Jaki klimatyzator wybrać?
08.05.2023
Doradca Yoer
Czy zastanawiasz się jak wybrać klimatyzator do domu? Czy nie wiesz, jakie parametry powinien mieć dobry klimatyzator? Klimatyzator to urządzenie, które zdecydowanie przyda się w upalne dni. Dzięki niemu obniżysz lub zwiększysz w krótkim czasie temperaturę wewnątrz pomieszczeń w Twoim domu, lub biurze.
Na rynku znajdziesz obecnie różne rodzaje klimatyzatorów, które różnią się sposobem montażu i przeznaczeniem. Wyróżnić można klimatyzatory okienne, split, kanałowe, centralne oraz przenośne. W dzisiejszym artykule skupimy się na klimatyzatorach przenośnych.
Czy zastanawiasz się, czy klimatyzator może stać na słońcu? Czy ciekawi Cię, czy klimatyzator zużywa dużo prądu? Przeczytaj nasz najnowszy wpis, by znaleźć odpowiedzi na powyższe pytania.
Na rynku znajdziesz obecnie różne rodzaje klimatyzatorów, które różnią się sposobem montażu i przeznaczeniem. Wyróżnić można klimatyzatory okienne, split, kanałowe, centralne oraz przenośne. W dzisiejszym artykule skupimy się na klimatyzatorach przenośnych.
Czy zastanawiasz się, czy klimatyzator może stać na słońcu? Czy ciekawi Cię, czy klimatyzator zużywa dużo prądu? Przeczytaj nasz najnowszy wpis, by znaleźć odpowiedzi na powyższe pytania.
Do czego służy klimatyzator przenośny?
Jeśli szukasz innego grzejącego urządzenia, przeczytaj również: Jaki termowentylator wybrać?
Na czym polega praca klimatyzatora?
Czynnik chłodniczy pobiera ciepło z pomieszczenia, a następnie zamienia je w parę. Para ta przepływa wówczas do sprężarki. Podnosi jego ciśnienie i temperaturę. Dzięki temu pobrane wcześniej ciepło zostaje oddane w skraplaczu. Kolejnym etapem jest przedostanie się czynnika chłodniczego przez zawór rozprężny. To w nim dochodzi do nagłego spadku temperatury. Czynnik w postaci pary przepływa do parownika, gdzie zostaje ogrzany przez powietrze z chłodzonego pomieszczenia. Czynnik chłodniczy pobiera ciepło, które umożliwia ponowne przeprowadzenie cyklu. Dzięki temu w pomieszczeniu panuje najlepsza temperatura.
Klimatyzatory z funkcją ogrzewania działają odwrotnie. Jest to spowodowane specjalną budową parownika i skraplacza. Cykl ten wygląda bardzo podobnie. Różnica polega na tym, że powietrze z pomieszczenia zostaje zastąpione powietrzem atmosferycznym.
Jakie są rodzaje klimatyzatorów?
✔ Klimatyzatory jednostkowe - najprostsze i najtańsze klimatyzatory przenośne złożone są z jednej jednostki. To w niej znajdują się wszystkie niezbędne elementy. Jest to kompresor, chłodnica, wentylator i filtry powietrza.
✔ Klimatyzatory dwujednostkowe - klimatyzatory, które składają się z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Jednostka zewnętrzna jest zazwyczaj cięższa i większa od jednostki wewnętrznej. To ona zawiera główne elementy chłodnicze.
✔ Klimatyzatory z funkcją grzania - urządzenia, które chłodzą i ogrzewają pomieszczenie. Posiadają wbudowany grzejnik, który pozwala na ogrzewanie w chłodne dni.
✔ Klimatyzatory z funkcją oczyszczania powietrza - skutecznie usuwają zanieczyszczenia z powietrza.
✔ Klimatyzatory z funkcją osuszania - utrzymują odpowiedni poziom wilgotności w pomieszczeniu.
Może Cię również zaciekawić: Jaki wentylator stojący wybrać?
Na co zwrócić uwagę przy zakupie klimatyzatora?
✔ Współczynnik BTU - wysoki współczynnik BTU świadczy o możliwości przenoszenia większej ilość ciepła przez urządzenie. Dzięki temu urządzenie jest bardziej wydajne.
✔ Moc chłodzenia - moc chłodzenia powinna być dopasowana do metrażu mieszkania. Najlepiej, jednak gdy moc ta wynosi co najmniej 1 kW na każde 10 m2. Pamiętaj, że im większa moc chłodzenia tym urządzenie szybciej schłodzi Twoje pomieszczenie.
✔ Moc ogrzewania - moc ogrzewania urządzenia również powinna być dostosowana do wielkości pomieszczenia. Najlepiej, gdy moc ta wynosi około 1 kW na każde 10 m2.
✔ Rodzaj czynnika chłodzącego - najczęściej klimatyzatory wykorzystują propan R290. Jest to najbardziej ekologiczny czynnik. Na rynku są dostępne również modele, korzystające z R410A, R407C oraz R22.
✔ Sterowanie:
Ręczne - przyciski znajdujące się na panelu sterowania ułatwiają programowanie urządzenia.
Za pomocą pilota - umożliwia programowanie klimatyzatora z dystansu.
✔ Klasę energetyczną - większość dostępnych na rynku klimatyzatorów posiada klasę A+. Im wyższa klasa, tym bardziej ekologiczne i wydajne jest urządzenie.
✔ Zalecaną wielkość pomieszczenia - wybierz urządzenie, które bezproblemowo schłodzi Twój dom.
✔ Zakres regulacji temperatury - umożliwia dopasowanie ustawień do własnych potrzeb. Zazwyczaj oscyluje w zakresie od ok. 16 do 30 °C.
✔ Przepływ powietrza - zaleca się wybieranie modeli, których przepływ powietrza nie jest mniejszy niż ok. 300 m3/h. Dzięki temu urządzenie jest w stanie w szybkim tempie zmniejszyć lub zwiększyć temperaturę do żądanej wartości.
✔ Zdolność osuszania - im większa zdolność osuszania, tym szybciej i więcej powietrza osuszysz w ciągu doby. Najbardziej wydajne sprzęty osuszają 70 l na dobę.
✔ Sterowanie za pomocą Wi-Fi - steruj urządzeniem za pomocą aplikacji mobilnej spoza domu.
✔ Wbudowany wyświetlacz temperatury - umożliwia odczytanie aktualnej temperatury otoczenia.
✔ Poziomy prędkości - klimatyzatory najczęściej posiadają od 1 do 3 poziomów prędkości. Dopasuj poziom chłodzenia lub grzania do własnych potrzeb.
✔ Regulacja poziomów mocy - możliwość wyboru poziomu mocy zgodnie z własnymi preferencjami.
Przeczytaj także: Jaki wentylator kolumnowy wybrać?
✔ Programator czasowy - pozwala zaplanować czas pracy urządzenia.
✔ Regulację kierunku nawiewu - umożliwia dopasowanie kąta nadmuchu wiatru.
✔ Głośność - najlepiej, gdy klimatyzator produkuje hałas poniżej 50 dB. Dzięki temu nie zakłóca Twojego spokoju.
✔ Zapamiętywanie ustawień - urządzenie zapamiętuje wprowadzone ustawienia w przypadku awarii prądu.
✔ System automatycznego odprowadzania wody - umożliwia opróżnianie zbiornika wody za pomocą węża odpływowego.
✔ System manualnego odprowadzania wody - najczęściej polega wyłącznie na odłączeniu korka odpływowego. By móc to zrobić pamiętaj o wcześniejszym ustawieniu pojemnika. Zabezpiecz również podłogi przed zalaniem.
✔ Możliwość odprowadzania ciepła - za pomocą rury odprowadzającej lub agregatu.
✔ Długość rury odprowadzającej - zwróć uwagę na to, by rura była odpowiednich rozmiarów. Zbyt krótka rura utrudni montaż, natomiast zbyt długa może ulec łatwiej poplątaniu lub uszkodzeniu.
✔ Elektrycznie regulowaną pokrywę wylotu powietrza - umożliwia dopasowanie kierunku ruchu według własnych potrzeb.
✔ Jakość materiałów - wybierz model, który jest wykonany z wysokiej jakości materiałów. Zapewni to łatwość w czyszczeniu oraz długotrwałą pracę urządzenia.
✔ Akcesoria - umożliwiają montaż urządzenia do różnego rodzaju okien:
Zestaw uszczelniający do okien
Uniwersalna listwa do okien
Łącznik kołnierza ściennego z rurą odprowadzającą
Kołnierz ścienny z zaślepką
Rura odprowadzająca
Wąż odpływowy
Łącznik do listwy okiennej
Łącznik klimatyzatora i rury odprowadzającej ciepło
Zajrzyj również do naszego wpisu: Jaki termowentylator z nawilżaczem wybrać?
Jakie funkcje posiada klimatyzator przenośny?
✔ Chłodzenie - pozwoli szybko schłodzić pomieszczenie w upalne dni.
✔ Ogrzewanie - dogrzeje Twoje mieszkanie w chłodne dni.
✔ Osuszanie - zapewni lepszą jakość powietrza oraz pozbycie się wilgoci.
✔ Wentylacja - zachowaj stałą rotację i oczyszczanie powietrza.
✔ Jonizacja - wyposażony w filtr HEPA klimatyzator wyłapie wszelkie zanieczyszczenia.
✔ Autodiagnoza - klimatyzator wyświetla komunikaty na wyświetlaczu, gdy wystąpi awaria.
✔ Autorestart - włączy urządzenie automatycznie po awarii prądu.
✔ Tryb ECO - zmniejsza zużycie energii. Pozwala na oszczędzeniu pieniędzy oraz zadbanie o środowisko.
✔ Funkcja inteligentnej kontroli temperatury - klimatyzator dostosowuje tryb pracy automatycznie.
Co zapewnia bezpieczeństwo i wygodę w klimatyzatorze przenośnym?
✔ Niewielka waga - umożliwia łatwe poruszanie urządzeniem.
✔ Kratki ochronne z filtrami wielokrotnego użytku - chornią wnętrze urządzenia przed uszkodzeniami.
✔ Wygodne uchwyty - umożliwiają poruszanie urządzeniem.
✔ Miękkie kółka - ułatwiają odpowiednie ustawienie klimatyzatora.
✔ Nawijacz na przewód - pozwala na przechowywanie przewodu.
✔ Zabezpieczenie przed przepełnieniem - urządzenie wyda sygnał dźwiękowy, gdy pojemnik na wodę będzie wymagał opróżnienia.
✔ Zabezpieczenie kompresora - zabezpiecza przed nagłym wyłączeniem klimatyzatora.
✔ Zabezpieczenie przed oszronieniem - chroni przed zamrożeniem rury.
Czy klimatyzator może stać na słońcu?
Nie ustawiaj klimatyzatora przenośnego w miejscu, gdzie jest on narażony na działanie czynników atmosferycznych. W innym wypadku może się on przegrzać i pracować mniej efektowniej.
Trzymaj swój klimatyzator również z dala od źródeł wilgoci, benzyny, łatwopalnych gazów i innych źródeł ciepła. W innym przypadku mogłyby to przyczynić się do powstania pożaru i uszkodzenia klimatyzatora. Tak samo niebezpieczne jest ustawienie klimatyzatora w pobliżu otwartego ognia lub pracujących urządzeń gazowych.
Bezpiecznym rozwiązaniem jest ustawienie klimatyzatora na płaskiej, suchej powierzchni. Pamiętaj natomiast, by zachować odpowiedni dystans od innych urządzeń i ścian. Dzięki temu Twój sprzęt będzie dłużej sprawny i wydajny.
Trzymaj swój klimatyzator również z dala od źródeł wilgoci, benzyny, łatwopalnych gazów i innych źródeł ciepła. W innym przypadku mogłyby to przyczynić się do powstania pożaru i uszkodzenia klimatyzatora. Tak samo niebezpieczne jest ustawienie klimatyzatora w pobliżu otwartego ognia lub pracujących urządzeń gazowych.
Bezpiecznym rozwiązaniem jest ustawienie klimatyzatora na płaskiej, suchej powierzchni. Pamiętaj natomiast, by zachować odpowiedni dystans od innych urządzeń i ścian. Dzięki temu Twój sprzęt będzie dłużej sprawny i wydajny.
Ile kosztuje godzina pracy klimatyzatora?
Dobry klimatyzator zużywa nawet o 160% mniej energii w porównaniu do tradycyjnych urządzeń chłodzących. Dzięki temu osiągasz wysoką wydajność, a jednocześnie oszczędzasz swoje pieniądze.
Urządzenie o mocy 4700W podczas 1 godziny chłodzenia zużywa ok. 1,21 zł. Klimatyzator pobiera wówczas 1,8kW, a przy tym osiąga ok. 4,7kW wydajności.
Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku urządzeń z pompą ciepła. Klimatyzator o mocy 4700W zużywa wówczas o 143% mniej energii w porównaniu do tradycyjnych urządzeń grzewczych. Sprzęt podczas 1 godziny ogrzewania zużywa ok. 1,2kW. Koszt zużytej energii wynosi wtedy ok. 0,84 zł. Wydajność urządzenia wynosi wtedy 3,3 kW.
Urządzenie o mocy 4700W podczas 1 godziny chłodzenia zużywa ok. 1,21 zł. Klimatyzator pobiera wówczas 1,8kW, a przy tym osiąga ok. 4,7kW wydajności.
Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku urządzeń z pompą ciepła. Klimatyzator o mocy 4700W zużywa wówczas o 143% mniej energii w porównaniu do tradycyjnych urządzeń grzewczych. Sprzęt podczas 1 godziny ogrzewania zużywa ok. 1,2kW. Koszt zużytej energii wynosi wtedy ok. 0,84 zł. Wydajność urządzenia wynosi wtedy 3,3 kW.
By dowiedzieć się więcej na temat wentylatorów elektrycznych, przeczytaj: Jaki wentylator elektryczny kupić?
Czy warto kupić klimatyzator przenośny?
ZALETY | WADY |
|
|
Ile kosztuje klimatyzator?
Średniej jakości modele kosztują ok. 1500 do 3000 zł. Mogą być one lepszej jakości i mieć wysoką wydajność. Cechują się także większą ilością funkcji i możliwości. Wyższej klasy klimatyzatory kosztują ok. 3000 do 6000 zł lub więcej. Klimatyzatory te posiadają różnorodność trybów oraz mają wysoką wydajność.