
Jaki grzejnik olejowy kupić?
18.09.2020
Doradca Yoer
Nigdy tak chętnie nie wertujemy informacji na temat ogrzewania, jak właśnie na przełomie lata i jesieni.
Kiedy nagle sierpniowe upały odpuszczają, poranki robią się coraz chłodniejsze, a aura ponura i deszczowa, z przyjemnością zarzucamy na siebie dodatkowy sweter i zakładamy ciepłe skarpety. Trzymając w ręce kubek parującej herbaty albo gorącego kakao, zastanawiamy się, co zrobić, by nadchodzący sezon jesienno–zimowy był znośniejszy niż ubiegły.
Z artykułu "Wybieramy przenośny grzejnik elektryczny" można dowiedzieć się, czym kierować się przy wyborze odpowiedniego grzejnika do mieszkania. Tym razem przybliżymy zalety grzejników olejowych i doradzimy, na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu. Z artykułu dowiesz się także, w jakich pomieszczeniach możesz bezpiecznie użytkować grzejnik olejowy i dlaczego, wbrew pozorom, niekiedy jest to bardziej ekonomiczny sposób ogrzewania niż tradycyjna instalacja C.O.
Energooszczędność grzejników olejowych
Rodzaje grzejników olejowych
- Konstrukcję:
- Żeberkowe: nieco przypominają tradycyjne kaloryfery. W tej grupie wyróżnić można grzejniki zabudowane i niezabudowane. Jeśli żebra grzejnika są zabudowane, powstaje w nim naturalny efekt komina - powietrze zasysane jest od dołu, ogrzewane przez żeberka i wydmuchiwane ze wzmożoną mocą do pomieszczenia. Dzięki temu gorące powietrze jest szybciej i skuteczniej rozprowadzane po pokoju. W wersji niezabudowanej żebra przez cały czas oddają ciepło na całej swojej powierzchni, efektem czego jest mniej skuteczne nagrzewanie pomieszczenia.
- Panelowe: grzejnik posiada jednobryłową formę, dwie płaskie płyty są ze sobą połączone na obwodzie. Ten rodzaj grzejników jest zwykle lżejszy od modeli z ożebrowaniem.
- Sposób montażu:
- Wolnostojące: zwykle posiadają nóżki lub kółka, ułatwiające przenoszenie grzejnika między pomieszczeniami. Można je ustawić wszędzie, gdzie dysponujemy dostateczną ilością miejsca i dostępem do gniazdka elektrycznego.
- Naścienne: dzięki możliwości zawieszenia na ścianie zajmują znacznie mniej miejsca. Do powieszenia na ścianie nadają się jedynie olejowe grzejniki panelowe. Nie jest możliwe zawieszenie grzejników z ożebrowaniem.
Budowa i sposób działania grzejnika olejowego
Czym się kierować przy wyborze grzejnika olejowego?
- Liczba żeber - im więcej żeber posiada grzejnik, tym większa będzie jego powierzchnia grzejąca. Dzięki temu osiągnięta zostaje wysoka wydajność cieplna.
- Moc - dostępne na rynku grzejniki olejowe mają dużą rozpiętość mocy, zwykle od 700-3000 W. Warto dobrać moc optymalnie do pomieszczenia, w którym docelowo stać ma grzejnik, biorąc pod uwagę jego metraż, izolację cieplną budynku i to, czy grzejnik ma jedynie być dodatkiem do centralnego ogrzewania, czy głównym źródłem ciepła.
- Regulacja mocy i temperatury - wiele modeli posiada możliwość regulowania mocy w 2-3 poziomach oraz kilkustopniową lub płynną regulację temperatury. Gdy chcesz szybko nagrzać pomieszczenie, skorzystaj z najwyższej mocy. Kiedy pomieszczenie osiągnie odpowiednią temperaturę, możesz ustawić niższą moc, by podtrzymać ciepło, ale nie przepłacać za prąd.
- Termostat – podtrzymuje temperaturę grzania na odpowiednim poziomie. Kiedy pożądana temperatura zostanie osiągnięta, urządzenie wyłącza zasilanie. Włączy się na powrót, gdy grzejnik zacznie stygnąć.
- Mobilność urządzenia – nie da się ukryć, że grzejniki olejowe są dość ciężkie - ich waga wynosi przeciętnie około 10-15 kg. Warto więc kupić urządzenie zaopatrzone w kółka i uchwyty do przenoszenia, dzięki którym bez trudu przemieścisz urządzenie z pokoju do pokoju, bez konieczności dźwigania.
- Funkcje bezpieczeństwa – jak np. zabezpieczenie przed przegrzaniem - wyłączające grzejnik, gdy istnieje ryzyko jego uszkodzenia wskutek przegrzania. Jeśli w domu są dzieci, warto wybrać grzejnik o możliwie obłych kształtach, z zabudowanymi żebrami, co uchroni maluchy przed przypadkowym uderzeniem się o ostre, metalowe krawędzie urządzenia.
Co jeszcze jest ważne podczas zakupu?
- Panel sterowania z wyświetlaczem – daje większą kontrolę nad urządzeniem, pozwalając sprawdzić w każdej chwili ustawioną temperaturę, włączone funkcje i inne opcjonalne parametry.
- Pilot zdalnego sterowania - umożliwi Ci obsługę urządzenia bez konieczności podchodzenia do niego. W praktyce oznacza to, że jeśli siedzisz wygodnie na kanapie pod kocem i chcesz nieco zwiększyć temperaturę w pomieszczeniu, nie musisz nawet ruszać się z miejsca. Wszyscy chyba dobrze znamy ten stan, kiedy pod kocem jest tak miło i ciepło, że nie chce nam się wyjść spod niego, prawda? :)
- Tryb EKO - urządzenie samo dopasowuje moc grzania w zależności od ustawionej temperatury i temperatury otoczenia, optymalizując zużycie energii i oszczędzając Twój domowy budżet.
- Programator czasowy (timer) – pozwala ustawić moment, kiedy urządzenie ma się automatycznie włączyć lub wyłączyć. Jest to idealna funkcja dla osób, które dużą część dnia spędzają poza domem i wchodząc do mieszkania, chcą od razu cieszyć się przyjemnym ciepłem.
Do jakiego pomieszczenia grzejnik olejowy?
Zalety i wady grzejników olejowych
Zalety | Wady |
Lorem ipsum dolor sit amet | Vivamus convallis ligula vel |