Parownica do ubrań, prasowacz, steamer
- zastosowanie

 
24.01.2022
Doradca Yoer
Większość z nas część swojego wolnego czasu przeznacza na prasowanie ubrań, czyli czynność żmudną, nudną, ale obowiązkową. Chodzenie z pomiętą odzieżą do pracy czy szkoły odbierane jest przez innych jako niechlujstwo, a i samemu czujemy się z tym nieswojo.
 
Jak skrócić czas tradycyjnego prasowania lub ułatwić ten moment? Mamy rozwiązanie! Nowoczesna parownica do ubrań ułatwi i usprawni prasowanie ubrań czy odświeżenie części garderoby przed ważnym wyjściem. To urządzenie jest proste w obsłudze, a dodatkowo nie wymaga dużych umiejętności i skupienia. Ze steamerem masz pewność, że nie przypalisz swojej koszuli czy ulubionej, wieczorowej sukienki.
 
W niniejszym artykule przedstawimy działanie prasowaczy prasowych. W pierwszej części poradnika zapoznasz się z urządzeniami parowymi. Przeczytasz także o zastosowaniu steamerów do codziennego użytku.
 
W drugiej części wpisu skupimy się na odświeżaniu parowym przy pomocy prasowaczy. Sprawdzisz, na czym polega odświeżania parowe. Dowiesz się, jakie materiały odświeżać w ten sposób. Jeśli szukasz nowoczesnych metod czyszczenia i prasowania różnych tkanin, to ten artykuł jest przeznaczony właśnie dla Ciebie!

Kilka słów o prasowaczach

 
Działanie prasowaczy parowych jest bardzo proste, a ich obsługa nie należy do skomplikowanych czynności. Proces prasowania opiera się na parze wodnej, która wylatuje ze stopy urządzenia.
 
Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje steamerów, które różnią się od siebie gabarytami:
  • Prasowacz ręczny – to urządzenie o stosunkowo małych gabarytach, ale przy tym niezwykle wydajne i skuteczne w działaniu. Mini prasowacz można stosunkowo łatwo przechować, dlatego sprzęt ten najlepiej sprawdzi się w mniejszych mieszkaniach, gdzie liczy się kompaktowość. Może także posłużyć jako żelazko turystyczne, które zabierzesz na dłuższy urlop z rodziną czy wyjazd ze znajomymi.
  • Parownica do ubrań – inaczej stacja parowa. To urządzenie o większych gabarytach, które wykorzystasz w otwartych przestrzeniach. Stacje parowe użytkuje się w różnych biznesach, ponieważ są cenione za moc, siłę wyrzutu pary oraz błyskawiczną gotowość do pracy.
 
Przy wyborze wymarzonego urządzenia parowego warto zwrócić uwagę na cechy oraz dodatkowe funkcje. Dzięki temu Twój prasowacz będzie wydajny, nawet przy bardziej intensywnej, ciągłej pracy.
 
Jakie są najważniejsze cechy i funkcje prasowaczy?
  • Moc – im wyższa moc, tym urządzenie będzie działać szybciej i sprawniej.
  • Siła wyrzutu pary – jeden z najważniejszych parametrów dla urządzeń parowych. To kryterium pozwala określić wydajność prasowacza. Parametr mierzy się w gramach na minutę. Mini prasowacze wyrzucają około 20g/min pary wodnej, a duże parownice mniej więcej 40g/min.
  • Obrotowa stopa – stopa obracana w zakresie 90 stopni pozwala na dogodne odświeżanie dużych i małych powierzchni.
  • Prasowanie na sucho/mokro – wszystkie parownice prasują na mokro z wykorzystaniem pary wodnej, co pomaga pozbyć się zagnieceń oraz znacząco skrócić czas całej czynności. Niektóre urządzenia potrafią prasować na sucho, kiedy wykorzystywana jest wysoka temperatura stopy prasowacza.
  • Prasowanie w pionie/poziomie – niektóre steamery prasują w dwóch płaszczyznach: w pionie oraz w poziomie na desce do prasowania. Wtedy urządzenie zastępuje klasyczne żelazko, co przydaje się przy prasowaniu np. koszul.
  • Zbiornik na wodę – pojemnik na wodę o dużej pojemności (powyżej 1 litra) pozwoli na większy zasięg pracy, a ty nie będziesz musiał co chwilę uzupełniać wody.
 
parownica-do-ubran-prasowacz-parowy-steamer

Zastosowanie prasowaczy

 
Prasowacze parowe to funkcjonalne urządzenia, które mają bardzo szerokie spektrum działania. Oto kilka najważniejszych przykładów ich zastosowania:
  • prasowanie ubrań
  • odświeżanie odzieży i garderoby
  • odświeżanie pościeli
  • odświeżanie tapicerowanych mebli (tj. fotele, narożniki, pufy, sofy)
  • odświeżanie zabawek oraz pluszaków w pokoju dziecięcym
  • odświeżanie zasłon i firanek
  • czyszczenie tapicerki w aucie
  • usuwanie kurzu, pyłków i pozostałych alergenów
  • usuwanie bakterii, wirusów oraz innych drobnoustrojów
 
Więcej na temat samych urządzeń parowych pisaliśmy na łamach naszego bloga: Parownica do ubrań, prasowacz, steamer - jakie urządzenie wybrać?
 
parownica-do-ubran-prasowacz-parowy-steamer

Odświeżanie parowe a tradycyjne prasowanie

 
Prasowacze przeznaczone są do pielęgnacji ubrań. Nadają się do bardzo delikatnych tkanin tj. jedwab, koronka, satyna czy tiul. Parownice dają niemal stuprocentową pewność, że materiały nie zdegradują się pod ich wpływem, a jedynie mogą nasączyć się wodą przy zbyt dużym wyrzucie pary. Dzięki błyskawicznemu nagrzewaniu prasowacze są gotowe do pracy po upływie kilkudziesięciu sekund.
 
Natomiast tradycyjne żelazka wymagają dużej wprawy w ich użytkowaniu. Do działania potrzebują deski do prasowania, którą ciężko ukryć w małym mieszkaniu. Z kolei samo rozłożenie deski i przygotowanie urządzenia zajmuje sporo czasu. Dodatkowo z takim sprzętem bardzo łatwo przypalić różne materiały, zagnieść prasowane ubrania lub zostawić błyszczące smugi.
 
parownica-do-ubran-prasowacz-parowy-steamer

Czyszczenie parowe samochodu

 
Zdecydowana większość osób, które posiadają własne auto, stara się utrzymać w nim porządek i względną czystość. Samochód to wszak najlepsza wizytówka. Dlatego jeździmy na myjnie, polerujemy karoserię, ale… Jak ułatwić cykliczne dbanie o porządek w jego wnętrzu? Z pomocą przychodzi prasowacz ręczny, który dzięki emitowaniu pary potrafi uporać się nawet z największym brudem.
 
Dlaczego czyszczenie parowe samochodu jest przydatne? Strumień pary wodnej odświeża tapicerkę auta, dywaniki, a dodatkowo eliminuje nieprzyjemne zapachy. Para usuwa zabrudzenia, bakterie, co zwiększa sterylność wnętrza. To bardzo ważne w dobie światowej pandemii.
  • Jeśli pracujesz jako kierowca taksówki lub innego podmiotu, który przewozi ludzi, to prasowacz będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Dla klientów liczy się nie tylko preferencyjna cena danej trasy, ale także czystość i porządek w aucie.
  • Jeśli prowadzisz myjnie ręczną, to możesz wzbogacić ofertę, dodając usługę parowego czyszczenia tapicerki.
  • Jeśli pracujesz w dużej firmie, które dysponuje flotą samochodową, to warto zakupić prasowacz parowy, aby utrzymać większy porządek i zdezynfekować wnętrze.
  • Jeśli przewozisz ludzi w transporcie zbiorowym (busy, autobusy), to ze steamerem zadbasz o czystość i odświeżysz fotele po długiej podróży lub całym dniu pracy.
 
parownica-do-ubran-prasowacz-parowy-steamer

Cena steamerów do ubrań

 
Na rynku znajdziemy dwa rodzaje prasowaczy, które różnią się wyglądem i ceną. Przy wyborze konkretnego urządzenia weź pod uwagę Twoje indywidualne preferencje, aktualne potrzeby, warunki mieszkaniowe oraz zasobność portfela.
 
Prasowacz ręczny kupisz za około 150-200 złotych w podstawowej wersji. Urządzenie z wyższej półki, o większej mocy i sile wyrzutu pary, to wydatek rzędu 300 złotych i więcej.
 
Mini prasowacz przyda się w kawalerkach lub małych mieszkaniach, gdzie nie ma miejsca na przechowywanie tradycyjnej deski do prasowania. W takim środowisku jego niebywałą zaletą jest kompaktowość. Sprzęt posłuży również jako żelazko turystyczne, które zabierzesz na mały wypad w góry albo nad morze czy wyjazd służbowy, podczas którego musisz trzymać elegancki dress code.
 
Parownicę do ubrań znajdziesz w przedziale od 600 do 700 złotych. Takie urządzenie charakteryzuje się dużymi gabarytami, dlatego zajmuje sporo miejsca. Najczęściej stacja parowa wykorzystywana jest w różnego rodzaju biznesach np. sieciówkach odzieżowych, ekskluzywnych butikach, salonach mody oraz hotelach. Za to w celach domowego użytku najlepiej sprawdzi się w otwartych przestrzeniach: domach jednorodzinnych, szeregowcach oraz willach.
 
Jeśli interesują cię prasowacze marki Yoer, zapraszamy tutaj: Prasowacze

Podziel się na social media