Termowentylator z nawilżaczem - nowa jakość wentylacji!

 
29.09.2021
Doradca Yoer
Kalendarzowa jesień w toku, za oknem deszczowe chmury i pierwsze żółte liście – to znaki, które świadczą o tym, że sezon grzewczy zbliża się do nas wielkimi krokami. Ogrzewanie domu, a w szczególności niektórych pomieszczeń często bywa niedokładne. Dodatkowo suche powietrze negatywnie wpływa na samopoczucie i zdrowie, dlatego warto zastanowić się nad ciekawą alternatywą.
 
W artykule przyjrzymy się termowentylatorom z nawilżaczem. Dowiesz się, jak działa termowentylator. Sprawdzisz korzyści płynące z posiadania nawilżacza. Poznasz przydatne funkcje termowentylatora z nawilżaczem. Jeśli Twoje samopoczucie spada przez suche powietrze w sezonie grzewczym, to ten wpis jest skierowany właśnie dla Ciebie.

Budowa termowentylatora z nawilżaczem

 
Termowentylator z nawilżaczem, jak sama nazwa wskazuje, składa się z termowentylatora i nawilżacza. To nowoczesne urządzenie, które dopiero zyskuje sympatię użytkowników w Polsce. Jednocześnie dostarczy ciepło do pomieszczenia w kilka chwil, a przy okazji zadba o jakość powietrza w sezonie grzewczym.

Najważniejsze funkcje i cechy termowentylatora z nawilżaczem

 
Nowoczesne urządzenia powinny zawierać przydatne rozwiązania, które usprawnią pracę termowentylatora z nawilżaczem:
 • Moc – im wyższa moc, tym grzałka szybciej nagrzeje. Warto zaznaczy, że ten parametr niekoniecznie przekłada się na wydajność ogrzewania, ponieważ muszą zagrać dodatkowe czynniki.
 • Poziomy mocy – niektóre urządzenia potrafią pracować w dwóch trybach mocy. Tryb ciepły działa z połową mocy termowentylatora. Tryb gorący wykorzystuje pełną moc urządzenia.
 • Funkcja EKO – inteligentna funkcja automatycznie dobierze poziom mocy, utrzymując przy tym odpowiednią temperaturę pomieszczenia. Ta funkcja pozwala zoptymalizować koszty użytkowania i zaoszczędzić sporo pieniędzy.
 • Funkcja oscylacji – termowentylator obraca się automatycznie ruchem obrotowym, dzięki czemu pomieszczenie w mgnieniu oka wypełnia się ciepłym powietrzem.
 • Elektroniczny termostat – utrzymuje temperaturę otoczenia na wybranym poziomie. Po osiągnięciu pożądanej temperatury termowentylator przejdzie w tryb czuwania. Włączy się ponownie, gdy spadnie poniżej określonego progu.
 • Programator czasowy – pozwala ustawić czas, po którym urządzenie automatycznie się wyłączy. Wyświetlacz powinien wskazywać temperaturę i czas pozostały do zakończenia pracy.
 • Pojemnik na wodę – między innymi od pojemności zbiornika zależy czas pracy i wydajność termowentylatora z nawilżaczem. Wyjmowany zbiornik na wodę ułatwi jego ponowne napełnienie i czyszczenie.
 • Wydajnosć nawilżacza – prawidłową wydajność nawilżacza oblicza się ze skomplikowanego wzoru matematycznego, który określa wymianę powietrza i traconą wilgoć. Wydajność powinna oscylować między 300, a 350 g/h.

Jak działą termowentylator

 
Termowentylator to urządzenie, które świetnie nadaje się do ogrzania konkretnych miejsc lub mniejszych pomieszczeń. W środku farelki znajduje się element grzewczy (spiralna grzała albo płytki ceramiczne), który nagrzewa się pod wpływem prądu. Wentylator ruchem wirowym rozprowadza ciepło na zimne powietrze. Dzięki takiemu rozwiązaniu efekt ocieplenia jest odczuwalny w bardzo krótkim czasie.
 
No właśnie… Czemu na termowentylatory potocznie mówi się „farelka”? To naleciałość z czasów PRL-u, kiedy podobne urządzenia grzewcze produkowała kętrzyńska firma Farel. Młodszym odbiorcom przypominamy, że w tamtych czasach nie było większego wyboru na sklepowych półkach. Teraz zwłaszcza małe termowentylatory nadal określa się mianem „farelki” niezależnie od ich producenta.
 
Więcej o termowentylatorach dowiesz się tutaj.

Jakie korzyści daje nawilżacz?

 
W skrócie nawilżacz produkuje parę wodną. Urządzenie stosuje się w sezonie grzewczym, aby uniknąć przesuszenia powietrza. Przywraca odpowiednią wilgotność powietrza. Przy okazji chroni nasze zdrowie przed drobnoustrojami, obniżeniem odporności czy problemami ze skorą.
 
Wyróżniamy trzy rodzaje nawilżaczy, które dzielimy ze względu na sposób wytwarzania nawilżającej mgiełki:
 • Moc – podgrzewają wodę do temperatury wrzenia, generując parę wodną. Dzięki temu, że woda osiąga temperaturę 100°C, to zostają z niej usunięte wszystkie drobnoustroje.
 • Moc – wytwarzają fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, które rozbijają krople wody na mikroskopijne cząsteczki. Urządzenia charakteryzują się niską głośnością pracy, a mgiełka jest chłodna i orzeźwiająca. Do nawilżaczy ultradźwiękowych należy do nich stosować wodę destylowaną, ponieważ woda kranowa zawiera kamień oraz drobnoustroje. Dźwięki emitowane przez nawilżacze ultradźwiękowe mogą być nieprzyjemne dla zwierząt domowych.
 • Moc – najdroższe spośród wszystkich tego typu urządzeń, ale przy okazji najbezpieczniejsze w użytkowaniu dla ludzi i zwierząt. Do działania wykorzystują proces naturalnego odparowywania wody, czyli ewaporację.
Czym jest ewaporacja? To naturalny proces parowania, czyli zmiany stanu skupienia wody z ciekłego na gazowy zachodzący na powierzchni cieczy. Suche powietrze z pomieszczenia jest zasysane do nawilżacza, a następnie po przejściu przez matę ewaporacyjną staje się nawilżone i oczyszczone z kurzu.

Dlaczego nawilżanie i odświeżanie powietrza w okresie grzewczym jest ważne?

 
Wbrew pozorom w sezonie grzewczym powinno się często wietrzyć pomieszczenia i stosować nawilżacz. Właściwa cyrkulacja powietrza pomoże Ci w stworzeniu odpowiedniego mikroklimatu. Skutecznie zawalczysz z bakteriami czy wirusami, które namnażają się w ciepłych warunkach. Pozbędziesz się także nieprzyjemnego zaduchu.
 
Niska wilgotność powietrza negatywnie wpływa na organizm. W sezonie grypowym sprzyja rozwojowi infekcji górnych dróg oddechowych, w szczególności zapalenia gardła oraz zatok. U człowieka spada koncentracja i jakość widzenia, a rośnie senność. Przy okazji wzrasta stężenie kurzu w powietrzu, co zwiększa reakcje u alergików.
 
Nawilżanie powietrza jest ważne, ponieważ pozwala przywrócić prawidłowe funkcje błon śluzowych, a także wspiera regenerację organizmu podczas infekcji. Polepszysz swoje samopoczucie, a w razie choroby – regeneracja organizmu będzie zdecydowanie szybsza.
 
Więcej o nawilżaczach powietrza przeczytasz pod tym linkiem.

Bezpieczeństwo i komfort użytkowania

 
Termowentylator z nawilżaczem powinien być wyposażony w kilka niezbędnych elementów, które znacząco poprawią komfort użytkowania i zadbają o nasze bezpieczeństwo. Ze sprzętem elektronicznym, który do swojego działania wykorzystuje wodę, należy obchodzić się z ostrożnością, ponieważ stosunkowo łatwo wpaść w tarapaty.
 • Nienagrzewająca się budowa – elementy obudowy nie nagrzewają się w trakcie pracy termowentylatora, co pozwoli uniknąć oparzenia.
 • Zabezpieczenie przed przegrzaniem – czujnik termiczny automatycznie wyłączy urządzenie, jeśli te osiągnie zbyt wysoką temperaturę we wnętrzu. Dzięki temu rozwiązaniu uchronimy sprzęt przed zbędnymi uszkodzeniami.
 • Wyłącznik bezpieczeństwa – specjalny przycisk pozwala wyłączyć termowentylator z nawilżaczem w dowolnym momencie.
 • Filtr przeciwpyłowy – zatrzymuje nieczystości z powietrza i redukuje nieprzyjemne zapachy.
 • Uchwyt do przenoszenia – wygodne rozwiązanie, które umożliwia komfortowe przenoszenie termowentylatora z miejsca na miejsce.
 • Schowek na pilota – to idealne rozwiązanie dla zapominalskich, dzięki któremu przestaniesz szukać pilota. Schowek najczęściej umieszczany jest pod uchwytem.

Jak sterować termowentylatorem z nawilżaczem?

 
Nowoczesne termowentylatory z nawilżaczem można sterować na dwa różne sposoby: przez dotykowy panel sterowania albo za pomocą zdalnego pilota.
 • Dotykowy panel sterowania – zapewnia łatwy dostęp do wszystkich niezbędnych funkcji urządzenia. Panel składa się z kliku przycisków, których zastosowanie znajdziesz w instrukcji obsługi.
 • Pilot zdalnego sterowania – udogodnienie dla największych leniuchów. Pilot umożliwi Ci regulowanie pracy termowentylatora z poziomu kanapy.

Wady i zalety termowentylatora z nawilżaczem

 
 
 
Zalety Wady
 • Odpowiednia jakość powietrza w sezonie grzewczym
 • Efekt ciepła w kilka chwil
 • Prosta obsługa
 • Łatwość w przenoszeniu
 • Możliwość kierowania źródła ciepła w jedno miejsce
 • Cicha praca
 • Stosunkowo niewielkie gabaryty
 • Designerski wygląd
 • Stosunkowo wysokie koszty ogrzewania
 • Nieskuteczność w większych pomieszczeniach
 • Brak akumulacji ciepła

Pogromcy plotek. 2w1 – hit czy kit?

 
Produkty reklamowane hasłem 2w1, 3w1 etc. bardzo rzadko kojarzą się nam z doskonałą jakością wykonania. Wtedy pojawia się następująca myśl; Jak jedna rzecz może zastąpić kilka innych? W naszym cyklu „Pogromcy plotek” obalimy kolejny mit.
 
Sam termowentylator ma jedną, zasadniczą wadę. W przypadku intensywnej pracy wysusza powietrze, co może negatywnie odbić się na zdrowiu użytkownika. Szerzej informowaliśmy o tym w jednym z poprzednich paragrafów. Dlatego dodatek w postaci nawilżacza wyeliminuje ten problem, a Ty będziesz mógł się cieszyć przyjemnym powietrzem.

Jaki termowentylator z nawilżaczem wybrać?

 
Termowentylatory z nawilżaczem dopiero zdobywają popularność w Polsce, więc na rynku znajdziemy urządzenia tylko od kilku wybranych producentów. Ceny takich farelek oscylują w okolicach 400 złotych, za które otrzymasz sprzęt wysokiej jakości.
 
Jeśli interesuje Cię termowentylator z nawilżaczem marki Yoer, to kliknij tutaj.

Podziel się na social media