Jak odkamienić nawilżacz powietrza?

 
26.09.2022
Doradca Yoer
 
4 minuty czytania | Redaktor Naczelny Adrian Kazer
Nawilżacz w domu codziennie dostarcza nam odpowiedni poziom wilgotności. Jest niezbędny, zwłaszcza podczas okresu jesienno-zimowego, kiedy wilgotność powietrza zmniejsza się z uwagi na włączone ogrzewanie.
 
Codzienne stosowanie nawilżacza wpływa na jego wydajność, zwłaszcza gdy na elementach urządzenia zaczynają pojawiać się zabrudzenia. Jeśli będziesz odpowiednio dbać o nawilżacz powietrza, to znacząco wpłyniesz na jego skuteczność.
 
Jednak jak sobie poradzić z kamieniem, zwłaszcza w zbiorniku na wodę? W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie. Jeśli zastanawiasz się, jak najlepiej odkamienić nawilżacz oraz jakie są domowe sposoby odkamieniania to ten artykuł jest w sam raz dla Ciebie.

Jak odkamienić nawilżacz powietrza?

 
Nawilżacz powietrza możesz odkamienić w domu przy pomocy:
  • Sody oczyszczonej — rozpuść w wodzie 1 łyżkę sody na szklankę wody i przetrzyj zakamieniałą powierzchnię. Po kilkunastu minutach soda powinna efektywnie usunąć kamienny osad w nawilżaczu powietrza.
  • Kwasku cytrynowego — rozpuść 2-3 łyżki stołowe w 1 litrze wody, a następnie wlej roztwór do zbiornika na wodę. Możesz zrobić także mocniejszą miksturę, dla polepszenia efektów.
  • Octu — wlej 250 ml octu i pół szklanki wody. Taką przygotowaną miksturę należy zagotować, a następnie wlać do zbiornika lub przetrzeć roztworem zakamieniałe miejsca. Dzięki tej metodzie powstały kamień zniknie.
Metoda ta jest jedną z ryzykownych, dlatego sprawdź, czy zbiornik na wodę z Twojego nawilżacza powietrza wytrzyma temperaturę zagotowanej wody. Pamiętaj, że ocet ma charakterystyczny zapach, który może utrzymywać się w Twoim domu na dłużej.
  • Preparatu czyszczącego — używaj ich zgodnie z instrukcją obsługi. Środki te świetnie poradzą sobie z każdą warstwą kamienia.

 

nawilżacz-powietrza-zdrowie-sprzęt-konserwacja-i-czyszczenie-blog-filtr-wydajność-oczyszczacz-odkamienić-nawilżacz-powietrza-nawilżacz-powietrza-wybrać-porady

 

Wszystkie te środki pomogą Ci bardzo dobrze odkamienić nawilżacz. Odpowiednia pielęgnacja sprawi, że przedłużysz żywotność, a nawet zwiększysz wydajność nawilżacza.
 
Bezinwazyjne jest skorzystanie z profesjonalnego środka do odkamieniania nawilżaczy powietrza.
 
Jeśli jednak nie masz w swoim domu środka na odkamienianie to ostatecznie weź pod uwagę wyczyszczenie nawilżacza przy pomocy pozostałych składników.
 
Pamiętaj jednak, że po włączeniu nawilżacza powietrza, zapach octu może przez jakiś czas utrzymywać się w powietrzu. Jeśli nie będzie Ci to przeszkadzać, to możesz śmiało skorzystać z tych środków.
 
Roztwór z octem, sodą oczyszczoną i kwaskiem cytrynowym możesz wykorzystać do czyszczenia nawilżacza parowego, ultradźwiękowego i ewaporacyjnego. Pamiętaj jednak o wcześniejszym zapoznaniu się z zaleceniami producenta.
 
Może Cię także zainteresować wpis na blogu: Jak wyczyścić nawilżacz powietrza?

 

nawilżacz-powietrza-producenci-sprzęt-urządzenie-nawilżacz-powietrza-blog-porady-jak-wyczyścić-nawilżacz-konserwacja-i-czyszczenie-czyszczenie-zbiornika-mgiełki-jaki-nawilżacz-powietrza

Jak dbać o nawilżacz powietrza?

 
  • Wymieniaj codziennie wodę — wymieniaj co 7-8 godzin wodę w zbiorniku, jeśli codziennie korzystasz z nawilżacza powietrza. Jeśli ta sama woda będzie dłużej w zbiorniku to może stać się nieświeża, co w efekcie powoduje odpychający zapach i konieczność przemycia zbiornika.
  • Wymieniaj filtry — regularnie wymieniaj filtry antybakteryjne, co 3 miesiące. Jest to bardzo ważne, ponieważ nawilżacz będzie mógł z powodzeniem przefiltrowywać wodę i zatrzymywać wszelkie zanieczyszczenia.
  • Używaj dobrej wody — najlepiej przefiltrowanej, destylowanej lub demineralizowanej. Wtedy osad z kamienia nie będzie się tak często pojawiał, a Ty będziesz mieć pewność, że para wodna z nawilżacza powietrza będzie w pełni oczyszczona.
  • Chowaj umyty nawilżacz — dokładnie wyczyść i osusz nawilżacz przed schowaniem go do kartonu. Dzięki temu pleśń, bakterie i inne drobnoustroje nie będą rozwijać się wewnątrz urządzenia. Nawilżacz powietrza będzie gotowy do ponownej pracy, jeśli postanowisz go znowu wykorzystać.
Odpowiednie odkamienianie i czyszczenie nawilżacza powietrza jest istotne, zwłaszcza gdy w Twoim domu mieszkają alergicy lub astmatycy. Dbanie o regularne usuwanie zabrudzeń ze zbiornika i innych części nawilżacza może zmniejszyć objawy alergii.
 
Odpowiednio nawilżone i oczyszczone powietrze pozytywnie wpłynie na stan zdrowia wszystkich członków rodziny. Dlatego pamiętaj – regularność w kwestii odkamieniania i czyszczenia nawilżaczy powietrza jest tutaj naprawdę ważna.

Podziel się na social media