Jaki ekspres ciśnieniowy do kawy wybrać?
12.10.2022
Doradca Yoer
Każdego poranka kawa systematycznie stawia nas na nogi. Bogaty w aromaty i odpowiednio uwarzony napój może poprawić nasze samopoczucie nawet na kilka cennych godzin.
Kawa z ekspresu jest doskonałym do tego przykładem. Jej smak jest często niepowtarzalny, zwłaszcza dla miłośników kawy. Jednak bardzo często zastanawiamy się, jaki ekspres będzie najodpowiedniejszy.
Zanim przystąpisz do kupienia konkretnego modelu, warto zapoznać się z ogólnymi zasadami działania tych urządzeń. Dzięki temu dopasujesz ekspres pod swoje potrzeby.
W dzisiejszym artykule poznasz zasadę działania ekspresów ciśnieniowych. Dowiesz się, jakie są ich rodzaje oraz jaki ciśnieniowy ekspres do domu wybrać. Po przeczytaniu artykułu będziesz wiedzieć, czy warto kupić ekspres ciśnieniowy.
Angelo Moriondo, był włoskim wynalazcą, któremu historia przypisuje opatentowanie najwcześniej znanego ekspresu w 1884 roku. Jego urządzenie wykorzystywało parę wodną i wrzącą wodę, aby skutecznie zaparzyć aromatyczną kawę.
Jednak na tym historia wynalazcy się kończy, ponieważ więcej nie wiadomo o jego poczynaniach. Dopiero potem Luigi Bezzera zaprezentował bardzo podobną maszynę z wprowadzonymi kilkoma ulepszeniami. Ostatecznie to jemu przysługuje się oficjalne wynalezienie ekspresu.
W wynalazku tym bojler z wodą podgrzewany był przy pomocy palników. Woda pod wpływem gorąca zaczęła parować, tworząc wyższe ciśnienie. W pewnym momencie rozgrzana woda przedostawała się przez zawór, pod którym była podpięta kolba wraz z kawą.
Jednak mimo to urządzenie miało kilka wad, które utrudniały korzystanie. Ostatecznie Luigi skonstruował kilka prototypów, ale nie miał środków, które spożytkowałyby jego dalsze pomysły.
W 1902 roku Desidero Pavoni postanawia wykupić prawa patentowe od Bazzery. Desidero postanowił ulepszyć ją w kilku aspektach. Między innymi wynalazł zawór, dzięki któremu ciśnienie wody można było zacząć kontrolować. Stworzył także dyszę, dzięki której zyskano dostęp do gromadzącej się wewnątrz pary wodnej.
W 1906 roku urządzenie zostało wystawione w na targach w Mediolanie jako „caffee espresso”. Po targach maszyna zyskała na popularności, na początku we Włoszech, a z czasem na całym kontynencie.
Problem z ciśnieniem zaczął znikać dopiero po II wojnie światowej. Achille Gaggia stworzył urządzenie, w którym podgrzewana woda z bojlera była wtłaczana do cylindra. Następnie dzięki specjalnej dźwigni był przesuwany tłok w cylindrze. Dzięki temu woda była przetłaczana przez kolę z kawą pod o wiele wyższym ciśnieniem.
Poza podwyższonym ciśnieniem na kawie pojawiała się delikatna pianka („crema”), która dotąd oznacza wysokiej jakości napój.
W latach 60. Ernesto Falenta, skonstruował Faemę E61. W tym urządzeniu pompka zasysała wodę z sieci wodnej, a przez miedziane rurki była ona przesyłana do bojlera. Z kolei wpięty wymiennik ciepła miał za zadanie utrzymywać odpowiednią temperaturę.
Faema E61 miał mniejsze rozmiary i bardziej nowoczesny design. Dzięki temu bardzo szybko rozprzestrzenił się po Włoszech. Model ten stał się kultowym i bardzo wpływowym ekspresem w historii.
Może Cię także zainteresować artykuł: Rodzaje kaw z elektrycznego ekspresu do kawy - poznaj najpopularniejsze typy
Podstawowy ekspres ciśnieniowy do domu zwykle jest wyposażony w kolbę i zbiornik na wodę. Do kolby z kolei wsypuje się zmieloną wcześniej kawę. Potem należy ją wyrównać i odpowiednio ubić. Miarka z ubijakiem najlepiej sprawdzi się do tego typu czynności.
Kawa w ekspresie przyrządzana jest pod ciśnieniem. Woda jest pobierana ze zbiornika, następnie jest podgrzewana i wtłaczana do kolby. Cały proces odbywa się bardzo szybko, a gorący napój jest bogaty w niepowtarzalny smak i aromat.
Ekspres do kawy ciśnieniowy Mousso jest przykładem bardzo dobrego urządzenia, dzięki któremu zyskasz codziennie świeżą i aromatyczną kawę.
Niektóre modele mają także w wyposażeniu dyszę do spieniania mleka, a nawet osobny zbiornik na mleko. Dzięki temu możesz przygotować nie tylko mocne espresso, ale także delikatne Latte, czy apetyczne Cappuccino.
Ekspresy ciśnieniowe zwykle wymagają nieco manualnej obsługi, jednak producenci zadbali o intuicyjne i proste korzystanie z tych urządzeń.
W ekspresach ciśnieniowych kolbowych są dostępne różne wielkości sitek, do których wsypuje się zmieloną kawę. W zależności od potrzeb możesz przygotować pojedynczą lub podwójną kawę. Na rynku dostępne są także sitka na kawę w saszetkach.
Więcej na temat ekspresów pisaliśmy na łamach naszego eksperckiego bloga: Jaki ekspres do kawy wybrać?
Na rynku jest wiele modeli ekspresów ciśnieniowych do domu. Wśród nich możemy wyróżnić:
W części przelewowej wykorzystywany jest filtr. W bardzo dobrych ekspresach możesz znaleźć filtr wielokrotnego użytku. Sprawia on, że drobinki kawy nie przedostają się do naczynia.
Natomiast w części ciśnieniowej wykorzystywana jest kolba z sitkiem na kawę oraz zjawisko ciśnienia. Proces wsypywania i ubijania kawy jest taki sam jak w przypadku ekspresu ciśnieniowego kolbowego.
Na rynku istnieją najdroższe kawy świata. Dowiedz się, jakie, czytając artykuł: Ile kosztuje najdroższa kawa świata?
Wbudowane młynki mają często regulację grubości mielenia kawy. Dzięki temu grubość zmielonych ziaren jest często dopasowywana do potrzeb użytkownika.
Automatyczne ekspresy ciśnieniowe do domu charakteryzują się tym, że możesz stworzyć wiele różnych kaw. Już nie musisz zastanawiać się, jak zrobić idealne Cappuccino czy delikatne Latte. Dobrej jakości ekspresy ciśnieniowe automatyczne potrafią sporządzić nawet 12 odmiennych kaw.
Ekspresy te potrafią automatycznie spieniać mleko. To drobne zjawisko pomaga Ci zaoszczędzić sporo czasu, zwłaszcza podczas rannych przygotowań do pracy czy na uczelnię.
Sprawdź, co jeszcze pisaliśmy o młynkach do kawy, czytając nasz ekspercki blog: Jaki młynek do kawy wybrać?
Wybierz ekspres ciśnieniowy do domu, który ma:
Ekspres do kawy Ciśnieniowy Lattimo ma funkcję automatycznego spieniania mleka. Wraz z nim przygotujesz swoją ulubioną kawę o idealnym poziomie spienionego mleka.
Ekspresy ciśnieniowe do domu mają swoje zalety i wady. Poznaj nasze poniższe porównanie.
Ekspresy ciśnieniowy do domu jest bez dwóch zdań bardzo dobrym urządzeniem. Dzięki ekspresom ciśnieniowym:
Na rynku jest wiele modeli ekspresów ciśnieniowych do domu. Po przeczytaniu dzisiejszego artykułu zapewne już wiesz, jaki konkretnie model zamierzasz kupić.
Bardzo dobrej jakości ekspresy ciśnieniowe znajdziesz już od 400 do 700 złotych. Wiele modeli z tej półki cenowej ma zaprogramowanych wiele pożytecznych funkcji. Wśród nich możemy wyróżnić:
Warto wybrać ekspres ciśnieniowy do domu, który będzie naszym wiernym towarzyszem na dłużej. Bardzo dobrej jakości ciśnieniowy ekspres stworzy dla Ciebie przepyszną kawę, która będzie Cię codziennie zachwycać.
Historia ekspresów ciśnieniowych
Ekspres pod marką Pavoni produkował 1000 sztuk espresso dziennie. Niestety para wodna przepalała kawę, w efekcie czego jej posmak był bardzo gorzki. Na dodatek urządzenie tworzyło kawę pod ciśnieniem jedynie dwóch barów, co w aktualnych standardach napój nie zostałby uznany za prawdziwe espresso.
Jak działa ekspres ciśnieniowy do domu?
Jakie są rodzaje ekspresów ciśnieniowych?
- Ekspres ciśnieniowy kolbowy — wykorzystuje wysokie ciśnienie, aby odpowiednio zaparzyć kawę. Ekspres ten ma kolbę z sitkiem, do której wsypuje się zmieloną kawę. Musi być ona odpowiednio ubita, aby kolba mogła zmieścić się w uchwycie ekspresu.
- Ekspres ciśnieniowo-przelewowy — to kompozycja ekspresu ciśnieniowego i przelewowego. Jego wszechstronność może być idealna dla osób, które chcą przyrządzić sporej ilości kawy dla kilku osób oraz dla smakoszy, którzy uwielbiają aromatyczny gorący napój z dodatkiem spienionego mleka.
- Ekspres ciśnieniowy automatyczny — potrzebuje najmniej manualnej pomocy podczas zaparzania kawy. W ekspresie tym jest wmontowany młynek do kawy, zbiornik na wodę, a nawet zbiornik na mleko.
Jaki ekspres ciśnieniowy do domu?
- odpowiednią moc nominalną — optymalna moc ekspresu ciśnieniowego do domu oscyluje w granicach od 850 W do 1450 W. Dzięki temu zyskasz idealnie zaparzoną kawę z delikatną pianką typu crema (dotyczy wszystkich ekspresów ciśnieniowych).
- odpowiedni poziom ciśnienia — optymalne ciśnienie ekspresu ciśnieniowego to 15 – 20 barów. Im więcej barów w ekspresie tym wyższe ciśnienie, a co za tym idzie – lepszy smak, większa moc, a nawet krótszy czas przygotowania kawy (dotyczy wszystkich ekspresów ciśnieniowych).
- szybką gotowość do pracy — najlepiej w zakresie 65 – 95 sekund. Dzięki temu możesz prawie natychmiast stworzyć swoją ulubioną kawę, przy jednoczesnej oszczędności energii elektrycznej (dotyczy ekspresów ciśnieniowych kolbowych i ciśnieniowych przelewowych).
- wyjmowany zbiornik na wodę — optymalna pojemność zbiornika na wodę to 1,2 L – 1,8 L. Odpowiednia pojemność zbiornika pozwoli Ci przygotować nawet kilka filiżanek naraz (dotyczy wszystkich ekspresów ciśnieniowych)
- wyjmowany zbiornik na mleko — optymalna pojemność zbiornika na mleko to 400 ml – 500 ml. Dzięki temu wlejesz odpowiednią ilość mleka. Wyciągany zbiornik z pozostałym mlekiem możesz schować do lodówki, dzięki temu Twoje mleko pozostanie świeże (dotyczy ekspresów ciśnieniowych kolbowych i automatycznych).
- odpowiednią wagę — ekspres o wadze od 3,4 kg do 4,8 kg bez wysiłku podniesiesz i przesuniesz w dowolne miejsce w Twojej kuchni (dotyczy wszystkich ekspresów ciśnieniowych).
- funkcję ECO — dzięki niej ekspres wyłączy się po 25 minutach bezczynności. Funkcja ta pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze, jakie przeznaczasz na domowy budżet (dotyczy wszystkich ekspresów ciśnieniowych).
- funkcję podgrzewania filiżanek — specjalna dodatkowa grzałka oraz stalowa tacka na górze umożliwia ogrzanie Twoich filiżanek przed przyrządzeniem kawy. Dzięki temu aromat i smak kawy będzie cały czas na wysokim poziomie (dotyczy wszystkich ekspresów ciśnieniowych).
- włoską pompkę Ulka — to wysokiej jakości pompka, która potrafi przedłużyć żywotność ekspresu ciśnieniowego do domu średnio nawet o 50%. Jest produkowana przez jednego z najlepszych producentów pompek na świecie (dotyczy ekspresów ciśnieniowych kolbowych).
- wyświetlacz LED — potrafi bardzo ułatwić korzystanie z ekspresu. Są na nim wyświetlane obecne parametry ekspresu jak np. intensywność kawy czy spienianie mleka (dotyczy ekspresów ciśnieiowych przelewowych i automatycznych).
- panel sterowania — potrafi intuicyjnie ułatwić pracę z ekspresem, a co ważne nadaje urządzeniu nowoczesny i ekskluzywny wygląd. Bardzo często włączone funkcje są podświetlone, dzięki temu wiesz, jakie ustawienia zostały wprowadzone (dotyczy wszystkich ekspresów ciśnieniowych).
- wytrzymałą obudowę — najlepiej stworzoną ze szczotkowanej stali nierdzewnej typu INOX. Tworzywo te nadaje ekspresom ekskluzywny i nowoczesny wygląd, a na dodatek zapewnia wysoką trwałość urządzenia na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne (dotyczy wszystkich ekspresów ciśnieniowych).
- sterowanie na Wi-Fi — kontrolowanie ekspresem na odległość pozwoli Ci przygotować Twoją ulubioną kawę zanim wrócisz do domu. Po trudnym dniu w pracy możesz od razu cieszyć się aromatyczną, ciepłą kawą (dotyczy ekspresów automatycznych).
- wyjmowany filtr — najlepiej filtr wielokrotnego użytku. Nylonowy filtr na zmieloną kawę możesz łatwo wyjąć, umyć i użyć ponowne. Filtr wielorazowego użytku jest o wiele lepszy, w porównaniu do filtrów jednorazowych (dotyczy ekspresów ciśnieniowych przelewowych).
- wbudowany wskaźnik temperatury — ułatwi Ci pracę z ekspresem. Wskazuje dokładną temperaturę kawy podczas jej parzenia i wskazuje temperaturę mleka w trakcie spieniania (dotyczy ekspresów ciśnieniowych kolbowych).
- kompatybilne rozmiary — niewielkie rozmiar ekspresu pozwoli Ci postawić go, gdziekolwiek chcesz. Jeśli masz dużo miejsca na blacie kuchennym, to warto zainwestować w te urządzenie (dotyczy wszystkich ekspresów ciśnieniowych).
- podwójną blokadę w kolbie — chodzi tu o blokadę sitka w kolbie do ekspresu oraz w uchwycie do ekspresu. Możesz demontować kolbę bez obaw o rozsypanie zmielonej kawy czy zużytych fusów. Z kolei kolba w uchwycie zapewni Ci bezpieczeństwo w trakcie przepływu wody, zwłaszcza pod wysokim ciśnieniem (dotyczy wszystkich ekspresów ciśnieniowych).
- wskaźnik braku wody — zazwyczaj w ekspresach świeci się na czerwono. Wtedy poinformuje Cię o konieczności nalania wody do zbiornika. Dzięki niemu możesz bezpiecznie korzystać z ekspresu oraz będziesz mieć zapewnioną ochronę przed różnymi uszkodzeniami (dotyczy wszystkich ekspresów ciśnieniowych).
- automatyczna funkcja czyszczenia — pozwoli Ci zadbać o czystość spieniacza do mleka w ekspresie. Wystarczy, że do zbiornika na mleko wlejesz czystej wody i naciśniesz odpowiedni przycisk czyszczenia (dotyczy ekspresów ciśnieniowych kolbowych i automatycznych).
- automatyczna funkcja odkamieniania — tutaj również wskaźnik świeci się na czerwono. Wtedy informuje Cię o wykonaniu procesu odkamieniania. Dzięki tej procedurze zachowasz długą sprawność ekspresu i czystość wężyków, które znajdują się w środku (dotyczy ekspresów ciśnieniowych kolbowych i automatycznych).
- sygnał dźwiękowy — poinformuje Cię o każdorazowej zmianie ustawień w ekspresie. Dzięki temu masz pewność, że zostały zatwierdzone przez urządzenie (dotyczy ekspresów ciśnieniowych przelewowych i automatycznych).
- system spieniania mleka — w ekspresach masz manualny lub automatyczny system spieniania mleka. Dzięki temu możesz przygotować przepyszną Cappuccino (dotyczy ekspresów ciśnieniowych kolbowych i automatycznych).
- regulacja spieniacza do mleka — także pomoże Ci dostosować gęstość spienionego mleka (dotyczy ekspresów ciśnieniowych kolbowych i automatycznych). Możesz wybrać:
- 120 ml — musisz przekręcić w lewo, wtedy zmniejszysz stopień spieniania.
- 160 ml — musisz przekręcić w prawo, wtedy zwiększysz stopień spieniania.
- wyjmowana kratka i tacka ociekowa — chronią przed zabrudzeniami. Są bardzo łatwe w czyszczeniu. Zdejmowana kratka i tacka umożliwia Ci przygotowanie kawy w kubku o różnej wielkości (dotyczy wszystkich ekspresów ciśnieniowych).
- pływak — jest wbudowany w tacce ociekowej. Ma za zadanie poinformować Cię o konieczności opróżnienia tacki z wody i pozostałości po kawie. Dzięki temu zachowasz czystość na swoim blacie (dotyczy wszystkich ekspresów ciśnieniowych).
- miarkę z ubijakiem — dzięki niej odmierzysz odpowiednią ilość świeżo zmielonej kawy. Z kolei część do ubijania pomoże Ci wygładzić i przygnieść kawę. Dzięki temu kolba z sitkiem zostanie właściwie wsunięta do uchwytu (dotyczy wszystkich ekspresów ciśnieniowych).
- odchylana tacka — znajduje się przy uchwycie do kolby. Pozwoli Ci postawić małą filiżankę do kawy espresso. Dzięki niej możesz bezpiecznie wlać kawy nawet do tych najmniejszych filiżanek (dotyczy ekspresów ciśnieniowych kolbowych).
- spienianie samego mleka — dzięki tej funkcji możesz przygotować samo mleko jako bazę do innych napojów. To doskonała funkcja, która pomoże Ci zrobić kakao dla swoich pociech (dotyczy ekspresów ciśnieniowych kolbowych i automatycznych).
- programowanie kawy i mleka — dzięki temu możesz dostosować kompozycję do przygotowania kawy pod swoje osobiste potrzeby. Wystarczy przytrzymać odpowiedni od tego przycisk, wtedy będziesz mieć pewność, że urządzenie zapamięta ustawienia (dotyczy ekspresów ciśnieniowych kolbowych i automatycznych).
- podwójny dozownik — pozwoli Ci przygotować pojedynczą, mocną kawę lub dwie kawy jednocześnie. Podwójny dozownik pomoże Ci szybko zaserwować kawę dla swoich gości (dotyczy wszystkich ekspresów ciśnieniowych).
- sitka do parzenia kawy — zazwyczaj są 2 rodzaje. Możesz znaleźć:
- Sitko małe — dzięki niemu zaparzysz jedną kawę.
- Sitko duże — dzięki niemu zaparzysz 2 kawy jednocześnie lub 1 mocną.
- antypoślizgowe nóżki — dzięki nim ekspres ciśnieniowy do domu jest bardzo stabilny. Nóżki mają za zadanie chronić ekspres przed nagłym przestawieniem (dotyczy wszystkich ekspresów ciśnieniowych).
- rodzaje kawy — bardzo dobrej jakości ekspresy potrafią przygotować kilka rodzajów kaw. Wśród nich możesz zwykle wyróżnić:
- Espresso,
- Doppio (podwójne Espresso),
- Cappuccino,
- Latte.
- podgrzewanie napojów gorącą parą — dzięki dyszy od spieniacza możesz przygotować inne gorące napoje, np. przepyszną czekoladę lub herbatę (dotyczy ekspresów ciśnieniowych prelewowych i automatycznych).
- odpowiednią budowę — dostosowana budowa ekspresu ułatwi Ci przygotowanie kawy o różnych wielkościach. Wyjmowana tacka i kratka ociekowa sprawia, że zyskasz więcej miejsca. Przygotowanie gorącego napoju w Twoim ulubionym kubku już nie będzie dla Ciebie żadnym problemem (dotyczy wszystkich ekspresów ciśnieniowych).
- zatrzask — mechanizm ten pomoże Ci zamontować bezpiecznie zbiornik na mleko. Zatrzask usprawnia montaż pokrywy z dyszą od spieniacza do mleka (dotyczy ekspresów ciśnieniowych kolbowych i automatycznych).
- ikony ostrzegawcze — przypominają o zachowaniu szczególnej ostrożności podczas korzystania z ekspresu do kawy (dotyczy wszystkich ekspresów ciśnieniowych).
- różne wielkości filiżanek — możesz dostosować pojemność filiżanek pod swoje osobiste preferencje (dotyczy wszystkich ekspresów ciśnieniowych). Przy większości ekspresów masz do wyboru:
- 130 ml wody — należy wtedy przytrzymać przycisk pojedynczego espresso i puścić wtedy, gdy otrzymasz odpowiednią ilość kawy.
- 250 ml napój — należy wtedy przytrzymać przycisk podwójnego espresso i puścić wtedy, gdy otrzymasz odpowiednią ilość kawy.
Zalety i wady ekspresów ciśnieniowych
ZALETY | WADY |
W przypadku ekspresów ciśnieniowych kolbowych:
|
W przypadku ekspresów ciśnieniowych kolbowych:
|
Dlaczego warto kupić ekspres ciśnieniowy?
- otrzymasz aromatyczną kawę, bogatą we wspaniały aromat i niepowtarzalny smak,
- przygotujesz szybko przepyszną kawę z delikatną pianką crema dla siebie i swoich najbliższych,
- przygotujesz rozmaite kawy, które są dostępne w nie jednej kawiarni. Możesz w każdej chwili stworzyć mocne espresso, łagodne Cafe Latte, a nawet apetyczne Cappuccino,
- zyskasz bardzo dobrej jakości sprzęt za niewielką cenę,
- zyskasz nowoczesne urządzenie z ekskluzywnym i minimalistycznym designem. Z wyjątkowym ekspresem ciśnieniowym do domu Twoją kuchnią zawładnie pierwszorzędny zapach świeżej kawy,
- zaoszczędzisz sporo pieniędzy, jakie przeznaczasz na energię elektryczną. Funkcja ECO sprawi, że Twój ekspres po pewnym czasie automatycznie się wyłączy, co przekłada się na energooszczędność.
Ile kosztuje ekspres ciśnieniowy?
- automatyczne wyłączanie,
- szybką gotowość do pracy,
- podgrzewanie filiżanek,
- automatyczne czyszczenie i odkamienianie,
- odpowiedni poziom ciśnienia,
- podświetlany wyświetlacz LED i prosty w obsłudze panel sterowania.