Jaki grill kontaktowy wybrać?

 
02.06.2023
Doradca Yoer
 
8 minut czytania | Redaktor Naczelny Adrian Kazer
Czy warto kupić grill elektryczny? Na co zwrócić uwagę kupując grill elektryczny? Jaka jest najlepsza moc grilla elektrycznego? Grill elektryczny to urządzenie, które umożliwi Ci przygotowywanie grillowanych potraw nawet w okresie jesienno-zimowym. Najlepiej sprawdzą się grille stołowe. Grille te możesz bez problemu przechowywać w swojej kuchni i przenosić w wybrane przez Ciebie miejsca.
 
W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej grillom stołowym, a w szczególności składanym grillom stołowym. Przeczytasz, jakie są podstawowe rodzaje grilli domowych. Sprawdzisz najważniejsze cechy i funkcje takich urządzeń, co pomoże Ci wybrać idealny sprzęt do Twojego domu. Zachęcamy do zapoznania się z tym wpisem. Dzięki temu dowiesz się czegoś więcej o tego typu grillach. 
 
Jaki grill kontaktowy do domu? Co to znaczy grill kontaktowy? Jaki grill jest najlepszy? Na te pytania oraz wiele innych odpowiedzi udzielimy w poniższym wpisie.

Kto wymyślił grilla?

 
Pomysł na urządzenia kontaktowe narodził się w Stanach Zjednoczonych. Grill tego typu został wypromowany przez znanego boksera George’a Foremana. Kampania Foremana była jedną z pierwszych kampanii reklamowych, która wykorzystała wizerunek znanej osoby. Osiągnęła olbrzymi sukces na całym świecie. Grille weszły do sprzedaży w 1994 roku. Połączenie osobowości Foremana i unikalnego sprzętu sprawiło, że urządzenia niemal natychmiast zostały hitem sprzedażowym.
 
Foreman zgodził się, żeby nazwać urządzenie swoim imieniem, oczywiście przy odpowiednim podziale środków. Ile zarobił? Niektóre źródła mówią o 40 procentach zysku z każdego sprzedanego grilla. To przynosiło mu nawet 4,5 miliona dolarów miesięcznie. W 1999 roku firma produkująca sprzęt wykupiła prawa do używania jego wizerunku na stałe za 138 milionów dolarów.
 
Grille skierowane na rynek azjatycki reklamował bardziej znany w tamtych stronach Jackie Chan. Aktor kojarzony głównie z kaskaderskich scen walki promował urządzenia razem z Georgem Foremanem. To z kolei również przyniosło sukces. W późniejszych latach powstały inne „celebryckie grille”. Jednak ich kampanie reklamowe i sprzedażowe kończyły się niepowodzeniem.


Przeczytaj także: Jaki grill elektryczny wybrać?

 
grill-kontaktowy-grillowane-na-dworze-szaszyłki-pieczarki

Jaki grill do domu?

 
Domowe grille stołowe dzielimy na dwa główne rodzaje:
  • Grille stołowe z rusztem – tego typu urządzenie składa się z tradycyjnego rusztu zawieszonego nad grzałką. Przypomina tradycyjny grill węglowy. Ma jedną dużą wadę; tłuszcz z przygotowywanych potraw skapuje bezpośrednio na element grzewczy. Element ten jest później bardzo trudno doczyścić.
  • Grille stołowe z płytą grzewczą – w tym przypadku grillowane potrawy układa się na nieprzywierającej płycie. Dzięki sprytnej konstrukcji tego rodzaju urządzeń tłuszcz skapuje prosto do specjalnej tacki ociekowej. Ważne jest, aby można ją było wyjąć z urządzenia po skończonym grillowaniu. W ten sposób regularne czyszczenie grilla staje się dużo łatwiejsze.
 
Stołowe grille płytowe możemy z kolei podzielić na:
  • Grille proste – to grille z pojedynczą płytą grzewczą. Warto zwrócić uwagę, aby tego typu grill posiadał pokrywę. Inaczej ryzykujemy ochlapaniem powierzchni blatu czy stołu.
  • Grille składane – w przypadku tego urządzenia potrawy możemy przygotowywać między dwoma rozgrzanymi płytami. Tego rodzaju urządzenie wyglądem przypomina opiekacz do chleba.
 
grill-kontaktowy-grillowane-na-dworze-szaszyłki-pieczarki


Oprócz tego na rynku znajdziemy również:
  • Grille elektryczne typu raclette – składają się z płyty grzewczej i mini patelni. Sprawdzą się idealnie jako główna atrakcja domowego przyjęcia. Goście mogą samodzielnie tworzyć swoje danie, ściągając gorące składniki prosto z mini patelni.
 
Więcej o grillach typu raclette pisaliśmy na łamach naszego eksperckiego bloga: Grill raclette - najlepsze funkcje
 
W dalszej części artykułu skupimy się na grillach kontaktowych, które są najłatwiejsze i najwygodniejsze w obsłudze. Sprawdzą się także wtedy, kiedy zależy nam na bezpiecznym użytku domowym.

Najważniejsze cechy i funkcje urządzenia

 
Przeglądając różne oferty grilli kontaktowych, może narodzić się w nas nutka niepewności. Dlatego warto zwrócić uwagę na najważniejsze cechy i funkcje urządzenia.
  • Moc urządzenia – im wyższa moc, tym urządzenie szybciej się nagrzeje. To jeden z najważniejszych parametrów grilla stołowego, ponieważ decyduje także o wysokości osiąganej temperatury i jego ogólnej efektywności.
    • Najtańsze grille kontaktowe mają moc około 500 W. Moc ta pozwala grillować tylko proste potrawy.
    • Wybieraj produkty o mocy 1500 W i więcej. To pozwoli Ci opiekać różnego rodzaju mięsa.
  • Regulacja temperatury – specjalne pokrętło pozwoli Ci dostosować temperaturę do grillowanej potrawy. Z tą funkcją zyskujesz pełną kontrolę nad całym procesem opiekania. Dzięki temu unikniesz przypalenia części składników.
  • Zakres temperatury – optymalna temperatura grilla powinna wahać się w zakresie od 150°C do 250°C. Lepszej klasy urządzenie może dostosować odrębną temperaturę dla dolnej i górnej płyty.
  • Regulacja poziomu górnej płyty – niektóre grille z funkcją opiekania pozwalają regulować odległość między górną a dolną płytą. Za pomocą specjalnego suwaka dostosujesz wysokość do danego typu grillowanego dania.
  • Różne pozycje grillowania – funkcjonalny grill umożliwi grillowanie w pozycji zamkniętej (z opuszczoną klapą) oraz otwartej (z rozłożonymi płytami grzewczymi).

grill-kontaktowy-grillowane-na-dworze-szaszyłki-pieczarki

  • Wskaźnik stopnia wypieczenia – odpowiedni wskaźnik pozwoli kontrolować proces opiekania przy zamkniętej klapie. Urządzenie poinformuje Cię o stopniu wypieczenia sygnałem dźwiękowym lub świetlnym.
  • Automatyczne programy – jeśli nie potrafisz grillować, to możesz wybrać jeden z kilku automatycznych programów. Po wybraniu danego trybu grill wprowadzi optymalne ustawienia dla grillowania drobiu, wołowiny, wieprzowiny, ryb i warzyw.
  • Wskaźnik gotowości do pracy - informuje w momencie, gdy grill osiąga odpowiednią temperaturę. Zazwyczaj występuje on w postaci lampki kontrolnej.
  • Wskaźnik pracy i temperatury - wskazuje aktualny tryb pracy oraz temperaturę urządzenia.
  • Wymiary urządzenia - najbardziej przydatne są modele, które posiadają składaną konstrukcję. Dzięki temu łatwo jest je przechować.
  • Materiał wykonania - obudowa grilla powinna być wykonana z solidnych i wytrzymałych materiałów. Dzięki temu grill posłuży Ci dłużej. Dlatego też warto postawić na stal nierdzewną. Wybierz grill, którego płyta grzewcza jest wykonana z grubego żeliwa. Żeliwo to szybko się nagrzewa umożliwiając łatwy i szybki proces obróbki termicznej żywności.

Spodoba Ci się również: Jaki grill elektryczny ogrodowy i balkonowy wybrać?

 
grill-kontaktowy-grillowane-grillowana-papryka

Komfort i bezpieczeństwo

 
W przypadku grilla kontaktowego warto zwrócić uwagę na komfort i bezpieczeństwo jego użytkowania. Szczególnie bezpieczeństwo to istotna kwestia, ponieważ urządzenia można użytkować także w domu.
 
Komfort:
  • Elegancki wygląd – urządzenie wykonane ze stali nierdzewnej INOX sprawdzi się w każdej przestrzeni domu oraz ogrodu.
  • Łatwe czyszczenie – grill eskortuje tłuszcz i inne soki bezpośrednio do tacki ociekowej. Dzięki temu nie zbiera się na powierzchni i przypala się pod wpływem temperatury.
  • Mobilność – wygoda przenoszenia to jedna z głównych zalet grilla kontaktowego.
  • Nieprzywierająca powłoka – płyta z powłoką teflonową sprawi, że jedzenie nie będzie do niej przywierać podczas grillowania.
  • Powierzchnia grillowania – duża powierzchnia grillowania umożliwi Ci przyrządzanie kilku potraw za jednym razem.
  • Sonda - pozwala zmierzyć grubość mięsa. 
 
Bezpieczeństwo:
  • Antypoślizgowe nóżki – dzięki nim grill będzie stał stabilnie na każdej powierzchni i nie przesunie się podczas pracy.
  • Blokada grilla w pozycji zamkniętej – zablokowanie grilla umożliwi Ci jego wygodne przenoszenie w inne miejsce.
  • Nienagrzewający się uchwyt – pozwala na swobodną obsługę urządzenia, bez ryzyka oparzenia.
  • Pokrętła kontrolne – pozwalają kontrolować proces grillowania.
  • Automatyczne wyłączanie - wyłączy sprzęt automatycznie. Dzięki temu nie musisz manualnie ustawiać grilla.
  • Termoizolowana obudowa - chroni przed oparzeniem.
  • Wyłącznik bezpieczeństwa - grill wyłączy się automatycznie by nie dopuścić do powstania ryzyka.
  • Zabezpieczenie przed przegrzaniem - chroni urządzenie przed osiągnięciem zbyt wysokiej temperatury.

Czy grill elektryczny ma sens?

 
Mozolne oczekiwanie na sezon wakacyjny to prawdziwa katorga dla koneserów grillowania. Dzięki grillowi elektrycznemu możesz przyrządzić wszystkie Twoje ulubione potrawy w zaciszu własnego domu lub mieszkania.
 
Grille elektryczne są przyjazne dla środowiska, ponieważ nie wydzielają żadnych szkodliwych substancji. Przygotowane na nich potrawy są mniej tłuste. Dodatkowo mają zdecydowanie lepszy wpływ na zdrowie i kondycję. To duża różnica w porównaniu do swoich węglowych odpowiedników.
 
Grill elektryczny pozwala przygotować tradycyjne tosty, zapiekanki z serem, włoskie kanapki typu panini i wiele innych tego typu przysmaków. Dzięki temu takie urządzenie bez problemu zastąpi opiekacz do chleba czy toster.
 
Grill kontaktowy z powodzeniem zastąpi kuchenkę gazową. Takie rozwiązanie przyda się zwłaszcza wtedy, kiedy wynajmujemy pokój lub mieszkamy w zbiorowym akademiku i mamy ograniczony dostęp do kuchni. Sprzęt można zabrać również na wakacyjny wypad, gdy na wynajętej stancji nie ma dostępu do działki lub tradycyjnego grilla.
 

Zajrzyj również tutaj: Czy grille gazowe są bezpieczne?

grill-kontaktowy-grillowane-kanapki-panini-panino-tosty-zapiekanki

Czy warto kupić grill elektryczny?

 
W poniższej tabeli przedstawimy zalety i wady grilli stołowych:
 
ZALETY WADY
  • Beztłuszczowe grillowanie
  • Grillowanie bez dymu, podpałek i węgla
  • Grillowanie przez cały rok
  • Grillowanie w każdym miejscu
  • Oryginalna budowa
  • Łatwe czyszczenie
  • Łatwe użytkowanie
  • Przyjazne dla środowiska
  • Szybkie rozpalanie grilla
  • Równomierne grillowanie potraw
  • Zero bałaganu
  • Brak charakterystycznego zapachu
  • Inny smak i aromat potraw
  • Ograniczony zasięg pracy
 
Podsumowanie:
  • Grille kontaktowe są bardzo proste w obsłudze. Wystarczy podłączyć je do prądu, bez używania chemicznej podpałki.
  • Kolejną zaletą grilli kontaktowych jest możliwość beztłuszczowego przyrządzania potraw. To znacznie zdrowsza alternatywa od smażenia na tłuszczu.
  • Dzięki pochyłej konstrukcji grilla nadmiar tłuszczu spływa bezpośrednio do tacki ociekowej. To z kolei znacznie ułatwia jego czyszczenie.
  • Grill kontaktowy pozwala na grillowanie przez cały rok, także w okresie jesienno-zimowym.
  • Z grillem stołowym możesz grillować w każdym miejscu.
  • Oryginalna konstrukcja tego typu grilli zapewni równomierne opiekanie potraw z obu stron.
 
grill-kontaktowy-grillowane-warzywa-papryka-cukinia-bakłażan-grillowany-ser-ser-halloumi-grillowane-mięso-szaszłyk

Cena kontaktowego grilla elektrycznego

 
Na rynku bez problemu znajdziemy elektryczne grille kontaktowe w różnych cenach. Konkretny wybór powinien zależeć od Twoich indywidualnych upodobań. Przy zakupie urządzenia warto zwrócić uwagę na parametry i jego funkcje. 
 
Najtańsze grille stołowe znajdziesz w cenie około 200 zł lub nieco mniejszej. Warto wiedzieć, że niższa cena prawie zawsze przekłada się na niską funkcjonalność i uniwersalność urządzenia. Dodatkowo elementy grzewcze oraz jakość wykonania urządzenia mogą zostawiać wiele do życzenia.
 
Jeśli chcesz cieszyć się produktem wysokiej jakości, który umożliwi Ci profesjonalne grillowanie w wybranej przez Ciebie temperaturze, to z pewnością warto przeznaczyć na zakup około 400 zł. Grille kontaktowe w tej cenie mają dużą moc i ciekawe funkcje. Z pewnością wykorzystasz je do przygotowania smacznych dań.
 
Grille Raclette kosztują od 150 do ponad 300 złotych. Droższe urządzenia cechują się dużą powierzchnią płyt grillowych oraz większą przestrzenią na mini patelnie. Dzięki nim spędzisz wolny czas w doborowym towarzystwie, a momenty grillowania wykorzystasz na rozmowy.
 
Jeśli interesują Cię grille elektryczne marki YOER, kliknij tutaj: Grille elektryczne

Podziel się na social media