Oczyszczacz powietrza:
czy warto i jaki wybrać?
21.10.2021
Doradca Yoer
Każdego roku pogarsza się jakość powietrza. Wszechobecny smog utrudnia normalne funkcjonowanie, szczególnie w okresie zimowym. W tym czasie nawet wyjście z domu nie dostarczy świeżego powietrza. Na ekspansję smogu wpływ ma kilka czynników. Przoduje rozwój przemysłu i transportu. To wszystko skłania ludzkość do poszukiwania skutecznych metod walki z zanieczyszczeniami. Z pomocą przychodzi elektryczny oczyszczacz powietrza, który jest skutecznym narzędziem do walki z zanieczyszczeniami i alergenami.
W tym artykule poznasz bliżej oczyszczacze powietrza. Przeczytasz, jaki oczyszczacz wybrać, by właściwie zadbać o jakość powietrza w domu. Dowiesz się, czym różnią się od siebie poszczególne filtry. Jeśli jesteś alergikiem, to ten wpis jest skierowany właśnie dla Ciebie.
Jak działa oczyszczacz powietrza?
Po co oczyszczacz powietrza?
- Dym papierosowy
- Lotne związki organiczne (środki czystości, kosmetyki, farby, kleje do tapet, lakiery do drewna, substancje uwalniane podczas smażenia)
- Pleśnie
- Sierść zwierzęta
- Kurz
- Alergeny
- Drobnoustroje
- Elektrosmog
Zanieczyszczenia w naszym otoczeniu
Skutki oddychania zanieczyszczonym powietrzem
Działanie filtrów oczyszczających
- Filtr wstępny lub obudowa w formie filtra wstępnego – wykonany z tworzywa sztucznego. Wyłapuje większe zanieczyszczenia, takie jak sierść, włosy i kurz.
- Filtr tkaninowy – wyłapuje drobne zanieczyszczenia mechaniczne, które zostały przepuszczone przez filtr wstępny. Zwiększa żywotność umieszczonych za nim filtrów.
- Filtr węglowy – usuwa lotne związki organiczne (w tym benzopireny i formaldehyd). Radzi sobie także z nieprzyjemnymi i szkodliwymi zapachy.
- Filtr HEPA/EPA – występuje w różnych klasach skuteczności. Im wyższa klasa, tym większa skuteczność oczyszczania. W oczyszczaczach domowych stosuje się filtry E10, E11, E12, H13 i H14. Filtry te oczyszczają powietrze z bakterii, wirusów, alergenów, kurzu, pyłów PM 2,5 i PM10.
- Filtr fotokatalityczny – pod wpływem światła UV utlenia zanieczyszczenia, zamieniając je w wodę i CO2. Ubocznym produktem tej reakcji jest ozon. Część lotnych związków organicznych jest rozkładana do formaldehydu. Oba związki są niekorzystne dla zdrowia człowiek. Dlatego ten rodzaj filtra powinien być stosowany w połączeniu z filtrem węglowym lub HEPA.
- Filtr elektrostatyczny – wyłapuje pyły PM 2,5 i alergeny. Jest tani w eksploatacji. Jednak w porównaniu do filtrów HEPA jego skuteczność jest stosunkowo niska.
- Filtr wodny – część zanieczyszczeń wyłapywana jest przez wodę. Ten rodzaj filtracji ma niską skuteczność działania. Poza tym wymaga regularnej wymiany wody. W przeciwnym razie rozwiną się w niej groźne bakterie.
- Filtr z jonami srebra – włóknina nasączona środkiem z jonami srebra usuwa bakterie, wirusy i grzyby.
- Filtr przeciwdrobnoustrojowy – występuje w postaci siateczki na powierzchni filtra HEPA, skutecznie wyłapując drobnoustroje.
Filtr HEPA. Fakty i mity
- Niektórzy błędnie twierdzą, że filtry HEPA zatrzymują zanieczyszczenia większe od 0,3 mikrometra, a z mniejszymi już sobie nie radzą.
- W rzeczywistości chodzi o to, że filtry HEPA w 99,5% filtruje cząstki 0,3 mikrometra.
- Z większymi i mniejszymi cząstkami filtry radzą sobie równie dobrze, a nawet lepiej.
Czym się kierować przy wyborze oczyszczacza?
- Wielkość urządzenia – na rynku można znaleźć różne oczyszczacze. Ich wielkość dobierzesz według potrzeb i kubatury pomieszczenia.
- Powierzchnia działania – określa powierzchnię działania danego oczyszczacza. Zwykle odnosi się do pomieszczenia o standardowej wysokości około 2,5 metra.
- Regulacja prędkości działania – oczyszczacz to urządzenie, które pracuje przez wiele godzin w ciągu doby. Ważne, by jego praca nie przeszkadzała nam w wykonywaniu codziennych zadań czy w odpoczynku.
- Głośność urządzenia – pozwoli Ci ustawić urządzenie w sypialni czy pokoju dziecka. Nie musisz się obawiać o zakłócanie snu. W tym trybie oczyszczacz działa na najniższej mocy, a wyświetlacz jest przygaszony.
- Tryb nocny – pozwoli Ci ustawić urządzenie w sypialni czy pokoju dziecka. Nie musisz się obawiać o zakłócanie snu. W tym trybie oczyszczacz działa na najniższej mocy, a wyświetlacz jest przygaszony.
- Programator czasowy (timer) – urządzenie włączy lub wyłączy się automatycznie po danym czasie.
- Czujnik zużycia filtrów – pokazuje, kiedy należy wymienić filtry. Jest to zwykle czujnik czasowy. Sygnalizuje wymianę filtra na podstawie tego, jak długo jest użytkowany. Ten czujnik nie określa faktycznego poziomu zużycia filtra. Jeśli włączasz urządzenie rzadko, to możesz ze spokojem korzystać z filtra dłużej, niż sugeruje to urządzenie. Jeśli używasz go regularnie, to wymień filtr.
Dodatkowe funkcje oczyszczaczy powietrza
- Jonizator – wytwarza jony ujemne, likwidując wirusy, bakterie, zarodniki pleśni i grzybów. Jony ujemne niejako „dociążają” zanieczyszczenia krążące w powietrzu, powodując ich opadanie na podłogę. Jonizator dodatkowo utrzymuje równowagę kationowo – anionową w pomieszczeniach, zapewniając dobre samopoczucie.
- Ozonator – oczyszcza powietrze w pomieszczeniu za pomocą aktywnego tlenu będącego utleniaczem, usuwając bakterie, pleśnie i grzyby oraz nieprzyjemne zapachy. Miej na uwadze, że ozon jest gazem toksycznym w nadmiarze i nigdy nie wolno przebywać w pomieszczeniu, kiedy ta funkcja jest włączona. Po ozonowaniu należy wietrzyć pomieszczenie przez co najmniej pół godziny.
- Nawilżacz – zadba o właściwą wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Zapobiega przesuszaniu skóry i śluzówek. Przyda się zwłaszcza w okresie grzewczym. Może działać na zasadzie ultradźwięków lub ewaporacji.
- Lampa UV – usuwa wirusy i bakterie. Lampa UV jest niezbędna do poprawnego działania filtra fotokatalitycznego. Bez niej zastosowany w urządzeniu filtr jest praktycznie bezużyteczny.
- Ogrzewanie – niektóre modele mają funkcję ogrzewania powietrza.
- Chłodzenie – niektóre nawilżacze potrafią delikatnie chłodzić powietrze, co przyda się w sezonie letnim.
- Sterowanie za pomocą pilota lub aplikacji mobilnej – możesz obsługiwać urządzenie, leżąc wygodnie na kanapie. Aplikacja na telefon umożliwi zdalne kontrolowanie urządzenia przez Wi-Fi gdziekolwiek jesteś.
- Czujnik zanieczyszczenia powietrza – urządzenie skanuje powietrze. Sprawdza jego stan i poziom zanieczyszczenia.
- Tryb pracy inteligentnej – urządzenie automatycznie dobiera parametry pracy.
- Wskaźnik temperatury – umożliwi Ci kontrolę warunków w pomieszczeniu.
- Wskaźnik wilgotności powietrza – pozwala na zmierzenie poziomu wilgotności powietrza.
Jak określić wydajność oczyszczacza?
Gdzie ustawić oczyszczacz powietrza?
Tak | Nie |
|
|
Co daje oczyszczacz powietrza?
- Zmniejszyć objawy alergii
- Usunąć nieprzyjemne zapachy i woń dymu papierosowego
- Poprawić samopoczucie i zapewnić lepszy sen
- Oczyścić powietrze w sypialni chorej osoby, zmniejszając ryzyko rozprzestrzeniania się infekcji
- Zmniejszyć ilość kurzu na meblach
- Zmniejszyć ilość włosów i sierści na podłodze i dywanie