Kilka powodów, które przekonają Cię do picia kawy
02.09.2021
Doradca Yoer
Wielu mieszkańców globu zaczyna dzień od kubka capuccino czy filiżanki espresso. To poranny rytuał i sposób na pobudzenie organizmu. Kawa wciąż pozostaje jednym z najpopularniejszych napojów.
Jeśli jesteś kawoszem, a każdy dzień zaczynasz od filiżanki ulubionego napoju, to ten artykuł jest skierowany do Ciebie. Znajdziesz tutaj nowe inspiracje. Dowiesz się więcej o kawie i poznasz jej historię.
Skąd pochodzi kawa?
- Wbrew pozorom kolebką kawy nie jest ani Turcja, ani Włochy, ani nawet Brazylia, czyli największy producent tego surowca na świecie. Kawowiec pochodzi z Afryki, a dokładniej Etiopii. Owoce tej rośliny rosły dziko, ale były znane i wykorzystywane przez miejscowych.
- Kawa przedostała się z Afryki do świata arabskiego, gdzie opracowano metodę prażenia nasion i wytwarzania z nich napoju. Wcześniej używano tylko zielonych nasion. Ważnym ośrodkiem handlowym stał się port Mokka na Morzu Czerwonym.
- Pierwsze kawiarnie powstały w XVI wieku w Konstantynopolu (ob. Stambuł). Turcy polubili kawę, a Imperium Osmańskie stało się kawowym mocarstwem. To właśnie znad Bosforu czarne złoto przedostało się do Europy Zachodniej.
- Nazwa „kawa” wywodzi się od arabskiego „kahwe” lub tureckiego „kahve”.
- Warto wspomnieć, że na okres rozwoju kawiarni przypada także czas rozkwitu prasy. W takich miejscach rodziła się idea rewolucji francuskiej czy powstania listopadowego.
Polak wymyślił kawę z mlekiem?
Kawa w Polsce
- Za sprawą Turków kawa pojawiła się w Polsce pod koniec XVII wieku. Choć na samym początku nowy napój uważano raczej za niesmaczny, to jego miłośnikiem był król Jan III Sobieski.
- Pierwsza kawiarnia (tzw. kafehauz) powstała w Gdańsku. Dzięki połączeniu morskiemu Pomorze stało się kolebką kawy. Duża rolę odgrywał tam handel z Holendrami, który uprawiali kawę w swoich koloniach.
- W 1724 roku pierwszy lokal w stolicy otworzył dworzanin króla Augusta II Mocnego. Jednak Polacy niechętnie sięgali po „zamorską truciznę” i biznes szybko splajtował. Lepiej poradziła sobie kawiarnia Henriego Duvala.
- Kultura picia ciemnego napoju rozwinęła się w Polsce na dobre pod koniec XVIII wieku. Kawiarnie stały się miejscem spotkań i dysput kulturalno-politycznych. Polskim specjałem stała się mocna kawa z dodatkiem tłustej śmietanki.
Najpopularniejsze rodzaje kawy
- Espresso – oznacza sposób przygotowywania kawy w ekspresie ciśnieniowym i nazwę samego napoju. Espresso jest doskonałą baza do tworzenia innych rodzajów aromatycznego naparu.
- Espresso doppio – to po prostu podwójne espresso w nieco większej filiżance. Najczęściej serwowane ze szklanką wody niegazowanej.
- Ekspres ciśnieniowo-przelewowy YOER Doppio znajdziesz pod tym linkiem: Ekspres doppio
- Americano – ta odmiana kawy wywodzi się z Włoch. Swoją nazwę zawdzięcza amerykańskim żołnierzom albo turystom, dla których zwykłe espresso było zbyt intensywne i rozcieńczali je wrzątkiem.
- Cappuccino – włoski klasyk. Nazwa cappuccino wywodzi się od zakonu kapucynów, a konkretniej ich brązowych habitów zwanych cappuccini. Na Półwyspie Apenińskim napój pija się do południa, najczęściej przy śniadaniu. Składa się z espresso, spienionego mleka i szczypty kakao.
- Macchiato – espresso delikatnie muśnięte spienionym mlekiem. Słowo „macchiato” oznacza w języku włoskim „poplamiony”.
- Latte Macchiato – napój kawowy, który powstaje przez powolne dolanie filiżanki espresso do mleka. Taka kawa powinna składać się z trzech kolorowych warstw: na dole mleko, pośrodku espresso, a na górze mleczna pianka.
- Flat White – kawa pochodzący z Antypodów. Podwójne espresso zalewa się spienionym mlekiem, a na górze powstaje charakterystyczna pianka. To idealna propozycja dla osób, które cenią sobie mleczy smak i mocny, kawowy aromat.
- Mokka (Mocha) – jeden z wariantów Latte. Skomponowana z espresso, gorącego mleka oraz czekolady. Nazwa wzięła się od jemeńskiego portu Mokka, o którym więcej pisaliśmy w pierwszym akapicie.
- Breve – rodzaj kawy, który swoją popularność zdobył w Stanach Zjednoczonych. Przygotowany jest z espresso i ubitego mleka ze śmietanką. Zapewnia kremowy, niemal aksamitny smak.
- Ekspresy ciśnieniowe YOER Breve znajdziesz tutaj: Ekspres ciśnieniowy Breve
- Frappé – najpopularniejszy rodzaj kawy mrożonej na świecie. Po raz pierwszy ten napój sporządził grecki pracownik jednej ze znanych firm. Oczywiście przypadkowo, kiedy na targach nie miał dostępu do ciepłej wody. To właśnie kraj demokracji jest symbolem frappé. Przygotowanie jest niezwykle proste. Potrzebujemy tylko kawę rozpuszczalną, wodę, mleko, cukier i kostki lodu.
- Kawa po irlandzku – rozgrzewający napój sporządzony z mocnej kawy, bitej śmietany, brązowego cukru i irlandzkiej whisky. Historia głosi, że kawa po irlandzku powstała przez zupełny przypadek. Przez złą pogodę na lotnisko Shannon zawrócił samolot z Amerykanami. Właściciel kantyny poczęstował zmarzniętych i niezadowolonych pasażerów takim eliksirem, a wieść rozniosła się za Ocean.
Najpopularniejsze ziarna kawy
- Arabika – nie dajcie się zmylić nazwą. Arabika pochodzi z Afryki. Zajmuje nawet do 70% światowego rynku. Charakteryzuje się większą liczbą aromatów, a także przyjemnym smakiem. Ten rodzaj krzewu uprawia się w terenach górzystych, ponieważ wymaga niższych temperatur.
- Robusta – cechuje się wysoką zawartością kofeiny oraz niezwykle intensywnym, gorzkawym smakiem. Jej uprawa jest zdecydowanie łatwiejsza niż arabiki, ponieważ daje zdecydowanie większe plony. Krzewy są odporne na choroby i lepiej znoszą cieplejszy klimat.
- Liberika (kawa liberyjska) – jest mniej aromatyczna. Wyróżnia się bardzo gorzkim, lekko czekoladowym smakiem. Stanowi jednak tylko 1% uprawy kawy na świecie.
Co wpyłwa na smak kawy?
- Palenie jasne – takie ziarna cechuje delikatny smak i większa kwaskowość.
- Palenie średnie – najpopularniejszy poziom wypalenia ziaren. Charakteryzuje się balansem między kwaskowością, a goryczą. Poziom kofeiny zachowuje żądaną wartość.
- Palenie ciemne – kawa nabiera wyraźniej goryczy, aromat jest ciężki.
- Palenie bardzo ciemne – dominuje gorycz kosztem niemal całkowitego wyeliminowania kwaskowości. Zmniejsza się zawartość kofeiny, a pojawiają się nuty czekolady i orzecha.
Kto pije najwięcej kawy na świecie?
Najdroższa kawa na świecie
- Kopi Luwak – do niedawna najdroższa kawa na świecie. Pozyskiwana jest z odchodów łaskuna palmowego. Zwierzę chętnie zjada owoce kawowce, ale trawi tylko sam miąższ. Wydalone ziarna wyróżniają się brakiem goryczki i łagodnym aromatem.
- Niestety część mieszkańców łowi łaskuny i trzyma je w ciasnych klatkach. Według niektórych ten rodzaj kawy uznawany jest za nieetyczny. Kilogram kosztuje nawet do 400$ (około 1550 złotych).
- Black Ivory – rocznie produkuje się tylko kilkadziesiąt kilogramów tej kawy (1kg kosztuje 1100$ ≈ 4200 złotych). Słonie karmione są owocami kawowca. Większość ziaren ulega zniszczeniu w brzuchu ssaka lub gubi się w dżungli, bo zwierzęta nie są trzymane w niewoli. Te zebrane charakteryzują się unikalnym smakiem.
- Warto dodać, że kawa powstaje przy współpracy z Azjatycką Fundacją Słoni. Owoce są tylko dodatkiem do słoniowej diety, a zwierzęta mają finansowaną opiekę zdrowotną. Za projekt odpowiada kanadyjski biznesman Blake Dinkin.
- Kawa z płatkami złota – na filiżankę cappuccino z płatkami 24-karatowego złota trzeba wybrać się do Abu Zabi, a konkretniej do hotelu Emirates Palace. Za taką przyjemność musimy jednak słono zapłacić (75 złotych).