Jaki termowentylator z nawilżaczem wybrać?
29.09.2021
Doradca Yoer
Kalendarzowa jesień w toku, za oknem deszczowe chmury i pierwsze żółte liście – to znaki, które świadczą o tym, że sezon grzewczy zbliża się do nas wielkimi krokami. Ogrzewanie domu, a w szczególności niektórych pomieszczeń często bywa niedokładne. Dodatkowo suche powietrze negatywnie wpływa na samopoczucie i zdrowie, dlatego warto zastanowić się nad ciekawą alternatywą.
W artykule przyjrzymy się termowentylatorom z nawilżaczem. Dowiesz się, jak działa termowentylator. Sprawdzisz korzyści płynące z posiadania nawilżacza. Poznasz przydatne funkcje termowentylatora z nawilżaczem. Jeśli Twoje samopoczucie spada przez suche powietrze w sezonie grzewczym, to ten wpis jest skierowany właśnie dla Ciebie.
Budowa termowentylatora z nawilżaczem
Najważniejsze funkcje i cechy termowentylatora z nawilżaczem
- Moc – im wyższa moc, tym grzałka szybciej nagrzeje. Warto zaznaczy, że ten parametr niekoniecznie przekłada się na wydajność ogrzewania, ponieważ muszą zagrać dodatkowe czynniki.
- Poziomy mocy – niektóre urządzenia potrafią pracować w dwóch trybach mocy. Tryb ciepły działa z połową mocy termowentylatora. Tryb gorący wykorzystuje pełną moc urządzenia.
- Funkcja EKO – inteligentna funkcja automatycznie dobierze poziom mocy, utrzymując przy tym odpowiednią temperaturę pomieszczenia. Ta funkcja pozwala zoptymalizować koszty użytkowania i zaoszczędzić sporo pieniędzy.
- Funkcja oscylacji – termowentylator obraca się automatycznie ruchem obrotowym, dzięki czemu pomieszczenie w mgnieniu oka wypełnia się ciepłym powietrzem.
- Elektroniczny termostat – utrzymuje temperaturę otoczenia na wybranym poziomie. Po osiągnięciu pożądanej temperatury termowentylator przejdzie w tryb czuwania. Włączy się ponownie, gdy spadnie poniżej określonego progu.
- Programator czasowy – pozwala ustawić czas, po którym urządzenie automatycznie się wyłączy. Wyświetlacz powinien wskazywać temperaturę i czas pozostały do zakończenia pracy.
- Pojemnik na wodę – między innymi od pojemności zbiornika zależy czas pracy i wydajność termowentylatora z nawilżaczem. Wyjmowany zbiornik na wodę ułatwi jego ponowne napełnienie i czyszczenie.
- Wydajnosć nawilżacza – prawidłową wydajność nawilżacza oblicza się ze skomplikowanego wzoru matematycznego, który określa wymianę powietrza i traconą wilgoć. Wydajność powinna oscylować między 300, a 350 g/h.
Jak działa termowentylator
Jakie korzyści daje nawilżacz?
- Nawilżacze parowe – podgrzewają wodę do temperatury wrzenia, generując parę wodną. Dzięki temu, że woda osiąga temperaturę 100°C, to zostają z niej usunięte wszystkie drobnoustroje.
- Nawilżacze ultradźwiękowe – wytwarzają fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, które rozbijają krople wody na mikroskopijne cząsteczki. Urządzenia charakteryzują się niską głośnością pracy, a mgiełka jest chłodna i orzeźwiająca. Do nawilżaczy ultradźwiękowych należy do nich stosować wodę destylowaną, ponieważ woda kranowa zawiera kamień oraz drobnoustroje. Dźwięki emitowane przez nawilżacze ultradźwiękowe mogą być nieprzyjemne dla zwierząt domowych.
- Nawilżacz ewaporacyjne – najdroższe spośród wszystkich tego typu urządzeń, ale przy okazji najbezpieczniejsze w użytkowaniu dla ludzi i zwierząt. Do działania wykorzystują proces naturalnego odparowywania wody, czyli ewaporację.
Dlaczego nawilżanie i odświeżanie powietrza w okresie grzewczym jest ważne?
Bezpieczeństwo i komfort użytkowania
- Nienagrzewająca się budowa – elementy obudowy nie nagrzewają się w trakcie pracy termowentylatora, co pozwoli uniknąć oparzenia.
- Zabezpieczenie przed przegrzaniem – czujnik termiczny automatycznie wyłączy urządzenie, jeśli te osiągnie zbyt wysoką temperaturę we wnętrzu. Dzięki temu rozwiązaniu uchronimy sprzęt przed zbędnymi uszkodzeniami.
- Wyłącznik bezpieczeństwa – specjalny przycisk pozwala wyłączyć termowentylator z nawilżaczem w dowolnym momencie.
- Filtr przeciwpyłowy – zatrzymuje nieczystości z powietrza i redukuje nieprzyjemne zapachy.
- Uchwyt do przenoszenia – wygodne rozwiązanie, które umożliwia komfortowe przenoszenie termowentylatora z miejsca na miejsce.
- Schowek na pilota – to idealne rozwiązanie dla zapominalskich, dzięki któremu przestaniesz szukać pilota. Schowek najczęściej umieszczany jest pod uchwytem.
Jak sterować termowentylatorem z nawilżaczem?
- Dotykowy panel sterowania – zapewnia łatwy dostęp do wszystkich niezbędnych funkcji urządzenia. Panel składa się z kliku przycisków, których zastosowanie znajdziesz w instrukcji obsługi.
- Pilot zdalnego sterowania – udogodnienie dla największych leniuchów. Pilot umożliwi Ci regulowanie pracy termowentylatora z poziomu kanapy.
Wady i zalety termowentylatora z nawilżaczem
Zalety | Wady |
|
|