Jaki grzejnik olejowy kupić?

 
18.09.2020
Doradca Yoer
Nigdy tak chętnie nie wertujemy informacji na temat ogrzewania, jak właśnie na przełomie lata i jesieni.
 
Kiedy nagle sierpniowe upały odpuszczają, poranki robią się coraz chłodniejsze, a aura ponura i deszczowa, z przyjemnością zarzucamy na siebie dodatkowy sweter i zakładamy ciepłe skarpety. Trzymając w ręce kubek parującej herbaty albo gorącego kakao, zastanawiamy się, co zrobić, by nadchodzący sezon jesienno–zimowy był znośniejszy niż ubiegły.
 
Z artykułu "Wybieramy przenośny grzejnik elektryczny" można dowiedzieć się, czym kierować się przy wyborze odpowiedniego grzejnika do mieszkania. Tym razem przybliżymy zalety grzejników olejowych i doradzimy, na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu. Z artykułu dowiesz się także, w jakich pomieszczeniach możesz bezpiecznie użytkować grzejnik olejowy i dlaczego, wbrew pozorom, niekiedy jest to bardziej ekonomiczny sposób ogrzewania niż tradycyjna instalacja C.O.

Energooszczędność grzejników olejowych

 
Wiele osób obawia się, że dogrzewanie pomieszczeń elektrycznym grzejnikiem przenośnym znacznie obciąży domowy budżet. Okazuje się, że można uzyskać wysoki komfort cieplny przy niewielkich wydatkach eksploatacyjnych, jeśli postawimy na grzejnik olejowy.
 
Grzejniki olejowe z termostatem nie pobierają prądu przez cały czas, jak ma to miejsce choćby w tradycyjnych termowentylatorach. Gdy ustawiona temperatura zostanie osiągnięta, pobór mocy zostaje wyłączony. Poza tym ponad 99% pobieranej energii zamieniane jest na ciepło.
 
Grzejnik nagrzewa się stosunkowo długo - kilkadziesiąt minut, a nawet dobrą godzinę. Na szczęście ma to swoje plusy – po wyłączeniu urządzenia olej i obudowa grzejnika stygną jeszcze przez parę godzin, a Ty nadal możesz cieszyć się przyjemnym ciepłem i to całkiem za darmo.
 
W niektórych sytuacjach instalacja centralnego ogrzewania jest nieopłacalna – mamy tu na myśli starsze poddasza, garaże czy domki letniskowe. Jeśli w okresie jesienno-zimowym bywasz na działce stosunkowo rzadko, zakup przenośnego grzejnika jest rozwiązaniem idealnym.

Rodzaje grzejników olejowych

 
Wśród grzejników olejowych wyodrębnić można cechy, które dzielą urządzenia ze względu na:
 • Konstrukcję:
  • Żeberkowe: nieco przypominają tradycyjne kaloryfery. W tej grupie wyróżnić można grzejniki zabudowane i niezabudowane. Jeśli żebra grzejnika są zabudowane, powstaje w nim naturalny efekt komina - powietrze zasysane jest od dołu, ogrzewane przez żeberka i wydmuchiwane ze wzmożoną mocą do pomieszczenia. Dzięki temu gorące powietrze jest szybciej i skuteczniej rozprowadzane po pokoju. W wersji niezabudowanej żebra przez cały czas oddają ciepło na całej swojej powierzchni, efektem czego jest mniej skuteczne nagrzewanie pomieszczenia.
  • Panelowe: grzejnik posiada jednobryłową formę, dwie płaskie płyty są ze sobą połączone na obwodzie. Ten rodzaj grzejników jest zwykle lżejszy od modeli z ożebrowaniem.
 • Sposób montażu:
  • Wolnostojące: zwykle posiadają nóżki lub kółka, ułatwiające przenoszenie grzejnika między pomieszczeniami. Można je ustawić wszędzie, gdzie dysponujemy dostateczną ilością miejsca i dostępem do gniazdka elektrycznego.
  • Naścienne: dzięki możliwości zawieszenia na ścianie zajmują znacznie mniej miejsca. Do powieszenia na ścianie nadają się jedynie olejowe grzejniki panelowe. Nie jest możliwe zawieszenie grzejników z ożebrowaniem.

Budowa i sposób działania grzejnika olejowego

 
Jeśli zastanawiasz się nad kupnem grzejnika olejowego, warto na początek zaznajomić się z jego sposobem działania.
 
Grzejnik olejowy z wyglądu może Ci nieco przypominać dobrze znane kaloryfery. Istotnie, mają one kilka wspólnych cech, z tą różnicą, że zamiast wody w środku znajduje się olej diatermiczny, będący doskonałym nośnikiem ciepła. Posiada on wysoką temperaturę wrzenia i dużą pojemność cieplną, a po nagrzaniu stopniowo i równomiernie oddaje ciepło do otoczenia.
 
Wewnątrz grzejnika mieszczą się grzałki, które po podłączeniu urządzenia do prądu nagrzewają się, podgrzewając olej do ustawionej temperatury. Ten z kolei przekazuje ciepło na metalową obudowę urządzenia, które następnie zostaje oddane do otoczenia na zasadzie radiacji. Ogrzewanie pomieszczenia nie wiąże się z wymuszonym ruchem powietrza, więc nie dochodzi tutaj do jego przesuszania ani wzbijania w powietrze zanieczyszczeń. Zauważ, że olej nie służy jako paliwo - jest jedynie nośnikiem ciepła. W związku z tym nie zużywa się i nie musi być uzupełniany.
 
Na koniec jeszcze tylko parę słów na temat samego montażu grzejnika – jest on banalnie prosty. Wystarczy ustawić urządzenie na płaskiej powierzchni i podłączyć jego wtyczkę do gniazdka elektrycznego. Nie ma potrzeby montowania kosztownych i pracochłonnych instalacji.

Czym się kierować przy wyborze grzejnika olejowego?

 
Wiesz już, czym jest grzejnik olejowy, ale czy potrafisz wybrać odpowiedni model? Poniżej podpowiadamy, na jakie parametry zwrócić uwagę w trakcie zakupu:
 • Liczba żeber - im więcej żeber posiada grzejnik, tym większa będzie jego powierzchnia grzejąca. Dzięki temu osiągnięta zostaje wysoka wydajność cieplna.
 • Moc - dostępne na rynku grzejniki olejowe mają dużą rozpiętość mocy, zwykle od 700-3000 W. Warto dobrać moc optymalnie do pomieszczenia, w którym docelowo stać ma grzejnik, biorąc pod uwagę jego metraż, izolację cieplną budynku i to, czy grzejnik ma jedynie być dodatkiem do centralnego ogrzewania, czy głównym źródłem ciepła.
 • Regulacja mocy i temperatury - wiele modeli posiada możliwość regulowania mocy w 2-3 poziomach oraz kilkustopniową lub płynną regulację temperatury. Gdy chcesz szybko nagrzać pomieszczenie, skorzystaj z najwyższej mocy. Kiedy pomieszczenie osiągnie odpowiednią temperaturę, możesz ustawić niższą moc, by podtrzymać ciepło, ale nie przepłacać za prąd.
 • Termostat – podtrzymuje temperaturę grzania na odpowiednim poziomie. Kiedy pożądana temperatura zostanie osiągnięta, urządzenie wyłącza zasilanie. Włączy się na powrót, gdy grzejnik zacznie stygnąć.
 • Mobilność urządzenia – nie da się ukryć, że grzejniki olejowe są dość ciężkie - ich waga wynosi przeciętnie około 10-15 kg. Warto więc kupić urządzenie zaopatrzone w kółka i uchwyty do przenoszenia, dzięki którym bez trudu przemieścisz urządzenie z pokoju do pokoju, bez konieczności dźwigania.
 • Funkcje bezpieczeństwa – jak np. zabezpieczenie przed przegrzaniem - wyłączające grzejnik, gdy istnieje ryzyko jego uszkodzenia wskutek przegrzania. Jeśli w domu są dzieci, warto wybrać grzejnik o możliwie obłych kształtach, z zabudowanymi żebrami, co uchroni maluchy przed przypadkowym uderzeniem się o ostre, metalowe krawędzie urządzenia.

Co jeszcze jest ważne podczas zakupu?

 
Zwróć też uwagę na kilka dodatkowych funkcji, które ułatwią Ci obsługę urządzenia na co dzień:
 • Panel sterowania z wyświetlaczem – daje większą kontrolę nad urządzeniem, pozwalając sprawdzić w każdej chwili ustawioną temperaturę, włączone funkcje i inne opcjonalne parametry.
 • Pilot zdalnego sterowania - umożliwi Ci obsługę urządzenia bez konieczności podchodzenia do niego. W praktyce oznacza to, że jeśli siedzisz wygodnie na kanapie pod kocem i chcesz nieco zwiększyć temperaturę w pomieszczeniu, nie musisz nawet ruszać się z miejsca. Wszyscy chyba dobrze znamy ten stan, kiedy pod kocem jest tak miło i ciepło, że nie chce nam się wyjść spod niego, prawda? :)
 • Tryb EKO - urządzenie samo dopasowuje moc grzania w zależności od ustawionej temperatury i temperatury otoczenia, optymalizując zużycie energii i oszczędzając Twój domowy budżet.
 • Programator czasowy (timer) – pozwala ustawić moment, kiedy urządzenie ma się automatycznie włączyć lub wyłączyć. Jest to idealna funkcja dla osób, które dużą część dnia spędzają poza domem i wchodząc do mieszkania, chcą od razu cieszyć się przyjemnym ciepłem.

Do jakiego pomieszczenia grzejnik olejowy?

 
W jakiej sytuacji przyda się przenośny grzejnik olejowy? Urządzenie jest nieocenione na przełomie sezonów, kiedy sezon grzewczy jeszcze się nie rozpoczął, a także gdy ogrzewanie centralne jest niewydolne lub w awarii. Również posiadacze mieszkań od strony północnej docenią możliwość dodatkowego dogrzania pomieszczeń. Nie wspominając już o wszelkich strychach i przydomowych warsztatach, w których rzadko kiedy zainstalowane jest centralne ogrzewanie.
 
Grzejnik olejowy sprawdzi się w większości pomieszczeń domowych, warto jednak wziąć pod uwagę metraż pokoju i rodzaj pomieszczenia. Grzejniki olejowe bez problemu dadzą radę dogrzać nieco większe pomieszczenia mieszkalne, sprawdzą się także w domkach letniskowych i działkowych.
 
Brak wymuszonej cyrkulacji powietrza i nadmiernego przesuszania otoczenia oraz ciche działanie to z kolei cechy, które pozwolą umieścić grzejnik olejowy w pokoju dziecięcym czy w sypialni.
 
Warto w tym miejscu nadmienić, że grzejnik powinien stać na płaskim podłożu, w odpowiedniej odległości od mebli i nigdy nie powinien być ustawiany na miękkim dywanie z długim włosiem.

Zalety i wady grzejników olejowych

 
Dlaczego w gąszczu grzejników elektrycznych warto wybrać akurat grzejnik olejowy? Bo posiada cechę, jakiej brakuje innym rodzajom przenośnych grzejników – utrzymuje ciepło długo po odłączeniu od zasilania, stanowiąc ekonomiczne, przenośne źródło ciepła.
 
Warto ponadto być świadomym wszystkich zalet, ale i wad grzejników olejowych:
Zalety Wady
Lorem ipsum dolor sit amet Vivamus convallis ligula vel

Ceny grzejników olejowych

 
W porównaniu z popularnymi termowentylatorami i konwektorami, grzejniki olejowe wiążą się z nieco większym wydatkiem. Jest to jednak kwota, która zostanie zrekompensowana przez znacznie niższe koszty eksploatacyjne.
 
Cena grzejników olejowych to średnio 300 - 800 zł. Niższe kwoty dotyczą raczej grzejników o mniejszej ilości żeber lub słabszej mocy. Mogą one okazać się niewystarczające do ogrzania danego pomieszczenia. To również zwykle urządzenia bez dodatkowych funkcji, co przekłada się na komfort obsługi.
 
Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom wybór odpowiedniego grzejnika przenośnego będzie znacznie łatwiejszy. Jeśli poszukujesz wydajnego i energooszczędnego grzejnika olejowego, sprawdź grzejnik olejowy Yoer Inferno.

Podziel się na social media