Jaką suszarkę do grzybów wybrać?

 
01.09.2022
Doradca Yoer
 
12 minut czytania | Redaktor Naczelny Adrian Kazer
Sezon na grzyby powoli się zbliża. Już niedługo jako amatorscy lub zawodowi grzybiarze będziemy zbierać różne rodzaje grzybów z naszych przydomowych lasów. Wiadome jest to, że im wcześniej wybierzemy się do lasu, tym lepiej. Możemy wtedy uzbierać niezliczoną ilość tych jesiennych afrodyzjaków.
 
Z grzybów możemy przygotować wiele potraw, przetworów i zapraw. Dzięki temu wprowadzamy nowe doznania smakowe do naszego domowego menu. Jednak z czasem staliśmy się coraz bardziej zabiegani i nie zawsze znajdujemy czas na robienie zapraw. Dodatkowo miejsce w naszych spiżarniach może być mocno ograniczone.
 
Wtedy z pomocą przychodzi nam suszarka do ziół, owoców, grzybów i warzyw, która inaczej nazywa się dehydratorem do żywności. Suszenie żywności w suszarce nie trwa zbyt długo, a wysuszone jedzenie nie zajmuje wiele miejsca w Twojej kuchni lub spiżarni.
 
Jeśli zastanawiasz się nad kupnem suszarki do żywności, to poniżej podpowiemy Ci, na co zwrócić szczególną uwagę. W niniejszym artykule dowiesz się także, jak działa suszarka, jakie są rodzaje suszarek, jaka jest najlepsza suszarka do grzybów oraz jakie są jej zalety.


Spis treści:
 











Trochę o historii suszenia

 
Suszenie żywności jest jedną z najstarszych metod, które służą do konserwacji żywności. Było to ludzkie odkrycie, które odegrało ważną rolę w naszym istnieniu.
 
Suszenie było stosowane długo przed naszymi babciami. Już w czasach prehistorycznych suszenie dokonywało się przy pomocy promieni słonecznych, wiatru, a nawet ognia. W przeszłości suszono przede wszystkim mięso zwierzęce oraz ryby.
 
Jednak z wiekiem zaczęto wykorzystywać długie i cienkie gałązki, na które nadziewano jedzenie i umieszczano je w specjalnym piecu chlebowym. Ta metoda była szczególnie wygodna, ponieważ domownicy nie musieli bacznie doglądać i sprawdzać, na jakim etapie żywność została wysuszona.
 
Wśród innych metod jest także rozkładanie jedzenia na słomie, dużych i szarych gazetach lub na specjalnej siatce, która była w drewnianej ramie.
 
W każdej z tych metod towarzyszyły promienie słoneczne, suche powietrze oraz przewiewność. W późniejszym czasie wszystko to było inspiracją do stworzenia obecnych suszarek do warzyw.

 

grzyby-kubek-miedziany-blog-grzybobranie-kurki
 

Jak działa suszarka do grzybów?

 
Cały proces suszenia żywności polega na wytwarzaniu ciepłego powietrza, które jest wydmuchiwane w stronę sit urządzenia.
 
Ciepłe powietrze przechodzi po kolei przez każde piętro sit. Wbudowany wentylator rozprzestrzenia je po całej powierzchni. Dzięki temu ciepłe powietrze jest równomiernie rozprowadzane.
 
Działanie suszarki sprawia, że grzyby, owoce, warzywa i inne produkty tracą szybciej wodę. Dzięki suszarce do warzyw możesz przygotować różne przekąski, mające wiele właściwości zdrowotnych.
 
Przeczytaj także: 5 sposobów na suszone grzyby

 

suszone-owoce-suszenie-owoców-gorąca-herbata-miód-cynamon-herbatka-suszone-pomarańcze
 

Rodzaje suszarek do grzybów

 
Suszarki do żywności możemy podzielić ze względu na:
    • Kształt:
      • Prostokątne — suszarki w kształcie prostokąta są łatwiejsze do przechowywania. Ponadto potrafią więcej pomieścić. Jednak podczas pracy sita nie obracają się wokół osi.
      • Okrągłe — jest to najpopularniejszy kształt suszarek. Sita już wirują w okrągłych suszarkach, dzięki czemu sam proces suszenia grzybów jest przyspieszony.
  • Budowa sit:
    • Metalowe — są cięższe, a nie wykonane ze stali nierdzewnej po wielokrotnym myciu mogą szybko pokryć się rdzą. Sita w suszarce do owoców powinny być wykonane ze stali nierdzewnej, co pozwoli przemywać je nawet w zmywarce. Zaletą stali nierdzewnej jest wysoka odporność na uszkodzenia. Podczas pracy suszarki, sita z metalu mogą szybciej się nagrzewać, co dodatkowo zmniejsza proces suszenia produktów.
    • Plastikowe — wykonane są głównie z tworzywa sztucznego. W nowoczesnych suszarkach, sita z tworzywa sztucznego nie zawierają szkodliwego Bisfenolu A (BPA). Dzięki temu suszona żywność jest bezpieczna nawet dla najmłodszych.
Sita suszarki do żywności są łatwe w czyszczeniu, a obecnie coraz częściej spotyka się suszarki z sitami, które można umyć w zmywarce (nawet te z tworzywa sztucznego). Dużym plusem tych sit jest to, że są odporne na korozję i przebarwienia.
 
Przezroczyste sita ułatwiają w podglądaniu procesu suszenia żywności. Dzięki temu jesteś w stanie obserwować, na jakim etapie suszenia są Twoje produkty bez konieczności otwierania pokrywy i utraty wypracowanego ciepła.
  • Zamykanie:
    • Z przodu — suszarki z zamykaniem z przodu z wyglądu przypominają domowy piekarnik lub kuchenkę mikrofalową. Niestety nie można dokładać do urządzenia dodatkowych sit.
    • Od góry — w takiej sytuacji panel grzewczy jest umieszczony na dole sprzętu, a z kolei na górze jest pokrywa. Zamykanie od góry pozwala na dołożenie dodatkowych sit do suszarki, dzięki czemu możliwe jest wysuszenie żywności o większej ilości.
  • Sposób suszenia:
    • Promieniowanie na podczerwień — to nowa metoda suszenia, która przypomina suszenie żywności na słońcu. Suszenie produktów jest równomierne, od środka do zewnątrz. Dzięki temu w produktach zachowane są niezbędne wartości odżywcze.
    • Ciepłe, suche powietrze — generowane jest przez grzałkę, a rozprowadzane przez wentylator po całej powierzchni urządzenia. Wiatrak sprawia, że powietrze docierane jest do każdego poziomu sit. Tutaj z kolei jedzenie jest suszone od zewnątrz do wewnątrz.

 

suszone-grzyby-rozłożone-grzyby-suszona-żywność-tradycyjne-suszenie

 

Na rynku dostępne są suszarki spożywcze, które mają obrotowe sita. Tacki potrafią obracać się bardzo szybko. Jest to dodatkowe zastosowanie, pomagające wysuszyć żywność jeszcze bardziej równomiernie.
 
Suszarki z promieniowaniem na podczerwień zapewniają usunięcie wilgoci z produktów, nie doprowadzając do ich całkowitego wysuszenia. Suszenie na podczerwień jest nieinwazyjne, chroni każdy rodzaj żywności, nawet tę najbardziej wrażliwą na temperaturę.
 
Cały proces suszenia w suszarce na podczerwień przebiega bezpiecznie i bardzo szybko. Osuszana żywność zostaje pozbawiona wszelkiej wody. Dzięki temu suszone owoce i warzywa zachowują nawet do 95% składników odżywczych i mineralnych.
 
Suszenie metodą na podczerwień jest coraz częściej wykorzystywane do prażenia żywności. Moc suszarek na podczerwień oscyluje w granicach od 500 do 600 W, odpowiednio dobrana pod kątem oszczędności i wydajności.
 
Nie zapominajmy także o profesjonalnych suszarkach. Stosuje się je głównie w małej i dużej gastronomii. Można je także znaleźć w punktach turystycznych czy w przedsiębiorstwach, których profesja dotyczy przetwórstwa rolno-spożywczego.
 
Suszarki te są niezawodne. Mogą mieć nawet 20 wyjmowanych tac, ze stali nierdzewnej, co zapewnia wysuszenie sporej ilości żywności. Urządzenia potrafią bardzo dokładnie suszyć żywność, zatrzymując wszystkie niezbędne i ważne minerały i witaminy. Żywność może mieć nawet 4 razy więcej składników odżywczych, w porównaniu do świeżych produktów.
 
W profesjonalnych suszarkach można wyjąć tace, a nawet przemywać je w zmywarce. Są ze stali nierdzewnej, także żadne naleciałości korozyjne nie będą się na nich tworzyć.
 
Urządzenie te do suszenia jest już o wiele większe i cięższe. Dlatego producenci w swoich ofertach zapewniają o obecności kółek, dzięki którym urządzenie będzie można przenieść bez zbędnego wysiłku.
 
W profesjonalnych suszarkach jest możliwość suszenia szerokiej gamy produktów jak grzyby, zioła, owoce, warzywa, mięsa, ryby i wiele innych. Moc takiej suszarki oscyluje w granicach od 1000 do 1200 W.

 

suszarka-do-grzybów-owoców-warzyw-jaką-suszarkę-do-domu-sprzęt-urządzenie-aranżacja-suszarka-do-warzyw-i-owoców-suszarka-do-żywności
 

Najlepsza suszarka do grzybów

 
Najlepsza suszarka do grzybów to ta, która ma:
  • Wysoką moc nominalną — optymalna moc suszarki oscyluje na poziomie od 400 do 500 W. Dzięki temu efekt suszenia jest na odpowiednim poziomie. Z taką mocą zachowanych zostaje do 97% witamin i minerałów suszonej żywności.
  • Liczbę sit — w standardowych suszarkach jest od 3 do 5 sit. Dzięki odpowiedniej ilości tacek jesteś w stanie wysuszyć dość sporej ilości jedzenia.
  • Pakietowanie sit — w niektórych modelach suszarek można kupić dodatkowe sita. Modułowa budowa pozwala zwiększyć pojemność urządzenia. Dokup dodatkowe tacki, jeśli masz wszystkie tacki przepełnione po brzegi.
  • Wytrzymałą obudowę — wykonaną ze szczotkowanej stali nierdzewnej INOX. Dzięki temu urządzenie będzie odporne na czynniki zewnętrzne, np. w postaci wody.
  • Modularną obudowę — chodzi tu o zwiększenie powierzchni suszarki. Dzięki temu możesz dostosować wielkość urządzenia do wielkości swoich zapasów.
  • Regulację temperatury — najlepiej znaleźć w zakresie od 35-70°C. Wtedy dopasujesz temperaturę do każdego suszonego jedzenia.
  • Regulację wysokości sit — dzięki temu możesz dobrać suszenie do swoich preferencji.
  • Zabezpieczenie przed przegrzaniem — urządzenie wyłącza się automatycznie jeśli jest ryzyko przegrzania. Dzięki temu suszarka jest chroniona od awarii lub zepsucia.
  • Antypoślizgową podstawkę — nie dopuszcza do przesuwania się suszarki podczas jej pracy. Dzięki temu nie musisz pilnować, czy urządzenie przesuwa się w stronę krawędzi stołu.
  • Przezroczyste i dwustronne sita — transparentność tacek pozwoli obserwować cały proces suszenia. Dzięki temu nie musisz otwierać pokrywy, co doprowadziłoby do utraty ciepła przez urządzenie.
  • Otwory wentylacyjne — pozwalają na cyrkulację powietrza pomiędzy poziomami sit. Prowadzi to do efektywnego działania suszarki. Dzięki otworom wentylacyjnym żywność jest równomiernie wysuszona.

Przeczytaj także: Jak suszyć grzyby, owoce, warzywa i zioła w suszarce?

suszona-żywność-w-słoikach-suszone-owoce-suszone-pomarańcze-suszone-cytryny-zapasy

 

  • Dużą pojemność — optymalna pojemność suszarki to 11-12 litrów. Jest to dość duża pojemność, która pomaga dalej zachować niewielkie i kompaktowe rozmiary urządzenia.
  • Programator czasowy — nowoczesne modele suszarek do owoców mają zaprogramowany 24-godzinny timer. Funkcja ta pozwala ustawić czas, po którym urządzenie ma przestać pracować. Dzięki tej funkcji kontrola suszarki staje się o wiele prostsza.
  • Ciche i szybie suszenie — suszarka o niskim poziomie hałasu pozwoli Ci zasnąć w nocy bez potrzeby zamknięcia urządzenia w najdalszym pomieszczeniu. Cicha praca z programatorem czasowym umożliwi Ci spokojne zaśnięcie.
  • Wielowarstwowe ustawianie sit — w dobrych suszarkach jest możliwość dokupienia dodatkowych sit, co pozwoli Ci zwiększyć pojemność urządzenia. Możesz sam zdecydować, jaką konkretną liczbę tacek wykorzystasz do procesu suszenia.
  • Dużą powierzchnię suszenia — optymalna powierzchnia suszarki to około 4000 cm². Dużo miejsca pozwoli na wysuszenie wielu owoców, grzybów, a nawet ziół.
  • Panel sterowania — miejsce, w którym czytelnie są pokazane wszystkie funkcje urządzenia. Dzięki czytelnemu wyświetlaczowi zmiana ustawień jest jeszcze prostsza.
  • Wyświetlacz LED — możesz sprawdzać parametry pracy urządzenia, m.in. o temperaturze suszenia czy o czasie, jaki pozostał do skończenia pracy.
  • Element grzewczy — przez ten element wytwarzane jest ciepłe powietrze, które potem dzięki wentylatorowi jest rozprowadzane po całym urządzeniu. Wbudowany termoobieg sprawia, że wyprodukowane ciepło dociera do każdego zakamarka suszarki. Dzięki temu żywność jest równomiernie suszona.
  • Dużą funkcjonalność — dobra suszarka nie służy tylko do suszenia grzybów, ale również do innego rodzaju żywności. Wśród popularnych produktów nadających się do suszenia, możemy wymienić np. owoce, warzywa, zioła, a nawet mięso lub ryby.
Wszechstronne możliwości urządzenia pozwolą Ci na stworzenie idealnego musli do śniadania, suszonych warzyw, które możesz wykorzystać do zup, a nawet zdrowych przekąsek dla swojego pupila.
 
Sprawdź: suszarkę do owoców, warzyw, grzybów VitaSave.

 

drewniana-taca-suszone-owoce-suszone-pomarańcze-aranżacja-biała-pościel

 

  • Nowoczesny design — wysokiej jakości suszarki nie tylko spełniają swoją nadrzędną funkcję, jaką jest suszenie produktów, ale również swoim wyglądem potrafią dekorować wnętrza.
Kolory takie, jak srebrno-biały, srebrno-czarny pozwolą Ci cieszyć się ekskluzywnym stylem urządzenia.
  • Sterowanie elektroniczne — dzięki przyciskom manualnym lub dotykowym możesz sterować swoją suszarką. Elektroniczne sterowanie jest dokładniejsze.
  • Możliwość mycia sit w zmywarce — dzięki przyciskom manualnym lub dotykowym możesz sterować swoją suszarką. Elektroniczne sterowanie jest dokładniejsze.
  • Wysoki poziom bezpieczeństwa — do bezpieczeństwa urządzenia możemy zaliczyć sita, które nie zawierają szkodliwych substancji, zabezpieczenie przed przegrzaniem oraz antypoślizgową podstawę. Dzięki temu możesz korzystać z suszarki, kiedy zechcesz.

 

grzyby-w-koszyku-zapasy-grzybobranie-różne-rodzaje-grzybów-nóż-do-krojenia-sezon-na-grzyby-jesień-aranżacja
 

Zalety elektrycznej suszarki spożywczej

 
Zdecydowanie warto zainwestować w elektryczną suszarkę spożywczą. Biorąc pod uwagę walory zdrowotne i smakowe suszonej żywności i czas przygotowania jej, nie sposób zauważyć przewagi urządzenia nad tradycyjnymi metodami suszenia.
 
Tradycyjne suszenie żywności jest bardzo często niewystarczające. Rozłożone na gazetach jedzenie zajmuje bardzo dużo miejsca na blacie kuchennym, grzejnikach elektrycznych, kaloryferach lub nawet na parapetach.
 
Suszenie żywności przez nitkę też nie jest do końca dobre. Nitka pod wpływem ciężaru może pęknąć, co w efekcie doprowadzi do rozsypania kawałków na podłogę. Na suszonych produktach może osadzać się także kurz i inne zanieczyszczenia.
 
Takie metody suszenia mogą nie do końca spełniać swoich funkcji. Niektóre owoce, warzywa czy grzyby mogą nie wysuszyć się całkowicie, co prowadzi do pojawienia się pleśni.
 
Suszarka do grzybów i owoców jest skonstruowana tak, żeby żadne z wyżej wspomnianych problemów nie miały prawa się pojawić. Jest to urządzenie o niewielkich rozmiarach, które nie pobiera dużo prądu. Urządzenie możesz ustawić wszędzie, pod warunkiem, że w pobliżu jest dostęp do gniazdka elektrycznego.

 

kanapka-z-grzybami-potrawa-obiad-posiłek-blog-warzywa-i-grzyby
 

Suszarka do grzybów, jak suszyć?

 
Każdy rodzaj żywności potrzebuje innej temperatury oraz czasu suszenia. Dobranie odpowiednich parametrów jest ważnym i nadrzędnym etapem. Źle dobrane parametry mogą sprawić, że suszona żywność straci wszelkie składniki odżywcze i smakowe. Dodatkowo warstwa zewnętrzna produktów zostanie zbyt szybko zamknięta, co spowoduje, że zostaną one nieprawidłowo wysuszone.
 
Pokrojone kawałki należy rozłożyć na sitach obok siebie, zapewniając odpowiedni odstęp produktów. Jest to bardzo ważne, ponieważ istnieje wtedy ryzyko, że w tych miejscach żywność pozostanie niedosuszona. Po ułożeniu należy wybrać odpowiednie parametry, czyli czas i temperaturę suszenia.
 
Susząc grzyby, należy zwrócić uwagę, że muszą być dobrze oczyszczone i pokrojone w plastry przed ułożeniem ich na sita.
 
Z kolei, jeśli chodzi o owoce i warzywa, to muszą one zostać dokładnie umyte i osuszone (najlepiej ręcznikiem papierowym). Następnie muszą być pozbawione wszelkich pestek, gniazd z nasionami i szypułek. Jeśli chcesz wysuszyć owoc lub warzywo z grubą skórką, to ją też należy usunąć.
 
W zależności od wielkości owoców i warzyw możesz je wysuszyć w całości lub na kawałki. Dobrym przykładem owoców, które możesz wysuszyć w całości, są np. maliny, jagody. Z kolei np. śliwki należy pokroić i wyrzucić pestkę ze środka.
 
W suszarce istnieje także możliwość wysuszenia ziół. Wystarczy, że świeżo zebrane zioła z ogródka dokładnie opłuczesz i wysuszysz. Dla ułatwienia możesz zawiązać je w pęczki lub pokroić na mniejsze kawałki.
 
Wysokiej jakości suszarka elektryczna do owoców pozwoli Ci wysuszyć mięso, a nawet ryby. Wcześniej zamarynowane lub zamoczone w solance możesz pokroić na cienkie plastry. Po wysuszeniu zyskasz pożywną przekąskę, np. z suszonej wołowiny (beef jerky), a nawet zdrowe, mięsne przysmaki dla swojego pupila.
 
W suszarce do grzybów możesz przygotować także:
  • grzanki do zup,
  • sucharki,
  • cytrusowe ozdoby na bożonarodzeniową choinkę,
  • kwiaty do pachnącego potpourri,
  • wkład do woreczków przeciw molom.
Sprawdź: Do czego wykorzystać suszone warzywa i owoce?

 

suszarka-do-grzybów-suszarka-do-owoców-i-warzyw-sprzęt-urządzenie-suszenie-jedzenia-suszenie-żywności-aranżacja-tworzenie-zapasów
 

Zalety suszenia w suszarce spożywczej

 
Dzięki zakupie suszarki:
  • zyskasz żywność z wieloma wartościami odżywczymi oraz walorami smakowymi,
  • suszona żywność zachowuje dużo składników mineralnych, witamin, antyoksydantów, a nawet dużą ilość błonnika, który wspiera organizm w przemianie materii,
  • otrzymasz zdrowe przekąski dla siebie i swoich bliskich, które pokocha nawet najbardziej wybredny domownik. Uzyskasz owocowe lub warzywne chipsy, pożywne dodatki do musli, ciast, a nawet susz na kompoty. Suszone grzyby możesz wykorzystać do obiadu: jako dodatek do sosów, zup, domowych pierogów, mięs, a nawet bigosu.
  • przedłużysz trwałość suszonej żywności, która nie zawiera żadnych konserwantów, polepszaczy smaku i przyspieszaczy suszenia, w odróżnieniu od gotowych produktów dostępnych w sklepach.

 

suszenie-owoców-suszenie-pomarańczy-zapasy-suszone-owoce-pracowanie-kobieta-suszy-żywność
 

Ile kosztuje suszarka do grzybów?

 
Elektryczna suszarka do żywności pomoże Ci przygotować zimowe zapasy, zachowując ich wszystkie niezbędne wartości odżywcze.
 
Na rynku możesz znaleźć wiele tych urządzeń ze zróżnicowanych półek cenowych. Cena standardowych suszarek mieści się w granicach od 80 do 150 złotych. Jednak tańsze modele po krótkim czasie mogą okazać się niewystarczające. Na dodatek mogą być wykonane ze słabej jakości materiałów, przez co żywotność urządzenia może nie być długotrwała.
 
Bardzo dobrą suszarkę znajdziesz już w granicach od 200 do 500 złotych. Takie modele mogą mieć już zapewnioną dobrą moc, dużą pojemność, modularną budowę, a nawet dodatkowe funkcje w postaci regulacji temperatury czy zabezpieczenia przed przegrzaniem.
 
Jeśli szukasz bardzo dobrej suszarki w rozsądnej cenie, to zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą suszarek do żywności.

Podziel się na social media