Wolnowar, co to jest? Jaki wybrać?

 
13.09.2022
Doradca Yoer
 
14 minut czytania | Redaktor Naczelny Adrian Kazer
Praca zawodowa i wir obowiązków często sprawia, że nie mamy wystarczająco czasu na przyrządzenie pełnowartościowego posiłku. Coraz częściej zdarza nam się jadać na mieście lub kupować gotowe posiłki, które nie są dla nas do końca zdrowe.
 
Zajmowanie się domem i małymi dziećmi zabiera nam bardzo dużo czasu i energii, przez co nie jesteśmy w stanie jeszcze dodać do tego ugotowania obiadu.
 
W takiej sytuacji mogą pomóc nam wolnowary elektryczne. Urządzenie te będzie wymagać od Ciebie minimalnego nakładu pracy. Wystarczy, że dodasz składniki na interesujące Cię danie, a te sprytne urządzenie resztę zrobi za Ciebie. Możesz oddać się swoim zajęciom, podczas gdy urządzenie przygotuje dla Ciebie pełnowartościowy obiad.
 
Jeśli zastanawiasz się, co to jest wolnowar, jak działa oraz co konkretnego możesz gotować w wolnowarze elektrycznym, to dzisiejszy artykuł jest w sam raz dla Ciebie.

Historia „slow cooking”

 
Już od wieków powolne gotowanie było stosowane w gospodach przedstawicieli różnych narodów. Za najbardziej znaną i popularną metodę uznaje się przygotowanie dania w specjalnym marokańskim garnku glinianym o nazwie tajine.
 
Do teraz w tym garnku przygotowywane są różne potrawy mięsne i warzywne, których smak i aromat przyciąga nawet najbardziej wymagających smakoszy.
 
Urządzenia te aktualnie cieszą się coraz większą popularnością. Jest to z pewnością zasługa Irvinga Naxona, który ponad 70 lat temu stworzył pierwszy w historii wolnowar. 30 lat później wynalazek odżył, kiedy firma The Rival Company wprowadziła na rynek tak zwany CROCK – POT, który w Stanach Zjednoczonych zalicza się do jednych z bestsellerowych urządzeń kuchennych.
 
Urządzenia zyskują na popularności także u nas, w Polsce. Urządzenie jest kupowane przez osoby, które nie mają zbyt wiele czasu na samodzielne przygotowanie ciepłego posiłku.

 

potrawa-danie-slow-cooking-marokański-garnek-gliniany-tajine

Wolnowar – co to jest?

 
Wolnowar to:
  • garnek elektryczny o niewielkich rozmiarach, który zasilany jest za pomocą energii elektrycznej,
  • energooszczędne urządzenie AGD, który charakteryzuje się wielogodzinnym gotowaniem w niskiej temperaturze,
  • garnek, który gotuje i podgrzewa potrawę, ale nie doprowadza do jej wrzenia, a dzięki pokrywce wraz z parą nie uciekają żadne składniki odżywcze,
  • garnek elektryczny z kamionkową misą, który pozwoli Ci zaoszczędzić czas, jednocześnie oferując zdrowy posiłek bogaty w walory smakowe i niezbędne dla organizmu witaminy.

 

stół-przyprawy-warzywa-ingrediencje-kolekcja-ziemniaki-cebule-czosnek-pomidory-kukurydza

Jak działa wolnowar?

 
Skoro już wiemy, co to jest wolnowar, to warto przyjrzeć się temu, jak dokładnie działa.
 
Wolnowar działa jak tradycyjny garnek. Ciepło tworzy się na dole urządzenia, które rozprowadzane jest dalej w stronę ścianek. Urządzenie składa się z obudowy grzewczej, misy, która jest odporna na działanie wyższej temperatury i pokrywy.
 
Urządzeniem możesz sterować za pomocą pokrętła lub przycisków, które znajdziesz w przedniej części urządzenia. W bardzo dobrej jakości urządzeniach jest zainstalowany wyświetlacz, który dodatkowo ułatwia kontrolę gotujących się potraw.
 
Jest to urządzenie proste i wygodne w obsłudze. Podczas gotowania nie musisz stale mieszać i pilnować potraw. Urządzenie jest tak skonstruowane, że temperatura w misie nigdy nie osiągnie 100°C. Sprzęt ten dzięki temu nie doprowadzi do wrzenia potrawy.
 
Ciepło w urządzeniu jest równomiernie rozprowadzane, co sprawia, że przyrządzana potrawa jest bogata w składniki odżywcze. Wspaniały aromat i niepowtarzalny smak może skusić każdego, nawet osobę z wymagającymi kubkami smakowymi.
 
Kiedy posiłek zostanie już przygotowany, urządzenie przechodzi w tryb podtrzymywania ciepła, co sprawia, że jeszcze przez długi czas jedzenie jest dalej gorące i gotowe do zjedzenia.
 
Wolnowar Clever-Cook zachowa ciepło Twoich dań do czasu, aż wrócisz do domu z pracy.
 
W urządzeniu naczynie, w którym potrawa się gotuje, jest wyciągane z obudowy. Najczęściej jest zbudowane z kamionki lub jest odlewane ze stopu metali pokrytej powłoką nieprzywierającą.
 
Naczynie te jest często termoodporne. Dzięki temu może być wykorzystywane wszędzie, w piekarniku, na kuchence gazowej, elektrycznej, a nawet indukcyjnej. Termoodporność charakteryzuje się także tym, że możesz bez obaw włożyć naczynie do lodówki czy zamrażarki.
 
Bardzo dobrej jakości urządzenia charakteryzują się wysokim bezpieczeństwem. Po uruchomieniu urządzenia możesz śmiało wyjść z domu, nawet na kilka godzin. Po powrocie możesz cieszyć się gorącym i smacznym obiadem.
 
W nowoczesnych wolnowarach elektrycznych możesz przygotować nawet posiłki gotowane na parze czy próżniowo. Dzięki temu możesz wzbogacić swoje domowe menu o nowe, pełnowartościowe i zdrowe posiłki.

 

wolnowar-wolnowar-elektryczny-gotowanie-w-kuchni-w-domu-urządzenie-sprzęt-timer-wyświetlacz-wolnowar-yoer-przyprawy

Rodzaje wolnowarów

 
Garnki elektryczne możemy podzielić ze względu na:
  • Kształt:
    • Okrągłe — mają uniwersalny kształt. Garnek elektryczny o okrągłym kształcie idealnie sprawdzi się dla singli lub dla młodej pary. Jest dobry do przyrządzania ciast, zup i innych potraw.
    • Owalne — odznaczają się większą pojemnością, sprawdzą się dla większej liczby domowników. Są idealne do przyrządzenia kurczaka w całości.
  • Ilość mis:
    • Pojedyncze — garnek z jedną misą, w którym przygotujesz jeden posiłek. Idealny dla singli, którym wystarcza mały, ciepły obiad.
    • Podwójne — dwa garnki pozwolą Ci przygotować dwa różne dania. Mają osobne punkty sterowania. Ten sposób przygotowywania potraw sprawia, że aromaty nie będą mieszać się między sobą.
    • Potrójne — urządzenie z potrójnymi misami. W jednym możesz przyrządzić ciasto, w drugim zupę, a w trzecim danie główne. Jest idealny dla dużej rodziny lub dla osób, które często miewają niespodziewanych gości.
  • Rodzaj sterowania:
    • Mechaniczne — kontrolowanie urządzeniem za pomocą przycisków lub pokręteł. Najczęściej możesz je znaleźć na panelu sterowania.
    • Elektroniczne — pozwala kontrolować urządzenie dzięki zamieszczonym na obudowie zwykłym lub dotykowym przyciskom.
    • Zdalne (na Wi-Fi) — zaawansowanym urządzeniem możesz sterować za pomocą aplikacji mobilnej. Sterowanie na Wi-Fi pozwoli Ci kontrolować urządzenie na odległość.

 

garnek-gotowanie-kompot-śliwki-kobieta-gotuje-wywar-dżem-konfiturę

Zalety wolnowaru

 
  • zachowuje więcej składników odżywczych,
  • nie przypala potraw,
  • nie podnosi temperatury w pomieszczeniu,
  • jest bardzo łatwy i wygodny w użyciu,
  • jest bardzo tani w eksploatacji,
  • jest bardzo cichy, możesz gotować nawet w nocy,
  • gotuje potrawy bez potrzeby kontroli, możesz włączyć urządzenie i wyjść do pracy, a po powrocie będzie na Ciebie czekać gorący i pyszny posiłek,
  • jest stosunkowo tani w zakupie.

 

przyprawy-miski-kurczak-jedzenie-potrawa-danie-obiad

Wolnowar, jaki wybrać?

 
Wybierz wolnowar, który ma:
  • Regulację mocy — w wolnowarach jest zazwyczaj 3-stopniowa regulacja mocy. Funkcja ta pozwala przełączyć na dany tryb gotowania, z którego korzysta urządzenie.
  • Pojemność — najlepsza pojemność to 4,5l lub 6,5l. Odpowiednia pojemność pozwoli Ci przygotować posiłek dla całej rodziny lub dla siebie na kilka dni. Na rynku dostępne są także mniejsze garnki elektryczne o pojemności 1,2l, które są idealne, w szczególności dla singli.
  • Moc — optymalna moc urządzenia jest od 280 do 320 W. Taki poziom mocy pozwoli na znaczne zaoszczędzenie energii elektrycznej, a powolne gotowanie będzie dawać najlepsze rezultaty.
Na rynku są dostępne garnki elektryczne, które mają mniejszą moc, od 160 do 210 W. Jeśli zależy Ci na wysokiej mocy, to znajdziesz urządzenia, których moc oscyluje od 350 do 600 W, a nawet od 1250 do 1800 W. Pamiętaj jednak, że duża moc wiąże się z większym poborem prądu.
  • Termostat — kontroluje temperaturę podczas pracy. W razie konieczności urządzenie może także wyłączyć zasilanie. Termostat sprawia, że pobór energii elektrycznej nie jest tak bardzo porażający.
  • Opóźniony start — gotowanie rozpocznie się w wybranym przez Ciebie momencie. Funkcja pozwala ugotować obiad zgodnie z Twoim harmonogramem dnia.
  • Ilość mis — zazwyczaj jest 1 misa. Jednak na rynku coraz częściej pojawiają się urządzenia z podwójną, a nawet z potrójną misą. Więcej mis zapewni Tobie gotowanie różnych potraw w tym samym momencie.
  • Tryby pracy — w wolnowarach istnieją zazwyczaj 3 tryby:
    • Tryb LOW — urządzenie pracuje na niskiej mocy. Z tym trybem możesz bardzo wolno i dokładnie przygotować dla siebie posiłek.
    • Tryb HIGH — urządzenie pracuje na wysokiej mocy. Wykorzystywany jest zazwyczaj do potraw, które bardzo długo się gotują.
    • Tryb WARM — to inaczej podtrzymywanie ciepła, które włącza się automatycznie, kiedy posiłek zostanie ugotowany.
Sprawdź: Wolnowar Clever-Cook, który oferuje różne tryby pracy.

 

potrawa-danie-obiad-mięso-danie-mięsne-kasza-papryki-ręcznik-stół-chleb-posiłek

 

  • Programator czasowy — zazwyczaj jest 16-godzinny programator czasowy. Timer umożliwia Ci zaprogramowanie czasu pracy urządzenia. Po skończonym czasie urządzenie automatycznie się wyłączy.
Niektóre modele mają także 8 lub 24-godzinny timer, który jeszcze bardziej pozwoli Ci na elastyczne przygotowywanie posiłków.
 
Ustaw timer w elektrycznym wolnowarze Clever-Cook i ciesz się miło spędzonym czasem z najbliższymi, bez ciągłego zaglądania do kuchni.
  • Odpowiednią wagę — optymalna waga to 4,5 kg. Dzięki temu przeniesiesz urządzenie bez zbędnego wysiłku.
  • Podtrzymywanie temperatury/ciepła — włącza się automatycznie, gdy posiłek zostanie ugotowany. Funkcja ta utrzymuje odpowiednią temperaturę potrawy. Dzięki temu nie musisz od razu serwować obiadu dla swojej rodziny.
W modelach, które są sterowane przy pomocy pokrętła, podtrzymywanie ciepła należy samodzielnie włączyć.
  • Bardzo niskie zużycie energii — wolnowar jest urządzeniem energooszczędnym. Pomimo wielogodzinnej pracy, zużywa o wiele mniej energii niż kuchenka gazowa lub elektryczna. Z energooszczędnym urządzeniem Twoje rachunki za prąd nie będą aż tak wysokie.
  • Odpowiedni kształt — na rynku dostępne jest urządzenie o okrągłym lub owalnym kształcie. Ten drugi jest bardziej uniwersalny i pojemny. Mogą sprawdzić się, zwłaszcza wtedy gdy masz zamiar przygotować kurczaka lub kaczkę.
  • Obudowa — nowoczesny design i solidna budowa to podstawowe cechy bardzo dobrej jakości wolnowarów elektrycznych. Obudowa z wysokiej jakości, nierdzewnej stali szczotkowanej INOX pozwoli Ci na przemywanie urządzenia przy pomocy wilgotnej ścierki.
Stal nierdzewna charakteryzuje się wysoką odpornością na uszkodzenia. Dzięki czemu sprzęt pomoże Ci ugotować nawet najbardziej wymagające potrawy.

 

zupa-obiad-danie-potrawa-żurek-polski-przystawka-ręcznik

 

  • Rodzaj misy — misy w urządzeniu są zazwyczaj zbudowane z kamionki, ceramiki lub metalu. Misę ceramiczną w razie nagłej potrzeby możesz przełożyć do piekarnika w celu zapieczenia potrawy, a nawet do lodówki, aby przechować jedzenie na później.
Jeśli wybierasz urządzenie z misą stalową to zwróć uwagę, żeby była pokryta powłoką nieprzywierającą, która jest wolna od szkodliwych substancji np. PFOA. Dzięki temu Twoje dania nie będą przypalone, a co najważniejsze, będą kompletnie zdrowe.
  • Lampkę kontrolną — pozwala na skontrolowanie, który tryb pracy został włączony. Po wybraniu odpowiedniego trybu lampka ta zacznie migać, a wybrany tryb po kilku sekundach zostanie zatwierdzony przez urządzenie.
  • Cyfrowy wyświetlacz LCD — ułatwia pracę z urządzeniem oraz umożliwia dostosowanie ustawień garnka elektrycznego do Twoich potrzeb. Cyfrowy wyświetlacz LCD nadaje naczyniu nowoczesny i ekskluzywny wygląd.
  • Dotykowy panel sterowania — dzięki panelowi masz dostęp do wszystkich funkcji, jakimi dysponuje urządzenie. Prosty panel sterowania pomoże dobrać parametry urządzenia pod Twoje osobiste potrzeby.
  • Zabezpieczenie przed przegrzaniem — funkcja, która zapobiega nadmiernemu przegrzewaniu się urządzenia. Dzięki temu żywotność sprzętu jest znacznie dłuższa.
  • Automatyczne wyłączanie — urządzenie automatycznie się wyłączy, gdy posiłek będzie już gotowy do zjedzenia. Dzięki tej funkcji korzystanie z urządzenia jest jeszcze bezpieczniejsze.
  • Nóżki antypoślizgowe — zapewniają wysoką stabilność urządzenia. Dzięki antypoślizgowym nóżkom urządzenie nie będzie przesuwać się po blacie podczas pracy.

 

mama-córka-gotowanie-przygotowanie-obiadu-dania-pottrawy-wspólny-czas-miło-rodzina-rodzinna-atmosfera

 

  • Nienagrzewające się uchwyty — są wygodne i wyprofilowane. Podczas pracy urządzenia możesz śmiało dotknąć uchwyty bez obaw o ryzyko poparzenia się. Dzięki nim możesz bez problemu przesunąć urządzenie w inne miejsce.
Wolnowar Clever-Cook możesz przenieść podczas działania, nie martwiąc się o poparzenie dłoni.
  • Wyjmowaną misę ceramiczną — jedzenie w wyjmowanej misie łatwo przechowasz w lodówce. Dodatkowo misę możesz bez problemu umyć pod bieżącą wodą lub w zmywarce.
  • Szklaną pokrywę z uchwytem — wykonana ze szkła hartowanego z uchwytem ułatwiającym podnoszenie. Dzięki przezroczystej pokrywie do wolnowaru możesz stale nadzorować proces gotowania przy jednoczesnym zachowaniu ciepła w misie.
  • Stylowy kolor — przy wyborze wolnowaru elektrycznego warto zwrócić uwagę także na kolor. Srebrno-czarne urządzenia są uniwersalne i pasują do każdego stylu, dlatego warto rozejrzeć się za urządzeniem w takiej kolorystyce.
  • Możliwość mycia w zmywarce — nieelektryczne części urządzenia możesz umyć w zmywarce. Dzięki temu zyskasz więcej czasu dla siebie i swoich bliskich.
  • Przewód — optymalna długość przewodu to 100 cm. Przy zakupie warto sprawdzić, jaka długość przewodu będzie dla Ciebie odpowiednia. Odpowiednia długość przewodu pozwoli Ci przesunąć urządzenie w inne miejsce.

 

mięso-przyprawy-smażone-mięso-obiad-potrawa-danie-mięsne-karkówka

Co gotować w wolnowarze?

 
W wolnowarze jesteś w stanie ugotować prawie wszystko. Przez dłuższy czas wiele osób myślało, że w tym urządzeniu można przygotować tylko potrawy mięsne. Jednak zastosowanie obecnej wersji tego urządzenia jest o wiele szersze.
 
Sprzęt ten jest idealnym rozwiązaniem dla każdego. Przygotujesz w nim zupy, różne potrawy mięsne, a nawet mięso, które wymaga długiej obróbki termicznej. W urządzeniu możesz ugotować nawet zdrowy dżem lub konfiturę bez dodatku cukru.
 
W wolnowarze możesz ugotować także:
  • zupy jak np. rosół, strogonow,
  • bigos,
  • sosy,
  • gulasz,
  • risotto,
  • przetwory, takie jak owocowe powidła, dżem,
  • przetwory z warzyw,
  • kurczak, kaczka w całości,
  • gołąbki,
  • ciasta,
  • ratatouille, leczo,
  • popcorn,
  • ryby,
  • makarony, np. spaghetti,
  • pieczeń wieprzową,
  • sernik,
  • jajka na twardo.
I wiele innych.
 
Z tym sprzętem przygotujesz rozmaite potrawy, którymi zaimponujesz swoim gościom i wszystkim członkom rodziny podczas rożnych spotkań.

 

ciasto-facet-ubija-ciasto-wałuje-mąka-przyprawy

Przepisy wolnowar

 
W Internecie możesz znaleźć wiele przepisów z wolnowarem, które pomogą przygotować Ci pełnowartościowe posiłki. Z wolnowarem przepis na bigos lub żurek na święta nie będzie dla Ciebie skomplikowany.
 
Bigos
  • Ilość porcji: od 3 do 5,
  • Czas przygotowania około 30 minut,
  • Czas gotowania z trybem HIGH od 5 do 6 godzin,
  • Czas gotowania z trybem LOW od 7 do 8 godzin.
Składniki:
  • 25g suszonych grzybów (np. prawdziwków),
  • 25g suszonych śliwek w plasterkach,
  • 25g suszonych śliwek w plasterkach,
  • 500g kapusty kiszonej,
  • 250g kapusty świeżej,
  • 250g mięsa wieprzowego (pokrojony w kostkę),
  • 150g boczku wędzonego,
  • 250g kiełbasy,
  • przecier pomidorowy (około 2-3 łyżki),
  • 1 cebula,
  • odrobina oleju.
Przyprawy:
  • 2 liście laurowe,
  • 1 łyżka kminku,
  • sól i pieprz,
  • 1/2 łyżeczki ziela angielskiego.
Przygotowanie:
  • namocz suszone grzyby w 200ml wrzącej wody. Nie wylewaj wywaru po namoczeniu grzybów,
  • pokrój cebulę w kostkę,
  • rozgrzej patelnię, nalewając odrobinę oleju na jej dno,
  • wrzuć pokrojoną cebulę na rozgrzaną patelnię i podsmaż ją, aż się zeszkli,
  • wrzuć podsmażoną cebule do naczynia urządzenia,
  • pokrój boczek, kiełbasę i wieprzowinę w drobna kostkę,
  • dolej na rozgrzaną patelnię po cebuli odrobinę świeżej oliwy,
  • podsmaż w partiach pokrojone w kostki mięso aż do ich zarumienienia,
  • podsmażone mięsa wrzuć do naczynia,
  • pokrój świeżą kapustę w drobne paski, a następnie włóż je do naczynia,
  • dodaj kapustę kiszoną do urządzenia,
  • dołóż przyprawy według proporcji: liście laurowe, sól, pieprz, kminek oraz ziele angielskie,
  • wymieszaj śliwki z odsączonymi od wywaru grzybami,
  • wymieszaj przecier pomidorowy, wino, grzyby i śliwki wraz z wywarem po grzybach,
  • całość dodaj do naczynia urządzenia,
  • całą potrawę przykryj pokrywką, włącz urządzenie i zacznij gotować według swoich preferencji (tryb LOW przez 7-8 godzin, tryb HIGH przez 5-6 godzin.
Po ugotowaniu możesz cieszyć się pysznym bigosem.
 
Dla pewności sprawdź, czy gotowanie w trybie LOW/HIGH pasuje do czasu gotowania potrawy.

 

bigos-potrawa-danie-święta-bożonarodzeniowe-kapusta-smażona-łyżka-garnek-obiad-danie-polskie-przepisy-potrawa-na-święta-gotowanie-w-wolnowarze-poradnik-blog

 

Sernik
  • Ilość porcji: od 3 do 5,
  • Czas przygotowania około 20 minut,
  • Czas gotowania z trybem HIGH 3 godziny,
  • Czas gotowania z trybem LOW -.
Składniki:
  • 500g sera twarogowego,
  • 3 jajka
  • 70g masła,
  • starta skórka z cytryny.
  • cukier puder,
  • 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii,
  • 40g mąki ryżowej,
  • 75g cukru lub 75g ksylitolu.
Przyprawy:
  • sól,
Przygotowanie:
  • rozpuść 70g masła w małym garnuszku, a następnie odstaw na bok, żeby rozpuszczone masło się wystudziło,
  • oddziel w jajkach żółtko od białka,
  • ubij uzyskane białko na piankę,
  • zmiel 500g sera twarogowego przy pomocy blendera,
  • dodaj do sera żółtko, a następnie wymieszaj,
  • wlej do rozrobionego sera z żółtkiem rozpuszczone masło, do tego dodaj łyżeczkę ekstraktu z wanilii, cukier (który wedle uznania) i wszystko razem dobrze wymieszaj,
  • wsyp 40g mąki ryżowej, szczyptę soli, startą skórkę z cytryny, a następnie wszystko razem wymieszaj,
  • dodaj ubitą pianę z białek do wymieszanej masy,
  • wyłóż papier do pieczenia w misie od urządzenia,
  • wlej całe ciasto na papier do misy, a następnie wlaną masę wyrównaj przy pomocy drewnianej łopatki,
  • przykryj sprzęt przykrywką, włącz urządzenie i ustaw pracę na około 3 godziny w trybie HIGH.
Po ugotowaniu możesz cieszyć się pysznym sernikiem.
 
Dla pewności sprawdź, czy gotowanie w trybie LOW/HIGH pasuje do czasu gotowania potrawy.

 

sernik-na-zimno-na-ciepło-borówki-deser-danie-przepis-na-blogu-ciasto-talerz-deser-na-zimno-sernik-na-zimno-owoce

 

Gołąbki
  • Ilość porcji: od 3 do 5,
  • Czas przygotowania około 40 minut,
  • Czas gotowania z trybem HIGH około 1,4 godziny
  • Czas gotowania z trybem LOW -.
Składniki:
  • 500g mięsa mielonego wieprzowego,
  • 1 woreczek ryżu,
  • 1 jajko,
  • 4 duże liście kapusty,
  • 6 łyżek koncentratu pomidorowego,
  • 1l wody,
  • 2 łyżki śmietany 18%,
  • 1/2 pęczka świeżej natki pietruszki.
Przyprawy:
  • 2 łyżki sosu sojowego,
  • pieprz,
  • 4 liście laurowe,
  • 10 ziaren ziela angielskiego.
Przygotowanie:
  • ugotuj w garnuszku 1 woreczek białego ryżu (zgodnie z instrukcją załączoną na opakowaniu),
  • sparz 4 duże liście kapusty w gorącej wodzie,
  • wyciągnij ugotowane liście (gdy będą już elastyczne), a następnie odetnij ich twardą część,
  • posiekaj na drobno pół pęczka natki pietruszki,
  • ugotowany ryż wyciągnij z woreczka,
  • do miski wrzuć mięso mielone, 1 jajko, posiekaną pietruszkę, sos sojowy, szczyptę pieprzu i woreczek ugotowanego ryżu, a następnie wszystko razem ze sobą dokładnie wymieszaj,
  • podziel wymieszany farsz na równe części, uformuj, a następnie zawiń w ugotowane wcześniej liście kapusty,
  • włóż zawinięte gołąbki do misy urządzenia, zalej wodą, dorzuć przyprawy, jak: liść laurowy, ziele angielskie,
  • przykryj sprzęt przykrywką, włącz urządzenie i ustaw pracę na około 1,4 godziny w trybie HIGH.
  • dodaj po ugotowaniu zahartowaną śmietanę przed podaniem potrawy do sosu.
Po ugotowaniu możesz cieszyć się pysznymi gołąbkami.
 
Dla pewności sprawdź, czy gotowanie w trybie LOW/HIGH pasuje do czasu gotowania potrawy.

 

gołąbki-danie-obiad-potrawa-gołąbki-w-garnku-sztućce-przyprawy-sos-garnek-ceramiczny

Szybkowar czy wolnowar

 
Szybkowar także służy do przygotowywania potraw. Jednak potrafi ugotować je o wiele szybciej. Oba urządzenia zagwarantują Ci ugotowanie zdrowych i pełnowartościowych potraw.
 
Jeśli masz zbyt wiele obowiązków, a Twój czas jest jak na lekarstwo, to szybkowar będzie dla Ciebie lepszą opcją. Dzięki niemu ograniczysz przesiadywanie w kuchni do znacznego minimum.
 
Pamiętaj jednak, że szybkie gotowanie może nie być najlepsze. Potrawy w szybkowarze są gotowane w bardzo krótkim czasie. Często wszystkie składniki, a zwłaszcza przyprawy, mogą nie zapewnić gotowanym potrawom odpowiedniego aromatu.
 
Z kolei, jeśli uwielbiasz gotować powoli i cenisz sobie każdy najmniejszy aromat i smak, to wolnowar elektryczny będzie dla Ciebie trafnym wyborem. Potrawy wolno gotowane mają głęboki smak i aromat. Często są to potrawy bez porównania lepsze od tych, które przygotowywane są w pośpiechu.
 
Jeśli lubisz poświęcić trochę czasu na przygotowanie posiłku z nietuzinkowym smakiem, to wolnowar jest w sam raz dla Ciebie.

 

wolnowar-elektryczny-gotowanie-wolnowar-z-misą-ceramiczną-blog-wolnowar-urządzenie-sprzęt-w-kuchni-pomocnik-gotowanie-w-wolnowarze

Ile prądu zużywa wolnowar?

 
Szukając bardzo dobrego garnka elektrycznego zapewne zastanawiamy się, czy pobiera on dużo prądu. Wiele godzin przygotowywania potraw jest jednym z powodów, dla których wahamy się przed zakupem tego urządzenia. Jednak długi proces gotowania potraw nie zawsze wiąże się z dużym nakładem pieniędzy.
 
Weźmy przykładowo garnek elektryczny, który zużywa 320 W. Moc tę należy pomnożyć przez czas, który jest potrzebny do przygotowania potrawy, a następnie wynik należy pomnożyć dodatkowo przez cenę za prąd.
 
Załóżmy, że garnek elektryczny gotuje przez 8 godzin. Po przemnożeniu uzyskujemy wynik 2560 Wh, czyli 2,56 kilowatogodzin. (8h × 320W).
 
Aktualnie mieszkaniec Poznania płaci średnio 0,72 zł za 1kWh energii elektrycznej, przy uwzględnieniu kosztów za dystrybucję oraz energię czynną. Czyli za 8 godzin pracy garnka elektrycznego zapłacisz jedynie około 1,84 złote, gdzie zyskasz przepyszny obiad dla całej rodziny (2,56 kWh × 0,72 zł).

 

zupa-rosół-danie-potrawa-obiad-miska-deska-łyżka-rosółz-kury-z-warzywami

Ile kosztuje wolnowar?

 
Na rynku znajdziesz różne ceny, za które kupisz wolnowar elektryczny. Cena standardowych garnków elektrycznych zaczyna się już od około 130 złotych. Jednak tańsze modele mogą nie spełniać wszystkich Twoich oczekiwań, a na dodatek mogą być skonstruowane z materiałów o niskiej jakości.
 
Bardzo dobry sprzęt znajdziesz już od 180 do 300 złotych. Droższe modele mają wiele zaawansowanych funkcji, które mogą ułatwić Ci przygotowywanie posiłków.
 
Bardzo dobrej jakości urządzenie świetnie poradzi sobie z większością dań. Spraw sobie te niezwykłe urządzenie i zacznij eksperymentować. Z pewnością potrawy ugotowane w wolnowarze będą dla Ciebie, jak nowe objawienie.

Podziel się na social media