
Jaki grzejnik konwektorowy wybrać?
10.12.2021
Doradca Yoer
W okresie jesienno-zimowym tradycyjne grzejniki mogą nie poradzić sobie z ogrzaniem całego domu. Szczególnie wtedy, kiedy za oknem temperatura spada poniżej zera, trudno dogrzać wszystkie pomieszczenia. Z pomocą przychodzi nowoczesna elektronika, a konkretnie grzejnik konwektorowy, który w sezonie grzewczym sprawdzi się w roli przenośnego źródła ciepła.
W tym artykule dowiesz się więcej na temat grzejników konwektorowych. Poznasz działanie konwektorów i ich najważniejsze cechy. Sprawdzisz, do jakich pomieszczeń używać grzejnika konwektorowego. Jeśli szukasz wydajnego urządzenia, które dogrzeje Twój dom w chłodne dni, to ten wpis jest przeznaczony właśnie dla Ciebie.
Co to jest aromaterapia?
- Konwektor elektryczny – grzejnik zasilany jest przez prąd elektryczny.
- Konwektor wodny – czynnikiem grzewczym jest woda, która szybko reaguje na zmianę temperatury. Niestety ich wadą jest fakt, że ciepłe powietrze ucieknie w górną część pomieszczenia.
- Konwektor grawitacyjny – w tych grzejnikach przepływ ciepłego powietrza jest naturalny dzięki grawitacji.
- Konwektor wentylatorowy – w tych grzejnikach przepływ ciepłego powietrza jest wymuszony przez wentylator.
Jak działa elektryczny grzejnik konwektorowy?

Najważniejsze cechy grzejnika konwektorowego
- Moc – im większa moc, tym urządzenie szybciej dogrzeje pomieszczenie.
- Pobór mocy – warto sięgnąć po grzejnik, który nie pobiera dużo mocy w wybranych trybach pracy. Konwektory potrafią uszczuplić domowy budżet, więc warto sięgnąć po energooszczędny sprzęt.
- Sposób montażu
- Konwektory wolnostojące – grzejnik ustawiamy na podłodze w dowolnym, wybranym pomieszczeniu. Taki konwektor łatwo transportować z miejsca na miejsce, dzięki czemu będzie funkcjonalny.
- Konwektory ścienne – grzejnik montuje się na ścianie na specjalnym stelażu. Wyglądem przypomina nieco klimatyzator.
- Konwektory kanałowe – planowanie tego typu urządzenia należy uwzględnić na etapie projektowania domu. Źródło ciepła montuje się na stelażu w specjalnym kanale poniżej powierzchni podłogi i przykrywa ozdobną kratką. To rozwiązanie, które przydaje się przy drzwiach wyjściowych lub balkonowych, aby niwelować napływ zimnego powietrza.
- Tryby pracy –
- Tryb Eco – to tryb energooszczędny, który pozwala zachować komfort cieplny przy wykorzystaniu zaledwie połowy mocy.
- Tryb komfort – utrzymuje temperaturę pokojową przy wykorzystaniu całej mocy grzejnika.
- Tryb przeciwzamrożeniowy – ten tryb nie dopuszcza do wychłodzenia pomieszczenia i utrzymuje stałą temperaturę powyżej zamarzania.
- Tryb manualny – pozwala zaprogramować dowolną temperaturę pracy.
- Tryb czuwania – urządzenie jest gotowe do podjęcia pracy w innym, wybranym trybie.
Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze grzejnika konwektorowego?
- Harmonogram pracy – to ciekawe rozwiązanie, który pozwala ustalić harmonogram pracy konwektora na cały tydzień. Do tej opcji potrzebujesz aplikację na smartfony lub tablety.
- Programator czasowy – ta funkcja umożliwia zaprogramowanie pracy urządzenia według własnych preferencji. Jeśli wychodzi na jakiś czas z domu, np. na zakupy czy do fryzjera, to możesz utrzymać wybraną temperaturę i wrócić do ciepłego domu.
- Rodzaj/materiał panelu – panel z hartowanego szkła odznacza się solidną konstrukcją i niezwykłą trwałością. Dodatkowo lepiej oddaje ciepło.
- Stopień ochrony IPP – podwyższony stopień ochrony IP24 umożliwia montaż grzejnika w pomieszczeniach o dużej wilgotności. Dzięki temu wykorzystasz konwektor np. do dogrzania łazienki.
- Termostat – ta funkcja pozwala na ustawienie preferowanej temperatury w danym pomieszczeniu.
- Waga – im niższa waga, tym konwektor łatwiej przenosić między pomieszczeniami. Grzejniki o mniejszej wadze lepiej sprawdzą się w roli grzejników naściennych.
- Wygaszacz ekranu – specjalna aplikacja na smartfony oraz tablety z systemem Android lub iOS pozwala wygasić ekran urządzenia. Dzięki temu grzejnik konwektorowy nie przeszkadza podczas drzemki czy w trakcie snu.

Do jakich pomieszczeń używać grzejnika konwektorowego?
- Do garażu – świetne rozwiązanie dla osób, które lubią majsterkować w przydomowym garażu, ale zimną narzekają na przenikliwy chłód.
- Do łazienki – do wykorzystania w łazience nadają się grzejnik konwektorowe z wysokim stopniem ochrony IPP.
- Do pomieszczeń biurowych – idealny wybór do dogrzania pomieszczeń biurowych, szczególnie w starych lub nieocieplonych budynkach.
- Do przedpokoju – rzadko kiedy przedpokój wyposażony jest osobny grzejnik. Dlatego taką dużą, niezagospodarowaną przestrzeń warto dogrzać przy pomocy konwektora, aby zimno nie roznosiło się po całym domu.
- Do salonu – niekiedy salony są na tyle duże, że ciężko jest dogrzać tradycyjnymi grzejnikami. W takiej sytuacji warto pomóc sobie nowoczesnym konwektorem, który polepszy komfort cieplny.
- Do sypialni – jeśli narzekasz na chłód w sypialni, ale chcesz tylko delikatnie podnieść temperaturę, to idealnym rozwiązaniem będzie grzejnik konwektorowy z programatorem czasowym.
Jak sterować grzejnikiem konwektorowym?
- Panel sterowania – pozwala dotykowo sterować urządzeniem i zapewnia dostęp do wszystkich niezbędnych funkcji. Jeśli panel jest wyposażony w cyfrowy wyświetlacz LED, to osoby starsze lub gorzej widzące poradzą sobie z obsługą takiego grzejnika.
- Pilot sterowania – ułatwia sterowanie konwektorem z większej odległości, bez konieczności przemieszczania się bliżej urządzenia. Dzięki temu rozwiązaniu możesz leżeć pod ciepłym kocem na kanapie i zdalnie sterować urządzeniem.
- WiFi – ta funkcja umożliwia zdalne sterowanie grzejnika za pomocą smartfonu lub tabletu z systemem Android albo iOS (Apple). Wystarczy połączyć urządzenie przez sieć WiFi, a na telefonie albo tablecie zainstalować odpowiednią aplikację.

Funkcjonalność grzejnika konwektorowego
- Aplikacja – dzięki aplikacji na telefon lub tablet zaprogramujesz swój grzejnik konwektorowy.
- Dobrana grzałka – zapewni wysoką efektywność pracy i właściwe przełożenie mocy urządzenia.
- Minimalistyczny design – sprawdzi się niemal do każdego wnętrza. Będzie funkcjonalny, a jednocześnie zachowa walory estetyczne w nowoczesnym wnętrzu. Zaaranżujesz pomieszczenie w dobrym stylu.
- Ochrona przed zamarzaniem – termostat ze specjalnym czujnikiem ochroni urządzenie przed zamarzaniem.
- Otwory wentylacyjne – odpowiednio duże zapewnią właściwą cyrkulację powietrza i przyjemny efekt ciepła. /li>
- Stabilne nóżki – uchronią przed przypadkowym przewróceniem urządzenia.
- Szybkie nagrzewanie – grzejnik konwektorowy nagrzewa się zaraz po jego włączeniu. Natychmiast otuli Cię przyjemne uczucie ciepła.
- Zabezpieczenie przed dziećmi – manualna blokada uchroni przed przypadkową zmianą ustawień danego grzejnika np. przez dzieci.
- Zabezpieczenie przed przegrzaniem – wbudowany systemy bezpieczeństwa tj.: bezpiecznik termiczny zapewni ochronę konwektora przed jego przegrzaniem.
- Zdalne sterowanie – podąża za nowymi trendami i pozwala na sterowanie poprzez sieć WiFi.
Czym się różni grzejnik konwektorowy od grzejnika olejowego? Co lepsze?
Grzejnik konwektorowy | Grzejnik olejowy |
|
|
