Jak suszyć grzyby, owoce, warzywa i zioła w suszarce?

 
06.09.2022
Doradca Yoer
 
10 minut czytania | Redaktor Naczelny Adrian Kazer
Suszenie jedzenia jest jedną z najstarszych czynności, dzięki której otrzymujemy pełnowartościowe, dobrze zakonserwowane produkty. Wcześniej proces suszenia odbywał się głównie przy pomocy naturalnych promieni słonecznych.
 
Przed pojawieniem się suszarek do grzybów, do suszenia żywności, wykorzystywano bardziej tradycyjne metody. Wśród nich możemy wyróżnić suszenie jedzenia na szarych gazetach, na słomie czy na siatce w drewnianej ramie.
 
Suszenie grzybów, owoców, warzyw i ziół na własną rękę jest o wiele tańsze niż kupowanie już gotowej i wysuszonej żywności. Dodatkowo zachowujemy w osuszonej żywności wszystkie niezbędne właściwości mineralne i odżywcze.
 
Jednak nie zawsze wiemy, jak prawidłowo suszyć jedzenie w suszarce do żywności. Jest na to kilka sposobów. Jeśli zastanawiasz się, jak suszyć grzyby, owoce, warzywa czy zioła w suszarce, to poniżej podpowiadamy, jak się za to zabrać.

Co można suszyć w suszarce do grzybów?

 
W bardzo dobrej suszarce do grzybów możesz suszyć:
  • Grzyby — w suszarce możesz wysuszyć okazy takie jak pieczarki, koźlarze, kurki, borowiki i smardze.
  • Owoce — suszarka nadaje się również do suszenia jabłek, pomarańczy, żurawiny, winogron, a nawet malin lub truskawek. Suszone owoce są idealne do zdrowego musli.
  • Warzywa — bardzo dobra suszarka wysuszy marchewkę, porę, pietruszkę, seler, buraki, a nawet paprykę. Stwórz suszone warzywa, które możesz dołożyć do domowego rosołu
  • Zioła — bazylia, tymianek, oregano, a nawet melisę możesz suszyć w suszarce. Dzięki temu otrzymasz pełnowartościowe zioła do swoich domowych potraw.
  • Mięso — do suszenia najlepsze jest mięso bez tłuszczu i żył. Najpopularniejszą do wysuszenia jest wołowina, z której możesz zrobić mięsne przekąski typu beef jerky. Takie przysmaki mogą być idealne dla Twojego pupila.
Sprawdź: Jaką suszarkę do grzybów wybrać?

 

suszarka-do-grzybów-jak-suszyć-grzyby-owoce-warzywa-zioła-krojenie-warzyw-suszarka-do-żywności-suszarka-do-owoców

Jak suszyć grzyby w suszarce?

 
  • Dokładnie sprawdź każdy okaz. Jest to niezwykle ważne, ponieważ niektóre z zebranych grzybów mogą okazać się trujące.
  • Umyj dokładnie wszystkie grzyby. Nie wykorzystuj do tego wody! Do czyszczenia grzybów najlepiej sprawdzi się pędzelek, szczoteczka lub ręcznik papierowy. Dzięki tym narzędziom oczyścisz zbiory ze ściółki, brudu czy igliwia.
  • Pokrój wszystkie grzyby w plasterki. Bardzo małe okazy możesz suszyć w suszarce w całości. Średnie i większe kapelusze pokrój w plastry, a trzony wzdłuż, na pół.
  • Ułóż pokrojone grzyby na sitach suszarki. Pamiętaj o zachowaniu odpowiedniego odstępu między plastrami, ponieważ zbyt gęste układanie może spowodować, że żywność nie będzie dobrze wysuszona.
Po włączeniu element grzewczy w suszarce do żywności zacznie tworzyć ciepłe powietrze, które za pomocą wbudowanego wentylatora będzie rozprowadzane po wszystkich piętrach urządzenia. Gdy włączysz urządzenie, rozpocznie się proces suszenia żywności.
 
Unikaj suszenia kurek, opieńków czy maślaków. Staraj się także nie mieszać różnych rodzajów grzybów, ponieważ ich aromaty mogą się wymieszać.

 

suszone-owoce-suszone-brzoskwinie-suszona-żywność-suszone-morele

Jak długo suszyć grzyby w suszarce?

 
Suszenie grzybów w suszarce trwa od 4 do 8 godzin. Należy jednak pamiętać, że długość procesu suszenia zależy od ilości, wielkości i gatunku suszonych okazów.
 
Najdłużej suszą się maślaki, bo aż 10 godzin. Dlaczego? Ponieważ zawierają w sobie najwięcej wody ze wszystkich leśnych okazów.

W jakiej temperaturze suszyć grzyby w suszarce?

 
Optymalna temperatura suszenia grzybów w suszarce to 70-90°C. Oczywiście wszystko zależy od mocy, temperatury suszenia i innych parametrów, jakimi dysponuje dana suszarka. Zwróć uwagę, że im wyższa moc, tym proces suszenia jedzenia będzie krótszy.

Jak przechowywać suszone grzyby?

 
Grzyby po wysuszeniu powinny być przechowywane w opakowaniach. Idealnie będą do tego nadawać się opakowania drewniane, blaszane lub plastikowe.
 
Grzyby schowane w szklanych słoikach należy ustawić w zacienionym miejscu. Opakowania powinny być bardzo szczelne, ponieważ grzyby potrafią bardzo łatwo chłonąć wilgoć.
 
Jeśli Twoje opakowania nie są do końca szczelne, możesz wsypać na dno kilka ziaren ryżu, które jest idealne do wsysania nadmiaru wody.
 
Więcej na ten temat pisaliśmy na łamach naszego eksperckiego bloga: 5 sposobów na suszone grzyby.

 

suszone-owoce-suszone-pomarańcze-suszona-żywność-suszone-cytrusy

Suszenie owoców w suszarce

 
  • Uważnie obejrzyj każdy owoc. Sprawdź, czy nie są pognite z zewnątrz. Do suszenia najbardziej nadają się owoce, które są dobre jakościowo. Pognite owoce po wysuszeniu mogą nie być do końca dobre.
  • Oczyść dokładnie owoce z wszelkich zabrudzeń. Następnie usuń z nich pestki i szypułki. Pomarańcze, jabłka, możesz umyć pod bieżącą wodą. Z kolei delikatne owoce najlepiej oczyścić przy pomocy pędzelka.
  • Umyte pod wodą owoce należy dokładnie osuszyć. Najlepiej sprawdzi się do tego ręcznik papierowy.
  • Większe owoce (pomarańcza, jabłka, gruszki itp.) pokrój w plastry lub kostki, najlepiej 0,5 cm. Drobne owoce (maliny, żurawina, wiśnie) możesz suszyć już w całości.
  • Po umyciu zanurz owoce w miodzie, kwasie cytrynowym lub askorbinowym. Wtedy zachowasz kolor i walory smakowe suszonych owoców.
  • Poukładaj pokrojone owoce w sitach suszarki do owoców. Pamiętaj, aby zachować odpowiednią odległość. Wtedy plastry owoców wysuszą się równomiernie.

W jakiej temperaturze suszyć owoce w suszarce do owoców?

 
Miękkie owoce jak śliwki, banany, winogrona, truskawki należy najpierw suszyć w 45°C. Następnie, kiedy większość wody już wyparuje, można zwiększyć temperaturę do 60°C.
 
Twarde owoce jak jabłka, pomarańcze, gruszki, należy najpierw suszyć w 70°C. Następnie, gdy woda w większym stopniu wyparuje, należy zmniejszyć temperaturę do 50°C.

Jak suszyć jabłka w suszarce?

 
  • Najpierw musisz jabłka dokładnie umyć i osuszyć.
  • Następnie obierz je ze skórki. Jest to ważne, zwłaszcza gdy robisz suszone przekąski dla swoich pociech.
  • Dokładnie sprawdź, czy jabłko nie jest nigdzie pognite.
  • Pokrój jabłka w cienkie plastry. Najlepiej o grubości od 2 do 3 milimetrów.
  • Rozłóż pokrojone plastry na sitach suszarki do owoców.

 

suszone-owoce-suszone-jabłka-jak-suszyć-jabłka-w-suszarce-słoik-suszone-jabłka-w-słoiku

Jak długo suszyć owoce w suszarce do owoców?

 
Miękkie owoce suszą się od 8 do nawet 16 godzin.
 
Z kolei twarde owoce potrzebują od 5 do 12 godzin aby osiągnąć całkowite wysuszenie. 
Podczas pracy urządzenia warto obserwować cały proces suszenia. Dzięki temu żywność nie będzie nadmiernie wysuszona. 

Jak przechowywać suszone owoce?

 
Suszone owoce przechowuj w próżniowych pojemnikach, szczelnych słoikach, a nawet w torebkach z tworzywa sztucznego. Ważne, aby opakowania były szczelne.
 
Najlepiej przechowywać suszone owoce w temperaturze od 10 do 15°C.
 
Nie chowaj suszonych owoców w miejscach, gdzie jest łatwy dostęp do słońca lub gdzie jest nadmiar ciepła. Unikaj szafek przy piekarniku lub przy kaloryferze. Rozgrzane powietrze może pomóc w rozwoju pleśni w Twoich zapasach.
 
Nie mieszaj suszonych owoców ze sobą. Jeśli to zrobisz, ich aromat się niepotrzebnie wymiesza.
 
Przykładem bardzo dobrego sprzętu jest suszarka do żywności VitaSave, która poradzi sobie z każdym rodzajem owoców.

 

suszone-owoce-suszone-winogrono-jak-suszyć-winogrono-w-suszarce-suszone-winogrona

Suszenie warzyw w suszarce

 
  • Sprawdź dokładnie każde warzywo. Pognitych lub mocno uszkodzonych najlepiej nie wysuszać. Naruszone warzywa mają już zmieniony aromat smakowy, który może przejść na pozostałą suszoną żywność.
  • Wybrane warzywa dokładniej umyj pod bieżącą wodą. Do ich wysuszenia wykorzystaj koniecznie ręcznik papierowy. Doskonale zbiera wodę, która osiadła na warzywach.
  • Pokrój warzywa w plasterki lub kostki i zblanszuj je przed suszeniem. Co to oznacza? Przez kilka minut gotuj je we wrzątku, dolewając dodatkowo sok z cytryny.
Przykładowe warzywa do zblanszowania: marchew, pietruszka, seler, buraki.
  • Ułóż pokrojone warzywa na sitach suszarki do warzyw. Zachowaj odpowiednią odległość, pokrojone plastry lub kostki nie mogą się stykać.

Suszarka do warzyw. Suszenie warzyw, jaka temperatura?

 
Warzywa na początku należy suszyć w temperaturze około 45°C. Po 4-5 godzinach należy podwyższyć ją nawet do 65-70°C.
 
Jeśli na warzywach gdzieniegdzie widać zielone części, to temperatura nie powinna przekraczać 35°C.

 

grzyby-kurkii-w-koszyku-ziemniaki-okazy-zbiory-grzybobranie

Suszone warzywa, ile czasu suszyć?

 
Warzywa w suszarce do żywności suszą się od 5 do 12 godzin. Należy jednak pamiętać, że czas suszenia głównie zależy od mocy, jaką posiada dane urządzenie.

Jak przechowywać suszone warzywa?

 
Suszone warzywa możesz śmiało przechowywać w różnych opakowaniach. Idealnie do tego będą nadawać się szklane słoiki, pudełka lub torebki z tworzywa sztucznego. Dobre do przechowywania będą także drewniane skrzyneczki wyłożone pergaminem.
 
Pamiętaj jednak, aby opakowania były bardzo szczelne, żeby żadne powietrze nie przedostawało się do środka.
 
Chowaj suszone warzywa w zacienionych miejscach w swoim domu. Ciepło może wywołać rozwój pleśni, a wtedy wszystkie Twoje zapasy będą musiały zostać wyrzucone do kosza.

 

suszone-warzywa-suszone-buraki-jak-suszyć-buraki-w-suszarce-dłonie-suszone-buraki-w-dłoni

Jak suszyć zioła?

 
  • Sprawdź wszystkie uzbierane zioła. Z przebarwieniami lub pognite lepiej wyrzucić, ponieważ mogą zepsuć aromat pozostałych, dobrych okazów.
  • Umyj zioła w wodzie, jeśli są na nich widoczne ślady zanieczyszczeń. Pamiętaj o wysuszeniu ich przy pomocy ręcznika papierowego. Jeśli na ziołach nie osadza się brud, to wystarczy je lekko otrzepać.
  • Poukładaj wybrane zioła na sitach suszarki. Dla ułatwienia możesz związać je w pęczki.
  • Pamiętaj, aby nie suszyć jednocześnie różnych gatunków ziół. Jeśli to zrobisz, wszystkie aromaty ziół zmieszają się podczas procesu suszenia.

W jakiej temperaturze suszyć zioła?

 
Zioła najlepiej suszyć w temperaturze nie wyższej niż 40°C.
 
Rośliny takie, jak mak, czarnuszka, sasanka muszą być suszone w temperaturze od 40 a 55°C.
 
Rośliny olejkowe, typu anyż, bazylia, cząber, tymianek, nagietek, rumianek mniszek lekarski, rozmaryn, oregano, melisa, ostropest, mięta czy estragon susz w temperaturze od 30 do 35°C.

Suszarka do ziół, czas suszenia ziół w suszarce

 
Większość ziół należy suszyć w suszarce od 2 do 3 godzin. Wszystko zależy od rodzaju zioła i mocy urządzenia. Zanim przystąpisz do suszenia ziół, sprawdź dokładnie parametry urządzenia. Dzięki temu wysuszone zioła zachowają niezbędne wartości mineralne i odżywcze. 

 

suszone-warzywa-suszone-zioła-jak-suszyć-zioła-w-suszarce-słoik-suszone-zioła-w-słoiku

Czy suszone zioła są zdrowe?

 
Wysuszone zioła mają w sobie wiele składników mineralnych i odżywczych. Zioła, takie jak bazylia, majeranek, tymianek czy oregano mają dużo potasu, cynku, żelaza, miedzi i manganu.
 
Rośliny przyprawowe zawierają witaminę B, witaminę C, a nawet karotenoidy. Zioła typu majeranek, lubczyk, tymianek dostarczają do naszego organizmu dużą ilość kwasu askorbinowego.

Jak przechowywać suszone zioła?

 
Suszone zioła możesz przechowywać w słoikach, pojemnikach lub torebkach z tworzywa sztucznego. Zanim włożysz je do opakowania, upewnij się, że są dobrze wysuszone i schłodzone.
 
Zamknięte opakowania możesz śmiało przechowywać w suchych, chłodnych miejscach. Najlepiej nada się do tego spiżarnia lub szafka kuchenna, gdzie suszona zioła nie będą narażone na słońce.
 
Pamiętaj, żeby unikać szafek blisko piekarnika lub kaloryfera. Nadmiar ciepła może spowodować pojawienie się pleśni na Twoich wysuszonych produktach.
 
Suszarka do żywności VitaSave idealnie wysuszy każde zioła, zachowując niezbędne składniki mineralne i odżywcze.

Jakie owoce można suszyć?

 
Możesz suszyć owoce takie, jak:
    • jabłka,
    • gruszki,
    • winogrona,
    • śliwki,
    • truskawki,
    • ananasy,
    • maliny,
    • banany,
    • żurawinę,
    • cytryny,
    • pomarańcza,
    • mango,
    • agrest,
    • jagody, porzeczki,
    • czereśnie, wiśnie,
    • brzoskwinie, morele.

 

musli-pożywne-śniadanie-zdrowe-śniadanie-suszone-truskawki-maliny-owies-jogurt

Jakie warzywa można suszyć?

 
Możesz suszyć warzywa takie, jak:
  • pomidory,
  • marchewki,
  • seler,
  • grzyby,
  • por,
  • pietruszki,
  • buraki,
  • bakłażany,
  • pasternak,
  • kapusty,
  • papryki,
  • koperek,
  • kalafiory,
  • cebule, czosnek.
Więcej dowiesz się z naszego eksperckiego bloga: Do czego wykorzystać suszone warzywa i owoce?

 

suszarka-do-owoców-suszarka-do-warzyw-suszenie-warzyw-suszenie-owoców-suszarka-yoer

Co jeszcze można suszyć w suszarce do grzybów?

 
W suszarce do grzybów możesz wysuszyć także:
  • Mięso — najlepiej suszyć mięso o niskiej zawartości tłuszczu. Pokrój mięso, jakie chcesz ususzyć, najlepiej w plastry o grubości 0,5 cm lub w drobną kostkę. Pamiętaj, aby przed suszeniem zanurzyć mięsow solance lub obtoczyć w przyprawach.
Susz mięso w temperaturze 60°C przez 4-6 godzin.
  • Ryby — wybierz ryby o niskiej zawartości tłuszczu. Pokrój w plastry lub w kostkę. Następnie zanurz w specjalnej solance, wypłucz, posyp marynatą, a następnie włóż rybę do lodówki na kilka godzin.
Ryby należy suszyć w temperaturze 60°C przez 12-14 godzin.
  • Kwiaty — suszarka idealnie wysuszy kwiaty do pachnącego potpourri i świec sojowych. Wysuszonymi kwiatami możesz pięknie udekorować swoje mieszkanie.
Suszarka sprawdzi się do wysuszenia lawendy lekarskiej. Wysuszoną lawendę możesz włożyć do woreczka. Taka suszonka będzie idealnym naturalnym środkiem, żeby odstraszyć mole.
 
Kwiaty susz w temperaturze 40°C przez 2-3 godziny.
 
Zdecydowanie warto suszyć grzyby, owoce, warzywa, mięso i zioła na własną rękę. Dzięki temu zyskasz produkty z wieloma wartościami odżywczymi i mineralnymi. Suszone przekąski są idealne dla zdrowo odżywiających się osób oraz dla dzieci.
 
Bardzo dobrej jakości suszarki do żywności są wszechstronne. Możesz wysuszyć w nich każdy rodzaj żywności, dostosowując odpowiednią temperaturę i czas suszenia.

Podziel się na social media