Jaki grzejnik elektryczny wybrać?

 
12.08.2022
Doradca Yoer
 
25 minut czytania | Redaktor Naczelny Adrian Kazer
Lato powoli dobiega końca, ustępując miejsca często wietrznej i deszczowej jesieni oraz srogiej i ponurej zimie. Temperatura na dworze zacznie niedługo spadać, co oznacza, że będziemy zmuszeni do ponownego włączenia ogrzewania w naszych domach.
 
Aktualny i trudny stan rynku energetycznego skłania nas do poszukiwań alternatywnych rozwiązań, które mają wesprzeć i dogrzać nasze pomieszczenia. Wiele osób boryka się jeszcze z tematem niedocieplonych pomieszczeń. Bardzo często w takich pokojach trudno utrzymać stałą i ciepłą temperaturę. W takim przypadku warto zaopatrzyć się w ogrzewanie elektryczne, który pomoże przetrwać srogą zimę.
 
Jeśli zastanawiasz się, jaki sprzęt będzie odpowiedni do dogrzania pomieszczeń, to grzejnik elektryczny jest dobrym wyborem. Poniżej podpowiadamy, jakie są rodzaje grzejników elektrycznych oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze grzejnika. Dowiesz się także, jaki grzejnik pobiera najmniej prądu oraz jaki grzejnik sprawdzi się w pomieszczeniach.

Co to jest grzejnik elektryczny?

 
Jest przenośnym urządzeniem, które służy do dogrzania poszczególnych pomieszczeń. Wiele osób kupuje takie urządzenie, gdy standardowe ogrzewanie w domu jest dla nich niewystarczające.
 
Grzejniki elektryczne kupowane są szczególnie do mieszkań, domów, biur czy salonów kosmetycznych. Są dobrą alternatywą na zachowanie ciepła tam, gdzie jest najbardziej potrzebne, zwłaszcza w okresie zimowym.
 
Wiekowe grzejniki elektryczne pobierały bardzo dużo prądu, dlatego nie kupowano ich dość często. Na szczęście w dniu dzisiejszym na rynku można znaleźć grzejniki, które są energooszczędne.
 
Urządzenia te są mobilne i praktyczne – bardzo łatwo można je przenosić do innych pomieszczeń.

 

Kobieta-ogrzewa-dłonie-grzejnik-elektryczny-niezabudowany-żeberkowy-wnętrze-aranżacja

Jaki grzejnik elektryczny wybrać?

 
Grzejniki elektryczne, z uwagi na sposoby ogrzewania powietrza w pomieszczeniu, możemy podzielić na:
 
I. Grzejniki elektryczne radiacyjne — to urządzenia, które równomiernie rozprowadzają ciepło po domu i po całej powierzchni urządzenia. Potrafią szybko ogrzewać, a osoba znajdująca się w pomieszczeniu może od razu odczuć zmiany temperaturowe.
 
Ten rodzaj ogrzewania elektrycznego jest najbardziej zbliżony do tradycyjnego centralnego ogrzewania. Ogrzewanie radiacyjne jest ekonomiczne, możesz korzystać z niego codziennie, nie bojąc się o koszt energii elektrycznej. Dodatkowo jest bardziej wydajne od ogrzewania konwekcyjnego. Należy jednak wziąć pod uwagę, że jest o wiele droższe.
 
 
Grzejniki elektryczne radiacyjne możemy podzielić na:

1. Grzejniki elektryczne olejowe — to mobilna wersja tradycyjnych kaloryferów. To typ urządzeń konwekcyjnych. Ich głównym celem jest dogrzanie powietrza znajdującego się w pomieszczeniu.
 
W środku urządzenia jest specjalny olej diatermiczny, który kumuluje ciepło. Olej ten ma wysoką temperaturę wrzenia oraz dużą powierzchnię cieplną. Na dodatek w ogóle się nie zużywa.
 
Starsze modele potrafiły się dłużej nagrzewać, co mogło być bardzo uciążliwe. Z kolei w nowszych już po kilku minutach jest możliwe odczuwanie przyjemnego ciepła.
 
Grzejniki olejowe skutecznie ogrzewają pomieszczenie. Jest to zasługa równomiernej temperatury. Olejaki cyrkulują powietrze, dzięki temu w Twoim domu będą mniejsze straty ciepła.
 
Starsze modele nie były przyjazne dla alergików z uwagi na wzbijający się kurz lub zbyt intensywne wysuszanie powietrza. Producenci nowszych modeli jednak zadbali o te detale, dzięki czemu urządzenia te mogą być idealnym kompanem dla osób zmagających się z alergiami.
 
Grzejniki olejowe bardzo długo utrzymują ciepło po wyłączeniu. Dzięki temu możesz wysuszyć na nim potrzebne ubrania lub wilgotny ręcznik. Jest lepszą alternatywą ogrzania pomieszczeń, zwłaszcza gdy chcesz na długo po wyłączeniu urządzenia utrzymać wypracowane ciepło.
 
Na rynku popularne są grzejniki olejowe ze sterowaniem na WiFi lub pilota.
 
Większość grzejników olejowych jest ciężkich. Na szczęście coraz częściej produkowane są w zestawie z kółkami i ergonomicznymi rączkami. Dzięki temu możesz bezproblemowo przemieszczać swój grzejnik z pokoju do pokoju.

Grzejniki olejowe możesz znaleźć w wersji zabudowanej i niezabudowanej.
 
Sprawdź: Jaki grzejnik olejowy wybrać?

 

gorąca-herbata-rogaliki-dżem-rysunki-jesień-aranżacja

 

a) grzejniki elektryczne olejowe zabudowane — konwekcyjne — są bardzo bezpiecznymi i efektywnymi grzejnikami. Tworzą naturalny efekt komina. Oznacza to, że w pokoju występuje szybki obieg powietrza.
 
Elektryczny grzejnik olejowy Inferno jest idealnym przykładem funkcjonalności dzięki wyżej wspomnianemu efektowi komina. Potrafi bardzo dobrze dogrzać pomieszczenie.
 
Z grzejnika nie wystają żeberka. Wszystko jest schowane w środku. Dzięki temu nikt z Twoich bliskich nie jest podatny na skaleczenia. Zabudowany grzejnik olejowy o wiele lepiej ogrzewa pomieszczenie.
 
Urządzenie zabudowane tworzy naturalny efekt komina. Powstaje tak zwany cug powietrza, który powoduje szybszy obieg powietrza. Jak to działa? Zimne powietrze z pomieszczenia jest zasysane od dołu do środka urządzenia. Potem powietrze te jest ogrzewane przez ciepłe żeberka wewnątrz urządzenia. Następnie rozgrzane powietrze jest wydmuchiwane do pomieszczenia w celu jego dogrzania.

b) Grzejniki elektryczne olejowe niezabudowane — standardowe radiacyjne — w tych modelach całe ożebrowanie jest widoczne na pierwszy rzut oka. Wygląda to dość niekorzystnie, zwłaszcza gdy ma ogrzewać w ładnie zaaranżowanym wnętrzu.
 
W grzejnikach niezabudowanych ostre żeberka są już na widoku. Mając urządzenie w domu możesz narazić swoich bliskich na stłuczenia różnej maści. Dzieci w szczególności mogą być narażone na to niebezpieczeństwo. Wytwarzane ciepło jest też mniej skuteczne.


 
ZALETY WADY
W przypadku nowoczesnych i tradycyjnych grzejników olejowych:
  • O wiele dłużej utrzymują ciepło (nagrzany olej potrafi długo utrzymywać wysoką temperaturę),
  • Są przyjazne dla alergików (kurz i inne zanieczyszczenia nie krążą w powietrzu),
  • Są energooszczędne,
  • Nie wysuszają powietrza,
  • Są wydajne i ciche,
  • Nie wymagają uzupełniania oleju,
  • Są tańsze w eksploatacji.
Dodatkowo w przypadku nowoczesnych grzejników olejowych:
  • Potrafią szybko się nagrzać.
W przypadku nowoczesnych i tradycyjnych grzejników olejowych:
  • Są ciężkie, większe i szersze od innych modeli,
  • Są mało mobilne (bez kółek i ergonomicznych rączek mogą być mało poręczne),
  • Są drogie,
W przypadku tradycyjnych grzejników olejowych:
  • Potrafią o wiele dłużej się nagrzewać,
  • Niezabudowane mogą być niebezpieczne, łatwo się skaleczyć o ostre krawędzie żeberek.

 

Kot-zielone-oczy-leży-zmęczenie-grzejnik



c) grzejniki elektryczne olejowe panelowe 
— są alternatywą dla starych modeli z żeberkami. Są wąskie, nie zajmują wiele miejsca. Możesz z niego korzystać wszędzie; w mieszkaniu, w biurze czy gabinecie. Z uwagi na swoją budowę mogą też mniej ważyć, więc przenoszenie urządzenia do innych pomieszczeń jest mniej uciążliwe.

W niektórych modelach wewnątrz grzejników znajduje się mineralny olej grzewczy. Po włączeniu urządzenia olej ten zaczyna się nagrzewać i emitować ciepło na obudowę grzejnika.
 
Ten rodzaj ogrzewania elektrycznego nie wysusza powietrza oraz nie spala kurzu i innych zanieczyszczeń. Ma szczelną konstrukcję. Można używać go w pomieszczeniach z wysoką wilgotnością (np. w łazience). Grzejniki panelowe olejowe są ciche, idealnie nadają się do sypialni lub do pokoju dziecięcego.

 

 
ZALETY WADY
  • Długo utrzymują ciepło,
  • Są przyjazne dla alergików (kurz i inne zanieczyszczenia nie krążą w powietrzu),
  • Są energooszczędne,
  • Nie wysuszają powietrza,
  • Są wydajne i ciche,
  • Nie wymagają uzupełniania oleju,
  • Są tańsze w eksploatacji.
  • Nie zajmują wiele miejsca, są wąskie i lekkie.
  • Są mało mobilne (większość modeli ma zamontowane tylko nóżki),
  • Są drogie
  • Potrafią o wiele dłużej się nagrzewać,
  • Mogą mieć ostre krawędzie,
  • Można je łatwo przewrócić.

 

Kot-leży-zmęczenie-grzejnik

 

2. Grzejniki elektryczne panelowe — inaczej płytowe. Potrafią bardzo szybko się nagrzać i rozprowadzić ciepło po pomieszczeniu. Mają charakterystyczną budowę – są bardzo płaskie, z wyglądu przypominają telewizory plazmowe, w związku z czym nie zajmują wiele miejsca w pomieszczeniu.
 
Z wyglądu nie przypominają grzejników, co oznacza, że mogą stać się dodatkową ozdobą w Twoim domu. Są idealne do pomieszczeń, które chcesz szybko dogrzać, jak np. do biura lub małego pokoju.
 
Na rynku możesz znaleźć ogrzewanie panelowe wykonane ze: stali lub z aluminium. Pierwsze są cięższe z uwagi na budowę z blachy, natomiast drugie są lekkie, wykonane z aluminium, przez co są mniej narażone na korozję.
 
Wewnątrz urządzenia znajdują się pionowe i poziome kanały, przez które przepływa woda. Po włączeniu woda ta ulega nagrzaniu, potem przechodzi do płyt urządzenia, a następnie emituje do pomieszczenia.
 

Grzejniki elektryczne panelowe
możemy podzielić na:

a) promienniki podczerwieni — są znane także jako grzejniki na podczerwień. Urządzenia głównie przerabiają energię elektryczną w ciepło w formie promieniowania podczerwonego, które nie jest widoczne gołym okiem.
 
Ten rodzaj ogrzewania polega na przesyłaniu fal elektromagnetycznych. Promienniki podczerwieni działają na człowieka podobnie jak promieniowanie słoneczne. Fale podczerwieni są w pełni bezpieczne dla człowieka i są długie.
 
Promienniki podczerwieni mają różne rozmiary i kształty. Mogą przybrać kształt żyrandola czy długich grzałek. Obecnie na rynku możesz znaleźć modele w kształcie paneli do powieszenia na ścianie lub na suficie.
 
Promienniki podczerwieni są dostępne także w wersji podłogowej. Taki rodzaj ogrzewania z pomocą fachowca możesz zamontować pod swoją podłogą. Mogą być nawet pod drewnianymi panelami lub płytkami. Ogrzewanie te może sprawdzić się także w łazienkach.
 
Ogrzewanie na podczerwień nie zwiększa temperatury powietrza, a przenika przez przedmioty znajdujące się w danym pomieszczeniu. Meble, ściany, a nawet ludzie są podatne na działanie promienników.

 

 
ZALETY WADY
  • Są przyjazne dla alergików,
  • Nie wysuszają powietrza (nie działają na powietrze, a na przedmioty),
  • Są bardzo proste w montażu,
  • Nie wymagają założenia oddzielnej instalacji (wystarczy podłączyć do prądu),
  • Są proste w obsłudze,
  • Są ciche i bezpieczne dla zdrowia,
  • Nie muszą być często serwisowane,
  • Nie zajmują dużo miejsca,
  • Potrafią równomiernie rozłożyć ciepło w pomieszczeniu,
  • Są drogie,
  • Nie utrzymują ciepła w pomieszczeniu,
  • Nie ogrzewają wody, należy zamontować dodatkowe źródło do ogrzania wody.

 

b) grzejniki elektryczne panelowe z grzałką niskotemperaturową — możesz z nich korzystać w wielu miejscach. Mają smukłą i nowoczesną budowę. Urządzenie możesz postawić wszędzie, nawet w małym pokoju lub w biurze.
 
Mają wbudowaną grzałkę niskotemperaturową, która zapewnia odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu. Jej atutem jest przede wszystkim to, że nie przypala kurzu i innych zanieczyszczeń w pomieszczeniu. Dzięki temu powietrze jest wolne od wszelkich przykrych i nieprzyjemnych zapachów. Potrafią szybko się nagrzać, jednak tak samo szybko zaczynają tracić wypracowaną temperaturę.

 

 
ZALETY WADY
  • Szybko się nagrzewają,
  • Są stosunkowo lekkie,
  • Są bardzo efektywne,
  • Są wąskie, nie zajmują wiele miejsca,
  • Mają atrakcyjny wygląd (mogą ogrzewać i być ozdobą jednocześnie),
  • Są stosunkowo łatwe w obsłudze,
  • Po wyłączeniu szybko tracą wypracowane ciepło,

 

c) grzejniki elektryczne olejowe panelowe — informacje na temat tego urządzenia zostały wypisane we wcześniejszej części artykułu, a dokładniej w I. Grzejniki elektryczne radiacyjne ➤ 4. Grzejniki elektryczne olejowe panelowe.
 
III. Grzejniki elektryczne Termowentylatory urządzenia te także działają pod wpływem konwekcji. W środku urządzenia znajduje się grzałka ceramiczna. Potrafi szybko się nagrzewać i wytwarzać ciepłe powietrze, które później jest wydmuchiwane do pomieszczenia za pomocą wentylatora.
 
Termowentylatory to inaczej popularne farelki. Idealnie sprawdzają się, gdy potrzebujesz szybko dogrzać pokój. Jednak także szybko tracą osiągniętą temperaturę.
 
Grzałka ceramiczna jest sercem urządzenia, które ogrzewa powietrze pobrane z pomieszczenia. Przy pomocy małego wiatraka rozgrzane powietrze jest wydmuchiwane w przestrzeń pokoju.
 
Termowentylatory mają różne wielkości. Na rynku możesz znaleźć termowentylatory duże stojące, ale także mniejsze modele biurkowe czy przeznaczone do podróży. Idealnym kompanem podczas wczesnojesiennego biwaku może być pomniejszona wersja termowentylatora ceramicznego Blower.
 
Droższe termowentylatory mają wbudowany dodatkowo termostat, który umożliwia dostosowanie temperatury pod swoje własne potrzeby. Na rynku są modele, które działają od 5 do 35 stopni Celsjusza. Takie urządzenie możesz używać nawet podczas upalnych dni w celu obniżenia temperatury powietrza w swoim domu.

 
W termowentylatorach głównym źródłem ciepła może być:

1. Termowentylator z grzałką spiralną — jest powszechnie stosowaną grzałką, zwłaszcza w tańszych modelach, która znajduje się w środku w urządzeniu. Potrafi rozgrzewać się do czerwoności. Kurz i inne zanieczyszczenia powietrza ulegają spalaniu, w efekcie czego powstaje przykry i nieprzyjemny zapach.

2. Termowentylator z grzałką ceramiczną PTC — grzałka jest otoczona specjalną powłoką izolującą, która przewodzi ciepło. Grzałka ceramiczna, podobnie jak spiralna, potrafi bardzo szybko nagrzać powietrze w pomieszczeniu.
 
Grzałka ceramiczna jest o wiele droższa, ale za to jest bardziej wytrzymała; nie spala kurzu i innych zanieczyszczeń, więc grzejnik pokojowy z grzałką ceramiczną nie będzie wydzielał przykrego zapachu. Domowa wersja termowentylatora ceramicznego Blower sprawi, że szybko dogrzejesz pomieszczenie bez obecności drażniących zapachów.
 
Niektóre modele termowentylatorów mają funkcję oscylacji, co pozwala urządzeniu obracać się na boki. Oscylacja jest bardzo przydatna, zwłaszcza gdy chcesz szybko i efektywnie dogrzać pomieszczenie.
 
Większość termowentylatorów mogą mocno wysuszać powietrze. Mogą powodować różne infekcje dróg oddechowych (np. zapalenie gardła czy zatok). Na szczęście na rynku dostępne są modele z funkcją nawilżania powietrza. Dzięki tej funkcji zapewnisz sobie ciepło i odpowiednio nawilżone powietrze w pomieszczeniu. Więcej na ten temat pisaliśmy na łamach naszego eksperckiego bloga: Jaki termowentylator z nawilżaczem wybrać?

 

 
ZALETY WADY
W przypadku termowentylatorów z grzałką spiralną i PTC:
  • Bardzo szybko ocieplają powietrze w pomieszczeniu,
  • Są lekkie,
  • Mają różne rozmiary,
  • Są przydatne w domu, w podróży (np. na biwak, na obóz),
  • Są stosunkowo tanie,
  • Są proste w obsłudze,
  • Latem mogą posłużyć jako tradycyjny wentylator (jeśli ma wbudowany termostat).
Dodatkowo w przypadku termowentylatorów z grzałką PTC:
  • Działa efektywniej, jest bardziej wytrzymała,
  • Nie emitują przykrego zapachu (grzałka PTC nie spala kurzu i zanieczyszczeń).
W przypadku termowentylatorów z grzałką spiralną i PTC:
  • Po wyłączeniu nie utrzymują ciepła,
  • Mogą się przegrzewać i głośno pracować podczas zbyt długiej pracy,
Dodatkowo w przypadku termowentylatorów z grzałką spiralną:
  • Emitują przykry zapach (grzałka spiralna spala kurz i zanieczyszczenia),
  • Zbyt mocno wysuszają powietrze,



termowentylator-srebrny-wyświetlacz-LED-kwiat-zielony

 

IV. Grzejnik elektryczne konwektorowe — modele te cieszą się wysoką popularnością. Działają z uwagi na grawitacyjny przepływ powietrza – tak zwane zjawisko konwekcji, czyli ruch powietrza. Chłodne powietrze wpływa od dołu do urządzenia, zostaje ogrzane w środku za pomocą źródła ciepła i na koniec przedostaje się przez górę grzejnika. Zjawisko to zapewnia ciepło i błogi komfort wszystkim domownikom.




Do grzejników elektrycznych konwekcyjnych możemy zaliczyć:

1. Grzejniki elektryczne konwektorowe — to tak zwane konwektory. Potrafią niemal natychmiastowo, po podłączeniu do prądu, ogrzewać pomieszczenie. Dzięki temu nie musisz długo czekać na pożądane ciepło. Jednak tak samo szybko tracą wypracowaną przez siebie temperaturę.
 
Można je powiesić na ścianie lub postawić w kącie w pokoju na specjalnych nóżkach. Ich wąska budowa sprawia, że nie zajmują wiele przestrzeni. Są idealnym sposobem na dogrzanie małych pomieszczeń jak pokój dziecięcy, biuro, gabinet.




Konwektory mają wbudowane specjalne grzałki. Możemy je podzielić na:

a) grzejniki elektryczne konwektorowe z grzałką wysokotemperaturową spiralną — są najbardziej znane i stosunkowo tanie. Osiągają bardzo wysokie temperatury, co z kolei może doprowadzić do spalania kurzu i wszelkich zanieczyszczeń powietrza. To zjawisko sprawia, że z urządzenia zaczyna wydobywać się nieprzyjemny zapach.
 
Grzejniki z grzałką wysokotemperaturową mogą także zbyt mocno wysuszać powietrze. Na dodatek budowa urządzenia może nadmiernie się nagrzewać, co jest niebezpieczne.

b) grzejniki konwektorowe z grzałką niskotemperaturową grzebieniową — to między innymi aluminiowe. Są droższe od grzałek wysokotemperaturowych. Jednak nie osiągają bardzo wysokich temperatur, co oznacza, że kurz i inne zanieczyszczenia nie ulegają spalaniu. Grzejniki z grzałką niskotemperaturową nie emitują przykrego zapachu oraz nie wysuszają nadmiernie powietrza.
 
Aktualnie na rynku są dostępne konwektory, które możesz sterować zdalnie za pomocą pilota lub aplikacji mobilnej. Przykładem urządzenia ze wbudowaną grzałką niskotemperaturową i możliwością zdanego sterowania jest grzejnik konwektorowy Glosso.
 
Więcej na ten temat pisaliśmy na łamach naszego eksperckiego bloga: Jaki grzejnik konwektorowy wybrać?

 

 
ZALETY WADY
W przypadku grzejników z grzałką wysokotemperaturową i niskotemperaturową:
  • Bardzo szybko ogrzewają pomieszczenie,
  • Są stosunkowo lekkie,
  • Są stosunkowo tanie,
  • Są przydatne w domu, w podróży (np. na biwak, na obóz),
  • Są stosunkowo tanie,
  • Mają smukłą budowę,
  • Są dobrą alternatywą do usuwania wilgoci i osuszania pomieszczeń,
  • Można je montować na różne sposoby,
Dodatkowo w przypadku grzejników z grzałką niskotemperaturową:
  • Nie wysuszają powietrza,
  • Są przyjazne dla alergików (kurz i zanieczyszczenia nie krążą w powietrzu),
W przypadku grzejników z grzałką wysokotemperaturową i niskotemperaturową:
  • Bardzo szybko tracą wypracowaną temperaturę,
  • Koszty eksploatacji są wysokie,
  • Mogą generować duże koszty związane z prądem.
Dodatkowo w przypadku grzejników z grzałką wysokotemperaturową:
  • Zbyt mocno wysuszają powietrze,
  • Są nieprzyjazne dla alergików (kurz i zanieczyszczenia krążą w powietrzu).



2. Grzejniki elektryczne panelowo – konwektorowe
— są wąskie, nie zajmują dużo miejsca. Potrafią bardzo szybko się nagrzewać. Na rynku istnieją modele z grzałką wysoko i niskotemperaturową. Te drugie są coraz bardziej pożądanymi na rynku, z uwagi na to, że nie spalają kurzu i innych zanieczyszczeń. Podczas pracy urządzenia z grzałką niskotemperaturową nie są emitowane żadne szkodliwe dla zdrowia substancje.

Grzejniki niskotemperaturowe efektywniej oddają ciepło do pomieszczenia oraz są bardzo energooszczędne. Potrafią emitować ciepło za pomocą całej kompaktowej powierzchni.
 
Na rynku dostępne są modele, które mają miedziany układ grzewczy. To inaczej tuba wykonana z miedzi, w której w środku znajduje się spirala grzewcza. Spirala ta nagrzewa całą tubę, ale nie rozgrzewa jej całkowicie.
 
Grzałki powinny być dobrze zabudowane. Nie powinny przenosić wysokiej temperatury w stronę boków urządzenia. Dzięki temu unikniesz niechybnego poparzenia się.




Grzejniki panelowo – konwektorowe mogą ogrzewać powietrze za pomocą:

a) promieniowania cieplnego — wypracowane ciepło jest oddawane przez boki urządzenia,

b) konwekcji cieplnej — poruszanie powietrzem dzięki naturalnemu efektowi komina.

Urządzenia te mają specjalną budowę, która sprzyja działaniu konwekcji, czyli naturalnemu cugowi powietrza. Zjawisko te powoduje, że obieg powietrza jest szybszy. Zimne powietrze jest zasysane od dołu, potem jest ogrzewane przez rozgrzane miedziane grzałki, a na koniec już rozgrzane jest wydmuchiwane do pomieszczenia.
 
Ten model jest idealną opcją, jeśli chcesz sporadycznie dogrzać izolowane pomieszczenie. Będzie dobrze sprawować się na poddaszu, w mieszkaniu czy w biurze. Potrafią cicho działać, są idealne do pokoju dziecięcego lub do sypialni.
 
Nowoczesne ogrzewanie panelowo – konwektorowe ma wbudowany termostat. Pozwala ustawić temperaturę według potrzeb, a na dodatek będzie tę temperaturę utrzymywać.

 

 
ZALETY WADY
W przypadku grzejników z grzałką wysokotemperaturową i niskotemperaturową:
  • Są wąskie, nie zajmują wiele miejsca,
  • Są energooszczędne,
  • Są stosunkowo tanie,
  • Są przydatne w domu, w podróży (np. na biwak, na obóz),
  • Są stosunkowo tanie,
  • Bardzo szybko ogrzewają pomieszczenie,
Dodatkowo w przypadku grzejników z grzałką niskotemperaturową:
  • Nie wysuszają powietrza,
  • Są przyjazne dla alergików (kurz i zanieczyszczenia nie unoszą się w powietrzu),
W przypadku grzejników z grzałką wysokotemperaturową i niskotemperaturową:
  • Bardzo szybko tracą wypracowaną temperaturę,
Dodatkowo w przypadku grzejników z grzałką wysokotemperaturową:
  • Zbyt mocno wysuszają powietrze,
  • Są nieprzyjazne dla alergików (kurz i zanieczyszczenia krążą w powietrzu).

 

grzejnik-elektryczny-ogrzewa-dłonie-zimno-grzejnik-żeberkowy

Na co zwrócić uwagę przy zakupie grzejnika elektrycznego?

 
  • Moc — ważne, aby urządzenie miało trzy poziomy mocy. Wtedy dobierzesz moc do wielkości pokoju i unikniesz zbyt wysokich rachunków za energię elektryczną.
Pamiętaj, że im większa moc urządzenia tym rozprowadzane ciepło po pomieszczeniu jest wydajniejsze. Dobrym przykładem jest elektryczny grzejnik olejowy Inferno, który ma wbudowane trzy poziomy mocy (od 1000 do 2500 W).
  • Powierzchnię grzewczą — odpowiednia powierzchnia grzewcza pozwoli na szybkie nagrzanie powietrza w pomieszczeniu. Dzięki temu urządzenie będzie działać niezwykle wydajnie. Dobrej jakości ogrzewanie elektryczne potrafi dogrzać nawet 35 m2 powierzchni pokoju.
  • Elektroniczny termostat — funkcja, która wyłącza urządzenie, gdy odpowiednia temperatura w pomieszczeniu zostanie osiągnięta. Termostat włącza się z powrotem, gdy temperatura zacznie spadać. Termowentylatory z termostatem mogą być używane jako wentylator podczas letnich upałów.
  • Grzałkę niskotemperaturową — jest głównie zbudowana z aluminium. Grzałka ta jest bezpieczna, nie przypala kurzu i innych zanieczyszczeń w powietrzu, a to oznacza, że nie emituje żadnych uciążliwych zapachów. Grzejniki z grzałką niskotemperaturową są przyjazne dla alergików i nie wysuszają powietrza.
  • Grzałkę ceramiczną — grzałka, która szybko się nagrzewa. Jest ona droższa od spiralnej, ale za to jest o wiele trwalsza. Grzałka ceramiczna tak samo, jak niskotemperaturowa nie przypala kurzu i innych zanieczyszczeń, a tym samym nie emituje przykrych zapachów do pomieszczenia.
Sprawdź: Termowentylator Blower z dobrej jakości grzałką ceramiczną.
  • Głośność — ważne, aby urządzenie podczas pracy nie było zbyt głośne. Wtedy nie będzie Ci przeszkadzał podczas wykonywania różnych czynności. Cichy grzejnik może być Twoim kompanem podczas snu.
  • Energooszczędność — niektóre modele potrafią dostosować pobieranie energii elektrycznej do trybu pracy, jaki został włączony. Dzięki temu możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy.
  • Sposoby montażu — istnieją dwa sposoby montażu ogrzewania elektrycznego:
    • Ścienny — możesz powiesić na ścianach swojego domu lub mieszkania.
    • Na nóżkach/na kółkach — to mobilna wersja ustawienia urządzenia. Możesz przenosić je do różnych pomieszczeń, dostosowując do swoich potrzeb.

 

termowentylator-mini-miętowy-grzałka-ceramiczna

 

  • Olej diatermiczny — jest to specjalny olej, który znajduje się głównie w modelach olejowych. Olej rozprowadza przyjemne ciepło na całej powierzchni urządzenia. Jego atutem jest fakt, że długo utrzymuje wysoką temperaturę po wyłączeniu.
  • Wyłącznik bezpieczeństwa — przycisk, za pomocą którego możesz włączyć lub wyłączyć urządzenie. Zazwyczaj znajduje się z przodu lub z boku urządzenia.
  • Czujnik przechyłu — czujnik, który automatycznie wyłącza urządzenie, gdy zostanie zbyt mocno przechylone lub przewrócone. Jest to ważne, zwłaszcza, gdy w pobliżu bawią się dzieci.
Sprawdź: Grzejnik konwektorowy Silento z czujnikiem przechyłu.
  • Regulację mocy i temperatury — funkcja, która pozwala ustabilizować zużycie energii elektrycznej, a co za tym idzie — zmniejszyć koszty ogrzewania.
  • Panel sterowania — jest to miejsce, gdzie są dostępne wszystkie funkcje urządzenia. Panel ten pozwala dokładnie kierować ogrzewaniem elektrycznym według potrzeb.
  • Wyświetlacz LED — w nowoczesnym modelu na wyświetlaczu widoczna jest aktualna temperatura w pomieszczeniu. Są także widoczne wszystkie włączone tryby pracy urządzenia.
  • Sygnał dźwiękowy — dźwięk, który powiadomi Cię o zmianie pracy urządzenia lub innych jego ustawień. Sygnał dźwiękowy jest bardzo pomocny. Wtedy będziesz mieć pewność, że wybrany przez Ciebie tryb na pewno został włączony.
  • Oscylację — to inaczej ruch wahadłowy. Występuje głównie przy termowentylatorach. Dzięki oscylacji urządzenie równomiernie rozniesie ciepło po pomieszczeniu.
  • Tryby nawiewu — są głównie przy termowentylatorach. Jest ich zazwyczaj trzy: chłodny, ciepły i gorący. Dzięki trybom możesz dobrać, w jaki sposób powietrze ma być wydmuchiwane do pomieszczenia.
  • Stopień ochrony IP — w ogrzewaniu elektrycznym najbardziej popularny jest stopień IP24. Oznacza to ochronę przed różnymi twardymi ciałami obcymi. Ochrona pozwala także umieszczać urządzenie w pomieszczeniach, które mają podwyższony poziom wilgotności (np. w łazience lub pralni).
  • Programator czasowy — funkcja ta pozwala ustawić, kiedy dokładnie urządzenie samodzielnie ma się włączyć i wyłączyć. U większości modeli istnieje 24-godzinny programator czasowy.
  • Harmonogram 7-dniowy — funkcja ta pozwoli Ci zaprogramować pracę urządzenia na cały tydzień. Dzięki temu będzie stale pracować w ciągu siedmiu dni, a Ty nie musisz tracić czasu na codzienne ustawianie urządzenia.
  • Zdalne sterowanie — przy grzejnikach pokojowych najpopularniejsze jest sterowanie zdalne lub za pomocą przycisków na panelu sterowania. Na rynku dostępne są modele, które możesz włączać za pomocą:
    • Pilota — dzięki niemu możesz włączyć i sterować urządzeniem bez zbędnego podnoszenia się z kanapy.
    • WiFi — sterowanie jest możliwe dzięki aplikacji mobilnej zainstalowanej w telefonie. Możesz włączać urządzenie będąc z dala od swojego domu. Sterowanie zdalne jest niezwykle wygodne. Grzejnikiem konwektorowym Glosso możesz kontrolować pracę urządzenia bez zbędnego wstawania z kanapy.

 

grzejnik-konwektorowy-YOER-czarny-nowoczesność-aranżacja-energooszczędność

 

  • Efekt komina — to inaczej ruch powietrza od dołu do góry urządzenia. Jest to opcja naturalnego cugu wewnątrz grzejnika, która pozwala przyspieszyć dogrzewanie pomieszczenia.
  • Otwory wentylacyjne — są zazwyczaj w tylnej części urządzenia. Służą do wentylowania powietrza. Dzięki otworom możemy uniknąć nadmiernego przegrzania się grzejnika.
  • Czujnik termiczny/bezpiecznik termiczny — to inaczej zabezpieczenie urządzenia przed przegrzaniem. Gdy temperatura modelu jest niebezpiecznie wysoka, to czujnik automatycznie wyłącza urządzenie. Dzięki temu jest chroniony przed uszkodzeniami.
  • Zapobieganie przemarzaniu — jest to funkcja, która automatycznie włącza urządzenie, gdy temperatura spadnie poniżej kilku stopni Celsjusza. Opcja ta jest popularna zwłaszcza w termowentylatorach.
  • Opóźniony start — możesz ustawić czas, po którym urządzenie się włączy. Po naciśnięciu tej funkcji na wyświetlaczu pojawi się odliczanie do czasu, aż urządzenie zacznie pracować.
  • Filtr przeciwpyłowy — filtr, który ma za zadanie zatrzymywać nieczystości, jakie pojawiły się w zasysanym powietrzu. Potrafi także zmniejszyć emisję przykrych zapachów, jest także zmywalny i łatwy do zamontowania.
  • Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza — funkcja, która wbudowana jest głównie w termowentylatorach. System ultradźwiękowy ma za zadanie tworzyć fale ultradźwiękowe, które rozbijają krople wody na malutkie cząsteczki. Woda przeistacza się w chłodną mgiełkę, która orzeźwia i nawilża powietrze.
Funkcja ta jest bardzo przydatna z uwagi na fakt, że termowentylatory mogą nadmiernie wysuszać powietrze w pomieszczeniu. Nawilżacz może polepszyć kondycję Twojej skóry, zmniejszyć wysuszenie błon śluzowych, a nawet ograniczyć infekcje do minimum.
Termowentylator Misto z funkcją nawilżacza pomoże Ci zmniejszyć suchość powietrza w Twoim domu.
  • Kontrolę procesu nawilżania — to po prostu pokrętło, za pomocą którego możesz kontrolować pracę nawilżacza. Możesz także dostosować ilość mgiełki według swoich własnych potrzeb.
  • Zbiornik na wodę — jest wbudowany w środku w ogrzewaniu elektrycznym z funkcją nawilżacza powietrza. Wystarczy, że wlejesz odpowiednią wodę do zbiornika i urządzenie będzie gotowe do pracy.
  • Sposób podłączenia do prądu — urządzenie może mieć przewód pod grzejnikiem lub na jego bocznej ściance. Sprawdź, przed kupnem, jaki sposób podłączenia będzie dla Ciebie najbardziej wygodny.
  • Budowę — warto kupić ogrzewanie elektryczne, które będzie jednocześnie funkcjonalne, estetyczne i dekoracyjne. Obecnie na rynku dostępne są urządzenia, które możesz dopasować do swoich wnętrz.
Ich design charakteryzuje się minimalizmem i nowoczesnością. Dobrze by było, żeby urządzenie było smukłe i nie zajmowało wiele miejsca. Wtedy idealnie mogą sprawdzić się nawet w małym pomieszczeniu, gdzie nie ma zbyt dużo miejsca.
Ważne jest też to, żeby obudowa podczas pracy nadmiernie się nie nagrzewała. Wtedy będziesz mieć pewność, że urządzenie nie oparzy Cię i innych domowników.
  • Kolor — starsze modele były głównie w kolorze białym lub srebrnym. Dzisiejsi producenci zadbali o szeroką gamę kolorystyczną. Dzięki temu możesz dopasować kolor grzejnika do swoich wnętrz.
Przy wyborze ogrzewania przy okazji możesz zwrócić uwagę na ten detal. Model z odpowiednim kolorem idealnie wkomponuje się w Twoje wnętrze.
  • Wagę — urządzenie powinno mieć odpowiednią wagę, która stabilnie będzie utrzymywać urządzenie na nóżkach, kółkach lub na wieszakach.
Dobry grzejnik to taki, który będzie ważył do 15 kg. Wtedy bez większego wysiłku jesteś w stanie przenieść go do innego pomieszczenia. Z kółkami przemieszczenie urządzenia może być o wiele prostsze.
  • Wysokość i szerokość — ważne aby urządzenie nie miało jakiś większych gabarytów. Wtedy możesz ustawić je w każdym kącie swojego domu lub mieszkania. Optymalne wymiary grzejnika sprawdzą się nawet w małym pomieszczeniu.
  • Ergonomiczne uchwyty — grzejnik z uwagi na budowę może być nieco większy, przy czym trudniej go chwycić w dłonie i przenieść do innego pomieszczenia. Dobrym rozwiązaniem do tego problemu są rączki, dzięki którym w łatwy i wygodny sposób przeniesiesz urządzenie w dowolne miejsce.
  • Schowek na pilota — jest zazwyczaj z boku urządzenia. Dzięki temu możesz schować pilota, gdy z niego już nie korzystasz. Możesz pożegnać się z wiecznym poszukiwaniem pilota, gdy jest on akurat potrzebny.
  • Nawijacz na przewód — jest to specjalny uchwyt, na którym możesz nawinąć i powiesić przewód, gdy urządzenie nie będzie podłączone do prądu. Dzięki temu unikniesz zbędnych potknięć, a kabel będzie zabezpieczony przed niechcianymi uszkodzeniami.
  • Kółka — dzięki nim bez większych trudności przemieścisz urządzenie do innego pokoju. Ważne by kółka były ogumione, wtedy unikniesz zbędnego zarysowania swojej podłogi.
  • Tryby pracy — w zależności od rodzaju ogrzewania elektrycznego dostępnych jest kilka trybów:
    • Tryb EKO — jest to opcja, dzięki której możesz włączyć największą oszczędność pracy. Wykorzystywana jest wtedy połowa mocy urządzenia. Idealna na wczesnojesienne wieczory.
    • Tryb Komfort — tryb, który utrzymuje komfortowy poziom temperatury pokojowej. Wykorzystywana jest wtedy cała moc urządzenia. Niektóre modele podczas jednej godziny działania pobierają około 2kWH mocy.
    • Tryb przeciwzamrożeniowy — tryb, który nie dopuszcza do wyziębienia pomieszczenia. Utrzymuje stałą temperaturę.
    • Tryb manualny — tryb, który pozwala ustawić dowolną temperaturę, jaka ma być utrzymywana przez 24/7.
Sprawdź: Elektryczny grzejnik konwektorowy Glosso z czterema trybami pracy i intuicyjnym panelem sterowania.

Bezpieczeństwo ogrzewania elektrycznego

 
Ważne jest, aby urządzenie było bezpieczne dla nas i naszych bliskich. Warto znaleźć model, który ma w wyposażeniu specjalne antypoślizgowe nóżki, które stabilnie będą utrzymywać urządzenie w jednym miejscu.
 
W domach z dziećmi warto zaopatrzyć się w grzejnik pokojowy, który będzie miał zabezpieczenie przed dziećmi. Opcja ta automatycznie wyłącza pracę urządzania.

Popularna jest także blokada rodzicielska, która blokuje wprowadzanie nieplanowanych zmian przez zaciekawione dzieci.

 

kot-na-grzejniku-kot-obok-grzejnika-zmęczenie-ciepło-relaks

Jaki grzejnik elektryczny zużywa najmniej prądu?

 
Przy dobraniu odpowiedniego grzejnika przyjmuje się, że im efektywniej nasz dom jest ocieplony, tym lepiej. Dobrze ocieplone pomieszczenia nie wymagają dogrzewania urządzeniami o wysokiej mocy.
 
Najprostszym sposobem jest wykonanie obliczeń. Przyjmuje się, że w domach, które mają założoną dobrą izolację (około 10 cm styropianu nałożonych na ścianach wielowarstwowych lub jednowarstwowych, zbudowanych z gazobetonu odmiany 400, grubości 36,5 cm) zapotrzebowanie obejmuje 60 W/m2 dla domów z piętrem lub z poddaszem (który jest użytkowany), a 70 W/m2 dla domów bez piętra (parterowych).
 
Z kolei w domach, gdzie izolacja jest ograniczona (około 5 cm styropianu), to zapotrzebowanie wynosi 90 W/m2 dla domów z piętrem lub z poddaszem (użytkowym), a 100 W/m2 dla parterowych.
 
W domach, gdzie nie występuje żadna izolacja dla domów parterowych lub z użytkowym poddaszem wyniesie 130-140 W/m2, a dla parterowych od 150 do 200 W/m2.
 
Przykład:
 
Jaki grzejnik do pokoju 16 m2?
 
Dom piętrowy lub z użytkowym poddaszem:
  • Przy porządnej izolacji: 60 W * 16m2 = 1120 W.
  • Przy przeciętnej izolacji: 100 W * 16m2 = 1600 W.
  • Przy braku izolacji: 160 W * 16m2 = 2560 W.
Dom parterowy:
  • Przy porządnej izolacji: 70 W * 16m2 = 960 W.
  • Przy przeciętnej izolacji: 90 W * 16m2 = 1440 W.
  • Przy braku izolacji: 140 W * 16m2 = 2240 W.
 
Jaki grzejnik do pokoju 20 m2?

Dom piętrowy lub z użytkowym poddaszem:
  • Przy porządnej izolacji: 60 W * 20m2 = 1200 W.
  • Przy przeciętnej izolacji: 100 W * 20m2 = 2000 W.
  • Przy braku izolacji: 160 W * 20m2 = 3200 W.
Dom parterowy:
  • Przy porządnej izolacji: 70 W * 20m2 = 1400 W.
  • Przy przeciętnej izolacji: 90 W * 20m2 = 1800 W.
  • Przy braku izolacji: 140 W * 20m2 = 2800 W.
 
Jaki grzejnik do pokoju 25 m2?

Dom piętrowy lub z użytkowym poddaszem:
  • Przy porządnej izolacji: 60 W * 25m2 = 1500 W.
  • Przy przeciętnej izolacji: 100 W * 25m2 = 2500 W.
  • Przy braku izolacji: 160 W * 25m2 = 4000 W.
Dom parterowy:
  • Przy porządnej izolacji: 70 W * 25m2 = 1750 W.
  • Przy przeciętnej izolacji: 90 W * 25m2 = 2250 W.
  • Przy braku izolacji: 140 W * 25m2 = 3500 W.
 
Sprawdź: Grzejnik elektryczny Inferno, którego moc możesz dopasować do swojego wnętrza.

Dlaczego warto kupić ogrzewanie elektryczne?

 
  • dzięki nim dogrzejesz swoje wnętrze, zwłaszcza podczas srogiej zimy,
  • są stosunkowo tanie — nie wydasz dużo pieniędzy, a efekt na pewno Cię zadowoli,
  • są łatwe w instalacji — możesz postawić je w dowolnym miejscu lub zawiesić na dowolnej ścianie z dostępem do gniazda elektrycznego,
  • są intuicyjne — ich prosta obsługa pozwala każdemu bez problemu włączyć urządzenie,
  • większość modeli potrafi bardzo szybko dogrzać pomieszczenie,
  • są bardzo funkcjonalne, a nowsze modele nie odstraszają wyglądem.

 

krzesło-poduszka-aranżacja-wnętrze-ustronny-pokój

Cena grzejników elektrycznych

 
Na rynku istnieje wiele różnych modeli. Nie tylko różnią się funkcjami, ale także ceną.
 
Najtańszą opcją są termowentylator. Możesz go kupić już za około 50 złotych. Jednak musisz wziąć pod uwagę, że urządzenie będzie mieć tylko podstawowe funkcje i możliwości. Dodatkowo może być skonstruowany z niskiej jakości tworzyw sztucznych.
 
Jeśli planujesz kupić termowentylator, to warto poświęcić około 250-700 złotych. W tych granicach cenowych możesz znaleźć już bardzo dobrej jakości termowentylator, który sprosta Twoim wymaganiom.
 
W następnej kolejności jest grzejnik konwektorowy. Model ten możesz kupić już od 170 do 700 złotych. Jego zaletą jest szybkie nagrzewanie pomieszczeń. Droższe modele mają funkcję sterowania nawet za pomocą aplikacji mobilnej.
 
Droższą opcją może być grzejnik olejowy. Jego cena oscyluje w granicach od 200 do nawet 700 złotych. Jest jednak o wiele wydajniejszy, ponieważ dłużej zatrzymuje w sobie ciepło. Dodatkowym atutem jest możliwość wysuszenia wilgotnych ubrań lub ręczników.
 
Najdroższe są promienniki podczerwieni i radiatory. Koszt tych modeli może sięgać od 1000 do nawet 3500 tysiąca złotych.
 
Przy wyborze odpowiedniego ogrzewania warto wziąć pod uwagę, że niska cena zwykle pociąga za sobą kiepską jakość. Tanie urządzenia są często zbudowane z przeciętnych materiałów. Podczas długiego użytkowania mogą emitować nieprzyjemny zapach, a nawet szybko ulec awarii bądź zepsuciu.
 
Warto wybrać grzejnik, który będzie solidnie wykonany. Rozszerzone funkcje takie, jak różne tryby pracy, timer, sterowanie zdalne lub zabezpieczenie przed dziećmi mogą Ci się również przydać. Zainwestuj w ogrzewanie, które będzie spełniało Twoje potrzeby i nie nadwyręży mocno Twojego budżetu domowego.

Podziel się na social media