Zmieniająca się pogoda za oknem skłania nas do przemyśleń na temat ogrzewania naszych domów. Często nasze tradycyjne ogrzewanie nie jest do końca wystarczające, zwłaszcza gdy za oknem czyha fala mrozów.
Niezbyt dobry stan rynku energetycznego także zmusza nas do poszukiwania alternatywnych rozwiązań mających na celu dogrzanie naszych niedocieplonych pomieszczeń.
W takiej sytuacji zastanawiamy się, jaki grzejnik elektryczny najlepiej grzeje, a co najważniejsze, jaki grzejnik elektryczny zużywa najmniej prądu.
W dzisiejszym artykule postaramy się przybliżyć różnice między grzejnikiem konwekcyjnym a olejowym. Poznasz wady i zalety obu urządzeń oraz jak one konkretnie działają. Po przeczytaniu artykułu dowiesz się, jaki grzejnik wybrać – konwektorowy czy olejowy.
Grzejnik olejowy jak działa?
Grzejniki olejowe mają różne odmiany. Te tradycyjne, z wyglądu przypominające stare kaloryfery, są mniej wydajne, z uwagi na brak naturalnego cugu powietrza. To tak zwany ruch powietrza od góry do dołu grzejnika.
Wygląd tradycyjnego ogrzewania olejowego może nie wszystkim przypaść do gustu. Jak zostało wcześniej wspomniane, grzejniki te przypominają stare kaloryfery. Jeśli Twoje wnętrza są stylowo zaaranżowane, standardowy grzejnik olejowy może kompletnie do nich nie pasować.
Na szczęście coraz częściej na rynku są dostępne grzejniki, których ożebrowanie jest w pełni zabudowane. Dzięki budowie urządzenie jest wydajniejsze i nowocześniejsze.
Ożebrowanie urządzenia jest całkowicie schowane. Dzięki temu podczas pracy występuje naturalny efekt komina. Efekt ten wprawia w ruch powietrze zassane z pomieszczenia. Poznaj
elektryczny grzejnik olejowy Inferno z naturalnym efektem komina.
Od dołu jest wsysane zimne i ciężkie powietrze, które w środku za pomocą żeberek jest rozgrzewane, a następnie ciepłe powietrze jest wydmuchiwane z powrotem do pomieszczenia przez górną część urządzenia.
Efekt ten sprawia, że urządzenie wydajniej pracuje, dogrzewając pomieszczenie jeszcze szybciej, w porównaniu do tradycyjnego ogrzewania olejowego. Wydajność ta przekłada się na wysoką energooszczędność urządzenia.
W nowoczesnych grzejnikach olejowych są specjalne otwory różnej wielkości. To inaczej kominy, przez które przechodzi rozgrzane powietrze. Przez większe otwory przedostaje się gorące powietrze, a przez mniejsze już nieco łagodniejsze.
W grzejnikach olejowych znajduje się olej diatermiczny, który podczas pracy krąży pomiędzy żeberkami. Olej ten jest głównym nośnikiem ciepła, który ma bardzo wysoką temperaturę wrzenia. Dzięki temu ogrzewa dużą powierzchnię urządzenia.
W środku urządzenia są grzałki, które zaczynają się rozgrzewać zależnie od włączonego poziomu mocy. Grzałki znajdują się w dolnej konstrukcji grzejnika. To za ich sprawą temperatura oleju diatermicznego ulega zwiększeniu.
Specjalna konstrukcja urządzenia zapewnia odpowiedni komfort cieplny przy jednoczesnej oszczędności pieniężnej.
Grzejniki olejowe zalety i wady
W przypadku nowoczesnych i tradycyjnych grzejników olejowych:
- Po wyłączeniu bardzo długo utrzymują ciepło,
- Są przyjazne dla alergików,
- Są energooszczędne,
- Nie wysuszają nadmiernie powietrza,
- Podczas pracy są bardzo ciche,
- Nie wymagają uzupełniania oleju,
- Mają dużą powierzchnię grzewczą,
- Są tańsze w eksploatacji.
Dodatkowo w przypadku nowoczesnych grzejników olejowych:
|
W przypadku nowoczesnych i tradycyjnych grzejników olejowych:
- Są ciężkie i większe, w porównaniu do innych modeli grzejników,
- Są mało mobilne (bez kółek, uchwytów bardzo trudno je samodzielnie przenieść),
- Są drogie.
Dodatkowo w przypadku tradycyjnych grzejników olejowych:
- Bardzo długo się nagrzewają,
- Z wyglądu są niebezpieczne i nieestetyczne (można się oparzyć, doznać kontuzji, a budowa urządzenia może odstraszać i kompletnie nie pasować do zaaranżowanych pomieszczeń).
|
Grzejnik konwektorowy zasada działania
W grzejnikach konwekcyjnych ciepło rozkłada się po pokoju dzięki konwekcji. Urządzenie działa dzięki grawitacyjnemu przepływowi powietrza. Konwekcja sprawia, że powstaje naturalna cyrkulacja powietrza.
W konwektorach także powstaje naturalny cug. Urządzenie wsysa zimne powietrze od dołu, w środku jest ono rozgrzewane, a potem jest wydmuchiwane przez górną część konstrukcji.
Efekt komina sprawia, że grzejnik konwekcyjny jest wydajny i zapewnia odpowiedni bilans cieplny dla każdego domownika.
W tradycyjnych modelach występują grzałki wysokotemperaturowe spiralne. Potrafią rozgrzać się do bardzo wysokich temperatur.
Osiadły kurz i inne zanieczyszczenia na grzałce mogą ulec spalaniu. Zjawisko to może wywołać przykry i nieprzyjemny zapach, który szybko roznosi się po pomieszczeniu.
Konwektory z grzałką spiralną nadmiernie wysuszają powietrze, a budowa urządzenia może mocno się nagrzewać. Zwiększa się przez to ryzyko oparzenia się.
Obecnie coraz częściej produkowane są grzejniki z grzałką niskotemperaturową grzebieniową, która nie nagrzewa się do bardzo wysokich temperatur. Pomieszczenie jest wtedy wolne od przytłaczających zapachów, ponieważ żadne zanieczyszczenia nie ulegają spalaniu.
Konwektory z grzałką grzebieniową nie wysuszają powietrza, dzięki czemu grzejnik jest idealny dla każdego, nawet dla alergików. Grzejnik konwektorowy Glosso jest przykładem innowacyjnego urządzenia, którego działanie jest korzystne dla każdego.
Ogrzewanie konwekcyjne wady i zalety
W przypadku grzejników konwekcyjnych z grzałką wysokotemperaturową i niskotemperaturową:
- Bardzo szybko ogrzewają pomieszczenie,
- Są lekkie,
- Są tanie,
- Mają smukłą i nowoczesną budowę,
- Można je montować na ścianę.
Dodatkowo w przypadku grzejników konwekcyjnych z grzałką niskotemperaturową:
- Nie wysuszają nadmiernie powietrza,
- Są przyjazne dla alergików,
- Grzałka nie spala kurzu, nie generuje przykrego zapachu.
|
W przypadku grzejników konwekcyjnych z grzałką wysokotemperaturową i niskotemperaturową:
- Po wyłączeniu bardzo szybko tracą temperaturę,
- Są droższe w eksploatacji,
- Mogą pobierać dużo prądu,
Dodatkowo w przypadku grzejników konwekcyjnych z grzałką wysokotemperaturową:
- Mogą nadmiernie wysuszać powietrze,
- Są nieprzyjazne dla alergików,
- Grzałka może spalać kurz i generować nieprzyjemny zapach.
|
Grzejnik olejowy elektryczny – jaki wybrać?
Wybierz grzejnik olejowy, który ma:
- Efekt komina — ruch powietrza, dzięki któremu pomieszczenie jest szybko i niezawodnie ogrzewane.
- Olej diatermiczny — jest wewnątrz urządzenia. Rozprowadza ciepło na całą powierzchnię grzejnika. Jest to główny nośnik ciepła, który po wyłączeniu jeszcze na długo utrzymuje swoją wypracowaną temperaturę.
- Termostat — to automatyczne wyłączanie urządzenia. Gdy grzejnik osiągnie daną temperaturę to funkcja termostatu automatycznie go wyłączy.
- Zdalne sterowanie — inaczej sterowanie na odległość. Możesz włączyć urządzenie poprzez pilota, nie ruszając się z wygodnej kanapy lub poprzez aplikację mobilną. Sterowanie dzięki sieci Wi-Fi jest o tyle wygodne, że możesz włączyć urządzenie, będąc np. w pracy.
- Poziomy mocy — pomogą dostosować moc grzejnika do wielkości pomieszczenia. Dzięki temu urządzenie nie będzie pobierać zbyt wysokiej energii elektrycznej.
- Tryb EKO — tryb, który samodzielnie dobiera poziom mocy do ustalonej wcześniej temperatury. Tryb ten utrzymuje stałą temperaturę ciepła. Wykorzystuje połowę mocy grzejnika.
- Bezpiecznik termiczny — to zabezpieczenie urządzenia przed grzaniem. Bezpiecznik automatycznie wyłącza grzejnik, gdy zaczyna się przegrzewać.
- Regulację temperatury — pomaga skontrolować temperaturę, jaka jest na wyświetlaczu.
Więcej na ten temat pisaliśmy na łamach naszego eksperckiego bloga:
Jaki grzejnik olejowy wybrać?
Grzejnik konwektorowy – jaki wybrać?
Wybierz
grzejnik konwektorowy, który ma:
- Poziomy mocy — są 2-3 poziomy mocy. Reguluj moc urządzenia dopasowując do wielkości pomieszczenia.
- Termostat — utrzymuje stałą temperaturę w pomieszczeniu. Termostat wyłącza urządzenie, gdy dana temperatura zostanie osiągnięta.
- Efekt komina — ruch powietrza od dołu do góry urządzenia. Efekt komina sprawia, że pomieszczenie zostaje bardzo szybko i skutecznie ogrzane.
- Programator czasowy — umożliwia ustawienie czasu, podczas którego grzejnik elektryczny ma ogrzewać pokój. Po skończonym czasie urządzenie przestaje pracować.
- Zdalne sterowanie — to kontrolowanie grzejnikiem na odległość za pomocą: pilota, który umożliwia sterowanie urządzeniem bez podnoszenia się z miejsca oraz aplikacji mobilnej zainstalowanej w telefonie. Aplikacja pozwoli Ci włączyć urządzenie będąc z dala od domu.
- stopień ochrony IP24 — to ochrona przed twardymi ciałami obcymi i wnikaniem wody wewnątrz urządzenia.
- tryby pracy — jest zazwyczaj od 4 do 5:
- Tryb EKO — samodzielnie dobiera moc, zachowując przy tym komfort cieplny. Tryb utrzymuje stałą temperaturę, wykorzystując połowę mocy urządzenia.
- Tryb Komfort — utrzymuje stałą temperaturę, korzystając z całej mocy urządzenia.
- Tryb Przeciwzamrożeniowy — zapobiega zbędnemu wychłodzeniu danego pomieszczenia. Grzejnik utrzymuje stałą temperaturę powyżej zamarzania.
- Tryb Manualny — pozwala ustawić dowolną temperaturę, jaką grzejnik ma zachować przez 24/7.
- Tryb Czuwania — wykazuje gotowość do podjęcia pracy w wybranym trybie.
Więcej na ten temat pisaliśmy na łamach naszego eksperckiego bloga:
Jaki grzejnik konwektorowy wybrać?
Grzejnik konwektorowy czy olejowy – porównanie
- Efekt komina
- Termostat
- Materiał grzewczy
- Wysuszanie powietrza
- Czas nagrzewania
- Powierzchnia grzewcza
- Utrzymanie ciepła po wyłączeniu
- Programator czasowy
- Ekonomiczność
- Czujnik termiczny
- Cena
- Sterowanie na pilota
- Sterowanie na WIFI
- Przyjazność dla alergików
- Koszty eksploatacji
- Mobilność urządzenia
- Waga urządzenia
|
- Jest
- Jest
- Grzałka, olej diatermiczny
- Nie
- Dłużej się nagrzewa
- Duża (35m2)
- Bardzo długo utrzymują ciepło
- Jest
- Wysoka
- Jest
- Drogie
- Jest
- Jest
- Wysoka
- Niskie
- Wysoka
- Ciężki
|
- Jest
- Jest
- Grzałka wysoko/niskotemperaturowa
- Tak
- Szybciej się nagrzewa
- Średnia (28m2)
- Nie utrzymują ciepła
- Jest
- Średnia
- Jest
- Tanie
- Jest
- Jest
- Średnia
- Wysokie
- Wysoka
- Ciężki/Lekki
|
W obu grzejnikach istnieje efekt komina, dzięki czemu pomieszczenie jest ogrzewane szybko i efektywnie. Funkcja termostatu także istnieje w obu urządzeniach. Termostat automatycznie wyłączy urządzenie, gdy osiągnie pożądaną temperaturę. Z termostatem zaoszczędzisz pieniądze przeznaczone na energię elektryczną.
W grzejniku olejowym materiałem grzewczym jest grzałka, która podgrzewa olej diatermiczny do bardzo wysokich temperatur. Olej ten jest głównym nośnikiem ciepła. Z kolei w konwektorach jest grzałka wysokotemperaturowa lub niskotemperaturowa. TU KONIEC
Wysokotemperaturowa charakteryzuje się tym, że spala kurz i zanieczyszczenia, przez co w efekcie jest emitowany nieprzyjemny zapach w przestrzeń w pokoju. Z kolei grzałka niskotemperaturowa już tego nie robi.
Grzejnik olejowy nie wysusza nadmiernie powietrza, a konwektor już tak. Zbyt wysuszone powietrze może wpłynąć na Twoje zdrowie i samopoczucie.
Grzejnik olejowy nieco dłużej się nagrzewa, w porównaniu do grzejnika konwekcyjnego. Jednak olejowy o wiele dłużej utrzymuje ciepło.
W obu modelach są funkcje takie, jak programator czasowy, czujnik termiczny, sterowanie na pilota i na WIFI. Dzięki nim korzystanie z obu modeli jest przyjemniejsze.
Grzejniki olejowe są ekonomiczne. Znajdujący się wewnątrz olej diatermiczny potrafi na długo utrzymywać wypracowane wcześniej ciepło. Dodatkowa oszczędność przez grzejnik jest wypracowywana dzięki funkcji termostatu.
Grzejniki konwekcyjne są tańsze od olejowych, jednak nie są do końca ekonomiczne. Bardzo szybko tracą wypracowaną temperaturę, co powoduje, że w pomieszczeniu po krótkiej chwili znów będzie zimno.
Grzejniki olejowe są przyjazne dla alergików, ponieważ kurz i inne zanieczyszczenia nie są wzbijane w powietrze. Z kolei w konwektorach z grzałką wysokotemperaturową takie zjawisko już występuje.
Oba urządzenia są mobilne, zwłaszcza gdy mają wbudowane ergonomiczne uchwyty lub kółka z tworzywa sztucznego. Dzięki temu przenoszenie urządzeń jest łatwiejsze.
Grzejniki olejowe są jednak cięższe od nowoczesnych konwektorowych. Jednak na rynku dostępne są modele konwektorów, których waga sięga nawet do 8 kg.
Jaki grzejnik elektryczny zużywa najmniej prądu?
Porównując grzejnik olejowy z konwektorowym, to właśnie olejowy jest najbardziej energooszczędnym grzejnikiem elektrycznym, który warto wybrać i kupić.
Po wyłączeniu potrafią bardzo długo utrzymywać wypracowane ciepło na obudowie grzejnika. Dzięki temu cechują się szczególną energooszczędnością.
Nowoczesne grzejniki olejowe są przyjazne dla alergików, ponieważ żaden kurz nie wzbija się w powietrze podczas pracy urządzenia.
Olej diatermiczny w ogóle się nie zużywa, więc nie musisz martwić się o dolewanie tej cieczy. Możesz włączyć grzejnik i cieszyć się przyjemnym ciepłem, jakie jest rozprzestrzeniane po całym pokoju.
Grzejniki olejowe nie wysuszają powietrza. Wobec czego nie należy obawiać się o rozwój infekcji górnych dróg oddechowych. Twoja skóra oraz włosy nie będą przesuszone.
Bardzo dobrej jakości grzejniki olejowe mają dużą powierzchnię grzewczą. Mogą ogrzewać nawet 35 m2 powierzchni. Jest to kolejny atut, który przewyższa grzejnik olejowy nad konwektorowym.
Warto zainwestować w dodatkowe ogrzewanie elektryczne, gdy centralne ogrzewanie nie do końca spełnia swoich oczekiwań. Zima zapasem, dlatego zadbaj o odpowiedni komfort cieplny dla siebie i swoich bliskich. Zapomnij o nieprzyjemnym chłodzie, mając obok siebie grzejnik elektryczny!
Podziel się na social media
Mogą Cię również zainteresować artykuły: