Najlepsze prezenty pod choinkę
- ranking 2021

 
08.11.2021
Doradca Yoer
Wielkimi krokami zbliżają się do nas święta Bożego Narodzenia. Magiczny czas w roku, który spędzamy w gronie najbliższych osób. Na Wigilii zajadamy się tradycyjnymi potrawami. Później próbujemy świątecznych ciast. W międzyczasie rozdajemy podarunki, tak jak robił to święty Mikołaj.
 
W pierwszej części artykułu poznamy historię rozdawania prezentów. Sprawdzimy, kto przynosi prezenty w wigilijny wieczór. Natomiast drugiej części zaprezentujemy najciekawsze pomysły na świąteczny prezent z Yoerem. Jeśli lubisz klimat świąt Bożego Narodzenia, to ten wpis jest właśnie dla Ciebie.

Kilka słów o rozdawaniu prezentów

 
Zwyczaj obdarowywania prezentami jest obecny w większości miejsc na świecie w Boże Narodzenie. Skąd się wywodzi?
 
Już w Starożytnym Rzymie obchodzono Saturnalia, czyli uroczystości na cześć Saturna. Saturn był rzymskim bogiem rolnictwa. Święto obchodzono w drugiej połowie grudnia. Świąteczny tydzień był wolny od pracy i szkoły. Niewolnicy i służba byli traktowani na równi ze wszystkimi obywatelami. Mieszkańcy „Wiecznego Miasta” odwiedzali swoich krewnych oraz przyjaciół. Bawili się na hucznych i radosnych ucztach… a także obdarowywali się prezentami. Jak doskonale widać część zwyczajów przenikło do czasów dzisiejszych.
 
Chrześcijańska tradycja wręczania prezentów wiąże się z kultem św. Mikołaja z Miry. Jego postać i historię szerzej przybliżymy w poniżej. Często nawiązuje także do darów, jakie Trzej Królowie złożyli w stajni w Betlejem. Dlatego np. Hiszpanii prezenty wręcza się 6 stycznia w ich święto.
 
W Polsce tradycja rozdawania prezentów jest jedną z najmłodszych zwyczajów związanych z Bożym Narodzeniem. Rozpowszechniła się na przełomie XVIII i XIX wieku. Na początku objęła szlacheckie dwory oraz arystokrackie salony. Z biegiem lat zwyczaj przejmowały kolejne warstwy społeczeństwa. W dzień wigilii przychodził przebrany św. Mikołaj w biskupich szatach. Trzymał w ręku rózgę i rozdawał podarki.
 
święty-mikołaj-rozdaje-prezenty

Kilka słów o rozdawaniu prezentów

 
Czy Św. Mikołaj istniał naprawdę? Według przekazów żył na przełomie III i IV wieku. Był biskupem Miry, która leży na terenie dzisiejszej Turcji. Wsławił się pomocą biednym oraz potrzebującym. Stąd teraz utożsamiany jest z rozdawaniem prezentów.
 
Życie św. Mikołaja owiane jest wieloma legendami, ponieważ pierwsze wzmianki o jego działalności pojawiły się dopiero w VI wieku. Pierwsze próby spisanie jego żywota podjęli się bizantyńskich duchownych. We wszystkich podaniach czyni dobro i pomaga biednym, dlatego znany jest ze swojej charytatywnej działalności.
 
W kulturze masowej upowszechnił się nieco inny wizerunek św. Mikołaja. To wszystko za sprawą koncernu Coca-Cola i ich reklamie z 1930 roku. Wizytówka przestawiała go w czerwonym płaszczu i czapce. Charakterystyczna czerwona czapka z białym pomponem stała się przecież jednym z najważniejszych symboli świąt Bożego Narodzenia. Podobnie jak wesoły starzec, który przemierza świat w ciężarówce logiem znanej marki.
 
choinka-prezenty

Kto jeszcze przynosi prezenty?

 
Warto zaznaczyć, że w niektórych regionach Polski popularne są inne postacie rozdające prezenty w Boże Narodzenie. Św. Mikołaj przychodzi do dzieci z mniejszym podarkiem w nocy z 5 na 6 grudnia w jego imieniny. Na ten dzień mówimy potocznie „mikołajki”.
  • Gwiazdor – najbardziej znany jest w Wielkopolsce i na Kujawach, choć spotyka się go także na Kaszubach, Kociewiu czy Warmii. W skrócie popularność zdobył głównie na terenach dawnego zaboru pruskiego. Postać gwiazdora wywodzi się z dawnej grupy kolędniczej i sięga początków XIX wieku. Tradycyjnie ubrany jest kożuch, czapę z futra, a twarz ukrywa pod maską lub warstwą sadzy. Nosi worek z prezentami, głośny dzwonek i rózgę dla niegrzecznych dzieci. Przy obdarowaniu najmłodszych prezentem gwiazdor pyta o dobre i złe uczynki oraz znajomość kolęd. Niestety w ostatnim czasie postać gwiazdora coraz bardziej upodabnia się do św. Mikołaja, co jest efekt zwiększonej migracji i globalizacji.
  • Aniołek – popularny w części Małopolski oraz na Podkarpaciu, czyli na terenie dawnej Galicji. Niestety zgodnie z tradycją jest niewidoczny, a żaden z domowników nie powinien zauważyć jego obecności. Zostawia prezenty pod choinką w trakcie kolacji wigilijnej i natychmiast ucieka.
  • Dzieciątko – tradycja z Górnego Śląska. Według niej rozdawaniem prezentów osobiście zajmuje się Dzieciątko. Symbolizuje narodzonego Jezusa i pojawia się znienacka w trakcie Wigilii. Ma swoje korzennie za granicą, ponieważ Dzieciątko odwiedza najmłodszych także w Czechach (Ježíšek), Austrii i w Niemczech (Christkind).
  • Gwiazdka – przychodzi do dzieci na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Spotykana jest także w dawnej Galicji. Zastępuje Mikołaja, który zmęczył się rozdawaniem prezentów 6 grudnia. Teraz święta Bożego Narodzenia często określa się mianem „Gwiazdki”.
  • Dziadek Mróz – spotykany głównie na wschodzie kraju. Pierwsze opowieści przedstawiały Dziadka Mroza jako nikczemnego czarnoksiężnika. Dopiero XIX wieku, pod wpływem literatury, jego postać upodobniła się do św. Mikołaja. Teraz rozdaje prezenty razem z jego wnuczką Śnieżynką.
 
pierniki-wykrawanie-pierników

Robot kuchenny Yoer Galaxo

 
Robot kuchenny Yoer Galaxo może stać się najlepszym pomocnikiem w każdej kuchni. Urządzenie potrafi naprawdę wiele; miesza i wyrabia ciasto, blenduje, mieli mięso, kruszy lód oraz wyciska sok. Niby tak wiele, a to nawet nie połowa ze wszystkich dostępnych opcji.
 
System planetarny sprawia, że jego praca przypomina ruch planet. Mieszadło obraca się jednocześnie wokół własnej osi i po obwodzie misy. Dzięki temu robot zbiera wszystkie składniki i starannie je miesza.
 
planetarny-robot-kuchenny-galaxo-święta

Ekspres do kawy Yoer Lattimo

 
Ekspres ciśnieniowy Yoer Lattimo to jeden z hitów 2021 roku. Ekspres pozwoli na przygotowanie ulubionej kawy, która smakiem i wyglądem będzie przypominała tą z kawiarni. Odpowiednie parametry zagwarantują wydajną pracę. Spieniacz sprawi, że pianka będzie niezwykle aksamitna.
 
Jeśli nadal nie czujesz się przekonany/przekonana, to odsyłamy do naszego bloga. W nim znajdziesz kilka powodów, które zachęcą Cię do picia kawy. A ta z ekspresu smakuje najlepiej!
 
ekspres-do-kawy-lattimo

Czajnik elektryczny Yoer Diamond

 
Bezprzewodowy czajnik elektryczny to świetny wybór na zimowe wieczory. Większość z nas lubić ogrzać się pod kocem z kubkiem gorącej herbaty w ręku. Do tego wystarczy skosztować kilka polukrowanych pierników, żeby poczuć magiczny klimat świąt.
 
Czajnik elektryczny Yoer Diamond występuje w trzech wersjach kolorystycznych: czarnym, białym i srebrnym. Dzięki tak szerokiej gamie kolorów dopasujesz urządzenie do każdej kuchni. Jego nowoczesny design sprawi, że będzie prezentował się znakomicie w roli podarunku.
 
bezprzewodowy-czajnik-elektryczny-diamond-święta

Grill kontaktowy Yoer Panino

 
Grille kojarzą nam się przede wszystkim z wakacjami i przyjemną, ciepła pogodą. Jednak grill kontaktowy łamie utarte schematy, ponieważ przeznaczony jest do pracy w domu. Z powodzeniem zastąpi zwykłą patelnię czy opiekacz do kanapek.
 
Grill kontaktowy Yoer Panino to sprzęt przeznaczony dla fanów grillowania. Przyrządzisz z nim rozmaite dania. Przy okazji poczujesz charakterystyczny smak grilla nawet w zimę.
 
elektryczny-grill-kontaktowy-panino-święta

Blender kielichowy Yoer Titano

 
Blender kielichowy Yoer Titano to wielofunkcyjne urządzenie, która pozwali Ci przygotować rozmaite produkty. Wbrew pozorem nowoczesny blender nie jest przeznaczony jedynie do przygotowywania koktajlów lub smoothie. Dzięki odpowiednim dodatkom pozwoli na więcej opcji i usprawni pracę w kuchni.
 
Jeśli chcesz zapoznać się z możliwościami blendera i poznać ciekawe przepisy, to zapraszamy do naszego blogowego wpisu.
 
blender-kielichowy-titano-święta

Czajnik elektryczny Yoer Crystal

 
Czajnik elektryczny Yoer Crystal wyróżnia się spośród tłumu podobnych czajników. Wbudowany termometr pozwoli kontrolować temperaturę wody, ponieważ nie wszystkie herbaty wymagają zalania wrzątkiem. Występuje w dwóch wersjach: czarnym oraz białym. Designerzy nie zapomnieli o odpowiednim stylu. To eleganckie urządzenie, które sprawdzi się idealnie w roli gwiazdkowego prezentu.
 
Czajnik elektryczny Yoer Crystal występuje w dwóch wersjach: czarnym oraz białym.
 
W tym miejscu odsyłamy także do naszego artykułu odnośnie herbaty i sposobów jej parzenia.
 
bezprzewodowy-czajnik-elektryczny-crystal-święta

Mop parowy Yoer CleanSide

 
Mop parowy Yoer CleanSide jest świetnym rozwiązaniem do czyszczenia domu. Przyda się szczególnie wtedy, kiedy akurat robimy "świąteczne porządki". Wszak przecież zależy nam na przyjęciu gości w doskonałych warunkach, bez kurzu i zabrudzeń.
 
Dzięki dodatkowym akcesoriom i rozmaitym nakładkom mop parowy sprawdzi się w każdej płaszczyźnie. Bez problemu dotrzesz do zakamarków i wymyjesz podłogę pod meblami. Z mopem posprzątasz pokój dzienny, łazienkę, a także kuchnię. Urządzenie sprawdzi się nawet przy myciu okien, ponieważ nie pozostawi smug.
 
mop-parowy-clean-slide-święta

Podsumowanie

 
Na rynku małego AGD znajdziesz sporo inspiracji na świąteczny prezent. Wszystko zależy od Twojej kreatywności i zasobności portfela. Przy wyborze upatrzonego produktu nie kieruj się ceną. W tych czasach łatwo naciąć się na tandetne podróbki. Jeśli zamierzasz obdarować najbliższych, to zainwestuj w markowy sprzęt, który posłuży przez wiele lat.
 
Pamiętaj, że w rozdawaniu prezentów liczy się przede wszystkim gest. Co prawda najmłodsi zdecydowanie bardziej wolą dostawać podarki, ale z biegiem lat sytuacja zmienia się o 180 stopni.
 
Jeśli chcesz poznać bliżej prezentowe produkty marki Yoer, to zapraszamy na naszego eksperckiego bloga.
 
Wesołych i rodzinnych świąt Bożego Narodzenia życzą Yoersi!

Podziel się na social media