Steki, tosty i warzywa, czyli kontaktowe grille elektryczne
i ich cudowna wielofunkcyjność

 
20.03.2021
Doradca Yoer
Za oknem dopiero zimny marzec, a Tobie już w głowie majówkowe grille? Nie ulega wątpliwości, że okres jesienno-zimowy potrafi być wyjątkowo trudny do zniesienia dla wszystkich wielbicieli grillowania. Do wyboru masz dwie możliwości – przeprowadzić się w cieplejsze rejony lub zdecydować się na zakup grilla elektrycznego. Zapewne wybierzesz tę drugą opcję, jako że jest ona dużo tańsza i łatwiejsza w realizacji.
 
Ale co zrobić, jeśli w Twoim domu lub mieszkaniu nie ma wystarczająco dużo miejsca na standardowy, stojący grill elektryczny? W takim przypadku najlepiej sprawdzą się grille stołowe, które możesz bez problemu przechowywać w swojej kuchni i przenosić w wybrane przez Ciebie miejsca. Jeśli chcesz się dowiedzieć czegoś więcej o tego typu grillach, to zachęcamy do zapoznania się z niniejszym artykułem. Przyjrzymy się w nim w szczególności zamykanym grillom stołowym, czyli tzw. grillom kontaktowym.

Podstawowe rodzaje grilli stołowych

 
Grille stołowe dzielimy na dwa główne rodzaje ze względu na zastosowaną powierzchnię grzewczą: grille z rusztem i urządzenia z płytą grzewczą. Ten pierwszy typ grilli składa się z tradycyjnego rusztu zawieszonego nad grzałką. Przypomina on nieco tradycyjny grill węglowy, ale ma jedną dużą wadę – tłuszcz z przygotowywanych potraw skapuje bezpośrednio na element grzewczy, który później bardzo trudno doczyścić. Najczęściej nie można go też umyć w zmywarce.
 
Problem ten właściwie nie występuje w przypadku grilli z nieprzywierającą płytą grzewczą. Dzięki sprytnej konstrukcji tego rodzaju urządzeń, tłuszcz skapuje prosto do specjalnej tacki ociekowej. Ważne jest, aby można ją było wyjąć z urządzenia po skończonym grillowaniu – w ten sposób regularne czyszczenie grilla staje się nieporównywalnie łatwiejsze.
 
Dodatkowo rozróżniamy też grille otwarte i zamykane. W przypadku otwartych grilli ryzykujemy ochlapaniem powierzchni blatu czy stołu, dlatego też do użytku domowego zaleca się raczej korzystanie z grilli zamykanych (kontaktowych) i to właśnie na nich skupimy się w dalszej części artykułu.
szatkowanie-warzyw-maszynka-yoer

Skąd ten pomysł?

 
Pomysł stworzenia elektrycznego grilla kontaktowego narodził się z potrzeby opiekania i grillowania potraw z obu stron jednocześnie, bez konieczności ich ciągłego obracania na ruszcie. Przygotowane w ten sposób mięso zawierało również dużo mniej tłuszczu, dzięki czemu było bardziej dietetyczne.
 
Urządzenie zostało spopularyzowane przez znanego amerykańskiego boksera George’a Foremana, który zgodził się na ochrzczenie grilla swoim imieniem i nazwiskiem. Była to jedna z pierwszych kampanii reklamowych, która wykorzystała wizerunek znanej osoby i osiągnęła tak olbrzymi sukces.

Po co właściwie grill elektryczny?

 
Każdy szanujący się koneser grillowania powinien posiadać w swojej kuchni grill elektryczny, choćby z tego prostego powodu, że mozolne oczekiwanie na sezon majówkowo-wakacyjny to prawdziwa katorga. Dzięki grillowi elektrycznemu możesz przyrządzić wszystkie Twoje ulubione potrawy w ciepłym zaciszu własnego domu lub mieszkania. Mogą to być kiełbaski, kaszanki, udka z kurczaka, steki wołowe i wieprzowe, krewetki, ryby, grzyby i najróżniejsze warzywa, w tym na przykład pomidory, cukinia i ziemniaki. Oczywiście możliwości jest dużo więcej.
 
Grille elektryczne, w porównaniu do swoich tradycyjnych węglowych odpowiedników, są znacznie bardziej przyjazne dla środowiska, jako że nie wydzielają żadnych szkodliwych substancji. Przygotowane z ich pomocą potrawy są mniej tłuste i mają zdecydowanie lepszy wpływ na Twoje zdrowie i kondycję.
 
W przypadku kontaktowego grilla elektrycznego nie musisz już osobno inwestować w opiekacz do chleba czy tostownicę, jako że z łatwością przygotujesz w nim również tradycyjne tosty i kanapki, zapiekanki, włoskie przekąski typu panini i wiele innych. Oryginalna konstrukcja tego typu grilli umożliwia równomierne opiekanie potraw z obu stron – wystarczy zbliżyć górną pokrywę do dolnej płyty grzewczej. Urządzenie jest na tyle uniwersalne, że może z powodzeniem zastąpić tradycyjną kuchenkę, zwłaszcza jeśli wynajmujemy pokój lub mieszkanie studenckie i mamy ograniczony dostęp do kuchni.
 
Ogromną zaletą kontaktowych grilli elektrycznych jest możliwość beztłuszczowego przyrządzania potraw, co jest niewątpliwie dużo zdrowszą alternatywą dla smażenia. Dzięki odpowiednio pochyłej konstrukcji nadmiar tłuszczu spływa bezpośrednio do tacki ociekowej, co znacznie ułatwia również czyszczenie urządzenia. Grille kontaktowe są też niezwykle proste w użyciu i dużo tańsze w eksploatacji.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kontaktowego grilla elektrycznego?

 
Przeglądając liczne oferty kontaktowych grilli elektrycznych, masz prawo poczuć się nieco zagubiony. Aby podjąć w pełni świadomy wybór i cieszyć się udanym zakupem, warto zwrócić uwagę na poniższe funkcje i parametry:
  • Moc urządzenia – to zdecydowanie najważniejsze kryterium przy wyborze nowego grilla kontaktowego, ponieważ decyduje o szybkości nagrzewania się urządzenia, wysokości osiąganej temperatury i jego ogólnej efektywności. Im wyższa moc grilla, tym więcej rodzajów potraw jest on w stanie przygotować. Najtańsze grille kontaktowe osiągają najczęściej moc około 500 W, ale jeśli zależy Ci na wysokiej jakości urządzenia, to zdecydowanie warto wybrać produkt o mocy nie mniejszej niż 1500 W.
  • Regulator temperatury – mimo że najbardziej podstawowe modele grilli kontaktowych nie oferują możliwości ustawienia wybranej przez Ciebie temperatury, to jest to zdecydowanie bardzo istotna funkcja, dzięki której zyskujesz dużo większą kontrolę nad procesem grillowania. Pozwala Ci to również uniknąć przypalenia bardziej delikatnych potraw.
  • Zakres temperatury – temperatura osiągana przez urządzenie powinna wahać się od około 150°C do 250°C. Bardziej zaawansowane grille kontaktowe umożliwiają osobne ustawienie temperatury dla dolnej i górnej płyty grzewczej. Jeśli grill posiada do tego duży i czytelny wyświetlacz cyfrowy, znacznie ułatwia to korzystanie z urządzenia.
  • Programator czasowy – umożliwia ustawienie okresu czasu, po którym grill ma przerwać opiekanie i samoistnie się wyłączyć. Jest to bardzo przydatna funkcja, zwłaszcza jeśli planujesz dłuższe grillowanie w niższej temperaturze.
  • Różne pozycje grillowania – warto zwrócić uwagę, aby zakupiony przez Ciebie grill kontaktowy umożliwiał grillowanie nie tylko w pozycji zamkniętej (z opuszczoną pokrywą), ale również otwartej – po rozłożeniu płyt grzewczych zyskasz dwukrotnie większą powierzchnię grillowania. Niektóre grille oferują dodatkowo funkcję opiekania, która polega na dopasowywaniu odległości między dolną a górną płytą grzewczą za pomocą specjalnego suwaka. Dzięki temu górna płyta nie dotyka bezpośrednio przygotowywanej potrawy, co może okazać się istotne, jeśli zależy Ci na przygotowywaniu zapiekanek i delikatniejszych dań.
  • Mobilność i niewielki rozmiar – wygoda przechowywania i przenoszenia to jedne z głównych zalet grilla kontaktowego. Upewnij się, że wybrane przez Ciebie urządzenie jest lekkie, odpowiednio kompaktowe i łatwe w obsłudze.
  • Czyszczenie i konserwacja – jeśli planujesz korzystać z grilla na co dzień, to niezwykle ważne jest, aby utrzymanie go w czystości nie wymagało zbyt wiele wysiłku. Większość grilli kontaktowych posiada wyjmowaną tackę ociekową, którą bez problemu umyjesz po każdym użyciu. Niektóre urządzenia sprzedawane są również ze specjalną szpatułką do czyszczenia płyt grzewczych.
mielenie-miesa-maszynka-yoer

Cena kontaktowego grilla elektrycznego

 
W sklepach bez problemu znajdziemy kontaktowe grille elektryczne w cenie około 200 zł lub mniejszej. Warto mieć jednak na uwadze, że wyższa cena prawie zawsze przekłada się na większą funkcjonalność i uniwersalność urządzenia.
 
Jeśli chcesz cieszyć się produktem wysokiej jakości, który umożliwi Ci profesjonalne grillowanie w wybranej przez Ciebie temperaturze, to z pewnością warto przeznaczyć na zakup około [DODAĆ CENĘ] zł – urządzenia w tej cenie mają już najczęściej dużo wyższą moc i posiadają ciekawe dodatkowe funkcje.
 
Jeśli interesują Cię grille kontaktowe marki YOER, zapraszamy tutaj DODAĆ LINK.

Podziel się na social media