Zdrowe grillowanie bez uciążliwego dymu

 
23.04.2021
Doradca Yoer
Nie ma to jak ciepły dzień spędzany z rodziną przy wyczekiwaniu na posiłek zdjęty prosto z rozgrzanego rusztu. Nawet unoszący się swąd dymu, drażniący nosy sąsiadów, nie zepsuje pierwszego wiosennego grilla... o ile nie spadnie deszcz. Ale nie martw się, z grillem elektrycznym żadna niepogoda nie będzie Ci straszna, choć może wujkowi zabraknie tego specyficznego zapachu, unoszącego się nad rusztem.
 
Warto pamiętać jednak, że nawet w piękną, słoneczną pogodę, grill węglowy jest dość wymagającym urządzeniem i ma liczne wady. Już samo jego rozpalenie może zająć Ci sporo czasu i przysporzyć niemało kłopotu. Co więcej, w trakcie grillowania wytwarzane są szkodliwe substancje, które wraz z dymem wnikają w przygotowywane przez Ciebie potrawy. Niełatwo też utrzymać go w czystości – po każdym użyciu musisz opróżnić go z sadzy i popiołu pozostałych po pieczeniu, a także usunąć przypalony tłuszcz.
 
W niniejszym artykule pokażemy Ci, że grille elektryczne mogą być w pełni satysfakcjonującą (i dużo zdrowszą!) alternatywą dla swoich tradycyjnych odpowiedników. Pomożemy Ci także w świadomym wyborze takiego urządzenia, które będzie jak najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb.
ryba-ziemniaki-grill-elektryczny-cytryna-yoer

Dlaczego warto kupić grill elektryczny?

 
Jeśli zastanawiasz się po co Ci właściwie grill elektryczny, to spróbuj odpowiedzieć sobie na kilka pytań: czy lubię grillowane jedzenie? Czy chciałbym je przyrządzać bez względu na pogodę i porę roku? Czy szybkość i wygoda grillowania są dla mnie ważne? Czy zależy mi na eliminowaniu tłuszczu w posiłkach? Czy chciałbym odżywiać się zdrowiej? Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na wszystkie lub większość powyższych pytań, to prawdopodobnie warto poważnie zastanowić się nad zakupem grilla elektrycznego.
 
Możesz na nim przygotować właściwie wszystko. Jest to wymarzone urządzenie dla każdego miłośnika mięsnych dań, takich jak wieprzowe i wołowe steki, kiełbaski, kaszanki, udka kurczaka, ryby i krewetki. Jeśli jednak myślisz, że grillowanie nie jest dla wegetarian, to jesteś w dużym błędzie. Na grillu elektrycznym z łatwością przyrządzisz najróżniejsze warzywa (na przykład paprykę, szparagi, kukurydzę czy plastry cukinii) i ciekawe owocowe rarytasy, takie jak grillowane banany i jabłka z dodatkiem cynamonu. Grillowane w ten sposób wegetariańskie przekąski są wyjątkowo zdrowe, nie tracą bowiem swoich wartości odżywczych i witamin. Co więcej, niektóre grille możesz w mgnieniu oka zamienić w opiekacz do kanapek i przygotować w ten sposób chrupiące tosty z ciągnącym się serem, wege burgery i zapiekanki.
 
Jedną z największych zalet grilli elektrycznych jest możliwość beztłuszczowego opiekania żywności. Rezygnując z tradycyjnego smażenia na patelni, znacząco ograniczasz ilość spożywanego tłuszczu, co w rezultacie ma pozytywny wpływ na Twoje zdrowie i samopoczucie.
 
Nie bez znaczenia jest tu też wygoda użytkowania – grille elektryczne zazwyczaj nagrzewają się bardzo szybko i są banalne w obsłudze. Świetnie nadają się do pośpiesznego podgrzewania potraw (na przykład resztek wczorajszego obiadu), jako że pozwalają zachować wszystkie walory smakowe i właściwą konsystencję opiekanych dań, w przeciwieństwie do standardowych kuchenek mikrofalowych.
 

Zalety i wady grilla elektrycznego

 
Oczywiście nie można zapominać, że grill elektryczny, jak wszystkie inne urządzenia, ma swoje zalety i wady. Aby ułatwić Ci wyrobienie sobie własnej opinii, wypunktowaliśmy je w tabeli:
 
Zalety Wady
  • Pozwala grillować gdziekolwiek i kiedykolwiek chcesz, bez względu na warunki pogodowe
  • Nie wymaga uciążliwego rozpalania
  • Jest wyjątkowo prosty w obsłudze
  • Błyskawicznie się nagrzewa i przyrządza potrawy
  • Nie wydziela dymu i szkodliwych substancji
  • Jest przyjazny dla środowiska
  • Ułatwia zdrowe odżywianie
  • Umożliwia beztłuszczowe przygotowanie potraw
  • Często posiada wiele dodatkowych funkcji, takich jak dokładna regulacja temperatury i programator czasowy
  • Pozwala na równomierne grillowanie potraw
  • Jest łatwy w czyszczeniu
  • Wymaga podłączenia do prądu
  • Wyższa cena (w porównaniu do grilli węglowych)
  • Brak charakterystycznego dymnego smaku i zapachu lubianego przez miłośników tradycyjnego grillowania
mieso-kuchnia-warzywa-grill-elektryczny
Podział grilli elektrycznych - Jaki grill elektryczny wybrać?
 
Grille elektryczne możemy podzielić na dwie główne kategorie:
 
    • DOMOWE GRILLE STOŁOWE
       
      Jak sama nazwa wskazuje, tego typu urządzenia sprawdzą się najlepiej w domach i mieszkaniach bez dostępu do ogrodu. Nie zajmują wiele miejsca i można je wygodnie przenosić. Wystarczy postawić je na kuchennym stole i cieszyć się smacznymi, pieczonymi potrawami. Rodzaje domowego grilla stołowego:
        • Grill z rusztem: wygląda jak tradycyjny grill węglowy, jednak nie posiada nóżek. Pod rusztem znajduje się tacka ociekowa, którą należy napełnić wodą, by skapujący do niej tłuszcz nie przywarł do powierzchni. W grillu elektrycznym tłuszcz nie osadza się na rozżarzonym węglu, dlatego nie wydziela się nieprzyjemnego dymu, a potrawy można przyrządzać także w domu.
        • Grill płytowy: potrawy pieczone są bezpośrednio na płycie grzewczej. Płyta może być płaska, bądź ryflowana, a na każdej z nich możesz przygotować inne rodzaje potraw. Ważne, aby powłoka płyty była nieprzywierająca, co wykluczy ryzyko przypalenia dań. Również w takim modelu tłuszcz przedostaje się do tacki ociekowej, co zapewnia beztłuszczowe pieczenie. Taki model może posiadać pokrywę, która zamyka obieg gorącego powietrza, przyspieszając grillowanie produktów.
        • Grill kontaktowy: umożliwia beztłuszczowe pieczenie mięs, ryb i różnego rodzaju warzyw, przez bezpośrednie położenie produktów na płycie grzewczej. Można przyrządzać jedną lub dwie strony jednocześnie, a niektóre rodzaje grilla posiadają funkcję opiekania bezdotykowego. Grill kontaktowy pozwoli Ci przyrządzić ulubione potrawy w ciepłym zaciszu własnego domu lub mieszkania, a upiec możesz na nim dosłowie wszystko. Taki model świetnie sprawdzi się także jako opiekacz do chleba lub tostownica, dzięki czemu nie musisz inwestować w dodatkowy sprzęt, oszczędzając także miejsce w kuchni.
        • Grill typu raclette i fondue: w atmosferze domowej najczęściej umieszcza się go na stole, a każdy z gości ma możliwość samodzielnego skomponowania interesującego go posiłku. Raclette to szwajcarski sposób topienia grilla na małych patelniach. Najczęściej spotykany grill tego typu składa się z kilku małych patelni teflonowych, które znajdują się pod płytą grzewczą i/lub kamienną. Górna część grilla może posiadać wyłącznie płytę kamienną, wyłącznie płytę grzewczą, bądź w połowie płytę kamienną i płytę grzewczą (ryflowaną lub płaską, jak w przypadku innych typów grilli elektrycznych). W tym samym czasie możemy piec produkty zarówno na płycie, jak i na patelenkach, na których możemy przyrządzić także jajka, bądź ser, urozmaicając tym samym tradycyjny, grillowany posiłek.
       
      Jeśli jesteś zainteresowany większą ilością informacji na temat domowych grilli stołowych, przeczytaj nasz artykuł Kontaktowe grille elektryczne i ich cudowna wielofunkcyjność.
       
       
grill-elektryczny-raclette-ser-pomidory-mieso-warzywa-yoer
 
  • OGRODOWE I BALKONOWE GRILLE STOJĄCE
     
    Często są większe niż grille stołowe, dzięki czemu w tym samym czasie możesz przygotować większą ilość potraw i przysmaków. Posiadają stabilne nóżki, które umożliwiają wygodne przygotowanie posiłków na zewnątrz, bez szukania szafki, a dzięki dodatkowym półkom możesz mieć pod ręką przyprawy i niezbędne dodatki. Grill elektryczny nie wydziela szkodliwych substancji i nieprzyjemnego zapachu, dlatego nie będzie przeszkadzał Twoim sąsiadom. Ogrodowe i balkonowe grille stojące dzielą się na:
    • Grill z rusztem: wygląda jak tradycyjny grill węglowy, dlatego jest idealną opcją dla amatorów takiego grillowania. Tłuszcz zamiast na rozżarzony węgiel, trafia do tacki wypełnionej wodą, dzięki czemu ilość dymu jest ograniczona do minimum. Grill z rusztem ma jednak jedną zasadniczą wadę - tłuszcz z przygotowywanych potraw skapuje bezpośrednio na element grzewczy, który później zasycha i wraca do produktów w postaci szkodliwej pary. Dania przygotowywane na ruszcie tracą ważne właściwości odżywcze, ponieważ wszystkie skapują do tacki i na grzałkę. Ponadto, element grzewczy z zaschnętym tłuszczem bardzo trudno dokładnie doczyścić.
    • Grill płytowy: produkty znajdują się bezpośrednio na płycie grzewczej, np. aluminiowej. Tak jak w przypadku grilli stołowych, płyta może być ryflowana, co znaczy, że posiada rowki i/lub oczka odprowadzające tłuszcz do specjalnej tacki, a może być zupełnie płaska, zawierając tylko specjalne rynienki "po bokach", które odprowadzają tłuszcz. Taka płyta idealnie sprawdzi się do przyrządzenia jajka sadzonego. Teflonowa powłoka płyty zapobiega przywieraniu potraw do jej powierzchni. Płyta grzewcza, w odróżnieniu od rusztu, zapobiega utracie ważnych wartości odżywczych, do tacki przedostaje się wyłącznie zbędny tłuszcz. Ponadto, pieczone produkty są znacznie bardziej soczyste. Taki model może posiadać pokrywę, która zamyka obieg gorącego powietrza i przyspiesza proces grillowania potraw.
     
    Jeśli jesteś zainteresowany większą ilością informacji na temat domowych grilli ogrodowych i balkonowych, przeczytaj nasz artykuł Grillowanie w ogrodzie i na balkonie nigdy nie było łatwiejsze.
     
     
szaszlyki-mieso-grill-elektryczny-zewnetrzny-szczypce

Najważniejsze cechy dobrego grilla elektrycznego:

 
  • Duża moc – standardowy grill elektryczny ma moc 1500W, ale im będzie ona większa, tym grillowanie będzie wydajniejsze. Duża moc, niektóre osiągają nawet 2500W, wpływa na szybkie nagrzanie urządzenia, a im większa moc urządzenia, tym więcej potraw jesteśmy w stanie przygotować w krótkim czasie.
  • Regulowany termostat – daje Ci możliwość dokładnej regulacji temperatury, dzięki czemu masz znacznie większą kontrolę nad całym procesem przyrządzania ulubionych dań.
  • Dobrej jakości ruszt i/lub płyta – chromowany ruszt i płyta, najczęściej aluminiwa lub teflonowa, zapewniają długą żywotność elementów, bez konieczności częstej wymiany, a nieprzywierająca powłoka ułatwia utrzymywanie czystości i nieprzywieranie potraw do powierzchni. Niektóre grille elektryczne posiadają zarówno ruszt, jak i płytę grzewczą, dzięki czemu masz możliwość przyrządzenia różnych rodzajów potraw.
  • Regulacja wysokości rusztu – dostosowanie odległości między produktem a grzałką (dotyczy wyłącznie grilli z rusztem), co pozwala grillować w odpowiednim dla niego stopniu i czasie.
  • Łatwość czyszczenia – istotne, aby grill posiadał elementy dostosowane do sprawnego i efektywnego czyszczenia urządzenia po każdym zakończeniu użycia. Ułatwiają to demontowane płyty, które w każdej chwili można wyjąć i przemyć, a także tacka ociekowa, którą należy systematycznie opróżniać z gromadzącego się tłuszczu. Możliwość mycia części w zmywarce jeszcze bardziej usprawnia proces czyszczenia i możemy mieć pewność, że grill jest perfekcyjnie przygotowany do kolejnego użycia.
  • Odpowiednie zabezpieczenia – antypoślizgowe nóżki uniemożliwiają urządzeniu nieprzewidziane podczas pieczenia ruchy i przesuwanie się, uchwyty i pokrętło kontrolne nie nagrzewają się podczas użytkowania, dlatego zmniejsza się ryzyko oparzenia, a mikrowyłącznik bezpieczeństwa nie dopuszcza do wzrostu temperatury, która mogłaby uszkodzić urządzenie.
  • Półki boczne – dodatkowe półki pozwolą Ci mieć pod ręką wszystkie niezbędne produkty, akcesoria i przyprawy, bez konieczności odchodzenia od grilla.
Dodatkowe funkcje grilli elektrycznych:
  • Programator czasowy – umożliwia ustawienie czasu, po którym grill samoczynnie zakończy opiekanie produktów, dzięki czemu swobodnie możemy zająć się innymi czynnościami, bez nieustannego kontrolowania procesu grillowania.
  • Ochrona przed wiatrem – charakterystyczna dla grilli z rusztem zdejmowana osłona, pozwala grillować na świeżym powietrzu bez obawy o zawiewanie.
  • Wymienny ruszt/płyty grzewcze – ułatwiają czyszczenie zabrudzonego sprzętu, ale także pozwalają na szybką zmianę grilla w opiekacz lub gofrownicę, oszczędzając Twój budżet.
 
pomidory-mieso-grill-elektryczny-plytowy-yoer

Ceny grilli elektrycznych

 
Rozpiętość cenowa grilli elektrycznych jest spora. Na zakup w pełni zadowalającego sprzętu należy przeznaczyć kilkaset złotych - wyższa cena produktu zwykle przekłada się na bardziej satysfakcjonującą jakość i więcej przydatnych funkcji.
 
Pamiętaj, że cena grilla elektrycznego zależy także od jego rodzaju. Świetny grill raclette kupisz już za zaledwie 150 złotych, dobry grill stołowy znajdziesz w granicach 200-400 złotych, natomiast cena grilla stojącego, w zależności od jego funkcji, oscyluje między 300-400 złotych, choć na rynku dostępne są również znacznie droższe modele. Cena grilla często zależy od jego mocy - najtańsze modele osiągają ledwo 400W, a te droższe nawet 2000-2500W, jednak jest wtedy zdecydowanie droższy.
 
Jeśli interesują Cię grille elektryczne marki Yoer, zapraszamy tutaj.

Podziel się na social media