Do czego wykorzystać suszone warzywa i owoce?

 
06.09.2021
Doradca Yoer
Suszenie żywności to najstarsza metoda konserwacji znana człowiekowi. Nasi przodkowie posługiwali się siłami natury. Dziś mamy zdecydowanie większy wybór. Możemy skorzystać z nowoczesnych urządzeń lub pozostać przy tradycyjnym suszeniu na słońcu.
 
W tym artykule dowiemy się jak wykorzystać suszone warzywa i owoce. Przyjrzymy się właściwościom takich produktów. Bliżej poznamy działanie suszarki do żywności.

Jakie warzywa i owoce suszyć?

 
Na tym polu panuje duża dowolność. Praktycznie większość warzyw i owoców możemy spotkać w suszonej formie. My polecamy suszyć sezonowo. Dzięki temu oszczędzamy pieniądze i zrobimy solidne zapasy.
 
suszarka-do-żywności-suszone-pomidory

Właściwości suszonych owoców

 
Suszone owoce są dobrym źródłem magnezu, potasu, witamin z grupy B,C i E, a także wielu innych składników odżywczych. Zawierają spore ilości cennego błonnika, który wspomaga pracę układu trawiennego.
 
Z owocami nie należy jednak przesadzać, ponieważ są bardzo kaloryczne. Większość z nich jest dosładzana czy wzbogacana o olej roślinny. Dlatego warto czytać etykiety albo wziąć sprawy w swoje ręce i samem przygotować zdrową przekąskę.
 
W poniższej tabeli przedstawimy Wam kaloryczność kilku wybranych owoców (dane z USDA).
 
Owoce (100g) Świeże (kcal) Suszone (kcal)
Banan 88 358
Gruszki 57 306
Jabłka 52 238
Morele 48 241
Śliwki 45 240
Wigonorono 66 299
Żurawina 46 308
 
suszone-jabłka-jabłko

Do czego możemy wykorzystać suszone owoce?

 
  • Na kompot – z suszonych owoców możemy przygotować pyszny kompot do niedzielnego obiadu.
  • Do ciasta – suszone owoce czy bakalie mogą stanowić ciekawy dodatek do ciasta. W Internecie znajdziemy niezliczoną ilość przepisów. My polecamy keks, ciasto czekoladowe ze śliwkami i tarte z morelami.
  • Jako słodką przekąskę – idealny wybór na filmowy seans czy spotkanie z przyjaciółmi. Najlepiej ograniczyć się tylko do małej garści pyszności, bo łatwo nimi zastąpić słone przekąski. Mowa tutaj o zbędnych kaloriach. Trzeba zachować zdrowy umiar.
  • Do musli – suszone owoce możemy wykorzystać do przygotowania domowego musli. Idealnie sprawdzą się zarówno sezonowe (jabłka, gruszki, śliwki), jak i te bardziej egzotyczne (daktyle, papaje, mango).
 
keks

Do czego możemy wykorzystać suszone warzywa?

 
Z suszonych warzyw możemy przygotować domową jarzynkę. To jedna z najpopularniejszych przypraw w polskich domach. Wystarczy połączyć ze sobą warzywa i przyprawy, a potem je zmiksować. Unikniemy wtedy zbędnych konserwantów oraz pozbędziemy się nadmiernej ilości soli.
 
Suszone pomidory najlepiej wykorzystać jako dodatek do mięs i sałatek. Włoszczyznę możemy wrzucić do sosu lub rosołu, kiedy zabraknie nam świeżych warzyw.
 
Warto zaznaczy, że suszone warzywa nie tracą wielu wartości odżywczych. Są bogate w witaminy, potas czy magnez. Dla przykładu marchewka zachowuje beta-karoten.
 
W tabeli możecie zobaczyć kaloryczność pięciu wybranych warzyw.
 
Warzywa (100g) Świeże (kcal) Suszone (kcal)
Pomidor 17 212
Marchewka 41 270
Papryka 31 289
Cebula 39 271
Buraki 43 307
 
suszona-paparyka-chilli

Czy suszone jest zdrowsze niż mrożonki?

 
  • Na ten temat obrosły jedynie mity. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca spożywanie 5 porcji warzyw, owoców lub soku dziennie. W sezonie jesienno-zimowym ciężko zapewnić organizmowi niezbędną dawkę, kiedy na sklepowych półkach nie ma większego wyboru. Dlatego nie warto wykluczać żadnej opcji.
  • W internecie możemy przeczytać, że w procesie mrożenia żywność traci wartości odżywcze. To prawda, jednak przy odpowiednim przygotowaniu ubytek nie jest duży. Warzywa i owoce na mrożonki uprawiane są przecież w naturalnych warunkach. Produkty uprawiane w okresie jesienno-zimowym mogą „pochwalić się” zdecydowanie gorszymi wartościami.
  • Proces suszenia polega na odparowaniu wody. Taka żywność zachowuje wartości odżywcze, ale mocno wzrasta kaloryczność. Mamy dla Was cenną radę: wybierzcie takie warzywa i owoce, jakie najbardziej Wam smakują.
 
bakalie-rodzynki-suszone-morele

Metody suszenia

 
Wyróżniamy dwie metody suszenia:
  • Naturalna – suszenie siłami natury. Najlepiej sprawdza się w krajach o cieplejszym klimacie.
  • Sztuczna – suszenie przy pomocy urządzeń elektronicznych takich jak suszarka do żywności.

Jak działa suszarka do żywności?

 
Budowa suszarki nie jest skomplikowana. Większość urządzeń posiada kilka sit, ułożonych warstwowo. W podstawie umieszczony jest element grzewczy, który wytwarza ciepło. Wentylator rozprowadza je wewnątrz, dzięki czemu następuje proces suszenia.
 
suszarka-do-żywności-cytrusy-kobieta

Jaką suszarkę do żywności wybrać?

 
Na rynku znajdziemy szereg urządzeń w zróżnicowanych wersjach. Najtańsze suszarki do żywności kosztują około 100 złotych, ale są mniejszych gabarytów.
 
Jeśli zależy nam na funkcjonalnym produkcie, który posłuży przez wiele lat, to trzeba przygotować się na nieco większy wydatek. Urządzenia klasy premium cechują się wysoką jakością wykonania i dodatkowymi funkcjami.
 
Jeśli interesuje Cię suszarka do żywności marki Yoer, kliknij tutaj: Suszarka VitaSave

Podziel się na social media