Jaki blender kielichowy wybrać?
Na rynku znajdziesz obecnie dwa typy blenderów. Są to blendery ręczne oraz blendery kielichowe. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się z bliska blenderom kielichowym.
Czy chcesz dowiedzieć się, jak wybrać dobry blender kielichowy? Czy zastanawiasz się, na jakie parametry zwrócić szczególną uwagę? A może chcesz poznać wady i zalety blendera? Poniższy artykuł pomoże Ci nabyć wiedzę, która przyda się przed zakupem blendera kielichowego.
Co to jest blender kielichowy?
Kiedy powstał pierwszy blender?
Z czego składa się blender?
Jakie są rodzaje blenderów kielichowych?
✔ Blender stojący – najbardziej popularny model blendera kielichowego. Urządzenie steruje się z poziomu panelu sterowania, najczęściej pokrętła lub ekranu dotykowego. Dzięki temu jest łatwiejsze w obsłudze od blendera ręcznego i nie wymaga naszej bezpośredniej ingerencji.
✔ Blender próżniowy - ten rodzaj blendera wyróżnia się technologią próżniową, znaną m.in. ze zgrzewarek próżniowych. Funkcja próżniowa daje możliwość usunięcia powietrza z miksowanych składników, przez co nie dochodzi do procesu utlenienia składników. Jeśli denerwuje Cię ciemniejący banan, to mamy rozwiązanie przeznaczone właśnie dla Ciebie.
✔ Blender turystyczny lub personalny – przenośny blender o mniejszych gabarytach. Działa bezprzewodowo, a jednocześnie służy za kubek. Jego baterie ładuje się za pomocą kabla USB, co jest niezwykle wygodnym rozwiązaniem.
Ze względu na ilość wykonywanych obrotów noża blendery dzielą się na:
✔ Blendery wysokoobrotowe – przy maksymalnych obrotach ich szybkość obrotów wirowania noża wynosi ponad 24 tysiące obrotów na minutę. Dzięki temu urządzenia nie mają problemu z całkowitym upłynnieniem warzyw, owoców, liści oraz ziół.
✔ Blendery niskoobrotowe - ich ilość wykonywanych obrotów jest mniejsza niż 24 tysiące obrotów na minutę. Stąd też wynika ich trudność w dokładnym i szybkim blendowaniu produktów.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie blendera kielichowego?
✔ Moc silnika - wysoka moc gwarantuje szybkie rozdrabnianie produktów. Do codziennego użytku najlepiej wybrać blender o mocy nominalnej od 800 W do 1400 W. Dzięki temu rozdrobnisz miękkie i twarde produkty. Jeśli zamierzasz produkować masło orzechowe lub hummus z ciecierzycy, poszukaj urządzenia o mocy nominalnej powyżej 1500 W.
✔ Prędkość obrotowa - dobry blender powinien osiągać więcej niż 30 000 obrotów w ciągu minuty. Wysokie obroty sprawią, że szybciej uzyskasz jednolitą masę. Jeśli blender nie ma wystarczającej prędkości obrotów, to w Twoich daniach pozostaną grudki.
✔ Regulacja obrotów - umożliwia dopasowanie prędkości do własnych potrzeb.
- płynna regulacja - pozwala na swobodny wybór pomiędzy najniższą, a najwyższą prędkością.
- skokowa regulacja (turbo) - daje możliwość wyboru spośród określonej liczby poziomów prędkości.
✔ Intuicyjne sterowanie - za pomocą podświetlanych przycisków funkcyjnych oraz pokrętła możesz wygodnie ustawić parametry urządzenia. Dopasuj je według własnych preferencji i rozdrabnianej żywności.
✔ Głośność - ze względu na komfort użytkowania wybierz model, który pracuje jak najciszej. Najlepiej, gdy blender posiada głośność 85 dB. Pamiętaj, że im mniejsza wartość, tym ciszej pracuje blender.
✔ Gabaryty - zwróć uwagę, by blender nie był zbyt duży i zbyt ciężki. W innym wypadku urządzenie będzie nieporęczne. Blender zajmie wówczas dodatkowe miejsce w kuchni, a jego użytkowanie będzie utrudnione.
✔ Ostrza - na rynku znajdziesz dwa rodzaje ostrzy - 4-ramienne oraz 6-ramienne. Większa liczba noży pozwoli na precyzyjne rozdrabnianie twardszych składników oraz zapewni większą odporność na uszkodzenia. Jeśli zależy Ci na twardości ostrzy, zainwestuj w te wykonane z tytanu. Chwali się również te, wykonane ze stali nierdzewnej, ponieważ są dokładne i żywotne.
✔ Wymienne noże - dodatkowy pakiet ostrzy przyda się w przypadku uszkodzenia lub stępienia podstawowych noży.
✔ Kielich - wybierz kielich o pojemności dopasowanej do własnych preferencji. Blendery stojące mają kielich o pojemności od 1,2l do 3l. Pamiętaj, że ich rzeczywista pojemność użytkowa jest delikatnie mniejsza niż ta podawana przez producenta. Dzieje się tak, ponieważ miksowane płyny unoszą się ponad swoją objętość. Między składnikami w kielichu powstają natomiast luki powietrza. Kielich może być wykonany z:
- tworzywa sztucznego - jest mniej odporny, ale tańszy. Jest podatny na odbarwienia i zarysowania. Coraz częściej spotyka się kielichy tritanowe - wykonane z wytrzymałego i wolnego od szkodliwych składników tworzywa.
- szkła - jest nieco droższy, ale bardziej wytrzymały. Kielich ten nie wchodzi w reakcje z rozdrabnianymi składnikami. Zwróć szczególną uwagę na dzbanki wykonane ze szkła hartowanego.
- tritanu - to tworzywo sztuczne nowej generacji, potoczne zwane „nowoczesnym plastikiem”. Charakteryzuje się dużą wytrzymałością. Materiał jest odporny na drobne uszkodzenia. Dodatkowo nie zawiera toksycznych związków typu Bisfenol A (BPA).
✔ Dzióbek - wyprofilowany dzióbek ułatwi nalewanie płynów z kielicha do szklanki, bez kapania i rozlewania. Dzięki temu nie zmarnujesz Swojego czasu na dodatkowe sprzątanie.
✔ Wyjmowana miarka - umożliwia precyzyjne odmierzanie ilości dodawanych składników. Pozwoli również skontrolować dokładną ilość produktów, które znajdują się wewnątrz.
✔ Pokrywa - powinna być szczelna i wyposażona w blokadę. Odpowiednich rozmiarów otwór w pokrywie pozwala na swobodne dodawanie produktów do kielicha. Dzięki temu unikniesz chlapania.
✔ Wygodny uchwyt - chroni przed przypadkowym wyślizgnięciem się kielicha. Dodatkowo zwiększa się komfort użytkowania urządzenia.
✔ Kubek podróżny - umożliwia przygotowanie smoothie albo koktajlu, który zabierzesz w podróż lub do pracy. Bidony wykonane z tworzywa sztucznego są szczelne oraz odporne na zarysowania i pęknięcia. Niektóre modele mają w wyposażeniu kubki, które można bezpośrednio podłączyć do blendera.
✔ Młynek do kawy, ziaren i orzechów - dodatkową zaletą blendera jest posiadanie przystawki. Może ona wówczas pełnić funkcje młynka. Umożliwi to zmielenie kawy, ziół lub orzechów. Młynek wykonany ze stali szlachetnej jest odporny na uszkodzenia i długo utrzymuje swoją ostrożność.
✔ Rozdrabniacz - pozwoli szybko rozdrobnić żywność. Sprawdzi się do przygotowywania past, pesto, miazgi orzechowej lub rozdrabniania lodu. Rozdrabniacz składa się z misy i obustronnego ostrza. Zwróć uwagę, aby było dobrej jakości, by korzystanie z rozdrabniacza było efektywne.
✔ Przewód zasilający - kabel nie powinien być zbyt długi by nie zajmował dodatkowej przestrzeni. Przewód powinien umożliwić wygodne podłączenie urządzenia do źródła zasilania. Dodatkową zaletą będzie schowek w urządzeniu, który pozwoli na jego przechowywanie.
✔ Akcesoria:
- Tamper - pomocne narzędzie, które umożliwia ręczne naprowadzenie na ostrza dużych składników.
- Wkład chłodzący do butelki - zapewnia świeżość i utrzymuje niską temperaturę przygotowanego napoju.
- Szpatułka - przeznaczona do dokładnego mieszania produktów przy pomocy blendera.
✔ Funkcja czyszczenia - niektóre modele potrafią czyścić się same. Wlej do kielicha letnią wodę i kilka kropel płynu do naczyń. Następnie skorzystaj z funkcji czyszczenia lub użyj funkcji miksowania.
✔ Możliwość mycia w zmywarce - większość części i akcesoriów blendera możesz bezpiecznie myć w zmywarce. Dzięki temu zaoszczędzisz czas oraz z łatwością wyczyścisz elementy, które miały kontakt z żywnością. Do tej grupy należą m.in.: szklany kielich, pokrywa kielicha, część uszczelek, miarka czy kubki podróżne.
Bezpieczeństwo użytkowania
Blender kielichowy jest w pełni bezpieczny, jeśli zawiera kilka niezbędnych elementów:
✔ Antypoślizgowe nóżki - skutecznie chronią przed przesuwaniem się urządzenia po całym blacie kuchennym. Blender zachowa stabilność podczas pracy na najwyższych obrotach.
✔ Blokada bezpieczeństwa - blokada przed dziećmi zapobiega przed przypadkowym włączeniem blendera.
✔ Zabezpieczenie przed przegrzaniem - wyłączy blender automatycznie po osiągnięciu maksymalnej temperatury. Zwiększy to żywotność urządzenia.
✔ Wyłącznik bezpieczeństwa - pozwoli na wyłączenie urządzenia w dowolnym momencie.
✔ Zabezpieczenie przed zachlapaniem - pomoże zapobiec przed zachlapaniem Twojej kuchni.
✔ Zabezpieczenie przed przypadkowym uruchomieniem - uniemożliwi włączenie urządzenia.
✔ Zabezpieczenie przed przeciążeniem - wyłączy blender, gdy pojawi się ryzyko uszkodzenia silnika.
✔ Zabezpieczenie przed nieprawidłowym montażem - uniemożliwi korzystanie z urządzenia, gdy kielich, młynek lub kubek został nieprawidłowo przymocowany.
Jakie są funkcje i programy blendera?
✔ Tryb Turbo - blender wchodzi w tryb na najwyższych obrotach, co przydaje się podczas miksowania najtwardszych produktów.
✔ Tryb pracy pulsacyjnej - pozwala na delikatne wymieszanie produktów.
✔ Funkcja smoothie - automatyczny program umożliwi przygotowania pysznego smoothie z owoców lub warzyw w kilka chwil.
✔ Funkcja purée - program pozwoli na zrobienie gładkiego purée z ziemniaków, batatów lub innych warzyw.
✔ Funkcja kruszenia lodu - blender przejmuje rolę kruszarki do lodu. Odpowiedni sprzęt z łatwością poradzi sobie z rozdrabnianiem tak twardego produktu, jakim jest lód.
✔ Funkcja próżniowa - pozwala na odessanie powietrza z kielicha i szczelne zamknięcie jedzenia. Dzięki temu nie dojdzie do procesu utleniania składników, który możemy skojarzyć z czerniejącym bananem.
Czy warto kupić blender kielichowy? Zalety i wady
Zalety | Wady |
|
|
Ile kosztuje dobry blender?
Najtańsze blendery stojące kosztują 100 złotych. Urządzenia te zawierają podstawowe akcesoria i funkcje. Blendery stojące z wyższej półki kosztują od 300 do 400 złotych. Dzięki doskonałej jakości wykonania posłużą Ci przez wiele lat.
Blendery próżniowe dopiero zdobywają swoją popularność w Polsce. Przy zakupie blendera z taką funkcją musisz się liczyć z wydatkiem rzędu kilkuset złotych. Ich cena zależy w głównej mierze od jakości wykonania.