Grill raclette – najlepsze funkcje

 
03.01.2022
Doradca Yoer
Grillowanie kojarzy nam się z formą wypoczynku i spędzania czasu w gronie rodziny lub przyjaciół. Najchętniej grillujemy w okresie letnich wakacji czy wiosennych długich weekendów. Takie wydarzenie jest doskonałą okazją do podtrzymania więzi z najbliższymi i dobrej zabawy w doborowym towarzystwie. Przy okazji można skosztować przepysznych potraw o charakterystycznym smaku i zapachu.
 
Niestety w chłodne, mroźnie dni tradycyjne grillowanie jest niepraktyczne, a nie każdy z nas ma możliwość przygotowania bezpiecznego ogniska na działce. Czy to oznacza, że musimy zrezygnować z przyjemności na długi czas? Nie, nic z tych rzeczy. Naprzeciw oczekiwaniom wychodzi elektryczny grill raclette, który pozwala na wspólną zabawę dla 8 osób w domowym zaciszu. Z takim urządzeniem będziesz mógł cieszyć się pysznymi potrawami przez cały rok.
 
W tym artykule poznasz bliżej elektryczne grille raclette. Dowiesz się, jak działają i jak wygląda ich budowa. Sprawdzisz, dlaczego warto kupić grill raclette. Przeczytasz, jakie cechy są najważniejsze pod kątem komfortu użytkowania i bezpieczeństwa domowników. Jeśli jesteś fanem niekonwencjonalnego grillowania, to ten wpis jest skierowany właśnie dla Ciebie!

Krótka historia grillowania

 
W artykule o grillu nie może zabraknąć kilku słów o historii grillowania.
 
Grillowanie jako forma przygotowywania jedzenia sięga historią do czasów prehistorycznych. Jest znana ludzkości od momentu odkrycia ognia, czyli już przeszło kilkaset tysięcy lat. Najprawdopodobniej grillowanie odkryto przypadkowo, kiedy jednemu z naszych przodków kawałek surowego mięsa wpadł do rozżarzonego ognia. Warto pamiętać, że przybliżona data jest kwestią dyskusji między historykami, a my nie zamierzamy się wtrącać w ich spory.
 
Opiekanie mięsa nad ogniem było pierwszą i podstawową metodą obróbki jedzenia przez bardzo długi czas. Wcześniej nasi przodkowie znali jedynie smak surowego mięsa, które jednak spożywali bez obaw. Trudno powiedzieć, czy taki posiłek należał do przyjemności.
 
Grillowanie przyczyniło się do rozwoju ludzkości, ponieważ ludzie zaczęli lepiej przyswajać składniki odżywcze. Na początku mięso kładziono na rozżarzone kamienie, kości zwierząt lub skóry. Następnie zaczęto dzielić mięso na mniejsze kawałki, kiedy zauważono, że szybciej się grilluje. Kolejny rozwój nastąpił w okresie wynalezienia pierwszych naczyń glinianych, w który można było kontrolować ogień.
 
Grillowanie w obecnej formie, czyli takie z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń, upowszechniło się w Stanach Zjednoczonych po zakończeniu II wojny światowej. Wtedy na rynek trafiły pierwsze grille, które znamy z naszych czasów.

Jak działa grill raclette?

 
Działanie grilla raclette nie należy do skomplikowanych czynności. Grzałki umieszczone w urządzeniu nagrzewają się do wysokiej temperatury. Zamontowane płyty na górze i małe patelnie u dołu przejmują ciepło, dzięki czemu możesz sprawnie przygotować różnorodne potrawy.
 
Grill raclette zbudowany jest z kilku elementów, na które warto zwrócić uwagę:
 • Grzałka – umieszczona jest pod płytami grillowymi. Przy dużej mocy potrafi się nagrzać w bardzo krótkim czasie.
 • Płyta aluminiowa – nadaje się do przygotowywania potraw bez ich przypalania. Nie trzeba korzystać także z niezdrowego tłuszczu. Płyta aluminiowa może być dwustronna, wtedy umożliwia grillowanie oraz smażenie. Głębokie rowki pozwolą odwzorować kształt rusztu, dzięki czemu mięso będzie idealnie przypieczone.
 • Płyta granitowa – jej niebywałą zaletą jest fakt, że nagrzewa się w bardzo krótkim czasie. Potrafi utrzymać wysoką temperaturę, więc Twoje potrawy będą gotowe w kilka chwil, a ty równomiernie je podsmażysz.
 • System sterowania – nadaje się do przygotowywania potraw bez ich przypalania. Nie trzeba korzystać także z niezdrowego tłuszczu. Płyta aluminiowa może być dwustronna, wtedy umożliwia grillowanie oraz smażenie. Głębokie rowki pozwolą odwzorować kształt rusztu, dzięki czemu mięso będzie idealnie przypieczone.niektóre elektryczne grille raclette steruje się jedynie przy pomocy włącznika/wyłącznika. Inne obsługuje się przy użyciu funkcjonalnego pokrętła.
W kontekście grilla raclette istotne są także niezbędne akcesoria, które pozwolą na wspólne komfortowe grillowanie dla kilku osób:
 • Drewniane szpatułki – nadają się do obracania oraz zdejmowania jedzenia z grilla raclette. Dzięki wykonaniu z drewna nie uszkodzą powierzchni płyty grillowej.
 • Mini patelnie – pomogą przygotować różnorodne dania dla kilku osób.
Więcej o pozostałych typach grillów elektrycznych przeczytasz pod tym linkiem.
 
grill-raclette-danie-raclette-raclette-mięsne-raclette-warzywne-pieczarki-cukinia-salami-kiełabski-korniszony

Najważniejsze cechy i funkcje grilla raclette

 
W tej sekcji wyróżnimy kilka przydatnych cech i funkcji grilla raclette, które wpłyną pozytywnie na komfort pracy urządzenia:
 • Moc – im większa moc, tym urządzenie szybciej osiągnie wysoką temperaturę i skuteczniej przyrządzi nasze potrawy. Najlepiej sięgnąć po grill elektryczny o mocy powyżej 1000-1200 W.
 • Powierzchnia grillowania – im większa powierzchnia użytkowa, tym więcej osób będzie mogło wspólnie grillować swoje dania. Najlepiej, jeśli urządzenie wyposażone jest w płytę grillową i ma przestrzeń na mini patelnie.
 • Regulacja temperatury – ta opcja pozwala kontrolować temperaturę grillowania tak, aby nasze jedzenie idealnie się przyrumieniło.
 • Długość przewodu – im dłuższy przewód, tym większy zasięg grilla raclette. Dzięki temu nie będziesz musiał szukać najbliższego gniazdka, które często bywa zasłonięte lub niedostępne bez odsuwanie mebli.

Bezpieczeństwo i komfort domowego grillowania

 
Grill elektryczny to urządzenie, które jest bardzo proste w obsłudze. Jednak warto stosować się do zaleceń producenta, aby zwiększyć bezpieczeństwo i komfort domowego grillowania. Szczególnie wtedy, kiedy zapraszamy gości, którzy mają pierwszy kontakt z takim sprzętem.
 • Antypoślizgowe nóżki – chronią przed przesuwaniem się urządzenia po powierzchni i przypadkowym ześlizgnięciu z blatu bądź stołu.
 • Mini patelnie z izolowanymi rączkami – podczas wspólnego grillowania dla kilku osób możecie korzystać z małych patelni bez potrzeby korzystania z rękawic kuchennych.
 • Nieprzywierająca powłoka – dzięki specjalnej powłoce jedzenie nie przywiera, a ewentualne ślady grillowania łatwiej usunąć i wyczyścić.
 • Płyta grillowa z „rowkiem” – gromadzi soki oraz tłuszcze, które pojawiają się w trakcie przygotowywania mięsa. Dzięki temu nie zabrudzą grzałki oraz miejsca, w którym grillujemy, a ty unikniesz przypadkowego oparzenia.
 • Rączki do przenoszenia – odporne na ciepło, niewidoczne, izolowane rączki z tworzywa sztucznego pozwolą na wygodne i bezpieczne przenoszenie urządzenia.
 • Solidna konstrukcja – grill nie przewróci się podczas jego użytkowania dzięki solidnej konstrukcji. Urządzenie leży stabilnie na każdej, płaskiej powierzchni, więc możesz go bezpiecznie położyć np. na stole lub blacie kuchennym.
 • Termoizolowana obudowa – dzięki takiemu rozwiązaniu grill nie nagrzewa się na zewnątrz, więc unikniesz nieprzyjemnego oparzenia przy przypadkowym dotknięciu obudowy.

Czyszczenie i pielęgnacja urządzenia

 
Grill elektryczny raclette wymaga odpowiedniego traktowania. Po każdym użyciu należy go dokładnie wyczyścić, aby działał poprawnie i posłużył Ci przez dłuższy czas. Przy złej pielęgnacji urządzenie z każdej półki cenowej może zostać nadszarpnięte przez „ząb czasu”.
 
Do czyszczenia elektrycznego grilla raclette nie używaj żrących środków czyszczących. Lepiej posłużyć się zwykłym płynem do mycia naczyń, który jest nieco mniej skuteczny, ale nie uszkodzi grilla. Nie korzystaj także z druciaków lub szczotek metalowych. Ich chropowata powierzchnia wpływa negatywnie na niektóre delikatne elementy urządzenia.
 
Aluminiowe, granitowe i grillowe płyty możesz bezpiecznie myć w zmywarce. Pozostałe ruchome elementy należy umyć pod bieżącą wodą. Korpus urządzenia wystarczy przemyć delikatnie zwilżoną szmatką.
 
grill-raclette-danie-raclette-spotkanie-impreza

Dlaczego warto kupić grill raclette?

 
Grill raclette sprawdzi się najlepiej, kiedy często zapraszamy do siebie gości. Jeśli spędzamy z nimi dużo czasu na różnych wieczorkach lub imprezach towarzyskich, to warto urozmaicić takie spotkania kupując grill elektryczny.
 
Niezależnie od tego, czy przychodzi do nas rodzina, przyjaciele czy znajomi, dużo czasu spędzamy na przygotowaniach i porządkach. Chcemy dobrze wypaść, więc pichcimy różne danie i słodkie przekąski. Grill raclette pozwoli na wspólną zabawę dla kilku osób, która będzie idealnym wypełnieniem rozmowy z koleżankami, rundki gier planszowych czy komputerowych albo wieczoru filmowego.
 
Co najlepsze, każdy z gości może przygotować na małej patelni takie danie, jakie najbardziej lubi. To idealne rozwiązanie dla wegan i wegetarian, a także osób, które eksperymentują z nietypowymi smakami. Możesz przygotować rozmaite przekąski, składające się z sera, ryb, mięsa, warzyw, a nawet owoców.
 
Co najważniejsze, grill raclette działa w prawie każdych warunkach. Wystarczy, że znajdziemy stały dostęp do źródła prądu i możemy grillować w domu, w altance lub na działce.

Grill raclette – zalety i wady

 
W tym zestawieniu przedstawimy zalety i wady grilla elektrycznego raclette:

ZALETY WADY
 • Wspólne grillowanie dla kilku osób
 • Grillowanie w domu, nawet przy złej pogodzie
 • Grillowanie w prawie każdym miejscu
 • Grillowanie o każdej porze roku
 • Możliwość przygotowania ulubionych dań
 • Możliwość przygotowania urozmaiconych potraw
 • Łatwość obsługi, nawet dla laika
 • Szybkość działania
 • Mobilność i kompaktowość
 • Platforma do spędzania czasu ze znajomymi
 • Zdrowsze, beztłuszczowe grillowanie
d
 • Wymóg stałego podłączenia do prądu
 • Brak tradycyjnego zapachu grilla
 • Nieco inny smak produktów
 • Stosunkowo mała ilość miejsca na płycie
 
grill-raclette-danie-raclette-raclette-warzywne-grzybowe-pieczarkowe

Cena grilla raclette

 
Na rynku znajdziesz szeroką gamę grillów elektrycznych typu raclette. Twój wybór powinien zależeć od kilku istotnych czynników: twoich osobistych preferencji, liczby gości, którzy zazwyczaj Cię odwiedzają i miejsca zamieszkania.
 
Najtańsze grille elektryczne raclette charakteryzują się małymi, kompaktowymi rozmiarami i niewielką powierzchnią do grillowania. To rozwiązanie jest idealne dla par lub samotnych osób, które nie potrzebują urządzeń o sporych rozmiarach. Taki grill sprawdzi się w roli mobilnego grilla na działkę lub wakacyjny wyjazd nad morze czy w góry.
 
Grille raclette ze średniej półki będą najlepszym wyborem dla początkujących imprezowiczów. Dzięki nim przygotujesz domowe party dla maksymalnie 8 osób. Spędzisz miły czas przy stole podczas wspólnego grillowania. Stosunkowo łatwo kontrolować stopień przypieczenia mięsa, ryb, serów, warzyw czy całej reszty smakowitych produktów, więc dodatkowy czas możesz przeznaczyć na rozmowy, popularne gry planszowe albo dobrą zabawę.
 
Najdroższe urządzenia kosztują powyżej 300 złotych. W zestawie mają więcej przestrzeni na mini patelnie raclette oraz płytę grillową o dużej powierzchni. Takie grille wyróżniają się olbrzymią mocą, dzięki czemu w mgnieniu oka przyrządzisz ulubione potrawy dla wszystkich gości. Jednak cały czas musisz kontrolować sytuację, żeby nie przypalić jedzenia.
 
Jeśli interesuje Cię grill elektryczny raclette marki Yoer, to zapraszamy tutaj.

Podziel się na social media