Jaki odkurzacz tradycyjny wybrać?

 
18.11.2021
Doradca Yoer
Z biegiem lat ludzie szukają coraz lepszych pomocników do sprzątania w domu. Każdemu z nas zależy na łatwej obsłudze i odpowiednim stosunku jakości do ceny. Przy okazji liczymy na odpowiednią jakość oraz staranność wykonania. Nadal nie ma chyba lepszego wyboru od tradycyjnego odkurzacza workowego. Ten rodzaj odkurzacza wyrobił sobie pozycję na rynku i gości w większości gospodarstw domowych na całym świecie.
 
W tym artykule poznasz bliżej tradycyjne odkurzacze workowe. Poznasz nietypową historię odkurzaczy elektrycznych i ich najważniejsze cechy. Dowiesz się, na co zwrócić uwagę podczas zakupu odkurzacza, a także jaką funkcję pełnią w nich filtry powietrza. Jeśli szukasz niezawodnego pomocnika do robienia porządków, to ten wpis jest przeznaczony właśnie dla Ciebie.

Jak wynaleziono odkurzacz elektryczny? Nietypowe początki…

 
Wynalezienie odkurzacza elektrycznego zawdzięczamy pewnemu człowiekowi i jego głupiemu pomysłowi. Rzeczona historia wydarzyła się w 1901 roku. Brytyjczyk Hubert Booth omal nie przypłacił życiem, kiedy zainspirowany i tknięty przeczuciem przyłożył usta do starego fotela i zaczął wysysać powietrze. Co prawda efekt był dla niego bardzo nieprzyjemny, ale tym samym potwierdził swoje przypuszczenia. Zasysanie powietrza umożliwiało zbieranie kurzu i innych zanieczyszczeń.
 
Rok później Brytyjczyk skonstruował pierwszą maszynę, którą napędzał silnik spalinowy. Początkowo urządzenie wynajmowano jedynie na zlecenie klienta, a do jego obsługi potrzebny był koń. Przez swoje duże gabaryty sprzęt nie zdobył większej popularności.
 
W 1906 roku Amerykanin James Spangler zaprojektował przenośny odkurzacz z wentylatorem. Wynalazca opatentował swoje dzieło i wprowadził na rynek. Później razem z kuzynem Williamem Hooverem rozpoczął sprzedaż na nieco większą skalę.
 
Pierwszy polski odkurzacz „Alfa” powstał w 1952 roku w podrzeszowskiej fabryce Zelmera.
 
Na samym początku odkurzacz uchodził za produkt luksusowy i drogi. Sprzęt przeznaczony był głównie dla ludzi z wyższych sfer, ponieważ pozostałych nie było stać na taki wydatek. Jego cenę obniżono dopiero po II Wojnie Światowej, a odkurzacz natychmiast trafił do większości gospodarstw domowych na świecie. Teraz nie wyobrażamy sobie cotygodniowych porządków bez jego pomocy.

Odkurzacz workowy a bezworkowy

 
  • Odkurzacze workowe – to popularne urządzenie z kablem i długą, teleskopową rurą. Te odkurzacze są dostępne na rynku w zróżnicowanych cenach, a do wybrania mamy ogromną ilości modeli. Zazwyczaj to tani, lecz solidny sprzęt, który będzie spełniał swoje podstawowe zadanie. Do działania wykorzystuje wymienne lub wielorazowe worki, do który trafiają zanieczyszczenia.
  • Odkurzacze bezworkowe – działanie jest podobne. Zanieczyszczenia zbierane są z podłogi za pomocą długiej rury, ale w tego rodzaju odkurzaczach brud trafia do specjalnego zbiornika, który przepuszcza powietrze przez filtr. Po zapełnieniu należy opróźnić zbiornik i ponownie zamontować do odkurzacza, na czym można trochę zaoszczędzić.
 
dywan-odkurzacz-workowy-przewodowy

Rodzaje tradycyjnych odkurzaczy workowych

 
Najczęściej spotykany rodzaj odkurzacza, który dzielimy ze względu na zasilanie:
  • Odkurzacze przewodowe – do jego działania potrzebujemy ciągłego podłączenia do gniazdka. Zasięg ogranicza długość przewodu. Jednak w prawie każdym mieszkaniu nie powinno być z tym problemu przez ilość kontaktów.
  • Odkurzacze bezprzewodowe – napędzają je najczęściej ogniwa litowo-jonowe. Przydadzą się posiadaczom większych domów, ponieważ nie trzeba przejmować się długością kabla. Takie odkurzacze polubią także osoby, którym zależy na szybkim działaniu.

Wyróżniamy także odkurzacze tradycyjne i pionowe:
  • Odkurzacze tradycyjne – charakteryzują się giętką i miękką rurą, przez którą zanieczyszczenia trafiają do worka. Bywają bezprzewodowe lub przewodowe, ale wybór zależy od Twoich preferencji. Najczęściej są wyposażone w worek, który trzeba co jakiś czas opróżnić lub wymienić na nowy.
  • Odkurzacze pionowe – różnią się znacznie od tradycyjnych odkurzaczy. W przeciwieństwie do nich nie mają charakterystycznej giętkiej rury. Są wyposażone w sztywną oraz długą rurę, zakończoną szczotką. Dzięki temu rozwiązaniu nie trzeba się schylać podczas użytkowania, aby dotrzeć we wszystkie zakamarki. Odkurzacze pionowe prowadzi się trochę inaczej od tradycyjnych. Są lekkie i łatwiej je przenosić między pomieszczeniami. Większość z nich to modele bezprzewodowe, więc kabel nie będzie więcej ograniczać Twoich ruchów.

Cechy tradycjynych odkurzaczy workowych

 
Przed zakupem odkurzacza workowego warto zwrócić uwagę na kilka parametrów. To one decydują o jakości całego urządzenia:
  • Moc – nie ma tutaj konkretnej odpowiedzi. Znajdziemy odkurzacze o mocy zarówno 900W, jak i 1500W. Moc silnika to bowiem jedno, ale ważniejsza jest rzeczywista moc ssania, czyli siła z jaką urządzenie zasysa zanieczyszczenia z powierzchni.
  • Regulacja poziomu mocy – pozwoli Ci na niemalże bezobsługowe sterowanie. Nie musisz podchodzić do urządzenia, by włączyć lub wyłączyć odkurzacz, bądź zmienić jego moc działania.
  • Regulacja mocy ssania – przyda Ci się podczas odkurzania różnych powierzchni, pozwalając na odpowiednie dopasowanie siły zasysania.
  • Zasięg pracy – na ten czynnik składa się długość przewodu, regulacja rury teleskopowej czy też możliwość obracania węża o 360°. Im większy zasięg, tym odkurzacz poradzi sobie w większych pomieszczeniach.
  • Głośność pracy – jest niezwykle ważnym parametrem, zwłaszcza jeśli w domu mieszkają małe dzieci lub zwierzęta. Najcichsze urządzenia dostępne na rynku generują hałas na poziomie jedynie 55 dB. Dla porównania standardowe odkurzacze pracują na poziomie około 80 dB.
  • Wskaźnik zapełnienia worka – pokazuje poziom zapełnienia worka. Dzięki temu w odpowiednim momencie opróżnisz worek lub wymienisz go na nowy.
  • Wskaźnik czystości filtra – ten wskaźnik pokazuje poziom czystości filtra. Po zużyciu filtra poinformuje o konieczności jego wymiany.
 
kobieta-odkurzacz-sprząta

Jakie worki do odkurzaczy tradycyjnych?

 
Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje worków:
  • Worki papierowe – są zdecydowanie tańsze, stąd ich większa popularność. Jednak stosunkowo łatwo uszkodzić je ostrymi przedmiotami wciągniętymi przez odkurzacz np. kawałkami szkła, gwoździami czy opiłkami drewna.
  • Worki syntetyczne – wpływają pozytywnie na właściwości filtrujące odkurzacza. Worki syntetyczne są szczelne i wytrzymałe, dlatego trudno je uszkodzić ostrymi przedmiotami.
  • Worki wielorazowe – niektóre z worków syntetycznych przeznaczone są do wielorazowego użytku. Po opróżnieniu można je wyprać i ponownie założyć do odkurzacza.

Po co filtr do odkurzacza workowego?

 
W odkurzaczach znajdują się filtry wlotowe i wylotowe:
  • Filtry wlotowe – chronią silnik przed pyłami i kurzem z zasysanego powietrza. Wpływają pozytywnie na wydajność i żywotność sprzętu.
  • Filtry wylotowe – zapobiegają ponownemu wydostawaniu się zanieczyszczeń na zewnątrz odkurzacza. Dzięki temu chronią przed wdychaniem alergenów, kurzu, wirusów i bakterii.

Wyróżniamy także rodzaje filtrów:
  • Filtr HEPA – to bardzo wydajny filtr powietrza. Wyłapuje wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Jego skuteczność sięga od 95% do 99,95%. Wszystko dzięki temu, że budowa filtra przypomina "harmonijkę", co zwiększa skuteczność w przechwytywaniu drobnoustrojów.
  • Filtr piankowy/gąbkowy – stosowany głównie w odkurzaczach wodnych. Chroni silnik i inne ważne elementy urządzenia przed uszkodzeniem.
  • Filtr papierowy/tekstylny – podstawowy rodzaj filtra, montowany do większości odkurzaczy. Najczęściej wyprodukowany jest z tkaniny, pianki, sztucznych włókien lub papieru.

Czym się kierować przy wyborze odkurzacza tradycyjnego?

 
Wybór tego jedynego modelu nie będzie łatwym zadaniem, jeśli uprzednio nie określimy swoich potrzeb i preferencji. Zastanów się, jak dużą powierzchnię ma Twój dom i poszczególne pokoje? Im większe pokoje, tym kabel powinien być dłuższy. Dzięki temu unikniesz przepinania wtyczki z gniazdka do gniazdka.
 
Masz na podłogach jedynie panele, czy może cały dom wyściełany jest dywanami z długim włosiem? Zwróć uwagę, by Twój odkurzacz posiadał odpowiednie do odkurzanej powierzchni nasadki.
 
Jeśli jesteś właścicielem futrzastego zwierzaka lub należysz do grona alergików, sprawdź rodzaj filtrów zastosowanych w odkurzaczu.
 
kobieta-odkurzacz-śpiewa-dywan

Zalety i wady odkurzaczy tradycyjnych

 


Zalety Wady
  • Duży wybór modeli na rynku
  • Odkurzacze dostępne w niskich cenach
  • Możliwość użytkowania higienicznego worka jednorazowego
  • Możliwość użytkowania wielorazowego worka – oszczędność pieniędzy
  • Szczelność worka - kurze nie trafiają do otoczenia
  • Przyjazny dla alergików po zamontowaniu odpowiedniego filtra
  • Konieczność wymiany worka jednorazowego
  • Konieczność regularnego opróżniania worka wielorazowego
  • W niektórych przypadkach słaba kompatybilność z uniwersalnymi workami

Odkurzacz przewodowy a bezprzewodowy

 
Cecha Przewodowe Bezprzewodowe
Konieczność ładowania urządzenia przed pracą Nie Tak
Konieczność podłączenia urządzenia do gniazdka Tak Nie
Ograniczony zasięg pracy przez długość kabla Tak Nie
Ograniczony zasięg pracy przez wytrzymałość baterii Nie Tak

Słowem uzupełnienia...

 
Do największych zalet tradycyjnych odkurzaczy należy z pewnością ich szeroka dostępność na rynku, a także duża rozpiętość cenowa. Dzięki temu wybierzesz model taki, jaki odpowiada naszym możliwościom finansowym.
 
Odkurzacze workowe wymagają zastosowania papierowego lub materiałowego worka na kurz. Od Twojej preferencji zależy, czy będą to worki jednorazowe, czy wielorazowe. Alergikom polecamy jednorazowe worki, dzięki czemu kontakt z kurzem podczas opróżniania odkurzacza będzie minimalny. Wielorazowe worki będą z kolei bardziej przyjazne dla środowiska i Twojego portfela.
 
Możliwość wyboru rodzaju worka daje dużą przewagę odkurzaczom workowym nad bezworkowymi. W tych drugich mamy bowiem do czynienia z pojemnikiem, który po zapełnieniu należy ręcznie opróżnić. To wiąże się z bezpośrednim kontaktem z zanieczyszczeniami.
 
Czy lepiej postawić na odkurzacz przewodowy, czy bezprzewodowy? W przewodowych odkurzaczach zasięg pracy ograniczony jest długością przewodu. Urządzenie musi być stale podłączone do gniazdka.
 
Natomiast w odkurzaczach bezprzewodowych o zasięgu pracy decyduje pojemność baterii. Przed odkurzaniem nie zapomnij jej podładować, bo możesz niemiło się zaskoczyć.
 
dywan-kot

Cena tradycyjnych odkurzaczy workowych

 
Na rynku znajdziesz duży wybór modeli w zróżnicowanych cenach. Najtańszy odkurzacz workowy kupisz już za około 150-200 złotych. Przed zakupem warto sprawdzić, czy taki model ma wymagane filtry i wymienne szczotki, a także sprawdzić jego moc ssania. Inaczej łatwo rozczarować się produktem kiepskiej jakości.
 
Na potrzeby domowego użytku warto rozejrzeć się za tradycyjnymi odkurzaczami workowymi w przedziale 400-500 złotych. Nieco wyższa cena zakupu w związku z dodatkowymi funkcjami. To większa wygoda użytkowania na długie lata, więc taka inwestycja może być niezwykle opłacalna w perspektywie kilku lat.
 
Jeśli zależy Ci na cichszej pracy lub dodatkowych ulepszeniach, to należy przygotować się na wydatek na poziomie 800-900 zł. Jednak taki odkurzacz nie znajdzie większego zastosowania w gospodarstwie domowym. Lepiej sprawdzi się w firmach i większych przedsiębiorstwach.
 
Jeśli interesuje Cię przewodowy tradycyjny odkurzacz workowy marki Yoer, zapraszamy tutaj: Odkurzacze

Podziel się na social media