do listopada.

Jak suszyć grzyby?

 
Do suszenia nadają się tylko świeże grzyby, zerwane prosto z lasu. Najlepiej użyć borowików, podgrzybków czy koźlarzy, które mają suchą skórkę na kapeluszu. W większym uproszczeniu proces suszenia polega na odparowaniu wody, więc te grzyby zachowają swój smak i aromat.
 
Opinia w sprawie suszenia kurek jest podzielona. Przy ponownym wykorzystaniu stają się gąbczaste oraz lekko gorzkawe. Ani wyglądem, ani smakiem nie przypominają świeżej kurki.
 
Maślaki, które mają charakterystyczną maź na kapeluszu, sprawdzą się do marynowania. Podobnie jest z rydzami.
 
Jak suszyć grzyby? Grzyby możemy suszyć:
 • Przy pomocy urządzeń kuchennych
  • Suszarka do grzybów – najefektowniejszy sposób suszenia, który jednak wymaga odpowiedniego sprzętu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o suszarkach do grzybów, to kliknij tutaj.
  • Piekarnik – to czasochłonna i dosyć kosztowna metoda. Do suszenia potrzebujemy specjalną siatkę albo zwykłą blachę, na którą wkładamy surowe grzyby. Inaczej będą nam spadać z rusztu. Piekarnik należy rozgrzać do ok. 40-50 stopni Celsjusza z funkcją termoobiegu. Suszymy przez kilka godzin (od 5 do nawet 10) przy lekko uchylonych drzwiczkach urządzenia.
 • Tradycyjnie
  • Nitka – grzyby podwieszamy na nitce blisko źródła ciepła. To ekonomiczna opcja, bo jednocześnie suszymy nasze zbiory i ogrzewamy pomieszczenie.
  • Słońce – w tym sposobie musimy zdać się na pomyślność natury. Grzyby układamy na przepuszczalnym podłożu i przykrywamy oddychającą tkaniną. Teraz wystarczy uzbroić się w cierpliwość oraz liczyć na dobrą pogodę.

Jak przygotować grzyby do suszenia?

 
Przed suszeniem grzyby należy oczyścić. Najlepiej użyć do tego specjalnej szczotki i małego nożyka. Jeśli nie mamy pod ręką takiego sprzętu, to można wykorzystać delikatnie zwilżoną myjkę do naczyń, miękki pędzel lub szczoteczkę do paznokci.
 
Następnie musimy obejrzeć każdego grzyba z osobna, czy nie jest spleśniały albo robaczywy. Na insekty nie ma innej rady niż nasze własne oko.
 
Czego nie robić? Grzybów nie powinno się myć w wodzie, ponieważ znacząco wydłużymy czas ich suszenia.

Jak przygotować grzyby do suszenia?

 
 • Do mięs i sosów – suszone grzyby możesz wykorzystać do nadziewania mięs i przygotowania sosów.
 • Do risotta – jedna z najbardziej popularnych potraw kuchni włoskiej. Ryż miesza się z przygotowanymi składnikami i powoli zalewa bulionem dla smaku.
 • Do zupy – z suszonych grzybów przygotujesz smaczną i aromatyczną zupę.
 • Do placka lotaryńskiego – quiche (kisz) to potrawa znana z kuchni francuskiej. Składa się ze słonego kruchego ciasta wypełnionego masą jajeczno-śmietanową i wytrawnym nadzieniem. Nazwa dania pochodzi od niemieckiego słowa kuchen. Leśne grzyby idealnie sprawdzą się jako wkład do kisza. Smakują wybornie w połączeniu z np. szynką parmeńską czy natką pietruszki.
 • Na wigilię – w większość polskich rodzin grzyby suszone przechowywane są do czasu świąt. Możemy z nich przygotować nadzienie do pierogów, uszek czy krokiety albo tradycyjną kapustę z grzybami.

Jak przechowywać suszone grzyby?

 
Wysuszone grzyby należy trzymać w szczelnie zamkniętych pojemnikach: szklanych, metalowych bądź drewnianych. Do ich przechowywania można wykorzystać także plastikowe pudełka, jednak nie są one do końca odpowiednie. Natomiast w foliowych torebkach grzyby po jakimś czasie spleśnieją.
 
Przygotowane pojemniki z suszonymi grzybami powinno się umieścić w suchym, ciemnym pomieszczeniu. Niska wilgotność i temperatura pokojowa stanowią idealne środowisko do przechowywania naszych zbiorów.
 
Uwaga! Charakterystyczny aromat przyciąga mole spożywcze. Najlepszym sposobem na odstraszenie niechcianych gości jest liść laurowy, który wkładamy do szafy albo samego pojemnika z grzybami.

Po co moczyć grzyby przed suszeniem?

 
Grzyby suszone moczymy przed ponownym przygotowaniem, aby były aromatyczne i smakowały jak świeże.
 
W czym moczyć suszone grzyby?
 • Mleko – przepis znany z kuchni staropolskiej. Mleko można też delikatnie osolić, a grzyby ponoć smakują prawie jak te zerwane prosto z lasu.
 • Woda – grzyby zalewamy letnią wodą, tak aby znalazły się pod jej powierzchnią. Moczymy przez 4-5 godzin.

Cena suszarki do grzybów

 
Na rynku znajdziemy sprzęt w zróżnicowanych cenach. Suszarki w niższych cenach charakteryzują się mniejszą wydajnością i gorszą jakością wykonania. Takie urządzenia mają także zdecydowanie mniej miejsca.
 
Za produkty klasy premium zapłacimy więcej, ale za to posłużą nam przez wiele sezonów. Dodatkowo wykonane są z lepszych materiałów, a nowoczesny design sprawdzi się w każdej kuchni.
 
Jeśli chcesz zapoznać się z naszym artykułem o suszeniu warzyw i owoców, zapraszamy tutaj.
 
Jeśli interesuje Cię suszarka do żywności marki YOER, kliknij tutaj.

Podziel się na social media