Jaki nawilżacz powietrza wybrać?

 
21.09.2022
Doradca Yoer
 
12 minut czytania | Redaktor Naczelny Adrian Kazer
Okres jesienno-zimowy jest już w pełni. Powoli rozpoczyna się sezon grzewczy, a to oznacza nadmiernie wysuszone powietrze w naszych domach. Dla naszego organizmu zbyt suche powietrze może powodować różne dolegliwości i znaczny spadek odporności.
 
Nasilają się objawy bólu gardła, kaszlu, zapalenia zatok, a nawet kataru. Nasza skóra i włosy stają się mocno przesuszone, usta spierzchnięte, a oczy zaczerwienione.
 
W tym okresie nawet nasze samopoczucie jest pogorszone. Stajemy się ospali, zmęczeni, niewyspani, mamy problemy z koncentracją. Okres grzewczy powoduje także wzrost stężenia kurzu w powietrzu, co sukcesywnie zwiększa reakcje związane z alergią.
 
Przesuszone powietrze nie tylko dla nas jest zagrożeniem. Nasze pupile i rośliny mogą także odczuwać zmiany wilgotności powietrza. Zwierzęta mogą gubić dużo sierści, a liście naszych kwiatów będą szybko więdnąć.
 
Jeśli za wszelką cenę chcesz uniknąć negatywnych skutków oddychania nadmiernie przesuszonym powietrzem, to warto dowiedzieć się, jak sukcesywnie z tym walczyć. Najlepszym sposobem jest kupno nawilżacza powietrza.
 
W dzisiejszym artykule przybliżymy działanie nawilżacza. Wykażemy rodzaje i najważniejsze cechy, jakie powinien mieć. Dowiesz się, jak działa nawilżacz, jakie są ich rodzaje, a nawet gdzie najlepiej go postawić w swoim domu.

Po co nawilżacz powietrza?

 
Okres grzewczy to czas, kiedy w naszych domach wilgotność powietrza może zmniejszyć się nawet o połowę. Niska wilgotność może prowadzić do różnych problemów, jakie związane są z górnymi drogami oddechowymi.
 
Nawilżacz powietrza pomaga odpowiednio nawilżyć pomieszczenie, w którym aktualnie przebywamy. Bardzo dobra wilgotność powietrza pomaga w codziennym funkcjonowaniu. Dzięki nawilżaczom nasz komfort senny ulega znacznej poprawie, a problem suchej skóry i przesuszonych włosów kompletnie znika.
 
Wszystkie nawilżacze wykorzystują wodę, aby mogły spełniać swoją funkcję. Jeśli nawilżacz ma w swoim wyposażeniu filtr wapienny, to możesz bez obaw wlać nawet wodę kranową. Z kolei jeśli urządzenie te jest pozbawione tego filtra, to konieczne jest korzystanie wody destylowanej.
 
Nawilżacze działają w zależności od rodzaju, który dla siebie wybraliśmy. Mówiąc ogólnie, wytwarzają parę wodną, która pomaga zwiększyć wilgotność w naszych pomieszczeniach. Dzięki nim nawet alergicy i astmatycy mogą oddychać swobodniej.

Sprawdź także: Jaki nawilżacz powietrza dla dziecka?

zielone-kwiaty-rośliny-nawilżacz-powietrza-para-wodna-mgiełka-nawilżanie-atmosfera-kuchnia-sprzęt-urządzenie

Nawilżacz powietrza – rodzaje

 
Należy wyróżnić 4 typy nawilżaczy:
  • Nawilżacze ewaporacyjne — są powszechnie nazywane dyfuzyjnymi. Ewaporacja należy do najbardziej naturalnej i zdrowej metody nawilżania powietrza. Nawilżacze powietrza ewaporacyjne składają się z wymiennej maty lub obrotowych dysków, wentylatora i zbiornika na wodę.
Przez matę przepuszczane jest suche powietrze, jakie zostało zassane przez urządzenie. Mata skutecznie wyłapuje kurz i pyłki z otoczenia. Dzięki temu nawilżacz działa zarówno nawilżająco, jak i oczyszczająco na otoczenie. Działanie nawilżacza powietrza ewaporacyjnego nie jest uciążliwe dla nikogo, nawet dla zwierząt. Jednak należy zwrócić uwagę na fakt, że działa głośniej, w porównaniu do innych nawilżaczy. 
 
Większość nawilżaczy ewaporacyjnych znajdziesz w wersji do postawienia na biurko. W nawilżaczach tych znajdziesz między innymi filtr HEPA i filtr wodny.

 

home-office-nawilżacz-powietrza-nawilżanie-powietrza-praca-obowiązki-nauka-laptop-sprzęt-urządzenie

 

  • Nawilżacze ultradźwiękowe — tworzą fale dźwiękowe o wysokich częstotliwościach, które rozbijają krople wody na mikroskopijne cząsteczki. Dzięki temu z nawilżaczy przedostaje się delikatna i orzeźwiająca mgiełka.
Nawilżacz ten nie zwiększa temperatury powietrza, co oznacza, że możesz korzystać z niego nawet podczas upałów. Nawilżacz potrafi także bardzo cicho pracować. Dzięki temu możesz postawić go nawet w sypialni.
 
Jest to popularny typ nawilżaczy, idealny dla dzieci. Jednak warto podkreślić, że są nieodpowiednie dla właścicieli zwierząt domowych. Ultradźwięki, jakie emituje nawilżacz, mogą być dla nich mocno uciążliwe.
 
Idealnym przykładem jest ultradźwiękowy nawilżacz powietrza Aqualio, który ma wiele przydatnych i ułatwiających użytkowanie funkcji.
 
Nawilżacze ultradźwiękowe są dostępne w dwóch wersjach – stojącej i biurkowej. Nawilżacze te mają różne filtry. Możesz spotkać się z filtrem ceramicznym, HEPA, nawilżającym węglowym, wodnym a nawet filtrem z jonami srebra.

 

nawilżacz-powietrza-czarny-yoer-kwiaty-rośliny-nawilżanie-powietrza-wyświetlacz-led-sprzęt-urządzenie

 

  • Nawilżacze parowe — to inaczej nawilżacze grzewcze lub termiczne. Mają wbudowaną grzałkę, która podgrzewa wodę, aż do jej wrzenia. Tak rozgrzana woda przeistacza się w ciepłą parę wodną.
Nawilżacz parowy z uwagi na emitowanie w przestrzeń ciepłej pary wodnej może nieznacznie podnieść temperaturę w pomieszczeniu. Z uwagi na gorącą parę istnieje ryzyko poparzenia się nią, dlatego są nieodpowiednie dla domów, w którym na co dzień przebywają dzieci i zwierzęta.
 
Gorąca para wodna ma swoje plusy; w procesie wrzenia dochodzi do usuwania z wody bakterii i innych drobnoustrojów. Dzięki temu możesz cieszyć się z czystego powietrza.
 
Nawilżacze parowe nie są drogie, ale podczas pracy pobierają bardzo dużo energii elektrycznej. Mają dużą wydajność nawilżania, ale należy pamiętać o ich regularnym czyszczeniu.
 
Nawilżacze parowe znajdziesz głównie w wersji do postawienia na biurko. Nawilżacze parowe mają przede wszystkim filtr wodny. Urządzenia te bardzo często służą w celach aromaterapii.
  • Nawilżacze ceramiczne — należą do tradycyjnych nawilżaczy powietrza na kaloryfer. To naczynia wykonane z ceramiki, do których wlewa się wodę. Tak przygotowany nawilżacz wystarczy, że powiesisz na swoim grzejniku, a pod wpływem ciepła, woda wewnątrz zacznie parować.
Nawilżacze powietrza na kaloryfer są bardzo proste w obsłudze – wystarczy, że regularnie będziesz dolewać do niego wodę. Są także najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem, ponieważ woda w środku paruje samoczynnie, bez korzystania z energii elektrycznej. Jednak w pojedynkę mogą nie zaspokoić Twoich potrzeb mających na celu zwiększenie wilgotności w pomieszczeniu. Dlatego dla zwiększenia efektywności warto zawiesić więcej niż jedno naczynie.

Sprawdź: Co daje nawilżacz powietrza?

zielone-kwiaty-doniczkowe-rośliny-kot-rudy-właściciel-głaszcze-kota-zadowolenie-relaks-nawilżacz-powietrza-nawilżanie-powietrza

Jaki nawilżacz powietrza wybrać?

 
Wybierz taki nawilżacz powietrza, który ma:
    • odpowiednią moc — optymalny poziom nawilżacza to 40 W. Dogodny poziom mocy pozwoli na zaoszczędzenie sporej ilości domowego budżetu, jaki przeznaczamy na zużycie energii elektrycznej.
    • niski poziom hałasu — najlepszy poziom głośności w nawilżaczu to 22dB. Dzięki temu nie musisz martwić się o jego głośne działanie i o swój spokojny sen.
    • wysoką wydajność — wydajny nawilżacz to taki, który podczas 1 godziny pracy pobiera 350 ml wody na najwyższej mocy. Możesz cieszyć się długim nawilżaniem swojego pomieszczenia.
    • automatyczny higrostat i higrometr — kontrolują wybrany poziom wilgotności powietrza w zakresie od 40 do 80% RH. Higrostat w razie nagłej potrzeby automatycznie włącza lub wyłącza urządzenie. Dzięki temu zoptymalizujesz zużycie prądu.
    • dużą pojemność zbiornika — optymalna pojemność zbiornika to 4,5 litra. Imponująca pojemność pozwala pracować nawilżaczowi nawet do 32 godzin. Wyjmowany, półprzezroczysty zbiornik ułatwi Ci nalewanie wody i sprawdzenie jej poziomu.
    • dwuczęściową dyszę obrotową — optymalny zakres obrotu dyszy to 360 stopni. Pozwala ukierunkować wytwarzającą się rześką mgiełkę w dwie różne strony jednocześnie.
    • ceramiczny filtr antybakteryjny — zapobiega namnażanie się drobnoustrojów w zbiorniku z wodą. Dzięki temu możesz wydłużyć okres użytkowania nawilżacza oraz z łatwością go wyczyścić i odkamieniać.

 

nawilżacz-powietrza-biały-nawilżanie-powietrza-kwiat-zielony-rośliny-doniczkowy-ustawianie-poziomu-nawilżenia

 

  • tryb podgrzewania wody — pozwala ustawić tryb grzania. Tryb ten ułatwia wytwarzanie mgiełki, kiedy jest używana zimna woda o temperaturze około 5°C.
  • tryb nocny — nawilżacz działa na najniższej mocy, nie wydając głośnych dźwięków. Tworzy mgiełkę w małych ilościach, a większość ikon na wyświetlaczu zostaje wygaszonych. To samo dotyczy lampki nocnej, która po włączeniu trybu nocnego zostaje wyłączona. Tryb ten pozwoli Ci zasnąć bez żadnych zakłóceń.
Sprawdź: nawilżacz powietrza Aqualio, który idealnie nawilża powietrze nawet w nocy.
    • cyfrowy wyświetlacz LED — pokazuje informacje o aktywnych trybach pracy nawilżacza. Dzięki temu wiesz dokładnie, jakie konkretne tryby pracy zostały włączone.
    • dotykowy panel sterowania — możesz intuicyjnie kontrolować funkcjami urządzenia. Na dotykowym panelu sterowania są dostępne wszystkie funkcje nawilżacza.
    • pilot zdalnego sterowania — pozwala na wprowadzenie ustawień na odległość podczas pracy nawilżacza. Dzięki niemu kontrolujesz nim bez zbędnego podnoszenia się z wygodnego fotela.
    • funkcję Wi-Fi — kontrolowanie nawilżacza na odległość za pomocą aplikacji mobilnej jest wyjątkowo wygodne. Nie będąc jeszcze w domu, możesz włączyć nawilżacz w kilka chwil. Po powrocie przywita Cię orzeźwione i lekkie powietrze.
    • programator czasowy — zazwyczaj jest 12-godzinny. Timer pozwala zaprogramować czas pracy urządzenia zgodnie z Twoimi osobistymi potrzebami. W niektórych modelach dostępny jest także 4,8, a nawet 14-godzinny programator czasowy.

 

nawilżacz-powietrza-ultradźwiękowy-biały-yoer-kwiaty-rośliny-kubki-filiżanki-nawilżacz-z-wyświetlaczem-led

 

  • poziomy intensywności powietrza — pozwolą na kontrolowanie poziomu wilgotności w pomieszczeniu. Dzięki temu zadbasz o zużycie energii elektrycznej. Jest ich zazwyczaj 3:
    • niski — 140 ml/h,
    • średni — 160 ml/h,
    • wysoki — 350 ml/h.
  • aromaterapię — pozwala wypełnić Twój pokój ulubionym zapachem. Zazwyczaj znajduje się z boku nawilżacza. Wystarczy, że wlejesz kilka kropel olejku eterycznego na wysuwaną tackę.
Więcej na ten temat pisaliśmy na łamach naszego eksperckiego bloga: Aromaterapia zalety i wady.
  • jonizację powietrza — jony ujemne neutralizują jony dodatnie, które wprawiają w ruch wszelkie zanieczyszczenia. Nawilżacz z funkcją jonizacji powietrza sprawia, że kurz i inne drobnoustroje opadają na ziemię, nie krążąc w powietrzu.
Najonizowane ujemnie powietrze pozytywnie wpływa na wszystkich, zwłaszcza na domowników zmagających się z astmą lub migreną. Czyste powietrze sprawi, że Twój sen znacznie się poprawi.
    • termometr — mierzy temperaturę powietrza w pomieszczeniu. Dzięki temu nawilżacz nieustannie nadzoruje aktualne warunki otoczenia.
    • czujnik poziomu wody — potrafi automatycznie wyłączyć oczyszczacz, kiedy zabraknie wody w wyjmowanym zbiorniku. Sygnał dźwiękowy poinformuje Cię o jej braku.
    • ciepłą/zimną mgiełkę — możesz wybrać rodzaj mgiełki, którą aktualnie ma generować nawilżacz. Dzięki temu dostosujesz ją do swoich aktualnych potrzeb.

 

nawilżacz-powietrza-nawilżanie-powietrza-olejek-eteryczny-aromaterapia-zmysły-węchu

 

  • filtr wylotowy powietrza — inaczej filtr gąbkowy. Chroni nawilżacz przed przedostaniem się różnego rodzaju zanieczyszczeń mechanicznych, np. kurzu, sierści czy włosów. Filtr ten jest wyjmowany, wobec czego możesz go bez problemu wyczyścić.
  • lampkę nocną — znajduje się w dużym zbiorniku na wodę. Podświetla półprzezroczysty zbiornik z wodą, dzięki temu z nawilżacza wytwarza się delikatne światło. Możesz ją w dowolnym momencie włączyć lub wyłączyć.
  • kompaktowe rozmiary — nawilżacz o niezbyt dużych rozmiarach możesz postawić, gdziekolwiek zechcesz, nawet na szafce nocnej. Bardzo dobre nawilżacze powietrza o niewielkich rozmiarach są wydajne i skuteczne.
  • antypoślizgowe nóżki — chronią przed przypadkowym przewróceniem nawilżacza, a co najważniejsze przed wylaniem wody ze zbiornika.
  • wygaszanie wyświetlacza — opcja, która umożliwia wyłączenie wyświetlacza, dzięki temu nie musi on być przez cały czas włączony.
  • unikalny wygląd — ważne, aby nawilżacz miał nowoczesny i elegancki design. Wtedy będzie pasować do każdego wnętrza.
  • niewielką wagę — optymalna waga biurkowego nawilżacza to około 2 kg. Dzięki niewielkiej wadze możesz przenieść urządzenie wszędzie, bez zbędnego wysiłku.

Sprawdź: Jaki nawilżacz powietrza do roślin?

nawilżacz-powietrza-nawilżanie-powietrza-kobieta-leży-na-podłodze-miło-spędza-czas-relaks-odprężenie-dużo-zielonych-roślin-doniczkowych-kwiatów-odpoczynek-aromaterapia

Zasilanie nawilżaczy powietrza

 
  • akumulatorowe — nawilżacze działają bez podłączenia do prądu od kilku do kilkunastu godzin. Po rozładowaniu możesz podłączyć urządzenie do prądu na kilka godzin, aż całkowicie się naładuje. Po naładowaniu możesz znów korzystać z nawilżacza.
  • bateryjne — nawilżacz działa dzięki zwykłym lub słonecznym bateriom. Działają do momentu wyczerpania baterii. Gdy baterie przestaną już działać, to konieczna jest ich wymiana.
  • sieciowe — polega na podłączeniu nawilżacza do sieci elektrycznej. To najpopularniejszy rodzaj zasilania urządzeń.
  • USB — możesz podłączyć nawilżacz do innych urządzeń ze specjalnym portem na USB. Wejście te znajdziesz np. przy komputerze czy laptopie.

 

rośliny-zielone-doniczkowe-dbanie-pielęgnacja-roślin-wycieranie-liści-chusteczką-dbałość-o-kwiaty

Sterowanie nawilżaczy powietrza

 
  • elektroniczne — kontrolowanie jest możliwe dzięki zwykłym lub dotykowym przyciskom. Jest to bardzo precyzyjny rodzaj sterowania urządzeń.
  • bateryjne — kontrolowanie dzięki pokrętłom lub przyciskom. Najczęściej znajdziesz je na panelu sterowania różnych urządzeń.
  • sieciowe — sterowanie na odległość od kilku do nawet kilkunastu metrów. Dzięki temu możesz kontrolować urządzeniem bez zbędnego poruszania się z wygodnej kanapy.
  • Zdalne na Wi-Fi — wykorzystuje do tego domową sieć. Dzięki zainstalowanej aplikacji mobilnej możesz włączyć urządzenie, siedząc jeszcze w pracy, daleko od domu.

 

sterowanie-zdalne-aplikacja-mobilna-sterowanie-na-wifi-nawilżacz-powietrza-nawilżanie-powietrza

Gdzie postawić nawilżacz powietrza?

 
Nawilżacz powietrza możesz postawić:
  • na podłodze,
  • na blacie,
  • na półce,
  • w sypialni,
  • w pokoju dziecięcym,
  • w biurze,
  • w salonie.
Nawilżacze najczęściej są postawiane w pokojach, z których najczęściej korzystamy. Najlepiej nie ustawiać nawilżaczy w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności powietrza, np. w łazience. Pamiętaj także, żeby nawilżacze były oddalone od ściany, ponieważ może dojść do zawilgocenia ścian.

 

nawilżacz-powietrza-biały-nawilżanie-powietrza-aromaterapia-para-wodna-mgiełka

Ile kosztuje nawilżacz powietrza?

 
Ceny nawilżaczy powietrza są zróżnicowane. Te ceramiczne, do powieszenia na kaloryfer znajdziesz już za około 15 złotych. Na rynku są dostępne także nawilżacze elektryczne biurkowe za około 17 złotych, z możliwością podłączenia do USB.
 
Jednak te najtańsze modele mogą nie do końca sprostać Twoich wszystkich oczekiwań. Tańsze nawilżacze elektryczne mogą szybko się zepsuć, a z kolei te na kaloryfer nie są wydajne.
 
Cena bardzo dobrych nawilżaczy powietrza to koszt rzędu od 150 do 350 złotych. Nawilżacze o takiej półce cenowej mają wiele przydatnych funkcji, do których możemy zaliczyć automatyczny higrostat, ceramiczny filtr antybakteryjny, programator czasowy, a nawet czujnik poziomu wody.
 
Oczywiście na rynku dostępne są także droższe modele, nawet za kilka tysięcy złotych. Z pewnością znajdziesz dla siebie model, który sprosta Twoim oczekiwaniom i nie nadwyręży mocno Twojego budżetu.

Podziel się na social media