Jaki nawilżacz powietrza dla dziecka?

 
23.09.2022
Doradca Yoer
 
6 minut czytania | Redaktor Naczelny Adrian Kazer
Odpowiedni poziom nawilżenia jest bardzo ważny, szczególnie w domach, w którym na co dzień przebywają nasze pociechy. Zbyt niska wilgotność może wywołać wiele dolegliwości, do których możemy zaliczyć podrażnione gardło, suchy kaszel, a nawet spadek odporności.
 
Najbardziej narażone są właśnie małe dzieci. Dlatego nawilżacze podczas okresu grzewczego powinny znajdować się w pomieszczeniach, w których pociechy najczęściej przebywają.
 
Jeśli zastanawiasz się, jaki wybrać nawilżacz dla dziecka, to ten artykuł jest w sam raz dla Ciebie.

Nawilżacz powietrza dla dziecka

 
Bardzo dobry nawilżacz powietrza dla dziecka to taki, który będzie nie tylko wydajny, ale przede wszystkim bezpieczny dla naszych pociech. Warto sprawdzić, jaki rodzaj nawilżaczy mógłby być dla nich nieodpowiedni.
 
Nawilżacze parowe nie są dobre dla dzieci. Po włączeniu rozprowadzają po pomieszczeniu gorącą parę wodną, która może zainteresować nie jednego malucha. W efekcie będzie to prowadzić do mocnego poparzenia, w szczególności dłoni i twarzy dziecka.
 
Jeśli jednak zdecydujesz się na kupno nawilżacza parowego to postaw go w miejscu, do którego dziecko nie będzie mieć dostępu. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że Twoja pociecha nie będzie narażona.
 
Nawilżacze jednak mają swoją zaletę. Woda, którą urządzenie doprowadza do wrzenia, pozbywa się wszelkich bakterii i drobnoustrojów. Dzięki temu możesz cieszyć się zdrowym i czystym powietrzem bez żadnych obaw.
 
W niektórych modelach możesz także dodać kilka kropek olejku eterycznego, który rozprzestrzeni po pomieszczeniu delikatny i przyjemny zapach.
 
Więcej na temat nawilżaczy pisaliśmy na łamach naszego eksperckiego bloga: Jaki nawilżacz powietrza wybrać?

 

nawilżacz-powietrza-nawilżacz-dla-dziecka-zdrowie-mgiełki-para-wodna-nawilżanie-ultradźwiękowe-blog-powietrze-zdrowe-dla-dziecka-jaki-nawilżacz-dla-dziecka-mały-sprzęt-urządzenie

 

Lepszym wyborem dla dziecka byłyby już nawilżacze ultradźwiękowe lub ewaporacyjne. Pierwsze z nich najciszej pracują, ponieważ częstotliwość, z jaką cząsteczki wody są rozbijane, nie są słyszalne dla ludzkiego ucha. Dzięki temu komfort senny Twojego dziecka zostanie zachowany.
 
Jednak jeśli w domu prócz dzieci mieszkają także zwierzęta, to zakup nawilżacza ultradźwiękowego lepiej sobie odpuścić. Dla czworonogów te dźwięki są mocno słyszalne i mogą doprowadzić do ich rozdrażnienia.
 
Nawilżacze ultradźwiękowe mają wiele przydatnych funkcji, takich jak:
  • programator czasowy,
  • odpowiednia moc,
  • automatyczny higrostat i higrometr,
  • ceramiczny filtr antybakteryjny,
  • cicha praca,
  • duża pojemność zbiornika.
Dzięki nim obsługa i użytkowanie nawilżacza będzie bardzo ułatwione.
 
Z kolei nawilżacze ewaporacyjne są zdrowe i ekologiczne. Nawilżacze te naturalnie odparowują wodę, bez dodatków w postaci środków chemicznych. Są bardzo energooszczędne i łatwe w obsłudze.
 
Ogromną zaletą nawilżaczy ewaporacyjnych jest fakt, że nie doprowadzają do nadmiernego nawilżenia powietrza w pomieszczeniu. Nie przekraczają 60% nawilżenia, dzięki temu możesz cieszyć się nawilżonym powietrzem bez obaw o zawilgocenie ścian i mebli.
 
Zamontowana mata ewaporacyjna skutecznie zatrzymuje wszelkie zanieczyszczenia, zwłaszcza kurz, bakterie i inne drobnoustroje. Nawilżacze te nie generują białego pyłu na powierzchniach płaskich, co z kolei nawilżacz ultradźwiękowy robi, gdy wykorzystujemy do niego zwykłą wodę kranową.
 
Najmniej skuteczne są tradycyjne nawilżacze ceramiczne. Co to takiego? To naczynie wykonane z ceramiki, do którego wlewa się wodę. Po powieszeniu na rozgrzany grzejnik woda samoczynnie paruje, nawilżając pomieszczenie.
 
Jednak naczynie te w pojedynkę może niewiele zdziałać. Jeśli wybierasz nawilżacz ceramiczny, to warto kupić więcej niż jeden zbiornik, dla uzyskania lepszego efektu.

Sprawdź także: Jaki nawilżacz powietrza do roślin?

nawilżacz-powietrza-dla-dziecka-dziecko-śpi-śpiące-dziecko-pociecha-nawilżanie-powietrza-sen

Jaki nawilżacz powietrza dla dziecka?

 
Nawilżacz powietrza dla dziecka to taki, który ma:
  • duży zbiornik — optymalna wielkość zbiornika to 4,5 l. Wtedy będziesz mieć pewność, że nawilżacz będzie długo i wydajnie pracować, nawet prze 32 godziny.
  • wysoką wydajność — wysoka wydajność nawilżacza to taka, która w trakcie 1 godziny pracy pobiera 350 ml wody na najwyższej mocy. Dzięki temu będziesz wiedzieć, że nawilżanie będzie odczuwane bardzo długo.
  • programator czasowy — optymalny jest 12-godzinny timer. Programator czasowy pomoże ustalić czas pracy nawilżacza, który będzie zgodny z Twoim i dziecka harmonogramem dnia.
  • niską głośność — optymalny poziom hałasu to 22dB, jak ludzki szept. Z tak cichym nawilżaczem Twoje dziecko zaśnie bez żadnych przeszkód.
  • higrostat i higrometr — kontrolują poziom wilgotności powietrza od 40 do 80% RH. Higrostat potrafi włączyć lub wyłączyć nawilżacz, gdy wilgotność powietrza będzie spadać lub gdy będzie za wysoka.
  • tryb nocny — po włączeniu nawilżacz zacznie działać z najniższą mocą, podobną do dźwięków szeptu. Wytwarza delikatną i małą mgiełkę, a z kolei ikony na wyświetlaczu są wyłączone. Dzięki temu Twoje dziecko zaśnie spokojnie.
  • termometr — mierzy temperaturę w pomieszczeniu, dzięki czemu dokładnie wiesz, ile stopni jest w pokoju dziecka.
  • zdalne sterowanie — to kontrolowanie nawilżaczem na odległość. Dzięki temu możesz sterować urządzeniem na odległość kilku metrów. Niektóre modele mają możliwość sterowania za pomocą Wi-Fi i aplikacji mobilnej, co oznacza, że możesz włączyć nawilżacz, nie będąc nawet w domu.
  • jonizację powietrza — sprawia, że kurz, bakterie i wszelkiego rodzaju inne drobnoustroje nie krążą w powietrzu, a opadają bezpośrednio na podłogę. Dzięki temu oddychanie z nawilżaczem jest jeszcze bardziej swobodne.
  • czujnik poziomu wody — od razu wyłączy nawilżacz, kiedy nie będzie już wody w wyjmowanym zbiorniku. Większość nawilżaczy ma na wyposażeniu sygnał dźwiękowy, który ma za zadanie poinformować Cię o braku wody w pojemniku.
  • aromaterapię — dzięki niej pomieszczenie będzie przepełnione delikatnym zapachem, który działa uspokajająco na zmysły. Miejsce, do którego możesz wlać olejek eteryczny zazwyczaj znajduje się w bocznej części nawilżacza. 
Sprawdź: nawilżacz powietrza Aqualio z wieloma przydatnymi i ułatwiającymi użytkowanie funkcjami.

 

nawilżacz-powietrza-nawilżanie-powietrza-urządzenie-sprzęt-sposób-na-suche-powietrze-blog

Gdzie ustawić nawilżacz powietrza?

 
Ustaw nawilżacz powietrza w pokoju dziecka na stabilnym i równym podłożu. Nie warto zostawiać go na miękkich powierzchniach, typu kanapa, poduszka czy fotel. Nawilżacz najlepiej ustawić na półce, komodzie lub na blacie od stołu.
 
Nawilżacze ultradźwiękowe i parowe warto ustawić w miejscu, gdzie podłoże nie będzie chłonąć pary wodnej, wydobywającej się z nawilżacza. Meble wykonane z drewna lepiej ustrzec od wody, która może je zniszczyć.
 
Nawilżacze ewaporacyjne możesz ustawić, gdziekolwiek chcesz, choć warto kontrolować stan mebli, zwłaszcza tych dla nas bardzo ważnych i zabytkowych.
 
Nawilżacze parowe i ultradźwiękowe należy ustawić w odległości minimum 0,5 metra od ścian. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że para wodna nie będzie osadzać się na ścianach, co mogłoby doprowadzić do ich zawilgocenia. Nawilżacze ewaporacyjne wystarczy, że postawisz w odległości od 10 do 20 cm od ściany.
 
Pamiętaj także, żeby nawilżacze nie były ustawione blisko źródła ciepła (pieca, grzejnika) i, żeby nie miały bezpośredniego kontaktu ze słońcem. Kontakt nawilżaczy z ogrzewaniem może wpłynąć na ich wydajność.

Sprawdź: Jaki nawilżacz powietrza do roślin?

nawilżacz-powietrza-nawilżanie-powietrza-dziecko-dzieci-jaki-nawilżacz-dla-dziecka-blog-rośliny-małe-dziecko

Nawilżacz powietrza czy warto?

 
Zdecydowanie warto kupić nawilżacz powietrza dla dziecka. Pomoże Ci w walce z:
  • wysuszonymi śluzówkami w nosie i w gardle,
  • uciążliwym kaszlem,
  • poranną chrypką,
  • infekcjami, zwłaszcza górnych dróg oddechowych,
  • przesuszoną skórą i włosami,
  • częstymi bólami głowy,
  • przesuszonymi i czerwonymi oczami.
Z nawilżaczem powietrza zadbasz o odpowiednią kondycję zdrowotną swoich maluchów.
 
Więcej na ten temat pisaliśmy na łamach naszego eksperckiego bloga: Co daje nawilżacz powietrza?

 

ndziecko-szczęśliwe-pies-zabawa-szczęście-radość-blog

Nawilżacz powietrza dla dziecka – podsumowanie

 
Najlepszym nawilżaczem powietrza dla dziecka jest nawilżacz ultradźwiękowy lub ewaporacyjny. Z ultradźwiękowym nawilżaczem Twoje dziecko zaśnie bez obaw i będzie bezpieczne od poparzeń.
 
Z kolei ewaporacyjny nawilży powietrze w najbardziej naturalny sposób, skutecznie chroniąc przed kurzem i innymi drobnoustrojami.
 
Jednak pamiętaj, że ultradźwiękowy nie będzie odpowiedni dla właścicieli zwierząt domowych z uwagi na uciążliwe dla nich fale ultradźwiękowe.
 
Oba nawilżacze – ewaporacyjny i ultradźwiękowy mają w sobie wiele zalet. Dzięki nim skutecznie poradzisz sobie w walce z nadmiernie przesuszonym powietrzem w Twoim domu, zwłaszcza w pokoju dziecięcym.

Podziel się na social media