12 przepisów na Święta Bożego Narodzenia 2022
28.11.2022
Doradca Yoer
Święta zbliżają się do nas wielkimi krokami. Niedługo znów będziemy przygotowywać rozmaite potrawy, którymi uraczymy swoich gości podczas wigilijnej wieczerzy. Gotowanie wigilijnych dań, zwłaszcza tych wieloskładnikowych, wymaga od nas wiele wysiłku i czasu. Niekiedy musimy poświęcić na gotowanie nawet kilka dni.
Wielogodzinne przesiadywanie w kuchni nie jest dla Ciebie, ale musisz ugotować potrawy wigilijne ze względu na swoich gości? To nie problem. Z wielozadaniowym sprzętem AGD możesz zaoszczędzić wiele wysiłku, a nawet i swojego cennego czasu.
W dzisiejszym artykule chcielibyśmy przedstawić aż 12 przepisów na święta Bożego Narodzenia, dzięki którym zaimponujesz wszystkim swoim gościom. Znajdziesz tu sprawdzone przepisy na ciasta z robota planetarnego, a nawet przepisy na dania z wolnowaru, których smak i aromat będzie się unosił po całej Twojej kuchni.
Wszyscy się zgodzimy, że bez pierogów z kapustą i grzybami święta Bożego Narodzenia nie będą tak idealne. W końcu na tę potrawę świąteczną czekamy ze zniecierpliwieniem przez cały rok.
Domowych pierogów z idealnie doprawionym farszem nie może zabraknąć przy naszym wigilijnym stole. Święta tuż, tuż, wobec czego na pierwszy ogień przygotowaliśmy dla Ciebie najlepszy przepis na pierogi z kapustą i grzybami.
Czas przygotowania: 2 godziny.
Ilość porcji: około 70 – 80 sztuk pierogów.
Składniki na ciasto pierogowe:
Zauważysz, że dzięki temu grzyby napęcznieją i zmiękną. Po wodzie zauważysz, że stanie się ciemniejsza.
2. Kiedy już grzyby odpowiednio namokną, przelej z nich wywar do osobnego naczynia. Pod żadnym pozorem jej nie wylewaj, ponieważ woda ta będzie idealną bazą do zagotowywania kapusty kiszonej. Namoknięte grzyby przełóż na deskę do krojenia i pokrój i posiekaj na drobno.
3. Teraz weź do ręki dwie cebule. Obierz ją ze skórki i postaraj się ją pokroić na bardzo drobne kawałeczki. Jeśli do Twoich oczu szybko nachodzą łzy, to przed pokrojeniem umieść warzywo do zamrażarki na około 30 minut. Schłodzona cebula wydziela o wiele mniej charakterystycznego gazu, który podrażnia nasze oczy.
4. Rozgrzej patelnię na gazówce, a następnie wlej na jej powierzchnię olej. Wsyp wcześniej pokrojoną cebulę na patelnię z olejem i zacznij ją podsmażać. Ważne, żeby podsmażać cebulę do chwili, aż uzyska charakterystyczny, szklisty kolor.
5. Do podsmażonej cebuli dołóż posiekane wcześniej grzyby. Wszystko ładnie wymieszaj i pozostaw na gazie przez około 1 – 2 minuty.
6. Pora wziąć się za kapustę kiszoną. Wyjmij ją i odsącz ją trochę z wody, a następnie posiekaj na drobno przy pomocy noża. Poszatkowaną kapustę możesz wsypać do garnka o większej pojemności.
7. Do garnka z kapustą wsyp wszystkie niezbędne przyprawy, czyli liście laurowe, pieprz, cukier i oczywiście ziele angielskie. Następnie wlej wcześniej zachowany wywar z grzybów i około pół szklanki zimnej wody. Na koniec wszystko dokładnie ze sobą wymieszaj.
8. Do wymieszanej z przyprawami i wodą kapusty wsyp podsmażoną cebulę z poszatkowanymi grzybami. Całość możesz teraz wymieszać, najlepiej przy pomocy drewnianej łyżki. Wszystko przykryj przykrywką i gotuj wszystko przez około godzinę, mieszając wszystko co jakiś czas.
9. Po godzinie zdejmij pokrywę i podsmaż wszystko, aż do momentu gdy wszystko się ładnie zarumieni. Jeśli jest to dla Ciebie wygodniejsze, to możesz wszystko przełożyć do wielkiej patelni i w ten sposób podsmażać przygotowywany farsz na pierogi.
10. W tym momencie czas na przygotowywanie masy na ciasto pierogowe. Wsyp do misy od robota planetarnego 4 szklanki pszennej mąki, łyżeczkę soli i wlej około 1,5 do 2 szklanek gorącej wody. Warto do tej wody wrzucić dwie łyżki masła. Kiedy masło w wodzie się roztopi, to możesz wlać mąki z wodą i solą.
12. Kiedy robot kuchenny wyrobi za Ciebie ciasto, to zawiń je, najlepiej w folię i odstaw na około 30 minut. Dzięki temu przygotowane ciasto w trakcie wałkowania nie będzie się kurczyć – jego konsystencja stanie się bardzo plastyczna i podatna na zmianę kształtów.
13. W następnej kolejności wysyp trochę mąki na blat, żeby ciasto podczas wałkowania nie przyklejało się do powierzchni. Dla ułatwienia podziel ciasto na kilka mniejszych kulek. Dzięki temu rozwałkowane ciasto nie będzie zajmować aż tak dużo miejsca.
14. Zacznij wałkować ciasto pierogowe do chwili gdy stanie się cienką warstwą o grubości około 2 – 3 mm. Następnie zacznij wycinać kółka. Możesz do tego wykorzystać nawet najzwyklejszą szklankę. Jeśli kółka są zbyt małe, to możesz je dodatkowo delikatnie rozciągnąć lekko w dłoniach.
15. Na jednej z połówek rozciągniętych kółek poukładaj wcześniej przygotowany farsz na pierogi. Możesz wykorzystać do tego łyżkę. Następnie złóż ciasto na pół, sklejając ze sobą końcówki. Dzięki temu z ciasta nie wypadnie nadzienie. Do tradycyjnej metody sklejania boków pierogów możesz wykorzystać widelec.
16. Uformowane pierogi poukładaj na desce do krojenia. Oprósz deskę mąką, żeby pierogi nie przyklejały się do powierzchni. Następnie zacznij gotować wodę z solą w garnku, Pozostałe ciasto pierogowe wałkuj dalej, doprawiając farszem do pierogów wycinane kółeczka.
17. Kiedy woda się zagotuje, to możesz delikatnie wsypywać do niej uformowane już pierogi. Pierogi w wodzie powinny się gotować od 3 do 5 minut. Innym sposobem możesz poczekać, aż pierogi w końcu wypłyną na powierzchnię wody. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że odpowiednio się zagotowały.
Ugotowane już pierogi są gotowe do zjedzenia. Możesz podsmażyć cebulkę, aby dodatkowo przystroić potrawę na Boże Narodzenie. Z pewnością tak przygotowane pierogi będą smakować wszystkim przybyłym gościom.
Jesteś miłośnikiem kawy i myślisz o zakupie ekspresu do kawy? Sprawdź, co pisaliśmy na łamach naszego eksperckiego artykułu: Jaki ekspres ciśnieniowy do kawy wybrać?
Ciasto marchewkowe staje się ostatnio prawdziwym hitem. Przysmak ten można szybko i łatwo przygotować. Nie potrzebujesz do niego wielu składników, a jego smak i aromat przyciągnie każdego domownika do Twojej kuchni.
Ciasto marchewkowe nie jest wcale wymagające. Możesz mieć pewność, że w piekarniku zawsze Ci pięknie wyrośnie. Przepis ten jest drugim z kolei, nad którym chcielibyśmy dziś zwrócić naszą szczególną uwagę.
Czas przygotowania: około 1 godzinę.
Ilość porcji: dla 4 osób.
Składniki:
1. Wrzuć do misy margarynę wraz z cukrem. Następnie przy pomocy wielofunkcyjnego robota planetarnego ubij na puszystą pianę.
2. Wymieszaj razową mąkę pszenną wraz z paczką proszku do pieczenia. Po chwili dodaj jajka, pół łyżeczki cynamonu, cukier wanilinowy, dalej dokładnie wszystko mieszając ze sobą.
3. Kiedy już podstawowe składniki zostaną ze sobą wymieszane, to możesz przejść do ucierania marchewek na drobne wiórki. Wszystkie składniki wymieszaj ze sobą. Dla ułatwienia wykorzystaj do tego swojego robota kuchennego.
Ręczne ucieranie marchewek, zwłaszcza przy pomocy tarki i drobnych oczek, może być dość czasochłonne, a przede wszystkim uciążliwe i męczące. Wobec tego warto wykorzystać do tego tarkę do siekania na wiórki z planetarnego robota kuchennego Galaxo.
Robot bez żadnego wysiłku poradzi sobie nawet z najtwardszym warzywem. Z przyjemnością wyręczy Cię z tych najtrudniejszych zadań, a Ty w tym samym czasie możesz zająć się innymi rzeczami.
4. Posiekaną już marchewkę możesz dołożyć do misy od robota planetarnego. Po wsypaniu marchewki możesz wszystko dokładnie wymieszać.
5. Przygotuj foremkę, do której wlejesz surowe ciasto. Pamiętaj, żeby blachę posmarować tłuszczem. Najlepiej do tego nada się margaryna, która jest odporna na działanie wysokich temperatur. Dzięki niej Twoje ciasto nie będzie przywierać do dna foremki.
Papier do pieczenia możesz także wykorzystać do zapełnienia dna blachy.
6. Do wysmarowanej blachy przelej masę na ciasto marchewkowe. Następnie za pomocą płaskiej łyżki wyrównaj powierzchnię. Tak przygotowane ciasto należy piec w temperaturze 160 – 180 stopni Celsjusza przez około 30 – 45 minut.
Kiedy ciasto marchewkowe będzie gotowe, wyłóż je z piekarnika i poczekaj chwilę, aż ostygnie. Górę ciasta możesz przyozdobić np. lukrem cytrynowym. Wystarczy, że na małej patelni podgrzejesz i wymieszasz sok z cytryny wraz z cukrem pudrem. Mieszaj roztwór do momentu, aż przybierze charakterystyczną konsystencję.
Chcesz zacząć przygotowywać pełnowartościowe posiłki, ale nie masz na to zbyt wiele czasu i energii? Przeczytaj, co pisaliśmy o wolnowarach w naszym eksperckim artykule: Wolnowar, co to jest? Jaki wybrać?
Ciastka magdalenki to delikatne ciasteczka, pochodzące z Francji. Nie potrzebujesz do nich zbyt wielu składników, a na dodatek bardzo szybko można je zrobić. Są niewątpliwie wspaniałymi przekąskami, którymi możesz uraczyć swoich gości podczas towarzyskiego spotkania lub świąt.
Do przygotowania ciastek magdalenek wystarczy mieć odpowiednią formę. W standardowej znajdziesz aż 12 foremek w kształcie muszelek, do których wlewa się wyrobioną masę.
Czas przygotowania: pół godziny.
Ilość porcji: na 12 osób.
Składniki:
1. Na początek weź masło, rozpuść je i odstaw na bok, aby mogło sobie spokojnie ostygnąć. Następnie weź do ręki 2 jajka i ostrożnie wbij je do miski, dodaj do jajek cukier i wymieszaj wszystko ze sobą. Ważne, żeby mieszać składniki do czasu, aż cukier się całkowicie rozpuści.
2. Kiedy już masa będzie gotowa, to dodaj miód, startą skórkę od cytryny, sok z cytryny oraz mleko. Dodaj ilość składników zgodnie z listą składników, która jest wypisana powyżej. Kiedy już wszystkie wyżej wymienione ingrediencje zostaną wrzucone to miski, to pozostaje Ci tylko je dobrze ze sobą wymieszać.
3. Pora, żeby wziąć mąkę i proszek do pieczenia. Połącz dobrze te oba składniki, a następnie, za pomocą sitka, przesiej je bezpośrednio do miski z wcześniej wyrobioną masą. Kiedy to zrobisz, to dodaj rozpuszczone masło, które w pierwszym punkcie miało ostygnąć.
4. Wszystkie składniki, jakie zostały wrzucone do misy, należy porządnie ze sobą wymieszać do jednolitej konsystencji. Najlepiej do tego zadania wykorzystać wielofunkcyjny robot kuchenny, dzięki któremu zyskasz idealną masę na przepyszne ciasteczka.
Bardzo dobrym przykładem takiego wielozadaniowego sprzętu jest planetarny robot kuchenny Galaxo. Z nim nie straszne mu jest wyrabianie różnego rodzaju ciast.
5. Kiedy masa zostanie idealnie wymieszana, to pora ją przełożyć do rękawa cukierniczego. Jeśli jednak nie masz go w swoim asortymencie, to bez obaw. Możesz w łatwy sposób stworzyć go, korzystając z papieru do pieczenia. Wystarczy, że wytniesz trójkąt, który potem odpowiednio złożysz w stożek. Koniec najlepiej skleić taśmą, żeby nie rozleciał się podczas nalewania masy do foremek.
A jeśli zabrakło Ci papieru do pieczenia, to do tego zadania pomoże Ci także najzwyklejsza łyżka. Tylko uważaj, żeby nie pobrudzić krawędzi foremki.
6. Blaszkę na magdalenki, w miejscu wlewania masy, musisz posmarować masłem, a następnie posyp delikatnie mąką pszenną do momentu, aż będzie ją widać na całej powierzchni muszelek. Jeśli w niektórych miejscach widzisz, że jest za dużo mąki, to postaraj się strzepnąć jej zbędny nadmiar.
7. Do przygotowanej blaszki możesz zacząć ostrożnie wlewać wcześniej wyrobione ciasto. Pamiętaj jednak, żeby nie wypełniać zagłębień całkowicie. Ciasto musisz wlewać do max. 70 – 80% pojemności blaszki.
8. W końcu pora na włączenie piekarnika. Rozgrzej go do 200 stopni Celsjusza z funkcją góra i dół. W żadnym wypadku nie włączaj funkcji termoobiegu. Zanim włożysz blaszkę z masą do piekarnika, to zmniejsz temperaturę do 180 stopni Celsjusza.
9. Kiedy już włożysz blaszkę z ciastem do piekarnika, to wystarczy już tylko poczekać, aż się zapieką. Magdalenki powinno się piec przez około 15 – 20 minut. Piecz je do czasu, aż ładnie się zarumienią, wtedy będziesz mieć pewność, że ciastka są gotowe.
Po wyjęciu blaszki, ostrożnie zacznij wyciągać każde ciastko z zagłębienia na foremce. Idealny do tego będzie nóż, np. do smarowania masła. Wszystkie wyciągnięte ciastka połóż delikatnie na kratce od piekarnika i poczekaj aż ostygną. Kiedy tak się stanie, możesz ozdobić je według swoich własnych preferencji. Nie jest to oczywiście odgórny wymóg.
Tak przygotowane ciastka możesz zaserwować swoim przybyłym gościom. Z pewnością każdy pokocha ich delikatny smak i niepowtarzalny aromat.
Przeczytaj także: Jaka kawa do elektrycznego ekspresu do kawy?
Ryba po grecku jest jedną z potraw, jaką przygotowujemy na wigilijną wieczerzę. Jest jedną z najbardziej ulubionych przez nas potraw. Odpowiedni rodzaj ryby jest źródłem kwasów omega 3, a także witaminy A, D, E a nawet B.
Z przepisu na rybę po grecku nie musisz korzystać tylko na święta. Jest na tyle smaczna i apetyczna, że możesz o wiele częściej serwować ją swoim domownikom. Jednak jak zrobić rybę po grecku? Przyjrzyjmy się zatem najlepszemu przepisowi na ten wyjątkowy specjał.
Potrawę tę możesz przygotować tradycyjnie w garnku lub w wolnowarze. Osobiście zalecamy ten drugi sposób, dzięki któremu zyskasz tradycyjne danie z wyższej półki, które wypełnione będzie wszelkimi składnikami odżywczymi.
Czas przygotowania: Ponad 1 godzinę (w wolnowarach ponad 2 godziny).
Ilość porcji: 6 porcji.
Składniki:
1. W pierwszej kolejności całkowicie rozmroź filety z ryby. Następnie poukładaj je na blacie i dokładnie osusz, najlepiej przy pomocy ręcznika papierowego. Osuszone filety posyp solą i pieprzem, a potem pokrój na mniejsze kawałki.
2. Obierz warzywa typu marchewka, seler i pietruszka z wierzchniej skórki, a następnie zetrzyj je na standardowej wielkości wiórki. Warzywa te mogą być bardzo twarde, wobec czego ręczne starcie może wymagać od Ciebie dużo wysiłku.
Błyskawicznie i łatwo zetrzesz warzywa dzięki planetarnemu robotowi kuchennemu Galaxo. Dzięki tarce do szatkowania na wiórki przekonasz się, że przygotowywanie poszatkowanych warzyw może być tak banalnie proste.
3. Poszatkowane warzywa przenieś z miski do dużego garnka. Zalej wrzącą i posoloną wodą, a następnie gotuj je przez około 20 minut. Pamiętaj, żeby podczas gotowania warzyw mieć lekko uchyloną pokrywę. Na koniec dodaj do wywaru z warzywami ziarenka ziela angielskiego i liście laurowe.
Idealnym sposobem do przygotowywania ryby po grecku jest wykorzystanie wolnowaru z misą ceramiczną Clever-Cook. Jest to niezwykły garnek elektryczny, w którym wszystkie składniki są równomiernie podgrzewane. Dzięki temu potrawa zachowuje wszelkie składniki odżywcze.
Z wolnowarem możesz mieć pewność, że Twoja potrawa nie zostanie ani trochę przypalona. Najlepsze w tym garnku jest to, że nie musisz w ogóle pilnować procesu przygotowywania potrawy. Wystarczy, że wsypiesz odpowiednie składniki, nastawisz czas, a resztą zajmie się Twój wolnowar Clever-Cook.
4. Podczas gotowania warzyw możesz w tym samym czasie zająć się rybą, którą także możesz podsmażyć w wolnowarze. Wystarczy, że ułożysz ją na dnie misy ceramicznej do wolnowaru. Możesz mieć pewność, że Twoja ryba zostanie idealnie przygotowana.
5. Wlej do szklanki odrobinę wywaru, który powstał z warzyw, a następnie wymieszaj z nim koncentrat pomidorowy. Odstaw na blat, ponieważ roztwór ten będzie Ci za chwilę potrzebny.
6. Weź do ręki cebulę i białą część od pory. W następnej kolejności umyj dokładnie te warzywa i pokrój je na małe plasterki lub półplasterki. Rozgrzej patelnię z olejem, a następnie wsyp pokrojone składniki. Podsmażaj je do momentu aż charakterystycznie się zeszklą.
7. Podsmażone warzywa możesz dołożyć do wywaru z gotowanymi warzywami, a następnie wlej także rozrzedzony koncentrat pomidorowy. Dodaj pozostałe przyprawy (oregano, bazylię, pieprz, paprykę i sól) i wszystko dokładnie wymieszaj.
Pamiętaj, że wszystko możesz przygotować w wolnowarze. Dzięki temu nie musisz brudzić wielu naczyń podczas przygotowywania potrawy. Dodatkowo większość trudniejszej pracy wykonuje za Ciebie ten sprytny i wielozadaniowy garnek elektryczny.
8. Warstwę gorących warzyw najlepiej ułożyć na kawałkach ryby. Dzięki temu część tego wyjątkowego smaku i aromatu przejdzie wprost na nią.
Tak przygotowaną rybę możesz udekorować natką pietruszki i podać dla swoich gości. Jesteśmy pewni, że każdy z nich pochwali Cię za świetnie przygotowaną rybę po grecku.
Zdarza Ci się często marznąć w domu podczas oglądania swojego ulubionego serialu? Sprawdź, co pisaliśmy o kocach elektrycznych z naszego eksperckiego bloga: Jaki koc elektryczny wybrać?
Kto nie lubi zupy grzybowej? Przygotowana z grzybów znalezionych osobiście w lesie jest wyjątkowym i tradycyjnym daniem, który musisz mieć na swoim wigilijnym stole. Zupa ta jest kwintesencją idealnie spędzonych świąt w gronie najbliższych osób.
Zupę grzybową najlepiej przygotować z wcześniej osuszonych grzybów. Idealnie wysuszone grzyby zyskasz dzięki suszarce do grzybów, owoców i warzyw VitaSave. Dzięki niej Twoje leśne grzyby zachowują wszelkie składniki mineralne, witaminy, a nawet imponującą ilość błonnika.
Ten przepis na wigilię musisz koniecznie wykorzystać w swojej kuchni. Wraz z zupą grzybową o niepowtarzalnym smaku i aromacie Twoje święta będą wyjątkowe i niezapomniane.
Czas przygotowania: w wolnowarze w trybie LOW od 7 do 9 godzin, a w trybie HIGH od 6 do 7 godzin.
Ilość porcji: od 3 do 5 porcji.
Składniki:
1. Na początek zajmij się suszonymi grzybami. Żeby wydobyć z grzybów pełen smak i aromat najlepiej dzień wcześniej zalać je przegotowaną wodą i pozostawić je na całą noc. Następnego dnia możesz wyłowić grzyby z wody. Nie pozbywaj się wywaru z grzybów, ponieważ w późniejszym etapie gotowania dodasz go do swojej zupy.
Jeśli jednak korzystasz z zamrożonych grzybów, to wystarczy, że około 2 – 3 godziny wyciągniesz je z zamrażarki przed rozpoczęciem przygotowywania zupy.
2. Grzyby wzięte z lasu lub mrożone pokrój lub posiekaj na małe kawałki. Następnie sięgnij po ziemniaki, obierz je ze skórki i pokrój na małe kosteczki.
3. Warto także wcześniej przygotować sobie warzywny lub drobiowy bulion. Wykorzystaj do tego kilka podstawowych warzyw (2 marchewki, pół główki selera, 2 korzenie pietruszki, porę, cebulę i przyprawy typu liść laurowy, ziele angielskie) i wodę. Wszystko gotuj na małym ogniu przez około godzinę.
Tak przygotowany wywar odsącz z warzyw, ostudź, a następnie schowaj do lodówki. Bulion ten będzie Ci potrzebny do przygotowania zupy grzybowej.
4. Odsączone suszone grzyby z wywaru pokrój lub posiekaj na drobne kawałeczki. Następnie sięgnij po ziemniaki, obierz je ze skórki i pokrój na małe kosteczki.
5. Odłóż na bok pokrojone wcześniej składniki i zajmij się cebulą i suszonymi borowikami. Odsączone od wody grzyby posiekaj na drobne kawałki. To samo zrób z cebulą.
6. W następnej kolejności sięgnij po marchewki. Obierz ją i zetrzyj na drobne wiórki. Idealnie będzie się do tego nadawać planetarny robot kuchenny Galaxo z załączoną tarką do siekania na wiórki.
7. Przygotuj patelnię i rozgrzej na niej masło. Następnie wsyp na patelnię cebulę. Mieszaj ją i podsmażaj do momentu aż zyska charakterystyczny, szklisty kolor. W następnej kolejności dołóż do niej posiekane grzyby. Wszystko razem mieszaj i podsmażaj przez kilka następnych minut.
9. Włącz wolnowar, ustawiając czas według swoich własnych preferencji. W wolnowarze masz dostępne dwa tryby:
Zasmażkę do zupy grzybowej możesz przygotować z:
11. Na sam koniec należy do śmietany 18% dodać kilka łyżek gorącej zupy. Wszystko dokładnie ze sobą wymieszaj. Kiedy wywar będzie gotowy, możesz dolać go do swojej zupy grzybowej. Pamiętaj tylko, żeby zupę cały czas mieszać przy tym przy pomocy łyżki.
Zupa wreszcie jest gotowa do spożycia. Z pewnością zauważysz sporą różnicę, próbując zupę przygotowaną w wolnowarze. Jesteśmy przekonani, że ten sposób przygotowania zupy da Ci o wiele większy wachlarz smaków i aromatów.
W Twoim domu centralne ogrzewanie nie jest dla Ciebie wystarczające? Dowiedz się więcej o alternatywnych sposobach dogrzewania pomieszczeń, czytając artykuł: Jaki grzejnik elektryczny wybrać?
Barszcz czerwony wigilijny jest jednym z afrodyzjaków, który gości nasz wigilijny stół. Przygotowanie aromatycznego i rozgrzewającego barszczu nie jest wcale takie trudne. A tym bardziej nie jest w przepisie nic skomplikowanego, jeśli gotujesz zupę w wolnowarze.
Święta za rogiem, a Ty nie wiesz jak prawidłowo ugotować domowy barszcz czerwony? Poniżej podaliśmy Ci przepis na wigilię, dzięki któremu przygotujesz wysokiej klasy zupę dla siebie i swoich najbliższych.
Czas przygotowania: około 20 minut, gotowania około 1,5 godziny.
Ilość porcji: od 3 do 5 porcji.
Składniki:
1. Na początek przygotuj swój wolnowar. Do misy ceramicznej do wolnowaru wlej 1,5l wody, a następnie umieść w niej żeberka. Gotuj mięso przez około 30 – 45 minut na trybie HIGH.
2. Po upłynięciu określonego czasu dodaj ziarna ziela angielskiego, liście laurowe i przypraw wywar solą i pieprzem. Wymieszaj wszystko delikatnie ze sobą, aby przyprawy rozprzestrzeniły się po misie.
3. W następnej kolejności obierz marchewkę ze skórki, a następnie pokrój ją na mniejsze kawałki. To samo zrób z korzeniem pietruszki oraz z burakami. Małe kawałki warzyw o wiele szybciej się ugotują.
4. Pokrojone warzywa możesz wrzucić do wolnowaru. Następnie obierz 3 lub 4 ząbki czosnku (w zależności od wielkości) i zmiażdż przy pomocy praski do czosnku.
5. Zmiażdżony czosnek możesz dodać do wolnowaru. Następnie wlej następne 1,5l wody i zakwasu buraczanego.
Pamiętaj tylko, żeby pod żadnym pozorem nie otwierać ciepłego i wstrząśniętego zakwasu. Wywar może wtedy wybuchnąć, pozostawiając na całej powierzchni Twojej kuchni bardzo przykrą niespodziankę w postaci różowych i trudno zmywających się plam.
6. Przypraw zupę pozostałymi przyprawami z listy składników. Mowa tu o 1 łyżce majeranku i 2 łyżkach soku z cytryny. Jeśli zupa dalej wydaje Ci się bez smaku, to możesz dołożyć więcej soli czy pieprzu.
7. Całość gotuj jeszcze przez jedną godzinę. Kiedy zupa będzie gotowa, to możesz ją zaserwować swojej całej rodzinie. Przekonaj się, jak wyjątkowy jest smak i aromat Twojego barszczu czerwonego wigilijnego, który został ugotowany przy pomocy sprytnego i wszechstronnego wolnowaru.
Bardzo często korzystasz z ekspresu do kawy, jednak nie wiesz do końca, jak odpowiednio go wyczyścić? Przeczytaj koniecznie nasz artykuł: Jak czyścić ekspres do kawy?
Skoro już mamy przepis na barszcz wigilijny, to pora przyjrzeć się przepisowi na uszka z grzybami. Są one wspaniałym dodatkiem do czerwonego barszczu. Jest to kolejna tradycyjna potrawa na Boże Narodzenie, która ma swoje polskie korzenie.
Uszka z grzybami w wielu polskich zakątkach są podawane jako pierwsze podczas wigilijnej wieczerzy. Należy przyznać, że jest to jedno z najbardziej popularnych dań, do którego chętnie wracamy. Przygotowywanie uszek może trochę potrwać, ale często przymykamy oko na ten drobny szczegół, zwłaszcza podczas świąt.
Czas przygotowania: około 2 godziny.
Ilość porcji: około 100 uszek.
Składniki:
1. W pierwszej kolejności warto wziąć się za ciasto. Weź do ręki misę z robota planetarnego i przesiej do niej 2 szklanki mąki – to około 320 g. Następnie dodaj odrobinę soli (mniej niż pół łyżeczki) i 2 łyżki oleju roślinnego.
Olej roślinny możesz dobrać do swoich własnych preferencji.
2. Następnie do tych składników wlej 160 – 170 ml gorącej wody. Po dodaniu wody masz już wszystkie niezbędne składniki w misie. Włącz swój robot kuchenny, który zacznie wyrabiać ciasto. Najlepszą końcówką do wyrabiania ciasta jest hak, który jest dostępny w robocie planetarnym.
Świetnym przykładem jest planetarny robot kuchenny Galaxo, który idealnie wymiesza ze sobą wszystkie składniki, nie pozostawiając w misie żadnych martwych stref.
3. Kiedy robot planetarny wyrobi idealne ciasto na uszka, zwiń je w kulkę, a następnie połóż na nią folię spożywczą (najlepiej tę przezroczystą). Odłóż surowe ciasto na około 30 – 60 minut. Dzięki temu ciasto podczas wałkowania nie będzie rozpadać się w rękach.
4. W trakcie leżakowania ciasta możesz zacząć przygotowywać farsz z grzybów. Weź do ręki suszone grzyby, wsyp je do miski i zalej je zimną wodą, najlepiej dwiema szklankami. Zalane grzyby odstaw na mniej więcej godzinę. Dzięki temu grzyby zaczną uwalniać swój aromat do wody.
5. Kiedy już odpowiednio namokną, to przełóż grzyby wraz z wywarem do garnka i zacznij podgrzewać pod przykryciem. Zostaw garnek na włączonej gazówce przez około 20 – 25 minut.
Jeśli Ci jednak zależy na czasie, to możesz już dzień wcześniej przygotować sobie wywar z grzybów. Im dłużej są namaczane w wodzie tym krótszy staje się ich czas gotowania w garnku.
6. Wodę, jaka została po ugotowaniu grzybów warto zostawić, ponieważ jeszcze Ci się do czegoś przyda. Taka woda jest świetną bazą do przygotowania czerwonego barszczu lub domowego żurku z kiełbasą.
7. Grzyby porządnie odsącz od wody, a następnie pokrój i posiekaj na drobne kawałeczki. Odłóż je na bok i sięgnij po cebulę. Ją także poszatkuj na drobno. Następnie sięgnij po patelnię, nalej na jej dno odrobinę oleju roślinnego (około 3 – 4 łyżki) i podsmażaj poszatkowaną cebulę do czasu, aż zyska charakterystyczny, szklisty kolor.
8. Dodaj posiekane grzyby do podsmażanej cebuli, a następnie zasyp wszystko solą (mniej niż pół łyżeczki) i pieprzem (pół płaskiej łyżeczki). Wszystko razem wymieszaj i podsmażaj przez kolejne parę krótkich minut.
9. Gotowy farsz przesyp do miski, a następnie dodaj jedno żółtko od jajka i 1 płaską łyżkę tartej bułki. Wszystko dokładnie wymieszaj ze sobą, najlepiej przy pomocy drewnianej łyżki.
Może Ci się wydawać, że farsz wyszedł zbyt gruboziarnisty. Jeśli wolisz, żeby był bardziej gładki, to warto wykorzystać do tego maszynkę do mielenia. Idealnie będzie do tego nadawać się maszynka do mielenia mięsa Grindo z sitkiem drobnym lub sitkiem średnim. Dzięki temu Twój farsz będzie idealnie zmiksowany.
11. Przykryj wilgotną ścierką te kulki, których nie będziesz wałkować. Dzięki temu ciasto nie będzie wysychać. Weź do ręki jedną z kulek i zacznij wałkować. Jeśli ciasto podczas wałkowania będzie się lekko kleić, to posyp je odrobiną mąki. Mąką możesz już posypać kulkę zanim weźmiesz się za rozwałkowywanie.
12. Rozwałkuj ciasto na grubość mniej więcej 2 – 3 mm. Następnie zacznij wycinać z ciasta kółka lub kwadraty. Na gotowe kształty możesz układać na środku wcześniej przygotowany farsz z grzybów i cebuli.
13. Kółka lub kwadraty zacznij składać na pół, a następnie połącz ze sobą oba końce. W ten sposób powstają z wyglądu przypominające uszka z farszem grzybowym.
14. Wszystkie uszka układaj na deskę. Pamiętaj jednak, żeby żadne z uszek nie stykało się ze sobą. Podczas swojej pracy staraj się przykrywać uszka przy pomocy wilgotnej ścierki. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że nie wyschną.
15. Gotowe uszka możesz zacząć gotować. Przygotuj garnek z osoloną wodą i zacznij gotować. Pamiętaj, żeby nie doprowadzić wody do gwałtownego wrzenia. Wrzuć uszka do wody i czekaj, aż wypłyną. Powinno to trwać dosłownie kilka minut.
Ugotowane grzybki możesz zaserwować do swojej zupy. Tak, jak wspomnieliśmy wcześniej, uszka z grzybkami idealnie będą pasować jako dodatek do czerwonego barszczu.
Nie musisz od razu zjadać wszystkich uszek naraz. Możesz zamrozić je jako surowe i jako wcześniej już ugotowane. Różnica w mrożeniu jest taka, że surowych uszek nie musisz wcześniej dokładnie wysuszyć i posmarować olejem.
Uwielbiasz pić duże ilości aromatycznej, czarnej kawy? Sprawdź, co pisaliśmy na temat ekspresów przelewowych z naszego eksperckiego bloga: Jaki ekspres przelewowy wybrać?
Bigos jest przykładem kolejnego polskiego, świątecznego klasyka. Towarzyszy nam nie tylko podczas świątecznych obiadów, ale także na grillach, imprezach czy na zwykłym, tygodniowym obiedzie.
Bigos ma świetny smak i zapach, zwłaszcza gdy dodamy do niego ususzonych grzybów, śliwek i swojskiej kiełbasy. Bigos jest świetnym dodatkiem do wszystkiego. Przyjrzyjmy się zatem, w jaki sposób można go przygotować.
Czas przygotowania: około 40 – 60 minut.
Ilość porcji: około 3 – 4 porcje.
Składniki:
1. Na początek możesz wziąć się za suszone grzyby. Przesyp je do miski i zalej w około 200 – 250 ml gorącej wody. Odstaw grzyby na jakiś czas, dzięki temu grzyby napęcznieją i staną się miękkie.
2. W następnej kolejności weź do ręki cebulę i poszatkuj ja na drobne kawałki. Potem połóż patelnię na gazówkę i zacznij ją rozgrzewać. Wlej na nią odrobinę oleju, a następnie wsyp poszatkowaną cebulę. Podsmażaj ją do momentu, aż cebula będzie przezroczysta lub uzyska złotawy kolor. Kiedy tak się stanie, to możesz wrzucić ją do wolnowaru.
Świetnym przykładem bardzo dobrego garnka elektrycznego jest wolnowar Clever-Cook z wysokiej jakości misą ceramiczną i ułatwiającym gotowanie programatorem czasowym.
3. Teraz możesz wziąć się za przygotowywanie mięsa. Po kolei pokrój każdy z rodzajów mięs na drobną kostkę (chodzi tu o kiełbasę, mięso wieprzowe oraz boczek). Następnie na tej samej patelni, na której była podsmażana cebula, dolej oleju i zacznij smażyć po kolei każdy rodzaj mięsa. Kiedy mięso zacznie się przyrumieniać, to możesz przełożyć je do wolnowaru.
4. Teraz możesz wziąć się za przygotowywanie świeżej kapusty. Poszatkuj ją na bardzo drobne paski. Kiedy już to zrobisz, to możesz wrzucić ją do misy ceramicznej do wolnowaru. Następnie zrób to samo z kapustą kiszoną.
5. Rozsyp po misie przyprawy: liście laurowe, kminek lub koper włoski, ziarna ziela angielskiego, pieprz i sól. Wymieszaj wszystko dokładnie ze sobą.
6. Wróć do namoczonych grzybów. Wymieszaj je wraz ze śliwkami. Do tego wlej określoną ilość przecieru pomidorowego i wina półwytrawnego. Pomieszaj wszystko, a następnie przelej do wolnowaru.
7. Wszystkie składniki są gotowe do ugotowania. Zakryj wszystko pokrywą do wolnowaru i włącz garnek, żeby mógł zacząć wszystko idealnie podgrzewać.
W wolnowarze masz dwa tryby, które służą do gotowania potrawy:
Korzystasz z elektrycznego młynka do kawy, ale nie wiesz do końca, jak dobrze go wyczyścić? Przeczytaj nasz ekspercki artykuł: Jak wyczyścić elektryczny żarnowy młynek do kawy?
Sernik jest następną, tradycyjną potrawą, którą chętnie serwujemy dla swoich gości na święta Bożego Narodzenia i innych towarzyskich spotkań. Jest delikatny w smaku i bardzo puszysty. Wbrew pozorom nie przygotowuje się go tak długo.
Według własnych preferencji możesz dołożyć do niego rodzynki lub wcześniej startą skórkę od pomarańczy lub cytryny. W sklepach spożywczych możesz także kupić specjalny aromat, który także możesz dodać do tego wyjątkowego ciasta.
Dziś jednak chcielibyśmy przyjrzeć się przepisowi na tradycyjny sernik, bez żadnych dodatków. Sprawdź, czego konkretnie potrzebujesz i jak przygotować ten świąteczny, słodki specjał.
Czas przygotowywania: niecałe 20 – 30 minut + czas pieczenia.
Ilość porcji: tortownica o średnicy około 25 cm.
Składniki:
1. Na początek zmiel dokładnie biały twaróg. Możesz do tego wykorzystać robota planetarnego z funkcja mielenia mięsa. Idealnie nada się do tego sitko drobne lub średnie do robota planetarnego.
Jeśli zastanawiasz się nad zakupem robota, to świetnym przykładem jest planetarny robot kuchenny Galaxo, który śpiewająco poradzi sobie nawet z tymi najtrudniejszymi zadaniami.
Przełóż zmielony twaróg do osobnej miski. Misę do robota planetarnego dokładnie przemyj i wytrzyj przy pomocy ręcznika papierowego.
2. Do umytej misy wrzuć miękkie masło i zacznij ubijać je na puszysto przy pomocy trzepaczki załączonej do robota kuchennego. W następnej kolejności dołóż żółtko od jajka i łyżkę cukru pudru. Rób to na przemian (czyli raz żółtko a raz cukier puder do wykorzystania ilości tych składników).
Pamiętaj, żeby Twój robot kuchenny cały czas dokładnie ubijał wszystkie składniki.
3. Po wrzuceniu składników możesz zmniejszyć obroty robota planetarnego. Teraz czas na wcześniej zmielony przez Ciebie ser. Ostrożnie dodaj go do misy i poczekaj aż wymiesza się z pozostałymi składnikami.
4. Następnie dokładaj po kolei cukier wanilinowy, śmietankę 36% i mąkę ziemniaczaną. Pamiętaj tylko, żeby robot kuchenny cały czas wszystko ubijał na idealnie jednolitą masę.
5. Kiedy już wszystko będzie razem wymieszane, to czas na białka od jajek. Ubij je na sztywno, a następnie dodaj je do pozostałych składników znajdujących się w misie od robota kuchennego.
6. W tym samym czasie możesz zacząć rozgrzewać piekarnik. Rozgrzej go do 170 stopni Celsjusza.
7. Czas na przygotowanie tortownicy. Dokładnie posmaruj jej dno i boki, a następnie obsyp ją delikatnie bułką tartą. Jeśli jej nie masz, to możesz wykorzystać papier do pieczenia.
8. Do przygotowanej tortownicy możesz zacząć wlewać masę, jaka została wyrobiona przez robota kuchennego. Wyrównaj powierzchnię przy pomocy specjalnej szpatułki.
9. Wstaw tortownicę z ciastem do piekarnika. Sernik powinien piec się przez około godzinę. Pamiętaj, żeby po godzinie nie wyjmować od razu upieczonego ciasta. Sernik powinien studzić się stopniowo. Zalecamy w pierwszej kolejności uchylić drzwiczki od piekarnika i tortownicę lekko wysunąć do przodu. Poczekać parę minut, a następnie całkowicie wyjąć blachę z piekarnika.
Gotowy sernik wyjmij ostrożnie z tortownicy i przełóż na większy talerz. Górę sernika możesz przyozdobić cukrem pudrem, przesiewając go przez sitko. Dobrą alternatywą do ozdoby jest także polewa czekoladowa i świeże, soczyste malinki.
Od nadmiernego ogrzewania wysusza Ci się powietrze w pomieszczeniu? Przeczytaj artykuł: Jaki nawilżacz powietrza wybrać?
Pierniki świąteczne to kolejny popularny smakołyk, który sami chętnie przygotowujemy na święta Bożego Narodzenia. Bardzo często pieczemy je wraz z najmłodszymi domownikami, urozmaicając im czas, podczas którego oczekują na swoje wyjątkowe prezenty.
Niekiedy zdarza nam się upiec je w celu udekorowania nimi naszego domu lub choinki. Wyjątkowo i oryginalnie ozdobione pierniki na długo zostają z nami, ciesząc nasze oczy. Pierniki są nieodłącznym elementem tego świątecznego okresu.
Czas przygotowania: około 30 – 45 minut.
Ilość porcji: około 25 sztuk.
Składniki:
1. Od początku skorzystaj z pomocy planetarnego robota kuchennego Galaxo. Na początek dodajemy określoną ilość mąki i miodu do misy. Następnie umieść w głowicy robota uniwersalne mieszadło, obniż je do środka misy i zacznij wszystko mieszać ze sobą. Korzystaj z niskich obrotów robota kuchennego.
2. Dodaj 125 g cukru, 1,5 łyżeczki sody oczyszczonej, 1 łyżkę masła, jedno całe jajko (żółtko i białko) i na koniec około 25 g przyprawy do pierników. Pamiętaj, żeby robot cały czas mieszał dokładnie wszystkie składniki ze sobą.
3. Kiedy wszystko zostaje dokładnie wymieszane, to pora na ciepłe mleko. Wlewaj je powoli i stopniowo do masy. Niech Twój robot kuchenny miesza wszystkie składniki do momentu, aż powstanie idealnie jednolita masa.
4. Posyp mąką swój blat lub stolnicę. Pamiętaj, żeby nasypać dość dużo tej mąki. Następnie ostrożnie wlej wyrobione ciasto na środek mąki. Kiedy już to zrobisz, to pora na ręczne wyrabianie całej masy.
Ciasto możesz także wymieszać z mąką w robocie kuchennym bez zbędnego brudzenia blatu. Musisz tylko uważnie kontrolować proces mieszania i oczywiście zmienić końcówkę w głowicy robota na specjalny hak do wyrabiania ciasta.
5. Wyrobione z mąką ciasto można w końcu zacząć wałkować. Ciasto powinno być rozwałkowane na grubość około 0,5 do 1 cm. Jeśli wyszło zbyt dużo ciasta, to możesz podzielić je na kilka mniejszych części.
6. Pora na wykrajanie pierników. Weź do ręki wybrane przez siebie świąteczne kształty foremek, a następnie ostrożnie wycinaj kształty. Przyszykuj sobie blachę i nałóż na nią papier do pieczenia. Wycinane kształty będziesz układać na tym papierze. Pamiętaj tylko, żeby zachować odpowiedni odstęp, najlepiej około 2 cm.
7. Rozgrzej piekarnik do 180 stopni Celsjusza. Najlepiej przy pomocy funkcji góra i dół. Pamiętaj, żeby nie korzystać z funkcji termoobiegu. Piekarniki piec przez około 10 – 15 minut. Kontroluj przez cały czas proces pieczenia.
Gotowe pierniczki możesz wyciągnąć z piekarnika.
1. Ponownie wykorzystaj robota kuchennego. Tym razem ubij białko przy pomocy trzepaczki. Robot powinien doprowadzić białko do lekkiego pienienia się.
2. Wyjmij trzepaczkę i zamień ją na mieszadło uniwersalne. Dodaj, przed opuszczeniem głowicy, 250 – 300 g cukru pudru i pozwól, żeby robot kuchenny wszystko wymieszał ze sobą do jednolitej konsystencji.
3. Masz przed sobą gotowy lukier. Teraz możesz przy pomocy łyżki przełożyć lukier do rękawa cukierniczego i zacząć tworzyć rozmaite kształty na powierzchni pierników. Jeśli masz w kuchni dekoracyjną posypkę cukrową to warto ją także wykorzystać. Dzięki nim Twoje pierniki będą jeszcze piękniejsze.
Masz spore zapasy kawy ziarnistej, ale nie masz pojęcia gdzie najlepiej ją trzymać? Sprawdź, co pisaliśmy w artykule: Jak przechowywać kawę ziarnistą w domu?
Kluski z makiem są bardzo popularnym przysmakiem, jaki wiele osób chętnie zjada podczas wigilijnej wieczerzy. Tego dania, według nas nie może zabraknąć na świątecznym stole.
Kluski z makiem są najbardziej znane na Pomorzu i na Kaszubach. Gdzieniegdzie w Wielkopolskich regionach także przygotowuje się kluski z makiem dla urozmaicenia potraw wigilijnych. Przepis na kluski z makiem wcale nie jest tak bardzo skomplikowany. Będą już w pełni gotowe zanim się obejrzysz.
Czas przygotowania: około 1 godzina.
Ilość porcji: około 850 – 900 g gotowej potrawy, porcji na około 3 – 4 osoby.
Składniki:
Na początek przygotujmy domowe kluski. Warto zrobić domowej roboty makaron, ponieważ całe danie smakuje wtedy o wiele lepiej. Domowe kluski są miękkie i delikatne. Kluski wraz z domowej roboty masą makową zachwycą wszystkich Twoich domowników.
1. Do misy do robota planetarnego wsyp 2 szklanki pszennej mąki, gorącą wodę (niecałe pół szklanki), 1 łyżkę oleju, najlepiej roślinnego, 1 jajko i na koniec szczyptę soli. Wszystko ładnie ze sobą wymieszaj.
Możesz do tego wykorzystać planetarnego robota kuchennego Galaxo, który wyrobi za Ciebie idealne ciasto na domowy makaron. Dzięki temu nie musisz zajmować się tą najtrudniejszą robotą.
2. Ciasto powinno być miękkie i przede wszystkim elastyczne. Następnie wyrobione ciasto zawiń w kulkę, przykryj folią i odłóż na bok na około 20 – 30 minut. Dzięki temu Twoje ciasto nie będzie się kurczyć podczas wałkowania. Będzie wyjątkowo elastyczne.
3. Przygotuj stolnicę lub blat kuchenny i obsyp pieczołowicie mąką. Następnie odkryj ciasto z folii i połóż na obsypaną przez mąkę stolnicę. Zanim przystąpisz do wałkowania, to ciasto oprósz dodatkową warstwą mąki.
Jeśli wyszła Ci za duża kulka, a na blacie nie masz zbyt wiele miejsca, to możesz podzielić ją na kilka mniejszych części.
4. Zacznij wałkować ciasto. Rozwałkuj je tak, żeby uzyskać grubość około 2 – 3 mm ciasta. Następnie weź do ręki mały nożyk i ostrożnie zacznij kroić ciasto na paseczki o wybranej przez siebie szerokości. Optymalna szerokość klusek z makiem to około 5 – 7 mm.
Pamiętaj, żeby posypać je mąką, dzięki temu nie będą Ci się sklejać.
Własnoręczny makaron możesz pokroić w kilka chwil przy pomocy planetarnego robota kuchennego Galaxo. W jego asortymencie znajdziesz nasadki do przygotowywania różnego rodzaju makaronu. Do wykrojenia idealnych klusek do masy makowej możesz wykorzystać nasadkę do makaronu tagliatelle.
5. Po wykrojeniu wszystkich klusek możesz zacząć je gotować. Przygotuj duży garnek z wodą i szczyptą soli, a następnie zacznij ją zagotowywać. Kiedy woda zacznie wrzeć, to możesz ostrożnie wrzucać kluski do garnka.
Kluski powinny gotować się przez około 3 – 4 minuty. Jednak dla pewności poczekaj, aż one same nie wypłyną na powierzchnię. Ugotowane kluski odstaw na bok, żeby nie przeszkadzały Ci podczas przygotowywania reszty dania.
Do przygotowania masy makowej będziesz potrzebować:
1. Na początek wsyp mak do szklanej miski i zalej wrzącą wodą. Przykryj miskę, a następnie odłóż ją na bok. Zalany mak powinien pływać w wodzie przez około 30 minut. Jeśli masz taką możliwość, to odstaw wrzątek z makiem na całą noc.
2. Po upływie 30 minut odkryj miskę z makiem i poczekaj, aż całkowicie nie wystygnie. W następnej kolejności odcedź mak, najlepiej przy pomocy sitka wyłożonego dodatkowym materiałem (np. gaza, ścierka). Dokładnie odciśnij mak od pozostałej wody.
3. Jeśli zauważysz, że zalany mak jest dość gruboziarnisty, to warto przemielić go dwa razy przez maszynkę. Idealnie do tego nada się maszynka do mielenia mięsa Grindo, dzięki której zyskasz idealnie zmielony mak w dosłownie kilka krótkich chwil.
4. Gotowy, zmielony mak możesz odłożyć na bok. W następnej kolejności sięgnij po orzechy. Posiekaj je na drobno. Przesyp je do osobnej miseczki, a następnie pokrój suszone owoce na małe kawałeczki. Jeśli do swojej masy makowej chcesz wykorzystać rodzynki, to nie musisz ich kroić. Skórkę z pomarańczy, podobnie jak orzechy, posiekaj na drobno.
5. Sięgnij po masło i rozpuść je na patelni. Podczas roztapiania masła wlej do maku płynnego miodu, posiekane wcześniej orzechy, owoce suszone, kandyzowaną skórkę pomarańczową i roztopione masło z patelni. Wszystko dokładnie wymieszaj, najlepiej za pomocą drewnianej łyżki.
6. Wedle uznania możesz do całej masy makowej dodać któryś z ekstraktów i innych dodatków. Mogą jeszcze bardziej uwydatnić smak i zapach Twojej masy makowej.
7. Gotową masę możesz schować do lodówki. Masa ta może być przechowywana w lodówce maksymalnie do 5 dni. Co ciekawe, jeśli po zrobieniu klusek z makiem jeszcze Ci ona zostanie, to możesz bez problemu schować ją do zamrażarki.
Jeśli chcesz wykorzystać schłodzoną masę makową, to pamiętaj, że musi mieć ona pokojową temperaturę.
Wszystkie niezbędne składniki możesz ze sobą wymieszać. Jeśli Twoja masa makowa jest zbyt zimna, to możesz ją podgrzać w garnku. Pamiętaj tylko aby dodać odrobinę śmietanki kremówki. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że masa makowa nie przyklei Ci się do garnka.
Odpowiednio podgrzaną masę możesz wymieszać z domowymi kluskami, a następnie zaserwować danie swoim domownikom.
Lubisz smak i aromat świeżo zmielonej kawy? Sprawdź, co pisaliśmy na łamach naszego eksperckiego bloga: Jaki elektryczny młynek do kawy wybrać?
Kompot z suszu bardzo często gości na naszym wigilijnym stole. Można podawać go w różnych wariantach – na ciepło lub na zimno. Domowej roboty kompot jest bardzo zdrowy i potrafi wyjątkowo poprawić nasze trawienie, co jest niezwykle ważne, zwłaszcza podczas próbowania wszystkich dwunastu potraw wigilijnych.
Kompot z suszonych owoców jest niezwykle wyrazisty, a wydobywający się z niego aromat czuć niemalże w każdym pomieszczeniu. Dla wielu osób kompot ten musi być podczas wigilijnej wieczerzy.
Czas przygotowania: około 1 godziny.
Ilość porcji: około 6 porcji.
Składniki:
1) Na początek umyj wszystkie suszone owoce, jakie chcesz wykorzystać do przygotowania kompotu. Potem przełóż je do dużego garnka, a następnie zalej je 4 litrami zimnej wody.
Świetnym urządzeniem do przygotowania idealnie aromatycznego kompotu z suszu jest wolnowar Clever-Cook. Garnek elektryczny samodzielnie przygotuje dla Ciebie kompot – wystarczy, że wsypiesz i wlejesz do niego odpowiednie składniki.
Wolnowar ugotuje za Ciebie kompot z suszu:
2) Do suszonych owoców i wody możesz dołożyć laskę cynamonu, anyżu, skórki od pomarańczy i goździki. Wszystko ze sobą wymieszaj i zacznij gotować na małym ogniu. Gotowanie powinno trwać od 15 – 30 minut w zależności od grubości owoców. Ważne, żeby owoce odpowiednio zmiękły i nie rozpadały się podczas mieszania.
3) Teraz pora na jabłko. Pokrój je na osiem części (kształt półksiężyca). Nie obieraj go ze skórki. Pokrojone jabłka możesz dodać do gotującego się wywaru. Możesz doprawić kompot dodatkowo sokiem z cytryny.
4) Kiedy kompot odpowiednio się zagotuje, to możesz ostawić go do ostygnięcia. Po około 3 – 4 godzinach możesz przelać go do dzbanka z owocami lub bez – wszystko zależy od preferencji Twojej rodziny.
Jeśli wolicie podawać kompot bez owoców, to możecie je wykorzystać jako dekorację do deserów lodowych, a nawet dodać do granoli z dodatkiem jogurtu naturalnego. Jeśli jednak nie lubisz kawałków owoców w tego typu przysmakach, to warto wykorzystać je do przygotowania zdrowego koktajlu.
Potrawy na Boże Narodzenie są wyjątkowe, zwłaszcza gdy przygotowujemy przy pomocy wysokiej jakości wielozadaniowych urządzeń. Ułatw sobie przygotowywanie potraw przy pomocy wielozadaniowego robota kuchennego, energooszczędnego wolnowaru czy solidnej i intuicyjnej maszynki do mielenia mięsa.
Przepis na pierogi z kapustą i grzybami
- 4 szklanki mąki pszennej (najlepiej typ 500),
- 1,5 – 2 szklanki gorącej wody,
- 2 łyżki masła,
- 1 łyżeczka soli.
- około 700 - 800 g kapusty kiszonej,
- około 50 – 60 g grzybów, najlepiej uprzednio ususzonych,
- 2 sztuki cebuli,
- 6 – 7 łyżek oleju,
- 1 łyżeczka cukru,
- 3 – 5 liści laurowych,
- 4 – 5 ziaren ziela angielskiego.
Przygotowanie: 1. W pierwszej kolejności wsyp suszone grzyby do naczynia. Najlepsze będzie do tego miska. Następnie zalej grzyby dwiema szklankami zimnej wody. Zalany wywar przykryj ścierką lub talerzykiem i odłóż na około 12 godzin.
11. Wszystkie składniki zacznij mieszać ze sobą, a następnie ugniatać. Do tego zadania idealny będzie planetarny robot kuchenny Galaxo. Odpowiednią końcówką będzie specjalny hak do wyrabiania ciast.
Prosty przepis na ciasto marchewkowe
- 150 g margaryny,
- 150 g cukru,
- 250 g mąki pszennej, najlepiej razowej,
- 1 paczka proszku do pieczenia,
- 1 paczka cukru wanilinowego,
- 2 surowe jajka,
- pół łyżeczki cynamonu w proszku,
- około 200 gram drobno potartej lub posiekanej marchewki, najlepiej młodej.
Przygotowanie:
Przepis na ciastka magdalenki
- 100 g mąki pszennej,
- około 50 g masła, najlepiej miękkiego, roztopionego,
- 2 jajka,
- skórka z cytryny lub limonki (najlepiej zdarta),
- 65 g cukru,
- 1 łyżka soku z cytryny,
- 1 łyżka miodu, najlepiej płynnego,
- 1 łyżka mleka,
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia.
Przygotowanie:
Przepis na rybę po grecku
- około 800 g ryby (Filetów mrożonych lub nie. Możesz wykorzystać każdą białą rybę, np. dorsza, mirunę, mintaja.),
- 0,5 kg marchewek,
- około 100 g selera,
- 1 duża cebula lub 2 średnie,
- 1 pora (szczególnie ta biała część),
- około 100 g koncentratu pomidorowego (1 mały słoik),
- około 150 g pietruszki (korzeń),
- olej do smażenia (najlepiej roślinny, do którego możemy zaliczyć olej słonecznikowy lub ryżowy),
- 1 łyżeczka soli,
- 3 – 5 ziarenek ziela angielskiego,
- 1 – 3 liście laurowe,
- około pół łyżeczki pieprzu,
- około pół łyżeczki papryki słodkiej,
- około pół łyżeczki bazylii,
- około pół łyżeczki oregano,
- natka pietruszki, którą możesz wykorzystać do dekoracji.
Przygotowanie:
Przepis na zupę grzybową z borowików z wolnowaru
- około 10 – 15 g suszonych borowików,
- około 500 g grzybów, mogą być prosto z lasu lub mrożone,
- 2 średniej wielkości cebule,
- 2 średniej wielkości marchewki,
- około 500 g ziemniaków,
- około 1 litr bulionu (może być drobiowy lub warzywny),
- 1 duża łyżka łąki (najlepiej czubatej),
- około 3 łyżki masła,
- szczypta soli,
- szczypta pieprzu,
- garść pietruszki (już posiekanej na drobno),
- około 5 łyżek śmietany 18%.
Przygotowanie:
8. Tutaj już pora na wyciągnięcie wolnowaru. Do misy ceramicznej do wolnowaru wlej bulion, ostrożnie wsyp podsmażone grzyby z cebulą i oczywiście pokrojone w kostkę ziemniaki i poszatkowaną marchewkę.
- Tryb LOW — jeśli włączysz ten tryb, to wolnowar ugotuje zupę grzybową w około 7 – 9 godzin.
- Tryb HIGH — jeśli włączysz ten tryb, to wolnowar ugotuje zupę grzybową w około 6 – 7 godzin.
- 1 łyżki mąki pszennej,
- 1 łyżki masła,
- kilku łyżek zupy wziętej z wolnowaru.
Przepis na barszcz czerwony wigilijny z wolnowaru
- około 400 g żeberek,
- 4 surowe buraki,
- 2 – 3 marchewki,
- 1 pietruszkę (korzeń),
- 4 – 5 liści laurowych,
- 4 – 6 ziaren ziela angielskiego,
- 3 – 4 ząbki czosnku,
- około 350 – 400 ml zakwasu z buraków,
- 1 łyżka majeranku,
- 2 łyżki soku z cytryny,
- szczypta soli,
- szczypta pieprzu.
Przygotowanie:
Przepis na uszka z grzybami
- 2 szklanki mąki – koniecznie pszennej, tortowej,
- około 160 – 170 ml wody, najlepiej gorącej,
- 2 łyżki oleju (najlepiej roślinnego, np. olej rzepakowy, słonecznikowy),
- odrobinę soli (mniej niż pół łyżeczki),
- 60 – 70 g suszonych grzybów (świetnie sprawdzą się do tego borowiki lub podgrzybki),
- 1 średnia cebula (lub 2 małe),
- olej roślinny (będzie potrzebny do smażenia),
- 1 żółtko od jajka,
- 1 łyżka tartej bułki (nie czubata),
- odrobina soli,
- pół łyżeczki pieprzu.
Przygotowanie:
10. Wszystkie niezbędne składniki odłóż na bok i przygotuj sobie blat do wałkowania ciasta. Wysyp na niego trochę mąki, a następnie podziel całe ciasto na 2 lub 3 mniejsze części.
Przepis na bigos z wolnowaru
- około 25 – 30 g suszonych grzybów,
- około 500 g kapusty kiszonej,
- około 250 g kapusty białej,
- 1 cebula duża lub 2 średnie,
- około 200 – 250 g mięsa wieprzowego,
- około 80 – 100 ml czerwonego wina (najlepiej półwytrawnego),
- olej (najlepiej roślinny),
- około 130 – 150 g boczku (najlepiej wędzonego),
- około 200 – 250 g kiełbasy swojskiej (jeśli takiej nie masz to może być każda inna),
- około 25 – 30 g suszonych śliwek,
- 2 – 3 liście laurowe (jeśli są mniejsze, to możesz dołożyć nawet 4),
- 8 – 9 ziarenek ziela angielskiego (w zależności od ich wielkości ma ich być około pół łyżeczki),
- 1 łyżka kminku (jeśli nie lubisz kminku, to jego świetnym zamiennikiem jest zmielony koper włoski),
- około 2 – 4 łyżki przecieru pomidorowego,
- pieprz i sól.
Przygotowanie:
- w trybie LOW idealnie ugotujesz bigos w około 7 – 8 godzin,
- w trybie HIGH idealnie ugotujesz bigos w około 5 – 6 godzin.
Przepis na sernik z robota kuchennego
- około 1 kg białego twarogu,
- 1 pełna i niecałe pół szklanki cukru pudru,
- około 250 g masła (najlepiej miękkiego, o pokojowej temperaturze),
- około 6 sztuk jajek,
- 1 paczka cukru wanilinowego,
- śmietanka 36% (będzie Ci potrzebne około 150 ml),
- 3 – 4 łyżki mąki ziemniaczanej.
Przygotowanie:
Przepis na pierniki świąteczne
- około 450 g mąki pszennej,
- 2 – 3 łyżki miodu,
- około 1,5 łyżeczki sody oczyszczonej,
- 2 jajka (jedno będzie wykorzystane do smarowania pierników),
- około 125 g cukru,
- około 1 łyżki masła,
- około 20 – 25 g przyprawy do pierników,
- 80 – 90 g ciepłego mleka.
Przygotowanie:
Ciasteczka zwykle ozdabiamy lukrem. Możesz go zrobić samodzielnie przy użyciu kilku prostych składników:
- 1 białko od jajka,
- około 250 – 300 g cukru pudru,
- odrobina wody mineralnej.
Przepis na kluski z makiem
- 2 szklanki pszennej mąki (może być np. tortowa),
- 1 – 2 łyżki oleju (najlepiej roślinnego),
- 1 jajko (małe lub średniej wielkości),
- szczypta soli,
- niecałe pół szklanki gorącej wody (to około 120 ml),
- około 300 g masy makowej (przepis na nią również podamy poniżej).
Przygotowanie:
Teraz czas na masę makową. Możesz ją kupić gotową w sklepie lub przygotować kompletnie samodzielnie. My zalecamy ten drugi sposób. Dzięki temu wiesz dokładnie, co konkretnego znajduje się w masie.
- około 170 – 200 g suchego maku,
- około 35 – 40 g masła,
- około 100 – 120 g miodu (koniecznie płynnego),
- około 100 – 120 g suszonych owoców (możesz wykorzystać do tego morele, rodzynki, śliwki czy figi),
- około 40 – 60 g orzechów (możesz wykorzystać do tego orzechy włoskie, a nawet migdały, tylko pamiętaj, żeby dodać je bez skórki),
- 2 łyżki skórki pomarańczowej (kandyzowanej),
Jak przygotować masę makową?
Przepis na kompot z suszu
- około 1 kg suszonych owoców (możesz wybrać kilka rodzajów naraz, zachowując podobne proporcje. Do wyboru możesz mieć jabłka, gruszki, morele, żurawinę a nawet śliwki),
- około 4 litry zimnej wody,
- około 5 – 6 łyżek cukru lub miodu (wsyp według swoich własnych preferencji, tak, żeby kompot nie wyszedł zbyt słodki),
- 1 laska cynamonu,
- kilka goździków (około 8 – 10),
- pomarańczowa część skórki od pomarańczy, najlepiej sparzona w wodzie (skórka w kompocie nie jest wymogiem koniecznym),
- 1 anyż,
- 1 jabłko,
- około 2 – 3 łyżki soku z cytryny (również dodajemy ilość według swoich własnych preferencji).
Przygotowanie:
- w trybie LOW — w około 4,5 – 5 godzin.
- w trybie HIGH — w około 2,5 – 3 godzin.