Jak wyczyścić zbiornik na wodę w żelazku?

 
13.04.2023
Doradca Yoer
 
6 minut czytania | Redaktor Naczelny Adrian Kazer
Czy zastanawiasz się, jak usunąć zielony osad z żelazka? Czy chcesz dowiedzieć się, jak uniknąć jego nadmiernego gromadzenia się? W żelazkach parowych zbiornik na wodę jest kluczowy dla efektywnego działania urządzenia. Niestety, z czasem mogą się w nim gromadzić osady mineralne lub zanieczyszczenia organiczne.

Czy chcesz poznać domowe metody na to, jak usunąć zielony nalot z pojemnika na wodę? Czy chcesz dowiedzieć się, jak prawidłowo go osuszać? Czy chcesz by w Twoim zbiorniku nie gromadził się kamień ani glony? Odpowiedzi na powyższe pytania zostaną ujęte w naszym najnowszym artykule.

Dlaczego trzeba czyścić zbiornik na wodę w żelazku?

 
Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia żelazka parowego jest zbiornik na wodę. Dzięki niemu możesz prasować z użyciem pary. Za sprawą zbiornika na wodę, możesz w łatwy sposób wygładzić nawet najcięższe zagniecenia. 

Zbiornik na wodę należy regularnie czyścić. W innym wypadku może się w nim gromadzić kamień lub inne osady z wody. Te z kolei mogą wpłynąć na jakość parowania i skuteczność prasowania. Nagromadzenie kamienia może prowadzić do zatykania otworów parowych. To skutkuje nieregularnym i słabym prasowaniem. Poprzez to jakość prasowania ulega pogorszeniu. Dodatkowo brudny zbiornik na wodę może powodować wycieki wody. Stwarza to ryzyko zniszczenia żelazka. Może to powodować również poparzenia.

 
Może zaciekawić Cię również nasz ekspercki artykuł: Jakie żelazko wybrać?


ziarna-kawy-kawa-w-ziarnach-wiaderko-drewniane-blog


Czy można zostawić wodę w żelazku?

 
Nigdy nie pozostawiaj wody w zbiorniku. Po każdorazowym użyciu wyłącz urządzenie i odłącz je od prądu. Pozwól mu całkowicie ostygnąć. Wylej ze zbiornika resztki wody, które nie zdążyły odparować. Możesz dokonać tego poprzez odwrócenie zbiornika górą ku dołowi. W przeciwnym wypadku w żelazku osadzą się glony lub inne zanieczyszczenia. Zbiornik napełnij dopiero przed ponownym użyciem urządzenia. W innym wypadku wydajność Twojego urządzenia zmaleje.


Jak odparować wodę z żelazka?

 
By osuszyć zbiornik na wodę ustaw żelazko na najwyższą temperaturę, po opróżnieniu z niego resztek wody. Następnie uruchom funkcję parowania. Ustaw termostat w położeniu minimalnym oraz wyłącz funkcję pary. Ustaw żelazko pionowo lub odstaw je na bazę. W ten sposób masz pewność, że Twoje żelazko jest bezpiecznie przechowywane przed następnym użyciem.

Jeśli chcesz pozbyć się nieestetycznego osadu z żelazka, przeczytaj również: Jak skutecznie wyczyścić przypalone żelazko?



ciśnieniowy-ekspres-do-kawy-czarny-yoer-breve-kawa-przygotowywanie-kawy-gorąca-kawa-czas-na-kawę-pączki-słodkości

 

Jak przystąpić do czyszczenia?

 

W poniższych punktach podsumowujemy to, co powinnaś zrobić przed czyszczeniem zbiornika na wodę:

  1. Upewnij się, że żelazko jest odłączone oraz wyłączone.
  2. Pozwól żelazku całkowicie ostygnąć.
  3. Opróżnij zbiornik z pozostałości wody oraz wypłucz go czystą wodą.
  4. Osusz żelazko, a następnie delikatnie wyciśnij wodę z otworów parowych.
  5. Przystąp do czyszczenia stosując jeden z poniższych sposobów lub zastosuj swój własny.

ciśnieniowy-ekspres-do-kawy-czarny-yoer-breve-kawa-przygotowywanie-kawy-gorąca-kawa-czas-na-kawę-pączki-słodkości

Jak pozbyć się glonów z pojemnika na wodę? Jak usunąć nieprzyjemny zapach z żelazka?

 

By usunąć zielony nalot oraz inne osady z pojemnika na wodę, użyj jednego z poniższych sposobów:

Ocet 
– Wymieszaj proporcję 1:1 octu białego i wody. Wlej przygotowaną mieszaninę do zbiornika na wodę. Włącz żelazko i pozwól mu parować przez około 5-10 minut, aby ocet rozpuścił osad wapnia. Opróżnij zbiornik i przepłucz go czystą wodą, aż do usunięcia wszelkich śladów octu.

Cytryna - Wyciśnij sok z cytryny i wymieszaj go z równą ilością wody. Wlej całość do zbiornika na wodę i uruchom parowanie. Paruj przez około 5-10 minut. Następnie opróżnij zawartość zbiornika i przepłucz go czystą wodą.

Soda oczyszczona - Wlej ciepłą wodę do zbiornika oraz dodaj łyżeczkę sody oczyszczonej. Zamieszaj i pozostaw na około godzinę. Opróżnij zbiornik i przepłucz go czystą wodą.

Pasta do zębów - Nałóż pastę do zębów na wilgotną szmatkę. Przetrzyj nią delikatnie zbiornik. Przepłucz zbiornik czystą wodą.

Woda z solą - Wlej do zbiornika gorącą wodę i dodaj 1-2 łyżki soli kuchennej. Zamieszaj i pozostaw całość na około 30 minut do godziny. Opróżnij i przepłucz go wodą.


ciśnieniowy-ekspres-do-kawy-czarny-yoer-breve-kawa-przygotowywanie-kawy-gorąca-kawa-czas-na-kawę-pączki-słodkości

Szczoteczka do zębów - Korzystając z powyższych metod, po wyczyszczeniu zbiornika możesz użyć szczoteczki do zębów. Pomoże ona oczyścić trudno dostępne miejsca, takie jak wyloty pary. Następnie przepłucz zbiornik czystą wodą.

Płyn do płukania - Wlej do zbiornika równą ilość płynu do płukania tkanin i wody. Pozostaw całość na około 30 minut. Uruchom funkcję pary i pozwól, by roztwór przedostał się przez otwory parowe. Opróżnij zbiornik i przepłucz go kilkukrotnie czystą wodą.

Aspiryna - Rozpuść dwie tabletki aspiryny bezpowłokowej w ciepłej wodzie. Wlej przygotowany roztwór do zbiornika żelazka. Pozostaw całość na około 1-2 godziny. Po tym czasie uruchom funkcję pary. Pozwól, aby roztwór przedostał się przez otwory parowe. Opróżnij zbiornik i przepłucz go czystą wodą.

 Kwasek cytrynowy - Wlej do zbiornika gorąca wodę i dodaj 1-2 łyżki kwasu cytrynowego. Zamieszaj całość i pozostaw na 30 minut do około 1 godziny. Uruchom funkcję pary, aby kwas przedostał się przez otwory parowe. Opróżnij zbiornik i przepłucz go czysta wodą.

Woda gazowana – Napełnij zbiornik wodą gazowaną i pozostaw na około 1 godzinę. Woda gazowana powinna pomóc w usunięciu osadu wapnia z zewnętrznych powierzchni zbiornika. Uruchom funkcję pary i pozwól, aby woda przedostała się przez otwory parowe. Opróżnij zbiornik i przepłucz go czystą wodą.

Przeczytaj również: Jakie działa mop parowy?

ciśnieniowy-ekspres-do-kawy-czarny-yoer-breve-kawa-przygotowywanie-kawy-gorąca-kawa-czas-na-kawę-pączki-słodkości

Jak uzupełnić wodę w żelazku?

 

By uzupełnić wodę w zbiorniku postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:

  1. Wyłącz urządzenie i odłącz je od prądu.
  2. Poczekaj, aż żelazko całkowicie ostygnie.
  3. Jeśli posiadasz wyjmowany zbiornik, zdejmij go z żelazka.
  4. Napełnij zbiornik czystą wodą. Upewnij się, że woda nie przekracza poziomu maksymalnego.
  5. Jeśli posiadasz wyjmowany zbiornik złóż go z powrotem do żelazka.
  6. Podłącz żelazko do źródła zasilania oraz uruchom je.
  7. Odczekaj, aż żelazko rozgrzeje się do wymaganej temperatury.
  8. Rozpocznij prasowanie.

ciśnieniowy-ekspres-do-kawy-czarny-yoer-breve-kawa-przygotowywanie-kawy-gorąca-kawa-czas-na-kawę-pączki-słodkości

Jaka woda do żelazka?

 

Zaleca się napełniać zbiornik żelazka wodą destylowaną lub demineralizowaną. Dzięki temu w zbiorniku nie wytrąca się kamień, który blokuje otwory parowe. Woda destylowana jest bogata w bezpieczny tlen i dwutlenek węgla. Woda demineralizowana cechuje się natomiast niemal 100-procentowym brakiem zanieczyszczeń.


 
Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat parownicy do ubrań, przeczytaj artykuł: Parownica do ubrań, prasowacz, steamer - jakie urządzenie wybrać?

Jak dbać o zbiornik na wodę w żelazku?

 

Stosuj odpowiednią wodę – Unikaj używania twardej wody, która jest bogata w minerały. Przyczyniają się one do tworzenia osadów w zbiorniku. Korzystaj z wody destylowanej lub demineralizowanej.

Odpowiednio dobieraj temperaturę do prasowanej tkaniny - Zbyt wysoka temperatura może uszkodzić zbiornik na wodę w żelazku. Nieodpowiednio ustawiona temperatura może również przyczynić się do zniszczenia Twoich ulubionych materiałów lub samego urządzenia.

Regularnie czyść zbiornik na wodę w żelazku - Zbiornik ten należy czyścić co najmniej raz na miesiąc lub częściej, jeśli korzystasz z żelazka często.

Regularnie odkamieniaj żelazko - By uniknąć osadów wapnia przeprowadzaj regularne odkamienianie żelazka. Częstotliwość odkamieniania zależy od tego, jak często korzystasz z urządzenia. Do odkamieniania stosuj domowe sposoby lub korzystaj ze specjalnych preparatów.


ciśnieniowy-ekspres-do-kawy-czarny-yoer-breve-kawa-przygotowywanie-kawy-gorąca-kawa-czas-na-kawę-pączki-słodkości

 Zawsze opróżniaj wodę ze zbiornika po każdorazowym użyciu żelazka i pozostawiaj go otwartym - Dzięki temu zbiornik całkowicie wyschnie. Nie pozwoli to również gromadzeniu się wilgoci. Ta z kolei sprzyja rozwojowi glonów i mikroorganizmów.

Odstawiaj żelazko na płasko - W celu uniknięcia przecieku wody ze zbiornika odstawiaj urządzenie na płasko.

Przechowuj urządzenie w suchym miejscu - Po każdym korzystaniu z urządzenia przechowuj je w czystym, suchym miejscu. Unikaj wilgoci, która ma negatywny wpływ na działanie żelazka.

Wymieniaj zbiornik, jeśli jest to konieczne - Jeśli zauważysz, że zbiornik został uszkodzony, wymień go na nowy, sprawny model. W innym wypadku może dojść do przecieku wody oraz zmniejszenia jakości produkowanej pary.


 
By dowiedzieć się, z czego składa się mop parowy, przeczytaj: Mop parowy - budowa, akcesoria i dodatki

ciśnieniowy-ekspres-do-kawy-czarny-yoer-breve-kawa-przygotowywanie-kawy-gorąca-kawa-czas-na-kawę-pączki-słodkości

Czy warto kupić żelazko parowe? Zalety i wady

 

Zalety Wady
  • Skuteczne usuwanie zagnieceń
  • Szybkie prasowanie
  • Usuwanie bakterii i roztoczy
  • Wielofunkcyjność
  • Wyższej klasy żelazka posiadają dużą pojemność zbiornika na wodę
  • Potrzeba regularnego czyszczenia
  • Niektóre rodzaje materiałów wymagają dodatkowej uwagi i ostrożności
  • Konieczność uzupełniania wody w zbiorniku
 

Jak wyczyścić zbiornik w żelazku - podsumowanie

 

Zbiornik na wodę w żelazku spełnia istotną funkcję. To dzięki niemu możliwe jest korzystanie z funkcji pary, która pozwala na szybkie wygładzenie tkanin. Należy jednak pamiętać, by dbać odpowiednio o zbiornik. W innym wypadku zaczną gromadzić się w nim glony oraz inne minerały. Mogą one wówczas negatywnie wpływać na działanie urządzenia. Odpowiednie czyszczenie zbiornika może znacznie wydłużyć żywotność urządzenia. Dzięki temu będziesz mogła uzyskać doskonałe rezultaty podczas prasowania.

 
Jeśli interesuje Cię żelazko marki YOER, kliknij tutaj: Żelazko parowe

Podziel się na social media