Jaki grill gazowy wybrać?

 
31.03.2023
Doradca Yoer
 
9 minut czytania | Redaktor Naczelny Adrian Kazer
Czy jesteś miłośnikiem dobrego jedzenia i przyjemnej atmosfery? Czy uwielbiasz pieczone potrawy? Najlepszym urządzeniem, które pomoże Ci przygotować soczyste, smaczne posiłki jest grill.

Rynek obecnie oferuje nam wiele różnych rodzajów grilli. Wyróżnić można grille węglowe, elektryczne oraz gazowe. W dzisiejszym artykule poruszymy temat grilli gazowych.

Czy zastanawiasz się jak wybrać grill gazowy? Czy chcesz dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę przy zakupie grilla? A może chcesz poznać jego zalety i wady? Odpowiedzi na te pytania oraz wiele innych znajdziesz w poniższym artykule.

Na czym polega grill gazowy?

 
Grill gazowy to urządzenie, które służy do gotowania żywności. Wykorzystuje do tego źródło ciepła, które jest umieszczane bezpośrednio pod rusztem. Grill ten jest zasilany propanem lub gazem ziemnym. Z wyglądu przypomina grille tradycyjne, jednak jest wyposażony w butlę gazową.

Za pomocą grilla gazowego potrawy mogą być gotowane bezpośrednio lub pośrednio. Bezpośrednie gotowanie polega na tym, że płomień ma bezpośredni kontakt z daniem. W pośrednim gotowaniu płomień ogrzewa elementy, z których ciepło przedostaje się na przygotowane pożywienie. 
 
 
Może Cię również zainteresować nasz artykuł: Czy grille gazowe są bezpieczne?


mieso-szaszlyki-pomidory-warzywa-grill-gazowy


Kto wynalazł grilla?

 
Grill towarzyszył ludziom już od czasów prehistorycznych. Człowiek wówczas nie znał jeszcze naczyń żaroodpornych ani innych metod przetwarzania żywności. Pierwszą metodą przygotowywania pokarmu było opiekanie mięsa nad ogniem. 
 
Grillowanie z wykorzystaniem specjalnego urządzenia stało się jednak popularne po II wojnie światowej. Twórcą tradycyjnego grilla jest George Stephen, który tworzył płaskie, nieosłonięte grille. To on wpadł na pomysł, by umieścić ruszt w stalowej półkuli z pokrywą, a następnie przymocować do niego stalowe nogi. 
 
Dopiero w 1960 r. William G. Wepfer wraz z Meltonem Lancesterem wprowadzili na rynek grill gazowy.

 
Sprawdź również artykuł: Jaki grill elektryczny wybrać i kupić?

ciśnieniowy-ekspres-do-kawy-czarny-yoer-breve-kawa-przygotowywanie-kawy-gorąca-kawa-czas-na-kawę-pączki-słodkości



Jakie są rodzaje grilla gazowego?

 
Ze względu na funkcjonalność grille gazowe dzielimy na:
✔ Przenośne - pozwalają dodatkowo przygotować np. sosy czy marynato. Umożliwiają również podgrzanie wody na herbatę lub kawę.
✔ Stacjonarne - dzięki nim możemy grillować potrawy przy użyciu wysokiej temperatury, np. steki. Nie potrzeba wówczas rozgrzewać całego grilla. 

Ze względu na budowę grille dzielą się na:
✔ Grille z palnikiem bocznym - pozwalają dodatkowo przygotować np. sosy czy marynato. Umożliwiają również podgrzanie wody na herbatę lub kawę.
✔ Grille z palnikiem bocznym na podczerwień - dzięki nim możemy grillować potrawy przy użyciu wysokiej temperatury, np. steki. Nie potrzeba wówczas rozgrzewać całego grilla.
✔ Grille z szafką na butlę - wyglądądają estetycznie, ale dostęp do butli jest utrudniony.
✔ Grille bez szafki na butlę - posiadają widoczną butlę, do której masz łatwy dostęp. 
✔ Grille z częściową osłoną na butlę - oferują osłoniętą od przodu butlę, która jest łatwo dostępna.
✔ Grille z rusztem żeliwnym - duża gęstość materiału wpływa na rozgrzewanie i równomierne zbieranie ciepła. Grille te są jednak narażone na rdzewienie.
✔ Grille z rusztem ze stali nierdzewnej - są łatwe w konserwacji i czyszczeniu. Szybko się nagrzewają oraz dobrze przewodzą ciepło.

mieso-szaszlyki-pomidory-warzywa-grill-gazowy


✔ Grille z rynienkową pozycją rusztu - pomagają odparowywać tłuszcz i nadmiar marynaty z tłustszych dań.
✔ Grille z dachową / stożkową pozycją rusztu -  pozycja rusztu sprawia, że soki wyciekające z dań od razu odparowują. Potrawy zyskują dzięki temu lepszy smak.
✔ Grille z kamieniami wulkanicznymi - szybko rozprowadzają ciepło i gwarantują utrzymanie wysokiej temperatury na ruszcie przez długi czas. Kamienie wulkaniczne wymagają częstej wymiany oraz zużyte mają negatywny wpływ na smak potraw.
✔ Grille bez kamieni wulkanicznych - posiadają aromatyzery, które szybko nagrzewają grill. Są łatwe w czyszczeniu oraz umożliwiają bezpieczniejsze grillowanie.
✔ Grille z rożnem obrotowym w standardzie -zapewniają efektywne i proste pieczenie. Dzięki temu, że potrawa na pręcie jest w ciągłym ruchu, nie wyciekają z niej soki.
✔ Grille ze zintegrowanym rożnem - najczęściej posiadają wbudowany palnik, który ma specjalny refleks do skupiania ciepła na grillowane pożywienie.
✔ Grille zaadoptowane do montażu rożna - nie posiadają specjalnego palnika. Do wypiekania używa się wówczas standardowych palników w różnej ilości.
 
 
ryba-smazona-grill-gazowy-cytryna-cebula-kolacja

Co powinien mieć grill gazowy?

 
✔ Podwójną pokrywę – przechwytuje i usuwa nieodparowane tłuszcze i soki. Dzięki temu palniki i grill pozostają sprawne i czyste. 
✔ Ruszt żeliwny – jest ciężki, ale solidnie wykonany i przy tym wysoce odporny na mechaniczne uszkodzenia i rdzę. Długo utrzymuje temperaturę odpowiednią do sukcesywnego pieczenia potraw, a dzięki chropowatej strukturze i nieemaliowanej powierzchni, nie niszczy się podczas czyszczenia i użytkowania.
✔ Dodatkowy ruszt – górny ruszt, który znajduje się ponad głównym obszarem grillowania, pozwala podgrzewać gotowe potrawy, by nie dopuścić do ostygnięcia i cały posiłek podać w tym samym czasie.
✔ Solidne palniki – dobre palniki równomiernie rozprowadzają płomień, dzięki czemu produkty na ruszcie nie przypalają się. Najlepiej, kiedy palniki nie znajdują się bardzo blisko rusztu.
✔ Aromatyzery – osłony na palniki, które chronią elementy od wody i tłuszczy kapiących z potraw, znajdujących się na ruszcie. Tłuszcz, który gromadzi się na aromatyzerach odparowuje i przenika do produktów – dzięki temu mają one lubiany przez wielu smak i aromat jedzenia przyrządzonego na tradycyjnym grillu węglowym.
✔ Półkę boczną  z dodatkowym palnikiem – półka może być także wyposażona w tradycyjny palnik gazowy, na którym przygotujesz danie jednogarnkowe czy wodę na gorące napoje, dzięki czemu wszystkie posiłki masz pod ręką i pod stałą kontrolą. Poza tym, po zamknięciu funkcjonuje również jako tradycyjna półka.
✔ Półkę boczną z dodatkową tacką – niektóre grille wyposażone są w wyjmowaną tackę umieszczoną pod przykrywą jednej z bocznych półek. Można w niej umieścić surowe, zamarynowane potrawy, ale także gorące, już przygotowane, które tylko czekają na podanie. Po zamknięciu pokrywy pozostaje tradycyjna półka na wszelkie potrzebne akcesoria.
✔ Szafkę o dużej pojemności – pojemna szafka pozwala na zmieszczenie nie tylko 11-kilogramowej butli gazowej, ale także akcesoriów potrzebnych do grillowania, dodatkowych produktów, czy też napojów. Jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które lubią mieć wszystko pod ręką.

mieso-szaszlyki-pomidory-warzywa-grill-gazowy

✔ Termometr – pozwala kontrolować temperaturę, w jakiej przygotowuje się posiłki, bez potrzeby podnoszenia pokrywy. Najczęściej pokazuje temperaturę w dwóch jednostkach tj. w stopniach Celsjusza oraz Fahrenheita.
✔ Pokrętła kontrolne – znajdują się na panelu sterującym i służą kontrolowaniu mocy, z jaką grillują się potrawy. Dobre, intuicyjne grille posiadają pokrętła niezależne, co znaczy, że każdego z palników można użyć oddzielnie, bez konieczności doprowadzenia gazu do pozostałych. Ponadto solidne, ale czułe pokrętła pozwolą na idealne dostosowanie temperatury do potrzeb Twojej potrawy.
✔ Możliwość grillowania z butlą w środku – niektóre grille są skonstruowane tak, by możliwe było grillowanie z butlą gazową umieszczoną wewnątrz szafki. W jej podłodze znajduje się specjalny otwór na butlę gazową, a w górnej części szafki często umieszczona jest płyta, która pełni rolę dodatkowego zabezpieczenia.
✔ Reduktor gazowy z wężem - umożliwia montaż butli gazowej.
✔ Duży obszar grillowania - dzięki większym rusztom, będziesz mógł upichcić więcej potraw w tym samym czasie, unikając przygotowywania potraw „na raty".
✔ Wysoką moc - moc od 2 do 3 kW zapewnia wygodne i szybkie grillowanie.
✔ Stabilną konsturkcję - wybierz stabilny grill, który został wykonany z wysokiej jakości materiałów. Najczęściej spotykane są grille zrobione ze stali nierdzewnej i stali emaliowanej. Trwałe materiały gwarantują wytrzymałość i odporność na wysokie temperatury.
 
Może Cię również zainteresować artykuł: Grill raclette - najważniejsze funkcje

mieso-warzywa-cukinia-papryka-szczypce-grill-gazowy-yoer

Na co zwrócić uwagę przy zakupie grilla gazowego?

 
✔ System zbierania soków i tłuszczu – przechwytuje i usuwa nieodparowane tłuszcze i soki. Dzięki temu palniki i grill pozostają sprawne i czyste.
✔ Dwustronna płyta żeliwna - poszerza możliwości grillowania. Prążkowana powierzchnia nada się do grillowania warzyw i mięsa, z kolei gładka jest idealna do przygotowania owoców morza, delikatnych ryb lub jajek.
✔ Rożen obrotowy - zapewnia równomierne opiekanie i utrzymywanie wilgotności potraw. Dzięki rożnowi nie jest wymagane ciągłe obracanie i pilnowanie wypiekanego mięsa. Zawarte w mięsie soki nie są odparowywane i nadają wyjątkowego aromatu potrawom.
✔ Wędzarnia - pozwala na wędzenie potraw, które zyskują dymny aromat. Aromat ten nadaje dodatkowego smaku grillowanym potrawom.
✔ Pokrowiec - umożliwia przechowywanie grilla na świeżym powietrzu. Zapewnia ochronę grilla w każdych warunkach atmosferycznych.
✔ Wieszaki na akcesoria - pozwalają na wygodne przechowywanie sztućców oraz rękawicy do grillowania.
✔ Dodatkowe akcesoria:
  • Szczypce - zapewniają wygodne i łatwe operowanie jedzeniem na ruszcie. Optymalny kształt końcówek szczypiec ułatwia chwytanie potraw.
  • Łopatka - pomaga obracać i podnosić przyrządzane dania.
  • Wskaźnik poziomu gazu - pokazuje, ile gazu pozostało w butli gazowej.
  • Szczotka z włosiem do czyszczenia grilla - skutecznie usuwa brud, a jednocześnie nie uszkadza rusztów.
  • Stojak na podudzia z brytfanną - pozwala na równomierne wypiekanie mięsa. Nalanie płynów do brytfanny nadaje mięsu niepowtarzalny aromat.
  • Kamień do pizzy oraz łopatka - umozliwia przyrządzanie prawdziwej włoskiej pizzy za pomocą grilla gazowego. Kamień zapobiega przywieraniu ciasta. Dzięki niemu pizza piecze się równomiernie.
  • Preparat do odtłuszczania oraz mycia - zapewnia intensywne odtłuszczanie. Preparat z łatwością usuwa zaschnięty i przypalony tłuszcz.
mieso-szaszlyki-pomidory-warzywa-grill-gazowy

Czy grill gazowy może stać na deszczu?

 

Grill gazowy może być przechowywany na dworze - na altanie, na balkonie lub na tarasie. Należy pamiętać jednak by zabezpieczyć go odpowiednio w okresie jesienno-zimowym oraz w czasie deszczów. Dla bezpieczeństwa, jeśli masz możliwość schowaj grill w okresie zimowym do garażu lub innego zamkniętego pomieszczenia

By zabezpieczyć grill, należy:

  1. Zakręcić dokładnie butlę z gazem oraz odpiąć reduktor ciśnienia gazu, a następnie pozostawić butlę w grillu.
  2. Wyczyścić dokładnie grill gazowy.
  3. Jeśli to możliwe, pokryć elementy grilla sporą warstwą spożywczego tłuszczu. Urządzenie będzie wtedy dłużej sprawne i nie pojawi się na nim rdza.
  4. Nałożyć odpowiednio dopasowany pokrowiec.
  5. Kontrolować regularnie stan zawilgocenia urządzenia.
 
Sprawdź także artykuł: Jaki grill kontaktowy wybrać?


mieso-szaszlyki-pomidory-warzywa-grill-gazowy

Dlaczego grill gazowy? Zalety i wady

 
W poniżej tabelce przedstawimy zalety i wady grilla gazowego:

Zalety Wady
  • Jest łatwy w obsłudze
  • Jest łatwy w czyszczeniu
  • Brak charakterystycznego zapachu dymu
  • Duża powierzchnia działania
  • Błyskawiczne nagrzewanie powierzchni grillowych
  • Wymaga podłączenia do sieci gazowej
  • Brak możliwości przestawienia grilla
  • Stosunkowo dużo kosztuje
 

Ile kosztuje grill gazowy?

 
Cena grilli gazowych może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak marka, rozmiar, materiał i dodatkowe funkcje. Na ogół ceny grilli gazowych zaczynają się od około 500 złotych za mniejsze, prostsze modele, a mogą dochodzić do kilku tysięcy złotych za modele wyższej klasy z większą ilością funkcji i wyższym poziomem wykończenia. Na zakup dobrego modelu należy jednak przeznaczyć ok. 3000 złotych, pamiętając, że takie urządzenie posłuży z pewnością wiele lat.
 
Jeśli interesują Cię grille gazowe marki YOER, zapraszamy tutaj.

Podziel się na social media