Jak wyczyścić zbiornik na wodę w żelazku?
Czy chcesz poznać domowe metody na to, jak usunąć zielony nalot z pojemnika na wodę? Czy chcesz dowiedzieć się, jak prawidłowo go osuszać? Czy chcesz by w Twoim zbiorniku nie gromadził się kamień ani glony? Odpowiedzi na powyższe pytania zostaną ujęte w naszym najnowszym artykule.
Dlaczego trzeba czyścić zbiornik na wodę w żelazku?
Czy można zostawić wodę w żelazku?
Jak odparować wodę z żelazka?
Jak przystąpić do czyszczenia?
W poniższych punktach podsumowujemy to, co powinnaś zrobić przed czyszczeniem zbiornika na wodę:
- Upewnij się, że żelazko jest odłączone oraz wyłączone.
- Pozwól żelazku całkowicie ostygnąć.
- Opróżnij zbiornik z pozostałości wody oraz wypłucz go czystą wodą.
- Osusz żelazko, a następnie delikatnie wyciśnij wodę z otworów parowych.
- Przystąp do czyszczenia stosując jeden z poniższych sposobów lub zastosuj swój własny.
Jak pozbyć się glonów z pojemnika na wodę? Jak usunąć nieprzyjemny zapach z żelazka?
By usunąć zielony nalot oraz inne osady z pojemnika na wodę, użyj jednego z poniższych sposobów:
✔ Ocet – Wymieszaj proporcję 1:1 octu białego i wody. Wlej przygotowaną mieszaninę do zbiornika na wodę. Włącz żelazko i pozwól mu parować przez około 5-10 minut, aby ocet rozpuścił osad wapnia. Opróżnij zbiornik i przepłucz go czystą wodą, aż do usunięcia wszelkich śladów octu.
✔ Cytryna - Wyciśnij sok z cytryny i wymieszaj go z równą ilością wody. Wlej całość do zbiornika na wodę i uruchom parowanie. Paruj przez około 5-10 minut. Następnie opróżnij zawartość zbiornika i przepłucz go czystą wodą.
✔ Soda oczyszczona - Wlej ciepłą wodę do zbiornika oraz dodaj łyżeczkę sody oczyszczonej. Zamieszaj i pozostaw na około godzinę. Opróżnij zbiornik i przepłucz go czystą wodą.
✔ Pasta do zębów - Nałóż pastę do zębów na wilgotną szmatkę. Przetrzyj nią delikatnie zbiornik. Przepłucz zbiornik czystą wodą.
✔ Woda z solą - Wlej do zbiornika gorącą wodę i dodaj 1-2 łyżki soli kuchennej. Zamieszaj i pozostaw całość na około 30 minut do godziny. Opróżnij i przepłucz go wodą.
✔ Szczoteczka do zębów - Korzystając z powyższych metod, po wyczyszczeniu zbiornika możesz użyć szczoteczki do zębów. Pomoże ona oczyścić trudno dostępne miejsca, takie jak wyloty pary. Następnie przepłucz zbiornik czystą wodą.
✔ Płyn do płukania - Wlej do zbiornika równą ilość płynu do płukania tkanin i wody. Pozostaw całość na około 30 minut. Uruchom funkcję pary i pozwól, by roztwór przedostał się przez otwory parowe. Opróżnij zbiornik i przepłucz go kilkukrotnie czystą wodą.
✔ Aspiryna - Rozpuść dwie tabletki aspiryny bezpowłokowej w ciepłej wodzie. Wlej przygotowany roztwór do zbiornika żelazka. Pozostaw całość na około 1-2 godziny. Po tym czasie uruchom funkcję pary. Pozwól, aby roztwór przedostał się przez otwory parowe. Opróżnij zbiornik i przepłucz go czystą wodą.
✔ Kwasek cytrynowy - Wlej do zbiornika gorąca wodę i dodaj 1-2 łyżki kwasu cytrynowego. Zamieszaj całość i pozostaw na 30 minut do około 1 godziny. Uruchom funkcję pary, aby kwas przedostał się przez otwory parowe. Opróżnij zbiornik i przepłucz go czysta wodą.
✔ Woda gazowana – Napełnij zbiornik wodą gazowaną i pozostaw na około 1 godzinę. Woda gazowana powinna pomóc w usunięciu osadu wapnia z zewnętrznych powierzchni zbiornika. Uruchom funkcję pary i pozwól, aby woda przedostała się przez otwory parowe. Opróżnij zbiornik i przepłucz go czystą wodą.
Przeczytaj również: Jakie działa mop parowy?Jak uzupełnić wodę w żelazku?
By uzupełnić wodę w zbiorniku postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:
- Wyłącz urządzenie i odłącz je od prądu.
- Poczekaj, aż żelazko całkowicie ostygnie.
- Jeśli posiadasz wyjmowany zbiornik, zdejmij go z żelazka.
- Napełnij zbiornik czystą wodą. Upewnij się, że woda nie przekracza poziomu maksymalnego.
- Jeśli posiadasz wyjmowany zbiornik złóż go z powrotem do żelazka.
- Podłącz żelazko do źródła zasilania oraz uruchom je.
- Odczekaj, aż żelazko rozgrzeje się do wymaganej temperatury.
- Rozpocznij prasowanie.
Jaka woda do żelazka?
Zaleca się napełniać zbiornik żelazka wodą destylowaną lub demineralizowaną. Dzięki temu w zbiorniku nie wytrąca się kamień, który blokuje otwory parowe. Woda destylowana jest bogata w bezpieczny tlen i dwutlenek węgla. Woda demineralizowana cechuje się natomiast niemal 100-procentowym brakiem zanieczyszczeń.
Jak dbać o zbiornik na wodę w żelazku?
✔ Stosuj odpowiednią wodę – Unikaj używania twardej wody, która jest bogata w minerały. Przyczyniają się one do tworzenia osadów w zbiorniku. Korzystaj z wody destylowanej lub demineralizowanej.
✔ Odpowiednio dobieraj temperaturę do prasowanej tkaniny - Zbyt wysoka temperatura może uszkodzić zbiornik na wodę w żelazku. Nieodpowiednio ustawiona temperatura może również przyczynić się do zniszczenia Twoich ulubionych materiałów lub samego urządzenia.
✔ Regularnie czyść zbiornik na wodę w żelazku - Zbiornik ten należy czyścić co najmniej raz na miesiąc lub częściej, jeśli korzystasz z żelazka często.
✔ Regularnie odkamieniaj żelazko - By uniknąć osadów wapnia przeprowadzaj regularne odkamienianie żelazka. Częstotliwość odkamieniania zależy od tego, jak często korzystasz z urządzenia. Do odkamieniania stosuj domowe sposoby lub korzystaj ze specjalnych preparatów.
✔ Zawsze opróżniaj wodę ze zbiornika po każdorazowym użyciu żelazka i pozostawiaj go otwartym - Dzięki temu zbiornik całkowicie wyschnie. Nie pozwoli to również gromadzeniu się wilgoci. Ta z kolei sprzyja rozwojowi glonów i mikroorganizmów.
✔ Odstawiaj żelazko na płasko - W celu uniknięcia przecieku wody ze zbiornika odstawiaj urządzenie na płasko.
✔ Przechowuj urządzenie w suchym miejscu - Po każdym korzystaniu z urządzenia przechowuj je w czystym, suchym miejscu. Unikaj wilgoci, która ma negatywny wpływ na działanie żelazka.
✔ Wymieniaj zbiornik, jeśli jest to konieczne - Jeśli zauważysz, że zbiornik został uszkodzony, wymień go na nowy, sprawny model. W innym wypadku może dojść do przecieku wody oraz zmniejszenia jakości produkowanej pary.
Czy warto kupić żelazko parowe? Zalety i wady
Zalety | Wady |
|
|
Jak wyczyścić zbiornik w żelazku - podsumowanie
Zbiornik na wodę w żelazku spełnia istotną funkcję. To dzięki niemu możliwe jest korzystanie z funkcji pary, która pozwala na szybkie wygładzenie tkanin. Należy jednak pamiętać, by dbać odpowiednio o zbiornik. W innym wypadku zaczną gromadzić się w nim glony oraz inne minerały. Mogą one wówczas negatywnie wpływać na działanie urządzenia. Odpowiednie czyszczenie zbiornika może znacznie wydłużyć żywotność urządzenia. Dzięki temu będziesz mogła uzyskać doskonałe rezultaty podczas prasowania.