Jaki nawilżacz powietrza do roślin?
23.09.2022
Doradca Yoer
Kolekcjonowanie roślin z różnych stron świata obliguje nas do zapewnienia im odpowiednich warunków, w tym także dobrego poziomu wilgotności powietrza. Jeśli tak nie zrobimy, to liście roślin zaczną opadać, a co ważniejsze mogą szybko usychać.
Jednak sezon grzewczy może nam w tym bardzo przeszkodzić. Zbyt przesuszone powietrze nie tylko wpływa na organizmy, ale także na rośliny. Dlatego warto zaopatrzyć się w dobry nawilżacz powietrza, który skutecznie pomoże nam zachować odpowiednią wilgotność w naszym domu.
Jeśli w Twoim domu jest dużo roślinności i obawiasz się o ich przetrwanie podczas zimy, to dzisiejszy artykuł jest w sam raz dla Ciebie.
Odpowiednia wilgotność w domu powinna liczyć od 40 do 60% w zależności od poziomu temperatury. Wilgotność dla 19-20°C powinna oscylować od 55 do 60%, a już z kolei dla 21-22°C – 40-45%.
Odpowiednia wilgotność powietrza jest dla nas bardzo ważna. Zbyt wysoka i zbyt niska wilgotność po pewnym czasie będzie szkodliwa dla naszego organizmu i dla naszych roślin.
Im wyższa jest temperatura w pomieszczeniu, tym więcej wody pobiera roślina. Jeśli roślinie nie dostarczymy odpowiedniej wilgotności, to w przeciągu kilku dni może obumrzeć. Dlatego tak ważne jest wprowadzenie w domu dobrej wilgotności.
Możesz zwiększyć wilgotność powietrza przy pomocy nawilżacza powietrza. Popularność nawilżaczy staje się coraz większa, ponieważ szybko i skutecznie potrafią nawilżyć powietrze w Twoim domu.
Na rynku dostępne są nawet modele, które włączają się automatycznie, gdy wilgotność powietrza zacznie spadać. Nawilżacz zadba o odpowiedni poziom nawilżenia powietrza w Twoim domu.
W zależności od swoich osobistych potrzeb możesz znaleźć model, który przypadnie do gustu zarówno Tobie, jak i innym domownikom.
Nawilżacz powietrza ewaporacyjny lub ultradźwiękowy będzie najlepszym wyborem dla Twoich roślin. Wytwarzana mgiełka przez nawilżacz ewaporacyjny jest najbardziej bezpieczna i higieniczna spośród wszystkich nawilżaczy na rynku.
Nawilżacz ultradźwiękowy bardzo cicho pracuje, więc nie będzie przeszkadzać Ci podczas snu. Jednak należy zauważyć, że nawilżacze te nie są odpowiednie dla domów, w których żyją zwierzęta domowe.
Fale ultradźwiękowe nie są słyszalne dla ludzi, ale z kolei dla zwierząt już tak. Ich dźwięki mogą mocno rozdrażnić Twojego pupila.
Z kolei działanie nawilżacza ewaporacyjnego jest bezpieczne dla wszystkich, zarówno dla Ciebie, roślin, zwierząt, jak i innych domowników. Musisz jednak zauważyć, że działają nieco głośniej, w porównaniu do nawilżaczy ultradźwiękowych.
Nawilżacze ewaporacyjne i ultradźwiękowe są bardzo proste w obsłudze, a co najważniejsze są stosunkowo tanie w eksploatacji. Jeśli zamierzasz korzystać z nawilżacza na co dzień, to warto regularnie wymieniać wodę i co kilka dni przemyć zbiornik.
Do nawilżaczy powietrza ewaporacyjnych możesz wlewać wodę z kranu. Nie musisz martwić się o biały nalot na powierzchniach płaskich, jaki zauważysz w przypadku korzystania z nawilżacza ultradźwiękowego.
Na rynku dostępne są nawilżacze ewaporacyjne i ultradźwiękowe, które możesz kontrolować dzięki aplikacji mobilnej. Ona pomoże Ci włączyć i ustawić funkcje urządzenia, siedząc jeszcze poza domem.
Więcej na ten temat pisaliśmy na łamach naszego eksperckiego bloga: Jaki nawilżacz powietrza wybrać?
Wybierz taki nawilżacz powietrza do roślin, który ma:
Jeśli masz w swoim domu większość z tych kwiatów, to warto zapewnić im odpowiedni poziom wilgotności, zwłaszcza podczas sezonu grzewczego.
Do podlewania kwiatów najlepiej używać wody o temperaturze pokojowej. Za niska temperatura wody może źle wpłynąć na stan naszych kwiatów.
Do nawilżacza ewaporacyjnego możesz wlewać bieżącą wodę z kranu bez żadnych przeszkód. Jednak warto nadmienić, żeby miała ona także temperaturę pokojową.
Jeśli w Twoim miejscu zamieszkania jest bardzo twarda woda, to możesz ją przegotować w czajniku przed wlaniem do nawilżacza powietrza. Dzięki temu zapewnisz dłuższą żywotność urządzenia, a Twoje rośliny będą o wiele zdrowsze.
Sprawdź też: Jaki nawilżacz powietrza dla dziecka?
Jeśli w Twoim domu mieszkają zwierzęta, to warto zastanowić się nad nawilżaczem powietrza ewaporacyjnym. Wtedy będziesz mieć pewność, że jego działanie nie zaszkodzi Twoim pupilom.
W tym nawilżaczu możesz wlewać wodę z kranu, dzięki temu nie musisz zainwestować dodatkowo w specjalną wodę destylowaną, jak to jest w przypadku nawilżaczy ultradźwiękowych.
Po pewnym czasie korzystania z nawilżaczy powietrza ultradźwiękowych możesz zauważyć biały pył na różnych powierzchniach, zwłaszcza na meblach i roślinach. W przypadku nawilżaczy ewaporacyjnych takie zjawisko nie jest w ogóle widoczne.
Nawilżacz ewaporacyjny ze wbudowanym higrostatem pomoże Ci podnieść i utrzymać odpowiednią wilgotność, jaka ma być zachowana w Twoim pomieszczeniu.
Dzięki zachowaniu odpowiedniej wilgotności powietrza Twoje samopoczucie będzie o wiele lepsze, zwierzęta szczęśliwsze, a Twoje rośliny zyskają sprytne remedium na żółkniejące liście. Z nawilżaczem o bardzo dobrej jakości wykonania wszyscy Twoi domownicy przetrwają całą jesień i zimę.
Jaka powinna być wilgotność powietrza w domu?
Jak rozpoznać niską wilgotność powietrza?
- końcówki liści robią się brązowe i suche,
- liście kurczą się, a potem opadają,
- pojawiają się roztocza, zwane przędziorki, wytwarzające pajęczynę, która po pewnym czasie opanowuje całą roślinę.
- liście stają się żółte, a nawet brązowe,
- łodygi roślin zaczynają czernieć,
- z doniczki wydobywa się nieprzyjemny zapach, przypominający efekt gnilny,
- liście zaczynają same opadać.
Jak zwiększyć wilgotność powietrza?
Jaki nawilżacz powietrza do roślin?
Nawilżacz powietrza do roślin, jaki wybrać?
- duży zbiornik — najlepsza wielkość zbiornika to 4,5 l. Dzięki temu nawilżacz może działać nawet do 32 godzin.
- dużą wydajność — odpowiednia wydajność to taka, która podczas 1 godziny pracy nawilżacza pobiera około 350 ml wody przy najwyższej mocy działania. Dzięki temu nawilżacz będzie działać długo i wydajnie.
- higrostat i higrometr — będą kontrolować poziom wilgotności w zakresie od 40 do 80% RH w pomieszczeniu, w którym znajdują się rośliny. Włączą lub wyłączą się automatycznie, jeśli poziom wilgotności będzie za niski lub za wysoki.
- programator czasowy — optymalny jest 12-godzinny timer. Dzięki programatorowi czasowemu możesz kontrolować czas pracy nawilżacza zgodnie z Twoim harmonogramem dnia.
- cichą pracę — optymalna głośność nawilżacza to 22dB. Jest to głośność porównywalna do ludzkiego szeptu. Cichy nawilżacz nie będzie przeszkadzać Ci w trakcie snu i wykonywania innych obowiązków domowych.
- filtr antybakteryjny — pomoże w walce z namnażaniem się bakterii i innych drobnoustrojów w zbiorniku. Dzięki temu powietrze będzie oczyszczone z wszelkich zanieczyszczeń.
- zdalne sterowanie — możliwość kontrolowania nawilżaczem na odległość. Nowoczesne modele mają sterowanie na Wi-Fi, dzięki któremu możesz sterować urządzeniem nie będąc nawet w domu.
- jonizację powietrza — funkcja, dzięki której wszelkie zanieczyszczenia nie krążą w powietrzu, tylko opadają na podłogę i inne powierzchnie płaskie (meble, ściany). Dzięki jonizacji możesz wdychać oczyszczone od zanieczyszczeń powietrze.
- termometr — pomoże Ci zmierzyć, jaka jest temperatura w Twoim pomieszczeniu. Dzięki temu temperatura będzie przez Ciebie cały czas kontrolowana.
Rośliny lubiące wilgoć
- Skrzydłokwiat,
- Paproć,
- Zielistka,
- Mięta Wonna,
- Kalatea,
- Aspidistra,
- Miskant Chiński,
- Czermiówka,
- Nagłówka Jarzębolistna,
- Zroślicha,
- Fikusy,
- Bambusy,
- Maranty,
- Begonie.
Jaką wodą podlewać kwiaty?