Darmowa dostawa
100 dni na darmowy zwrot
3 lata gwarancji
Free shipping
100 days for free return
3 year warranty

Jak dobrać moc klimatyzatora do wielkości pomieszczenia?

2023-06-21 15:30:00
Jakiej wielkości klimatyzatora potrzebuję? Poradnik

Jak dobrać moc klimatyzatora do wielkości pomieszczenia?

 
Data aktualizacji: 09.05.2025
Yoersik - Twój doradca

Zastanawiasz się, jaki klimatyzator przenośny wybrać do swojego salonu? W dobie rosnących temperatur coraz więcej osób decyduje się na zakup klimatyzatora. Na rynku znajdziesz szeroki wybór modeli – różniących się funkcjami, wyglądem i parametrami technicznymi. Jak więc wybrać urządzenie, które najlepiej odpowie na Twoje potrzeby? Klimatyzator to nie tylko sprzęt do chłodzenia pomieszczeń. Współczesne modele potrafią również ogrzewać, oczyszczać i nawilżać powietrze, co czyni je uniwersalnym rozwiązaniem na każdą porę roku. Warto jednak wiedzieć, czym kierować się przy wyborze, aby zakup był trafiony i służył przez lata. W tym artykule pokażemy Ci, jak dobrać odpowiedni klimatyzator mobilny – tak, by nie przepłacić, a jednocześnie cieszyć się pełnym komfortem użytkowania. Przeczytaj nasz poradnik i podejmij świadomą decyzję!

Dlaczego należy dobrać klimatyzator do wielkości pomieszczenia?

 

Dlaczego tak ważne jest, aby odpowiednio dobrać klimatyzator przenośny do wielkości pomieszczenia? To bardzo proste: za słaby klimatyzator może nie być w stanie odpowiednio schłodzić pomieszczenia. Za to zbyt silny model będzie zbyt drogi w utrzymaniu. Źle dobrana moc może także skutkować niewłaściwym użytkowaniem urządzenia, a przez to skróceniem żywotności klimatyzatora. To z kolei wiąże się z kosztami naprawy, a nawet koniecznością wymiany urządzenia.

"


Jak obliczyć zapotrzebowanie na klimatyzację?

 

Zanim wybierzesz konkretny model klimatyzatora przenośnego, warto oszacować, jaka moc chłodnicza będzie potrzebna w Twoim pomieszczeniu. Na szczęście nie musisz być inżynierem, by dokonać przybliżonych wyliczeń – wystarczy znać kilka podstawowych parametrów, takich jak powierzchnia pokoju, jego wysokość czy liczba źródeł ciepła. Moc chłodzenia możesz przeliczyć, stosując dwa różne wzory.

1. Dobór klimatyzatora do powierzchni

 

▶️ m² x 100 = W [moc chłodzenia]

By skorzystać ze wzoru, należy zmierzyć metraż pomieszczenia, w którym ma znaleźć się klimatyzator. Następnie pomnóż wartość przez 100. Otrzymana liczba to moc chłodzenia, którą powinien mieć Twój klimatyzator. Dzięki temu urządzenie nie będzie miało problemu ze schłodzeniem pomieszczenia.

Na przykład, dla pomieszczenia o powierzchni 29 metrów kwadratowych, wzór na obliczenie potrzebnej mocy klimatyzatora będzie wyglądał w ten sposób:

▶️ 29 m² x 100 = 2 900 W = 2,9 kW

Taka moc będzie wystarczająca w przypadku standardowych warunków mieszkaniowych – np. dobrze izolowanego pokoju z dwoma oknami od strony północnej. Wśród popularnych modeli o takiej mocy często wymienia się przenośny klimatyzator Yoer FrostBox, o mocy chłodzenia wynoszącej dokładnie 2,93 kW.

"


2. Dobór klimatyzatora do objętości pomieszczenia

 

▶️ m³ x 40 = moc chłodzenia [W]

Dla pomieszczeń o niestandardowym kształcie — np. z wysokimi lub niskimi sufitami, skośnymi ścianami lub z antresolą, zaleca się stosowanie wzoru uwzględniającego poziom kubatury. By skorzystać z tego wzoru, należy objętość pomieszczenia, wyrażoną w metrach sześciennych, pomnożyć razy 40. Otrzymany wynik to niezbędna dla takiej objętości pomieszczenia moc klimatyzatora.

Na przykład, dla salonu 35 m² z sufitem na wysokości 3,5 m, wzór na obliczenie potrzebnej mocy klimatyzatora będzie wyglądał w ten sposób:

▶️ 35 m² × 3,2 m = 112 m³ (kubatura)
▶️ 112 m³ × 40 W = 4 480 W = 4,48 kW

Wysoki sufit zwiększa objętość powietrza do schłodzenia, dlatego w takim przypadku warto unikać zaniżania mocy klimatyzatora. Jednym z najchętniej wybieranych modeli o mocy ponad 4,5 kW jest przenośny klimatyzator lokalny Yoer Arctico Pro, który fenomenalnie sprawdza się nawet w bardzo dużych pomieszczeniach.

"


Od czego zależy to, jaką moc powinien mieć klimatyzator?

 

Wybór odpowiedniej mocy klimatyzatora przenośnego ma kluczowe znaczenie dla jego skuteczności i komfortu użytkowania. Aby dobrze dopasować moc chłodniczą do potrzeb danego pomieszczenia, warto wziąć pod uwagę także szereg dodatkowych czynników, takich jak:

  • Powierzchnia i wysokość pomieszczenia — im większa powierzchnia i wyższe sufity, tym więcej powietrza do schłodzenia, a więc większa wymagana moc
  • Liczba i rozmiar okien — duże przeszklenia, zwłaszcza od strony południowej lub zachodniej, znacząco zwiększają nagrzewanie pomieszczenia.
  • Ekspozycja okien — pomieszczenia z oknami od południa lub zachodu są bardziej narażone na nasłonecznienie i wymagają większej mocy chłodniczej.
  • Jakość izolacji termicznej — dobrze izolowane pomieszczenia utrzymują temperaturę dłużej, co zmniejsza zapotrzebowanie na moc.
  • Zastosowanie pomieszczenia — sypialnia lub pokój dziecięcy zwykle wymagają mniejszej mocy, niż np. kuchnia, czy biuro, w których znajdują się generujące ciepło urządzenia.
  • Liczba lokatorów – każda osoba przebywająca w pomieszczeniu emituje ok. 100–150 W ciepła.
  • Liczba i rodzaj urządzeń emitujących ciepło — komputery, telewizory, lodówki, pralki i lampy generują pewne ilości ciepła. Pomieszczenia z dużą ilością urządzeń RTV i AGD będą potrzebowały wydajniejszego chłodzenia. 

Jaki klimatyzator do salonu i pokoju?

 

Wybór odpowiedniego klimatyzatora do salonu i pokoju zależy nie tylko od ich wielkości, ale także dodatkowych, specyficznych czynników, o których pisaliśmy w poprzednim akapicie. Oznacza to, że po obliczeniu wzoru na dobór mocy klimatyzacji po powierzchni lub kubaturze pomieszczenia, trzeba także zastanowić się nad rozmiarem i liczbą okien, ilością urządzeń elektronicznych czy jakością izolacji termicznej.

 klimatyzator przenośny do salonu i pokoju - jaki wybrać?

<p style=

Przyjmuje się, że w przypadku pomieszczeń, których okna wychodzą na zachód lub południe, salonów z aneksem kuchennym lub pokojów ze słabą izolacją termiczną, do uzyskanej wartości należy dodać od 10 do nawet 30% mocy. Oczywiście wartości te są przybliżone i orientacyjne — każde wnętrze ma swoje unikalne cechy i potrzeby. Jednak stosując się do poniższych wskazań, łatwiej Ci będzie dobrać odpowiednią moc klimatyzatora.
  • Dodatkowe 20–30% mocy, gdy okna są skierowane na zachód i południe.
  • Dodatkowe 10–20% mocy, gdy pokój ma słabą izolację oraz okna są nieszczelne.
  • Dodatkowe 10–20% mocy w salonach, które są połączone z kuchnią.

Jaki klimatyzator wybrać na poddasze?

 

Wybór klimatyzatora na poddasze wymaga szczególnej uwagi, ponieważ to jedno z najtrudniejszych do schłodzenia miejsc w domu. Ze względu na duże nasłonecznienie, skosy dachowe, słabszą izolację i nagrzewające się połacie dachu, klimatyzator musi być wydajny, a jego montaż i ustawienie dobrze przemyślane. Określając zapotrzebowanie na moc klimatyzatora na poddaszu, należy uwzględnić:

  • Dodatkowe 30–50% mocy w stosunku do powierzchni/kubatury pomieszczenia — ze względu na duże obciążenie cieplne na poddaszu.
  • Dodatkowe 20–30% mocy, gdy okna skierowane są na zachód lub południe.
  • Dodatkowe 10–20% mocy w przypadku słabej wentylacji lub izolacji termicznej.

Podobnie jak w przypadku dużych pomieszczeń, salonów z otwartą kuchnią i pokojów o wysokim suficie, na poddaszach świetnie sprawdzi się klimatyzator przenośny Yoer Arctico Pro. Dzięki dużej mocy doskonale nadaje się do pomieszczeń narażonych na duże wzrosty temperatury.

"


Czy opłaca się ogrzewać dom klimatyzacją?

 

Nowocześniejsze i lepsze modele klimatyzatorów są w stanie dodatkowo ogrzewać powietrze. Dzięki temu, że posiadają pompę ciepła, są w stanie skutecznie podnieść temperaturę w pomieszczeniu. Nie musisz wówczas wydawać pieniędzy na zakup dodatkowego termowentylatora. Wystarczy Ci jedno urządzenie, z którego będziesz mógł korzystać przez cały rok.

Ogrzewanie domu klimatyzacją z funkcją pompy ciepła może okazać się opłacalną alternatywą dla zwykłych termowentylatorów, jeśli tylko urządzenie będzie mieć odpowiednio dobraną moc do wielkości pomieszczeń i warunków cieplnych budynku.

Dobrze izolowane pomieszczenie o powierzchni 25 m² może zostać ogrzane klimatyzatorem przenośnym z funkcją pompy ciepła o mocy 2,2 kW. Słabo ocieplone poddasze o tej samej powierzchni może wymagać większej mocy grzewczej, np. 3 kW. Tak samo jak w przypadku klimatyzacji — dobierając urządzenie do pomieszczenia, należy wziąć pod uwagę jego powierzchnię, stopień izolacji cieplnej, zastosowanie itp.

Jakiej wielkości klimatyzatora potrzebuję?

 

Dobór odpowiedniej mocy klimatyzatora to kluczowy element, który wpływa zarówno na komfort użytkowania, jak i efektywność energetyczną urządzenia. Niezależnie od tego, czy planujesz chłodzić, czy ogrzewać pomieszczenie, zawsze warto uwzględnić nie tylko jego powierzchnię, ale także wysokość, nasłonecznienie, jakość izolacji oraz obecność dodatkowych źródeł ciepła. Proste wzory przeliczeniowe mogą być dobrym punktem wyjścia, ale najlepiej sprawdzają się wtedy, gdy są uzupełnione o indywidualne warunki panujące w danym wnętrzu. Prawidłowo dobrany klimatyzator to inwestycja, która zapewni wygodę przez cały rok i pozwoli uniknąć niepotrzebnych kosztów eksploatacji.

Podziel się na social media

 

Autor:Yoersik - Twój doradca